Şimdi Ara

Başka ilden araç alımı ve bunun devri,plaka değişimi nasıl olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
23
Cevap
0
Favori
29.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dostum muayeneye süresi dolmamışsa muayeneye gitmene gerek yok. istanbulda sahte muayene pulu alanlar çok olduğu için trafik eski ruhsatın üstündeki puldan şüphelenirse muayeneye gönderiyor. eğer onlar göndermezse gitmene gerek yok. senin e postan gelsin sonra bütün prosedürler çok kolay. zaten orda sırayla gösteriyor. iş takipçilerine vermeni tavsiye etmem. adamlar 50 ytl para alırlar ve senden daha geç bitirler. iş takipçileriyle normal vatndaşın durduğu sıra bile farklı. ve kendin yaparsan evraklardaki yanlışlık ihtimali çok az olur. ama cahil iş takipçilerinde işin alaha emanet.
  • Arkadaşım 2 hafta önce bende izmirden araç aldım. (antalyadayım) izmir de noter de alım satım işini yaptık başka bir şey yapmanada gerek yok. Benim araçta bu 305 TL tuttu.
    sonra antalya ya geldiğim de trafikten ruhsat çıkarmak istediğimi söyledim e-mail gönderdiler 2 gün sonra gel dediler.
    daha sonra şöförler odasına gidip dosya aldık 4 TL
    bunları doldurttuk 20 TL
    içine ruhsatı da koyup trafiğe verdik 105TL istediler 2 gün sonra gelin dediler
    sonra yeni ruhsatı aldık ve plaka kağıdı verdiler
    o kağıtla tekrar şöferler odasına gidip plakayı aldık çifti 25TL
    hiç takipçiye yaptırmadan biraz ilginelerek bu şekilde işlemi gerçekleştirebilirsin çok da zor değil sadece beklemek lazım biraz.
  • Plaka değişimi zorunlu değil fakat konu 10 yıllık :)

Yukarı da yazılanların çoğu artık geçersiz. Yeni sistem tamamen online olduğu için bekleme veya kurum içi yazışma olayı yok.

A ilindeki araca talipsiniz gidip alacaksınız. Satıcıyla birlikte A ilindeki herhangi bir noterden satışı üzerinize aldıktan sonra size verilen geçici belgeyle birlikte ikamet ettiğiniz adresteki trafik tescile gidip işlemlerinizi halledip plakanızı bastırıp yolunuza devam ediyorsunuz.
  • Bazı forum üyelerinin de katkısıyla İstanbul'dan 1999 model bir Passat 1.8 T Higline alacağım...umarım.

Ankara'da olduğumdan, plakanın da 06 şeklinde değişmesi gerektiğinden nasıl bir prosedür izlendiğini bilmiyorum.

Notere gidilip satış yapılacak; ancak ondan sonra trafik tescildeki işlemler nasıl olacak? Plaka bildirim gibi birşeyler ifade ediliyor.

Takipçi olmadan İstanbul'daki tüm işlemleri 1 günde bitirebilir miyim?

Detaylıca açıklanabilirse memnun olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dodii123 -- 16 Şubat 2007; 21:34:49 >

• ist de tanidiginin falan adresini beyan edersen degistirmene gerek kalmaz
  • Bu bahsettiğinizi biliyorum. Ancak riskli. Hem de tanıdığım yok.

Bu prosedürü anlatacak 1 kişi bile yok mu?
  • istanbuldan noter satışını alırsın. ankaraya gelince trafikten nakil araç bankosundan istanbul emniyete dosyanın ankaraya gönderilmesi için mail gönderirler. mail yasalara göre en geç iki gün içinde cevaplanır. bu bazen 1 gün bile olabilir. daha sonra ankara emniyetten aldığın dosyayla yeni plakanı alırsın. hepsi bu kadar dosyanı istanbuldan da kendin elden alabilirsin ama uğraşdığına değmez. bırak emniyet halletsin. hayırlı olsun.
  • Yani İstanbul'daki işim sadece noterden satış yaptırmak...İstanbul'da trafik tescile hiç gitmeyeceğim...
    Bu kadar basit olacağını düşünmemiştim.

Teşekkür ederim.
  • Selam arkadaş..Araç'ın satış için, temiz kağıdı olduktan sonra,Araç'ın satışını istediğiniz noterde, üstünüze alabilirsiniz.Birde bildiğim kadarıyla,özellikle İst,Ankara vede İzmir plakalı araçları alırken çok dikkat etmek gerekiyor!Almış olduğunuz İst. plakalı aracın muaynesi,yeni yapılmış dahi olsa!Siz sanırım Ankara plaka yapacaksınız,tekrar o aracı muayneye,eksozda dahil tekrardan yaptırmanız gerekiyor.Geçen yıl bende İst. plakalı bir araç oldığımdan dolayı,yapılanlar yazdığım gibi uygulandı.Siz Noter'den satışını aldıktan sonra,Noter satış evrakları ile bir Takipçi'ye gidin evrakları verin,gerisini onlar halleder(muayne hariç).
  • Satıcıdan temiz kağıdı alması istenecek, bu kağıt ile noterden satış yapılacak, para ödenecek, bu satış evrakı ile Ankara'ya dönülecek.

Ankara'da tescil edilmesi, 06 plakası alması için, önce muayeneye mi gidilecek?Yoksa önce trafiğe gidilip tescil için e-posta göndermeleri aşıldıktan ve tescil edilip 06 plakası alındıktan sonra mı muayeneye gidilecek?

Bu takipçiler nedir ne değildir bilmiyorum. Bilmediklerimle de muhatap olmak istemiyorum.

Bu nedenle tüm işlemleri kendim yapacağım şekilde anlatmanızı rica ederim.

Teşekkürler.
  • Satıcıdan temiz kağıdı alması istenecek, bu kağıt ile noterden satış yapılacak, para ödenecek, bu satış evrakı ile Ankara'ya dönülecek....Evet doğrudur....Bundan sonraki aşamayıda, belirteyim öncelikle!!!Bundan sonrasını Takipçi halletti.(araç muaynesi hariç)Takipçiye,Noter satışı,ruhsat vsyre verdim.Takipçide bana MUAYNE için gerekli evrakları verip,aracın muaynesini yaptırdım+egzos.(araç'ın muaynesi,eski plakası üstündeyken yapılacak,ben öyle yaptırdım).Benim yeni plaka,yaklaşık 10 günde çıktı.Biraz geç kaldı,oda ruhsattaki,no ile,İst. kayıttaki no, 1rakamın yanlış yazılmasıydı!..

Fakat sizin kendinizin yapabileceği şekildeki olaya gelince,kendim yapmadığım için aşamaları bilmiyorum!!!!Size şahsi tavsiyem,hiç uğraşmayın derim!Belirli aşamadan sonrasını verin takipçi halletsin..Yinede karar sizin

• ıyı aksamlar

bende konu ıle alakalı bı soru sormak ıstıyorum

ankaradakı bırının ; ıstanbul plakalı olupda ankarada duran ve satısı ankaradan yapılacak olan bı aracı alırken ızlemesı gereken yollar nelerdır acaba yadımcı olurmusunuz
  • Oraları bilmem ama erzurumda takipçi 20 tl para alıyo bu işlemler için hiç uğraşmaya değmez bence o kadar sağa sola gittiğinle kalırsın takipçiler sürekli bu işleri yaptığı için senin oralara gidip gelmen sıra beklemen bu kadar para için değmez.
  • Bu plaka değişimi zorunlu mu ? Bende İstanbuldayım, Bursadan araç alacağım fakat plakayı değiştirmek istemiyorum gerek var mı böyle bir şeye ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mis Kokulu Yalanlar

Bu plaka değişimi zorunlu mu ? Bende İstanbuldayım, Bursadan araç alacağım fakat plakayı değiştirmek istemiyorum gerek var mı böyle bir şeye ?

İldışından alıp plaka değişmtirmeyecekseniz noterden çıkar çıkmaz zorunlu trafik sigortasını yaptırıyorsunuz (zaten yola çıkacağınız için anında yaptırmanız şart), sonra da aracın bağlı bulunduğu emniyete gidip ruhsatınızı isteyin, yoğunluk var ise şehirdışına gideceğinizi belirtin, anında yazıcıdan çıkartıyorlar, imzalatıyorsunuz ve tüm işlemler tamamlanıyor. Yok ben emniyete gitmeyeyim derseniz de noterin verdiği belge ile aracı kullanıyorsunuz, ruhsatı ptt ile yolluyorlar.

2014 yılında Zonguldak'tan araç aldım, plaka değiştirmedim. Öğleden sonra orada oldum, akşamüstü araba, sigorta, ruhsat vs. tüm işlemler tamamlanmış biçimde yola çıktım. Tanıdığınız sigortacı varsa telefon ile de hallediyor sigortayı.

• quote:

Orijinalden alıntı: vortex35

Plaka değişimi zorunlu değil fakat konu 10 yıllık :)

Yukarı da yazılanların çoğu artık geçersiz. Yeni sistem tamamen online olduğu için bekleme veya kurum içi yazışma olayı yok.

A ilindeki araca talipsiniz gidip alacaksınız. Satıcıyla birlikte A ilindeki herhangi bir noterden satışı üzerinize aldıktan sonra size verilen geçici belgeyle birlikte ikamet ettiğiniz adresteki trafik tescile gidip işlemlerinizi halledip plakanızı bastırıp yolunuza devam ediyorsunuz.

Plaka değişikliği yoksa kendi ilinizdeki trafik tescil işlem yapmıyor diye biliyorum. Zaten noter ve trafik sigortası sonrası tek işlem ruhsatın basılması onu da plakanın bağlı bulunduğu şube yapıyor, kendiniz gidip almazsanız posta ile ikamet adresine yolluyor.
  • Merhaba, noterden satış sırasında plaka değişecek mi diye sorulur değişecek derseniz ona göre işlem yapılır. Noterde size verilen geçici belgeyle birlikte 15 gün içinde ikamet edilen adrese bağlı trafik tescil şubenizden işlemleri gün içinde gerçekleştirip plakanızı değiştirebilirsiniz. Ek olarak noterden çıkar çıkmaz trafik sigortası yaptırma gibi bir işleme gerek yok daha sonra da yaptırabilirsiniz. Noterden alınan geçici belgeyle trafiğe çıkabilirsiniz. Devlet size bu konuda yine 15 gün süre tanıyor. Herhangi bir kaza durumunda bir önceki satış sırasında geçerli olan sigorta baz alınır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: syerturan

quote:

Bu plaka değişimi zorunlu mu ? Bende İstanbuldayım, Bursadan araç alacağım fakat plakayı değiştirmek istemiyorum gerek var mı böyle bir şeye ?

İldışından alıp plaka değişmtirmeyecekseniz noterden çıkar çıkmaz zorunlu trafik sigortasını yaptırıyorsunuz (zaten yola çıkacağınız için anında yaptırmanız şart), sonra da aracın bağlı bulunduğu emniyete gidip ruhsatınızı isteyin, yoğunluk var ise şehirdışına gideceğinizi belirtin, anında yazıcıdan çıkartıyorlar, imzalatıyorsunuz ve tüm işlemler tamamlanıyor. Yok ben emniyete gitmeyeyim derseniz de noterin verdiği belge ile aracı kullanıyorsunuz, ruhsatı ptt ile yolluyorlar.

2014 yılında Zonguldak'tan araç aldım, plaka değiştirmedim. Öğleden sonra orada oldum, akşamüstü araba, sigorta, ruhsat vs. tüm işlemler tamamlanmış biçimde yola çıktım. Tanıdığınız sigortacı varsa telefon ile de hallediyor sigortayı.

Satış sonrası hemen trafik sigortası yapılması zorunlu değildir. " Tanıdığınız " sigortacınızla ilişkilerinizi gözden geçirmenizde fayda var :)

https://www.sigortam.net/trafik-sigortasi/arac-sahibi-degisiminde-trafik-sigortasi

• quote:

Orijinalden alıntı: vortex35

quote:

Orijinalden alıntı: syerturan

quote:

Satış sonrası hemen trafik sigortası yapılması zorunlu değildir. " Tanıdığınız " sigortacınızla ilişkilerinizi gözden geçirmenizde fayda var :)

https://www.sigortam.net/trafik-sigortasi/arac-sahibi-degisiminde-trafik-sigortasi

Plaka değişikliği olmaması ve ruhsatı hemen almak istenmesi durumunda zorunlu dedim. Sigorta olmadan ruhsat basılmıyor.

Yola çıkacağı için hemen yapılması konusunda kast ettiğim zorunluluk yasal zorunluluk değil, uzun yola çıkılacağından olmalı anlamında söyledim, eskisi geçerli olsa da bir hayli uğraştırır sanıyorum.

Bir tek başka ilden ruhsat bastıramama konusunda emin değilim, bana zonguldaktan alacaksın, almazsan postalanır demişlerdi. Postada aksaklık vs olur diye hemen almıştım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.