Şimdi Ara

AMD Ryzen işlemcilerin soğutucuları ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin merakla beklediğimiz yeni nesil Ryzen işlemci ailesi için geri sayım sürüyor . Sızdırılan bilgiler doğruysa Mart ayının ilk haftasında satışa sunulması beklenen Ryzen işlemcileri, AMD adına kritik öneme sahip olduğu gibi tüm yarıiletken endüstrisi için de rekabetin artması, yeni modellerin çıkması ve fiyatların ucuzlaması adına önemli.

Son gelen bilgilere göre, Ryzen işlemcileriyle birlikte AMD'nin sunmayı planladığı soğutucular sızdırılmış olabilir. Mevcut işlemci modelleri için geliştirdiği Wraith soğutucu tasarımıyla önemli başarılara imza atan şirket, görünen o ki Ryzen işlemcileri için daha ileri seviyede mesai harcayarak daha fazla çeşit içeren, yeni bir soğutucu gamı oluşturmuş.

Görselden anlaşıldığı üzere üç farklı işlemci soğutucusu söz konusu. Bunlardan ilki, TDP değeri yani ısıl tasarım gücü 65 Watt'a kadar olan AMD işlemcileri için olacak. Ortanca model ise TDP değeri 95 Watt'a kadar olan AMD işlemcilerle sunulacak gibi duruyor. 14nm üretim geometrisi ve tasarım seviyesindeki optimizasyonlar sayesinde Ryzen işlemci ailesindeki üst seviye modeller bile 95 Watt TDP değerine sığabiliyor.

Peki ortanca model 95 Watt TDP desteğine sahipken, AMD neden bir model daha geliştirmiş olabilir? Bunlardan ilki, akıllı tasarım ögelerine sahip olan Zen mimarisi. Yapısal özelliklerden biri olan XFR yani Extreme Frequncy Range özelliği sayesinde, işlemci sensörler üzerinden gelişmiş bir soğutucu kullanımı algıladığında, Turbo ile çıkılan üst saat hızını aşarak otomatik olarak daha yüksek frekansa erişip performans kazancı sunacak.

Buna istinaden olsa gerek AMD bir de yüksek performans sınıfı soğutucu hazırlamış gibi görünüyor. Wraith soğutucusunu referans aldığımda şunu söyleyebilirim ki, eğer sıvı soğutma arzusu yoksa muhtemelen pek çok kişi bu soğutucudan ötesine geçmeyecektir zira hava soğutma sınıfında oldukça iddialı bir model olacaktır. İkinci bir husus ise, evet AMD'nin Ryzen ailesi 95 Watt TDP'li modeller ile anons edilecek ama ilerisi için plan değişebilir. Yani rekabet koşullarında, agresif saat hızına sahip, TDP'si belki bir adım daha fazla olan Ryzen modelleri görebiliriz.

Yeni soğutucular için ilginç olan detaylardan biri de kırmızı ışıklandırmaya sahip olmaları. Bilindiği üzere kırmızı, AMD ile özdeşleşen bir renk. Ancak AMD ekran kartlarını geliştiren alt şirket Radeon Teknoloji Grubu'nun lider ismi Raja Koduri'nin paylaştığı bir fotoğraf, kırmızı ışık sisteminin aslında RGB renklerini destekleyeceği izlenimi doğurmuyor değil. Ya da aslında ışıklandırma kırmızı ancak kameranın beyaz ayarı malesef doğru yapılmadığı için sonuç böyle çıkmış olabilir. RGB olması önemli ve ses getirir ancak diğer taraftan AMD adına maliyetleri yükselten de bir kalem olur.

Peki AMD tarafında hangi işlemci hangi bu soğutucu ile gelecek ? Ortaya çıkan bilgilere göre lansman döneminde üst segment için Ryzen 7-1700, Ryzen 7-1700X ve Ryzen 7-1800X modellerini göreceğiz. X sınıfı en iddialı modeller için AMD'nin performans tutkunu kullanıcıları hedeflediği için soğutucu sunmayacağı zira o gruptaki kullanıcıların kendi soğutucu çözümlerini kullanmak isteyeceği üzerinde duruluyor. Dolayısıyla resmi olmamakla birlikte en güçlü soğutucu muhtemelen Ryzen 7-1700 ile birlikte kullanıcılara sunulabilir. 

AMD Ryzen için çok az kaldı, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim.

• gel artık raziye

• Gella birak sogutucuyu oyunlar sana ozlem duyuyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diğer sitelerde fiyatlar sızdırıliyor bence hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz çok yüksek ucuz ve hızlı işlemciyi unutun

• Bilgilendirme için teşekkürler am3+ soğutucular ryzen işlemcilere uyumsuzmudur bunu merak ediyorum. yani ryzen aldıktan sonra uyumlu soğutucu almak zorundamıyım forumda görmüştüm yanılıyorsam düzeltin lütfen am3+ soğutucular ryzenlere uyumlu olucak diye biliyorum. bende hyper t4 var 2 fanla kullanıyorum ve memnunum o.c filan yapmadım yapmıyorumda bu ve bunun benzeri soğutucular ryzen ile uyumlu olmuyacakmı saygılar sunarım..
  • Erdi Bey çok güzel hazırlamışsınız haberi de RGB LED'in maliyeti arttırdığı görüşünüze katılmıyorum. Katılmıyorum derken elbette bir miktar maliyet arttırır ama bahsettiğimiz şey sadece birkaç kuruşluk LED.

• Sızan ilk testlerde işlemcilerin performansları pek iç açıcı değil maalesef. İnşaallah testler yalandır. Ama eğer doğruysa dağ fare doğurdu demektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gel vefasız, gel vicdansız. Çağırmazdım acil olmasa.

• Soğutma çok önemli etken haline geliyor. Her aklına esen 220 watt FX-9590 çalıştıramayacağından, AMD hız aşırtmayı özele alıyor diyebiliriz. Bence iyi, her babayiğitin harcı değilken kimsenin eli yanmamış olur.
  • Soğutucular şık duruyor fakat işlemci umarım kötü çıkmaz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • osidimenia kullanıcısına yanıt
    Şöyle eğer klipsle takılan modelse uyumlu ama alttaki backplatele takılıp kullanılıyorsa uyumsuz çünkü montaj deliklerinin yeri biraz daraltılmış ama upgrade kitler ile uyumlu hale getirilebiliyor pek çok firma yurtdışında faturayı yollamanız karşılığında soğutucu kitini ücretsiz yollamayı taahhüt etti bile.

İyi olmuş bu soğutucuların hem ses hem soğutma performansı gayet çoğu kullanıcı için yeterli zaten, daha önce apularla verilenler gibiyse.

Artık aa Amd alırsan bir de işlemci soğutucusu alman gerek yalanı tarih oluyor demektir,esas intel alıyorsan soğutucu alman gerek -ki fiyatıda daha kazı zaten- çünkü adamlar yanında soğutucu bile vermiyorlar bazı modellerde.
  • Fanlar çok güzel gözüküyor ama Raziyeler yine tırt çıkacak bakın görün.

• Hayırlısı ile çıksa da incelemelerini görsek. :)

• İçimde çok sesli olacakları yönünde güçlü hisler var😀

• İntel hevlayı yedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selçux -- 12 Şubat 2017; 11:37:19 >
  • yok arkadaşlar ryzenden çok bişe beklemeyin :D

• quote:

Orijinalden alıntı: alprkrkmz

Sızan ilk testlerde işlemcilerin performansları pek iç açıcı değil maalesef. İnşaallah testler yalandır. Ama eğer doğruysa dağ fare doğurdu demektir.

Sonuçların neresi kötü ki ?

tek çekirdek performansı FX serisini 2'ye katlamış, intelin 7 nesildir geliştirdiği Core işlemci ailesine AMD 1 nesil sonra yetişmiş ve buna dağ fare doğurdu diyorsunuz

dağ mı fare doğurdu yoksa başka bir şey mi herkes biliyor.

• fanlar ateş ediyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

quote:

Orijinalden alıntı: alprkrkmz

Sızan ilk testlerde işlemcilerin performansları pek iç açıcı değil maalesef. İnşaallah testler yalandır. Ama eğer doğruysa dağ fare doğurdu demektir.

Sonuçların neresi kötü ki ?

tek çekirdek performansı FX serisini 2'ye katlamış, intelin 7 nesildir geliştirdiği Core işlemci ailesine AMD 1 nesil sonra yetişmiş ve buna dağ fare doğurdu diyorsunuz

dağ mı fare doğurdu yoksa başka bir şey mi herkes biliyor.

Okuduğunuzu anlamak ve yorumlamak ile ilgili sorunlarınız var sanırım.

• Birinci nesil FX serisi ile gelen soğutuculardan sonra bunlar harika.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.