- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
ARABA KULLANMAYI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM.
83 Cevap152982 Görüntüleme7 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

93 Mesaj
16 Şubat 2007; 9:09:53 

28 yaşındayım.ehliyetimi 2000 de aldım.ama ondan onra hiç kullanmadım.şuana 91 model broadway aldım.ama korkuyorum.öğrenirken neye dikkat etcez.kolaylıklarını neler.tavsiyeleriniz.birde internette gerçekmiş gibi araba proğramları varmış.öğrenmek için.bilginiz varmı

1728 Mesaj
16 Şubat 2007; 9:19:32 

Öncelikle kesinlikle sakin olacaksınız; hiçbir zaman panikle, aceleyle haraket etmeyceksiniz. Erkek şoförlerin kadın şoförlerden daha iyi olmasının en büyük sebebi budur.

Uzun zamandır kullanmadıysanız, boş bir alanda aracın tepkilerine alışana kadar pratik yapın. Vites geçişi, debriyaj kavraması,direksiyonun yumuşaklığı tepkisi.. Bunlara iyice alışana kadar bence trafiğe çıkmayın.

Acemi sürücüleri en çok zorlayan kalkış ve vites değişimidir. Aracı kolay kaldırmak için debriyajın kavrama noktasını bulun ondan sonra gaz verin. Bu kavrama noktasını ayağınızı debriyaj üzerinden çok ama çok yavaş kaldırarak öğrenebilirsiniz. Bunun için sol ayağınızın hassas olması lazım. Ayağınızı çok çok yavaş debriyajdan kaldırın (gaz vermeyin) önce bi boşluk olacak ondan sonra araç titremeye başlar işte tam bu noktada hafifçe gaz vermeye başlayın göreceksiniz çok kolay hareket edecektir.

Kalkışı hallettik sıra geldi vites değitirmeye . Vites değiştirirken debriyaja bi seferde biraz hızlıca basıyoruz ama tam basmadan önce gazı tamamen kesiyoruz. Vitesi geçirdikten sonra ayağımızı debriyajdan yine zırt diye değil yavaşça çekiyoruz (kaldırırken ki kadar değil ama yavaş) ve gaz vermeye başlıyoruz.
Aracanızda devir saati var galiba. Varsa 2000 devirin altında vitesi düşürün 3000 devirin üstünde vitesi büyütün. Yoksa çok basit bi şekilde anlayabilirsiniz vites değişimini; araç titriyorsa vitesi düşürün, bağırıyorsa yükseltin bu kadar basit.

Eveet vitesi yükselttik hızlandık ama durmamız gerektii. Frenleme esnasında yine frene yavaşça basıyoruz (vitesi boşa almıyoruz) ve tam durma noktasına yakın debriyaja basıyoruz. Eğer debrijaya daha önce basarsanız motor kompresoyunundan yararlanamaz ve daha uzun sürede durursunuz. Ama bu noktayı ayarlamak ilk başlarda zor olabilir. Bu yüzden debriyaja daha erken basabilirsiniz, motoru stop ettirmektense biraz daha frene basmak daha iyidir.

Bunlar ana kontroller bunları sorunsuz halletikten sonra gerisi sadece tecrübe kazanmaya bakıyor. Kendinize güvenin ve paniklemeyin Kazasız, belasız sürüşler.

Sormak istediğiniz birşey varsa ben burdayım, diğer arkadaşlar da seve seve yardımcı olurlar.
İyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahmey -- 16 Şubat 2007; 9:32:26 >

Ben Antepliyim Şahinim ağam
Mavzerim omuzuma yük
Ben yumruklarımla dövüşeceğim
Yumruklarım memleket kadar büyük

965 Mesaj
16 Şubat 2007; 10:50:02 

quote:

Orjinalden alıntı: Ahmey

Öncelikle kesinlikle sakin olacaksınız; hiçbir zaman panikle, aceleyle haraket etmeyceksiniz. Erkek şoförlerin kadın şoförlerden daha iyi olmasının en büyük sebebi budur.

Uzun zamandır kullanmadıysanız, boş bir alanda aracın tepkilerine alışana kadar pratik yapın. Vites geçişi, debriyaj kavraması,direksiyonun yumuşaklığı tepkisi.. Bunlara iyice alışana kadar bence trafiğe çıkmayın.

Acemi sürücüleri en çok zorlayan kalkış ve vites değişimidir. Aracı kolay kaldırmak için debriyajın kavrama noktasını bulun ondan sonra gaz verin. Bu kavrama noktasını ayağınızı debriyaj üzerinden çok ama çok yavaş kaldırarak öğrenebilirsiniz. Bunun için sol ayağınızın hassas olması lazım. Ayağınızı çok çok yavaş debriyajdan kaldırın (gaz vermeyin) önce bi boşluk olacak ondan sonra araç titremeye başlar işte tam bu noktada hafifçe gaz vermeye başlayın göreceksiniz çok kolay hareket edecektir.

Kalkışı hallettik sıra geldi vites değitirmeye . Vites değiştirirken debriyaja bi seferde biraz hızlıca basıyoruz ama tam basmadan önce gazı tamamen kesiyoruz. Vitesi geçirdikten sonra ayağımızı debriyajdan yine zırt diye değil yavaşça çekiyoruz (kaldırırken ki kadar değil ama yavaş) ve gaz vermeye başlıyoruz.
Aracanızda devir saati var galiba. Varsa 2000 devirin altında vitesi düşürün 3000 devirin üstünde vitesi büyütün. Yoksa çok basit bi şekilde anlayabilirsiniz vites değişimini; araç titriyorsa vitesi düşürün, bağırıyorsa yükseltin bu kadar basit.

Eveet vitesi yükselttik hızlandık ama durmamız gerektii. Frenleme esnasında yine frene yavaşça basıyoruz (vitesi boşa almıyoruz) ve tam durma noktasına yakın debriyaja basıyoruz. Eğer debrijaya daha önce basarsanız motor kompresoyunundan yararlanamaz ve daha uzun sürede durursunuz. Ama bu noktayı ayarlamak ilk başlarda zor olabilir. Bu yüzden debriyaja daha erken basabilirsiniz, motoru stop ettirmektense biraz daha frene basmak daha iyidir.

Bunlar ana kontroller bunları sorunsuz halletikten sonra gerisi sadece tecrübe kazanmaya bakıyor. Kendinize güvenin ve paniklemeyin Kazasız, belasız sürüşler.

Sormak istediğiniz birşey varsa ben burdayım, diğer arkadaşlar da seve seve yardımcı olurlar.
İyi forumlar.

SEVE SEVE CEVAPLARIZ AMA ZATEN SEN YETERLİ BİLGİYİ DETAYLI ŞEKİLDE VERMİŞSİN..BİZE BİŞEY KALMAMIŞ..

İnadına 95 Oktan...

158 Mesaj
16 Şubat 2007; 11:06:46 

Pc başında araba kullanmayı öğrenemezsin. Tarifle hiç öğrenilmez. Pratik şart.

bir sürücü kursuna gidin ve 3-4 saat direksiyon dersi alın. Geçen sene saat ücreti 30 ytl idi. Kurs araçlarında acemiliğini atman daha iyi olur.
Ne kendini nede başkalarını riske atmamış olursun. Hemde kendi araban hırpalanmaz.

2504 Mesaj
16 Şubat 2007; 13:14:58 

Sadece direksiyon dersi veren birsürü sürü yer var.Olmadı bir sürücü kursuna gidin size yardımcı olurlar.Adana'da saati 25 ytl ile kurs veriyorlar...pratik açıdan iyi olur

Ömür Dediğin Üç Gündür,
Dün Geldi Geçti Yarın Meçhuldür,
O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür,O Da Bugündür

2314 Mesaj
16 Şubat 2007; 14:02:37 

Arkadaşlara katılıyorum bir bilenle yol dışı çalış sürücü kurslarının alanları oluyor dur kalk bayırda debriyaj yada el freni ile kalkmayı vs 1 hafta sonra yavaş yavaş yola çık yıne o bılenle 1 haftada öle çalışırsan 2 hafta sonunda stress heyecan da kalmaz.Aracı park ederlen kaldırıma duvara ve diğer araçlara yakın parketme. Mümkünse parkettiğin yer düz olsun çunku manevra yapamazsın ilk başlarda yokuşlarda kaydırma stop etme olur çunku.Bırde arkanda korna fılan basan olursa heç takma yavaş yavaş yap ne edeceksen. Elin ayağın dolanmasın yanlış birşey yapma. Son olarak gözle elle viteslerini kontrol et ilk başlarda yıne heyecandan geri takmışındır sonra dıkkatın dağılır onu unutursun ileri gidecem diye basarsın gaza arkaya vurursun yada öne duruma göre. Göster kendini

2161 Mesaj
16 Şubat 2007; 17:01:38 

hocam sen al manisaya gel aracı bol bol öğretirim ben size aramız 1 saat

Nothing Doing

2846 Mesaj
16 Şubat 2007; 18:27:06 

Anlayamadığım neden 2 tane aynı konudan açıyorsunuz.Biraz daha dikkatli olsanız çok daha iyi olur.Çünkü araç kullanırken en fazla işinize yarayacak şeylerin başında geliyor

VW Golf 1.6 Fsi Comfortline
Opel Vectra 2.0 CD
İPad 4 16gb---Note 4 White---Xbox 360 Arcade Pack---Sony PS3 320 gb---Logitech Z5500---Sony a290 dSlR

1874 Mesaj
16 Şubat 2007; 22:41:25 

ilk araba kullandığımda daha 10 yaşındaydım.kullanamıcam bi taşıt üretilmedi daha f16yı getir 15 dakika sonra havada olurum. kendimede bu kadar güveniyorum yani biraz kendinize güvenin arkadaşlar.zorluk direksiyona geçip arabayı hareket ettirene kadar.ondan sonra tarlada 3-5 tur at sende çok zor olmadığını göreceksin.alt tarafı araba bu uzay gemisi değil.paniklemeyin yeter.kendinize güvenin.............

BİZİM VATAN HAİNLERİYLE , HAİNLERLERLE BİRLİKDE SAF TUTANLARLA İŞİMİZ OLMAZZZZZ.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Şubat 2007; 22:44:43 

quote:

Orjinalden alıntı: patronokan

Adam araba kullanmayı bilmiyorum diyor sen sehirler arası yol diyorsun

Bu biraz utopya oldu

@Ahmey cok guzel acıklamıs

2161 Mesaj
16 Şubat 2007; 22:52:09 

quote:

Orjinalden alıntı: .Krouger_TT.

Adam araba kullanmayı bilmiyorum diyor sen sehirler arası yol diyorsun

Bu biraz utopya oldu

@Ahmey cok guzel acıklamıs

1 saatlik yolu da getirir heralde çift geliş çift gidiş zaten

Nothing Doing

Uzaklaştırılmış
16 Şubat 2007; 22:54:35 

quote:

1 saatlik yolu da getirir heralde çift geliş çift gidiş zaten

Tas devrinde olsaydık o ayakla giden arabalara binseydik getirebilirdi ama dostum ortalama 90 km hız yapan 4 tekerli aletlerden bahsediyoruz ve arkadas daha arabayı kaldıramıyor

2161 Mesaj
16 Şubat 2007; 23:27:25 

quote:

Orjinalden alıntı: .Krouger_TT.

Tas devrinde olsaydık o ayakla giden arabalara binseydik getirebilirdi ama dostum ortalama 90 km hız yapan 4 tekerli aletlerden bahsediyoruz ve arkadas daha arabayı kaldıramıyor

aboooo o zaman işimiz war ben gelip gideyim en iyisi balıkesire

Nothing Doing

177 Mesaj
16 Şubat 2007; 23:50:29 

quote:

Orjinalden alıntı: EYFELİM

28 yaşındayım.ehliyetimi 2000 de aldım.ama ondan onra hiç kullanmadım.şuana 91 model broadway aldım.ama korkuyorum.öğrenirken neye dikkat etcez.kolaylıklarını neler.tavsiyeleriniz.birde internette gerçekmiş gibi araba proğramları varmış.öğrenmek için.bilginiz varmı

quote:

Orjinalden alıntı: EYFELİM

91 model atalntik mavisi gazlı tertemiz broadway satılık.7000 ytl.balıkesir merkezdeyim.mozbek3@hotmail.com

1992 sürücü kursundan beri direksiyon tutmamış biri olarak;Merakla,açtığınız bu konuyu takip ediyordum ki bu ilanınız gözüme çarptı;bence satmayın. Ankarada değil de taşrada ikamet eden birisi olsam ben de araba alacağım. Ankarada denemeye bile cesaret edemiyorum çünkü en berbat yerde oturuyorum; günde 2000 üzeri dolmuş geçen KUMRULAR CADDESİ.

491 Mesaj
16 Şubat 2007; 23:58:13 

quote:

2161 Mesaj
17 Şubat 2007; 0:39:53 

quote:

Orjinalden alıntı: [O]range

8D]

Nothing Doing

393 Mesaj
17 Şubat 2007; 20:04:08 

açıkçası benimle neredeyse aynı durumdaymışsınız... ben de 24 ümde aldım ta ki 32 yaşıma kadar hiç kullanmadım... yani bir ay öncesine kadar... şimdi öncelikle çarpmaktan korkmayacağınız araba tercih edilmeli ben 2001 clio aldım... düzden başlayıp sonra otomatiğe geçme tavsiyeleri verilse de bence çok mantıklı değil çünkü eğer düz araba alsam belki de trafiğe çıkmaya daha çok korkacaktım ayrıca düze alışanların otomatikte yadırgadıkları şeyler çok daha ölümcül, otomatiğe alışanların düzde yaşayacağı sıkıntılarsa stop etmek gibi rutin sıkıntılar... düze alışanlaın otomatikte debriyaja fren muamelesi yaptıkları çok karşılaşılan bir durum...
ama siz zaten düz düşünmüşsünzü arabanız da hazır o zaman bence profesyonel birinden yardım almayı deneyin... eş dost bence çok yardımcı olamazpara vernce insan daha iyi konsantre oluyor...

Seyyar toplumsal korku satıcılarından alışveriş yapmayın!...

1874 Mesaj
17 Şubat 2007; 23:41:31 

quote:

Orjinalden alıntı: hlkkln

düze alışanların otomatikte yadırgadıkları şeyler çok daha ölümcül, otomatiğe alışanların düzde yaşayacağı sıkıntılarsa stop etmek gibi rutin sıkıntılar... düze alışanlaın otomatikte debriyaja fren muamelesi yaptıkları çok karşılaşılan bir durum...

otomatikte debriyaj varmı ya düzü düz yapan debriyaj ve vites değilmi....?otomatik gaza basınca gider. otomatikte zaten iki pedal var biri gaz biri fren yanılıyormuyum.

BİZİM VATAN HAİNLERİYLE , HAİNLERLERLE BİRLİKDE SAF TUTANLARLA İŞİMİZ OLMAZZZZZ.

Uzaklaştırılmış
18 Şubat 2007; 18:52:27 

İzmir de oturuyorum ve 11 yıllık ehliyetim buna karşılık bir aylık bir sürücülük deneyimim var

öncelikle yanımda araç kullanmayı iyi derecede bilen yeğenimle boş alanlara gittik, giderken ve dönerken tabi aracı yeğenim kullandı, boş alanlarda direksiyon hakimiyeti, vitese bakmadan vites değiştirme geri manevra gibi çalışmalar yaptık, İzmir gibi trafiğin yoğun olduğu ve sürekli dur kalk yapılan illerde en önemli hususlardan birisi aracı sorunsuz bir biçimde kaldırıp durdurabilmek olduğundan boş alanlarda öncelilkle tıpkı önümde engel varmış gibi dur kalklar yaptım. Dur kalk işlemlerini yapabildiğimi görünce yavaş yavaş trafiğe girmeye karar verdik.

öncelikle trafiğin nispeten seyrek olduğu yerlere aracı yeğenim götürdü ve belli yerlerde ben aldım böylelikle şehir içi trafik maceram başladı.

Hemen her kullanışımda biraz daha yoğun trafiğe girmeye başladım. Trafiğe girme korkusunu atınca zaten önemli bir engel ortadan kalkıyor.

İlk bir ay itibariyle İzmir içinde oturmuş olduğum semt olan Üçyol dan Karşıyaka Bornova hatta Urla iskeleye gidip geldim.

Acemi sürücüler için önemli hususlar kesinlikle hız yapmamak ara sokaklardan çıkan taksicilere dur ben geçicem şeklinde sellektör yaptıktan sonra çıkmaz diye bi yanılgıya düşmemek (çünkü kesin çıkıyorlar.)

kavşaklarda yavaşlamak hatta durmak, sinyal vermeden şerit değiştirmemek, trafikte eleştirdiğiniz şeyleri bizzat kendinizin yapmaması (örneğin ışık kırmızıdan sarıya döner dönmez öndeki araca korna çalmamak)

öndeki araçla takip mesafesini korumak, tereddütte kalınca arac veya can güvenliği yerine zamanı feda etmek,

bir ay içinde eksik kalan yönlerim ise yokuş yukarı kalkış yapıyorsam arkamda araç varsa el freni yardımıyla kalkıyorum ancak arkam boşsa kavrama ile kalkmayı deniyorum.

ah bide şu park etmeyi tam olarak becerebilsem.

acemi ve usta tüm sürücülere kazasız sürüşler günler dilerim.

2363 Mesaj
18 Şubat 2007; 19:09:46 

en güzel dreksiyon basında öğrenirsin önce ne kullandını bilceksin nasıl hızlanır nasıl durur senin araban limitleri nedir bunları bilceksin daha sonra bol bol pratik yapcaksın az trafik olan yerlerde sora kednin vur yollara soğuk kanlı olmak çok önemli bi durum halinde kurtarma şansın varken bile biçok kaza gördüm adam asılıyo frene dümdüz kayıyo örneğin sakin kurallara uygun kullan 1 ay da makinen olursun

Nissan Micra 1.2 Tekna Cvt

1874 Mesaj
19 Şubat 2007; 0:00:27 

hala sürüp yola cıkamadınmı sen. ayıp be kardeşim 11 yaşında yeğenim var fırıldak gibi döndürüyor arabayı.(tabi trafiğe kapalı yerlerde bıraksak çok rahat yoldada sürer ama yaşı biraz büyüsün ondan sonra) süremicek bi şey yok bisiklet sürüyorsan arabayıda sürersin.

393 Mesaj
25 Şubat 2007; 12:05:30 

quote:

Orjinalden alıntı: mustik61

otomatikte debriyaj varmı ya düzü düz yapan debriyaj ve vites değilmi....?otomatik gaza basınca gider. otomatikte zaten iki pedal var biri gaz biri fren yanılıyormuyum.

ters yazmışım... frene debriyaj muamelesi demek istedim

Seyyar toplumsal korku satıcılarından alışveriş yapmayın!...

5 Mesaj
29 Temmuz 2010; 0:07:53 

Arkadaşlar bende bmw 1.16i aldım daha yeni ama kullanmayı bilmiyorum.Nasıl ögrenebilirim kullanmayı arabayı nasıl çalıştırcaz 2006 model araba ben bildiklerimi size anlatayım.Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Arabaya bindik.Debriyaja bastık ve anahtarı çevirdik.Araba çalıştı.Yine ayagın debrajdayken vitese takıyosun ayagını hafifçe çekerek gaz veriyosun araba hareket ediyor.Araba bağrıyosa vites arttırıyorum sallanıyorsa vites küçültüyoruz.Vites küçültmede debriyaja basarak bir alt vitese alıyorum öyle sanırım.Duracagın zamansa debriyaja basıyosun ve durmak istediğin yere geldiğinde frenede baıyorsun ikisine birden yani.

Dogru mu degil mi bilmiyorum ama lütfen yanlışlarım varsa düzeltirseniz sevinirim.

sevmek suçmu...

12638 Mesaj
30 Temmuz 2010; 2:00:56 

ilk aracımızı aldığımızda satın aldığımız adamdan bizi kapıya bırakmasını rica etmiştik adam gülerek siz şimdi bu aracı kullanamıyormusunuz dedi hayretle bizde evet ama aldık öğreneceğiz dedik adam çok şaşırmıştı o gün biz kapıda dur kalk ve kapalı garaja gidecek kadar öğrendik sonrası kendiliğinden geldi tabiki bol bol pratik ve çalışma ile.

dert etmeyin sabırlı olun ve aracı anlamaya çalışın sizden istediği bir motor dili var çünkü.

660 Mesaj
31 Temmuz 2010; 10:49:46 

quote:

Orijinalden alıntı: hsn25

Arkadaşlar bende bmw 1.16i aldım daha yeni ama kullanmayı bilmiyorum.Nasıl ögrenebilirim kullanmayı arabayı nasıl çalıştırcaz 2006 model araba ben bildiklerimi size anlatayım.Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Arabaya bindik.Debriyaja bastık ve anahtarı çevirdik.Araba çalıştı.Yine ayagın debrajdayken vitese takıyosun ayagını hafifçe çekerek gaz veriyosun araba hareket ediyor.Araba bağrıyosa vites arttırıyorum sallanıyorsa vites küçültüyoruz.Vites küçültmede debriyaja basarak bir alt vitese alıyorum öyle sanırım.Duracagın zamansa debriyaja basıyosun ve durmak istediğin yere geldiğinde frenede baıyorsun ikisine birden yani.

Dogru mu degil mi bilmiyorum ama lütfen yanlışlarım varsa düzeltirseniz sevinirim.

Hocam arabaya bindin arabayı çalıştırmak için;
Vitesi boşa alacaksın ve kontağı çevireceksin çalıtıracağın zaman böyle yapmak zorundasın.Çalıştırırken debriyaja yada başka birşeye basmıyorsun.Araba çalıştıktan sonra debriyaja sonuna kadar basıp vitesi 1'e atacaksın arabayı viteslere geçireceğin zaman debriyaja herzaman sonuna kadar bas aynı şekilde vites küçültürkende (arabayı vitese geçirdikten sonra ayağını debriyajdan çekersen araba stop eder ayağını debriyajdan çekeceksen vitesi tekrar boşa al) el frenini indiriyorsun ve ayağını debriyajdan çok hafifçe çekerken aynı anda gazıda hafif bir şekilde veriyorsun,tabi arabanın kavrama noktasını da öğrenmen lazım devir çubuğu 2 ile 3 arasında iken vites büyültülüyor yine devir çubuğu 2'nin altına indiği zaman vites küçültmen gerekecektir zaten motorun sesinden ne yapman gerektiğini anlayabilirsin.Duracağın zaman ise frene basacaksın araba durma derecesine gelmeye başladığı zaman debriyaja da basacaksın yani tam frenleyeceğin zaman ikisine aynı anda basmıyorsun önce fren ile hızını yavaşlatıyor sonra debriyaja basarak arabayı durduruyorsun debriyaja basmaz sadece fren ile arabayı durdurmaya kalkarsan araba stop eder.Burada bu şekilde açıklansa da pratik şart müsait yerlerde bol bol yapmalısın kolay gelsin.

Psn: sadekar42[/center]

4803 Mesaj
2 Ağustos 2010; 15:34:11 

ehliyet almak kolay mı bukadar?Benim daha yaşım tutmuyor ama gayet iyi kullandığımı düşünüyorum yaşıma göre, geri giderken biraz sıkıntım var, ama oda pratikle geçer herhalde, arada bir yolda falan da kullanıyorum, önemli olan rahat ve sakin olmak fakat aynı zamanda dikkatli olmak.Yani dalıp gitmeyeceksiniz, konsantre olacaksınız, ustalaşmadan çok hızlı gitmeyin yani öndeki adamın kıçına girmeyin sağ taraftan gidin, öndekiyle mesefenizi koruyun, herzaman sinyal verin ve şerit değiştirmeden bir bakın adamın üstüne çıkmayın, kimseyi sıkıştırmayın, adam sizi sıkıştırıp geçmeye çalışıyorsa durun bırakın geçsin.Yani sakin kullanınca sorun olmaz, kaç milyon kişi kullanıyor, o kadar zor birşey değil, dediğim gibi sakin olun, arkadan kornaya bassalar bile, siz normal hız limitinde gidiyorsanız hiç aldırmayın devam edin, tabi arkadaki 4 lüleri yakmış deli gibi kornaya basıyorsa bi acil durum vardır o zaman yol verin.
Birde çok gaza basıp deli gibi hızlanmayıni yavaşça sakin bir şekilde hızlanın, yanınızda biri olsa ona artistik yapmak için bile çok basmayın.Ve dediğim gibi göz sürekli yolda olucak yani dikkatli olucaksınız, çocuk fırlar köpek çıkar çok kötü bir çukur vardır vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1 HiT u DowN -- 2 Ağustos 2010; 15:37:26 >

Scirocco White Edition
Bilkent Üniversitesi

36 Mesaj
5 Ağustos 2010; 1:31:18 

quote:

Orijinalden alıntı: paTRon

adam zaten alıp manısaya gelse ogrenmesıne gerek kalmamıs demekdır al gel gezelım dcekdın sanırım

vcy58

3122 Mesaj
12 Ağustos 2010; 14:21:12 

bende aralıkta aldım ehliyeti şimdi gözüm kapalı sürerim arabayı işin mantığını anladıktan sonra olay çok basit,Uzun yolda araba sürmek şehir içinden daha zevkli bu yaz şehirler arası 2000km yaptım.acemiler için bence corsa polo gibi araçla başlayın sonra öğrenince büyütürsünüz.

1385 Mesaj
25 Temmuz 2011; 17:02:06 

21. yüzyılda daha hala ayak pedalı ile işletilen, direksiyon denen kocaman bir döner kaldıraçla yönetilen bir taşıt bana çok ilkel geliyor. Ha bi de dangır dungur uğraşmakta olduğunuz vites kolu var. Sanki otomatik vites icat edilmemiş gibi hala 1900'lerin teknolojisi ile gidip geliyorsunuz.

1971

113 Mesaj
20 Ekim 2011; 16:18:34 

quote:

Orijinalden alıntı: lektem

21. yüzyılda daha hala ayak pedalı ile işletilen, direksiyon denen kocaman bir döner kaldıraçla yönetilen bir taşıt bana çok ilkel geliyor. Ha bi de dangır dungur uğraşmakta olduğunuz vites kolu var. Sanki otomatik vites icat edilmemiş gibi hala 1900'lerin teknolojisi ile gidip geliyorsunuz.

sen başka gezegendenmi geliyosun kardeş

1385 Mesaj
20 Ekim 2011; 16:49:55 

Biraz vizyon lütfen. Bak, geleceğin arabası nasıl olacak? http://www.snopes.com/p...mobiles/newmercedes.asp

1971

113 Mesaj
21 Ekim 2011; 19:06:49 

quote:

Biraz vizyon lütfen. Bak, geleceğin arabası nasıl olacak? http://www.snopes.com/p...mobiles/newmercedes.asp

kendin diyosun bak geleceğin arabası bunlar konsepttir kardeşim tamam mı her markanın kendine göre böyle çalışmaları var ama bunlar ne zAman çıkar belki 10 belkide 20 yıl sonra ben bu işin okulunu okudum bırakta senden iyi bileyim o kadar ;)

1385 Mesaj
21 Ekim 2011; 19:15:37 

Madem okulunu okudun, otomobili 120 sene önceki halinden kurtar arkadaşım. Hala direksiyon, hala ayak pedalı, hatta saçma sapan bir vites kolu. Ne kadar ilkel olduğunu görmüyor musun mevcut tasarımın?

1971

1204 Mesaj
21 Ekim 2011; 19:35:01 

Müsait bir vakitte ehliyet kurslarının eğitim yaptığı trafiğin çok çok az olduğu yerler vardır sizde oraya gidin yanınızda tecrübeli birisiyle yanlız yanınızdaki kişi çok bilmişlik yapmıyanlardan olsun ki sinir katsayınız fırlamasın aracı hareket ettirmesini arkadaşlar anlatmış zaten.Aracı kaldırma durdurma manevra aşamalarını öğrenince sanki önüzde trafik yoğun ve araç varmışçasına yavaş gitmeyi durdur kalk olayını öğrenin daha sonra hafiften caddelere çıkın.Tecrübe arttıktan sonra trafiğin en yoğun olduğu bölgelere girin ben bu şekilde öğrendim ama yoğun trafikte çok zolanmıştım önüne kıranlar ani frenler felan

113 Mesaj
21 Ekim 2011; 21:45:33 

quote:

Madem okulunu okudun, otomobili 120 sene önceki halinden kurtar arkadaşım. Hala direksiyon, hala ayak pedalı, hatta saçma sapan bir vites kolu. Ne kadar ilkel olduğunu görmüyor musun mevcut tasarımın?

evet mantk olarak hala eski ilk üretildiği mantıkla çalışıyo sistem ama sana bişey diyimmi şu linkini verdiğin joystickli mercedes yerine senin ilkel dediğin sistemden 2012 model bi mercedesi tercih ederim artık herşey değişti vitesler triptonik oldu direksiyonu serçe parmağınla çevirebiliyosun her türlü özellik mevcut 120 sene önce cruze control mü varda abs mi esp mi yoksa kendi kendine park eden araçmı zaman içinde büyük değişimler oldu ama mantık yine aynı mantık çoğu alette olduğu gibi tv lerde aynı mantık ona bakarsan hala.çoğu kişi bilgisayar oyunu gibi araba sürmekten hoşlanmaz

1385 Mesaj
23 Ekim 2011; 12:42:18 

quote:

Orijinalden alıntı: ataalps

evet mantk olarak hala eski ilk üretildiği mantıkla çalışıyo sistem ama sana bişey diyimmi şu linkini verdiğin joystickli mercedes yerine senin ilkel dediğin sistemden 2012 model bi mercedesi tercih ederim artık herşey değişti vitesler triptonik oldu direksiyonu serçe parmağınla çevirebiliyosun her türlü özellik mevcut 120 sene önce cruze control mü varda abs mi esp mi yoksa kendi kendine park eden araçmı zaman içinde büyük değişimler oldu ama mantık yine aynı mantık çoğu alette olduğu gibi tv lerde aynı mantık ona bakarsan hala.çoğu kişi bilgisayar oyunu gibi araba sürmekten hoşlanmaz

Direksiyonu bırakıp joystick kullanmazlar diyorsun ama koca transatlantikler dahil tüm deniz taşıtlarının joystick kolu gibi küçücük kollarla idare edildiğini unutuyorsun. En eski taşıt kültürüne sahip denizcilikte bile yılların kurt denizcileri, küçücük joystickleri benimserken otomobil gibi geçmişi 100 seneyi zor bulan bir taşıtta yapılacak devrimi insanların yermekten çok benimsemesi gerektiğine inanıyorum.

Yarın öbür gün insanın kullanması gerekmeye otomobiller piyasaya çıktığında ne yapacaklar. İnsansız otomobilin ilk örnekleri Avrupa'da görülmeye başlandı bile. Hatta bize Hollanda'dan gelen metrobüsler, aslında şoförsüz gidebilecek türden araçlardır. Ama bizde tabii şoförsüz otobüs olmaz. :-)

1971

113 Mesaj
23 Ekim 2011; 17:42:05 

gemilerde jostciklerin yanında dümende vardır her zaman.aslında eski sistemin devam etmesi biarzda kara düzenden kaynaklanıyor.petrol yüzünden eski sistem değişirse petrol hiçbişeye yaramaz amerika ortadoğudaki petrollerini kime satar sonra.eğer b.gün dünyada petrol biterse senin dediğin sisteme emin ol çok hızlı bi şekilde geçiş olucaktır.

717 Mesaj
27 Ekim 2011; 13:29:21 

quote:

1899 model dört tekerlekli iki AT çekerli doğal klimalı bir araca ne dersin

seyis 61

1694 Mesaj
8 Kasım 2011; 11:29:12 

Adamda tam öğrenme arabasını bulmuş
Brodway'la öğrenmessin.

A8 Kadar zevk verseydin gülüm,vites yerine elini tutardım..

6217 Mesaj
8 Ocak 2013; 23:42:07 

quote:

sonuna kadar katılıyorum
normal zekalı birisinin araba kullanmayı öğrenmek için önce arabayı istop ettirmemeyi öğrenmesi gerekmesi tam bir ilkellik
mekanik ilminin bukadar geliştiği bir zamanda hala ilk kalkış için debriaj gibi ilkel bir pedala ihtiyaç var (otomatik vitesler yaygınlaşmadığı için...)

2668 Mesaj
9 Ocak 2013; 0:22:06 

Abi yapmayın bunu işte. Manuel sevmiyorsanız sevmiyorsunuz işte Şimdi bir şey diyecem de neyse

"You have the PetrovaFire"

1385 Mesaj
9 Ocak 2013; 8:43:24 

quote:

Orijinalden alıntı: PetrovaFire

Abi yapmayın bunu işte. Manuel sevmiyorsanız sevmiyorsunuz işte Şimdi bir şey diyecem de neyse

Evindeki televizyonu uzaktan kumandayla mı kumanda ediyorsun yoksa başına gidip elle mi kanal değiştiriyor, sesi açıp kapıyorsun? Uzaktan kumanda kullanıyorsan, sebebi nedir?

1971

2668 Mesaj
9 Ocak 2013; 11:27:35 

quote:

Evindeki televizyonu uzaktan kumandayla mı kumanda ediyorsun yoksa başına gidip elle mi kanal değiştiriyor, sesi açıp kapıyorsun? Uzaktan kumanda kullanıyorsan, sebebi nedir?

Örneğe gel. Tamam arkadaşım sen otomatik seviyorsun ben manuel? Sorun yok.

"You have the PetrovaFire"

1874 Mesaj
11 Şubat 2013; 12:01:25 

manuel vites kullanmak ilkellikse ben ilkel kalmaya razıyım.

1385 Mesaj
11 Şubat 2013; 12:30:58 

quote:

Orijinalden alıntı: mustik61

manuel vites kullanmak ilkellikse ben ilkel kalmaya razıyım.

Araban var mı?

1971

1355 Mesaj
11 Şubat 2013; 13:48:16 

Sürücü kursları eğitim veriyor.Kursa katılırsanız rahat olur.

Lenovo Z510

1874 Mesaj
11 Şubat 2013; 15:53:00 

quote:

Araban var mı?

var tabiki.. burdaki çoğu yazı yazanın yaşı kadar yıllık ehliyetimde var. isteyene kursda verilir. denizlide olana tabi.

1385 Mesaj
11 Şubat 2013; 16:02:43 

quote:

Orijinalden alıntı: mustik61

var tabiki.. burdaki çoğu yazı yazanın yaşı kadar yıllık ehliyetimde var. isteyene kursda verilir. denizlide olana tabi.

Arabanda oto-teyp var mı?

1971

1455 Mesaj
11 Şubat 2013; 16:05:03 

Araba konusu açılmışken 04.10.97 doğumluyum b sınıfı ehliyeti ne zaman alabilirim birde önce a2 almak istiyorum meslek lisesindeyim staj + çalışıcağım para ile önümüzdeki yıl alabilir miyim a2 ehliyetini?Lisede okurken ehliyet alınabiliyor mu?

|İntel Quad Core Q8200|MSİ G41M-P33 Combo |Gigabyte HD6850|Kingston Hyperx 2GB 1333Mhz|BenQ G922HDAL|

6903 Mesaj
11 Şubat 2013; 16:42:36 

quote:

Orijinalden alıntı: bnym97

Araba konusu açılmışken 04.10.97 doğumluyum b sınıfı ehliyeti ne zaman alabilirim birde önce a2 almak istiyorum meslek lisesindeyim staj + çalışıcağım para ile önümüzdeki yıl alabilir miyim a2 ehliyetini?Lisede okurken ehliyet alınabiliyor mu?

4800 Mesaj
11 Şubat 2013; 17:19:52 

quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Hocam niye kafa attın ki soru sormuş adam. Ekim 2014'te alırsın, lisedeyken ehliyet alınıyor evet.

6903 Mesaj
11 Şubat 2013; 17:22:02 

quote:

Orijinalden alıntı: ozanunal

Hocam niye kafa attın ki soru sormuş adam. Ekim 2014'te alırsın, lisedeyken ehliyet alınıyor evet.

Anladın sen