Şimdi Ara

Firefox OS yolun sonuna geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Mozilla’nın tarayıcı pazarının ötesine geçmek için yaptığı en önemli hamle olarak görülen Firefox OS mobil işletim sistemi kendisini bekleyen sondan kurtulamadı. Vakıf geliştirici ekibi işten çıkarıyor.

Rekabete direnemedi

Firefox OS, gelişmekte olan ülke pazarlarına ucuz akıllı telefonlar sunmak için yola çıkmıştı. O dönem standart işletim sistemli telefonlar hala ilgi görüyordu ve giriş seviyesi Android telefonların fiyatı da biraz yüksekti.

Mozilla bu boşluğu iyi değerlendirerek pek çok operatör ve üretici ile ortaklık yaptı. Önemli pazarlarda satışa sunulan Firefox OS ayrıca bir uygulama ekosistemi de oluşturdu. Bununla birlikte işler yolunda gitmedi.

Çinli fiyat-performans telefonlarının pazara adım atmaya başlaması ve Android One gibi programlar Firefox OS platformunun önemini kaybetmesine neden oldu. Geçen yıl vakıf akıllı telefon pazarından çıktıklarını ve televizyon pazarına odaklanacaklarını belirtmişti.

Vakıf içerisinden gelen bilgilere göre Firefox OS tamamen iptal ediliyor. Bölümde çalışan 50 kişi ile yollar ayrılacak. Platformdan sorumlu başkan yardımcısı Ari Jaaksi ve yazılım şefi Bertrand Neveux da görevlerinden ayrıldı.

Ayrıca Bkz.Facebook 2 milyar kullanıcı hedefine yürüyor

Mozilla artık farklı projelere odaklanmak istiyor. Amazon Alexa benzeri Vaani ses algılama projesi, kişisel verileri yerel olarak saklama projesi Pipsqueak, karmaşık cümleleri algılayabilen Voicebank projesi bunlar arasında. Ayrıca internet tarayıcısının düşen kullanım oranlarını canlandırmak da projeler arasında. Firefox OS bölümünden ayrılan bazı çalışanları bu projelere geçiş yaptığı ifade ediliyor. 

• piyasaya sonradan girenlerin hepsi avucunu yaladi

sailfish os,firefox os,ubuntu mobile hatta windows phone

iki rakip kalıyorsa bir sektörde kesinlikle birnirleriyle danışık şekilde hamleler yapacaklardır.

örn: intel amd,amd nvidia

• yolun sonuna geldi demek yanlış zaten kimse başarılı olacağını düşünmüyordu ben dahil, televizyona girdiler orda bile uygulama desteği sıfır dencek noktada, neden android varken uygulama marketi çöp olan biri şletim sistemine geçsin ki insanlar. bir maceradı sonlandı, microsoft gibi paran varsa maceraya gireceksin aksi takdirde zaten tarayıcın çöp olmuş silerler adamı piyasadan.

• en sevdigim tarayıcı geliştirici aracı harika eşitleme arıcınıda etkin kullandımı rakipsiz

• Şuan tablet kısmında ios haricinde işe yarar bir işletim sistemi olabilirlerdi ancak herkesinde aynı şeyi söylediği gibi geç kaldılar.

• Gule gule

• Yazık oldu keşke tutsaydı

• Panasonic Firefox OS'lu televizyon çıkarmıştı hey gidi.
  • İyi olmuş. Şimdi kendini en büyük düşmanı google'ın kucağına atabilir. Müstahak böylelerine. Opera da bununla aynı kafada.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Böyle karışık sistemlere sonradan girmek için mucizevi birşeyler yapmak gerekir.

Mesela

Hiçbir güvenlik acıgi olmayan

İlk çıktığı gün en az 200 000 temel uygulamayı barındıran. Yada tek dokunuş ile Android ve ios uygulamalarini sisteme entegre eden .

Vsvsvsvs

Aksi takdirde intihar olur ios ve Android varken kaldiki birde yılların Windows Phone Nu var..

O bile can çekişiyor.

• WİNDOWS BU PAZARDA TUTUNAMADI FİREFOX MU TUTUNACAK... TİZEN İN OLACAĞIDA BU.

• Böyle bir işletim sistemi olduğundan haberim bile yoktu. Telefonlara bu sistemi sunmadiktan sonra tabi tutmaz böyle saçmalık mı olur. Tizen'in de sonu aynı olacak. Pazara gittiğinizde kaç tane tizenli telefon var. Yok ki!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kısa bir süre kullanmıştım sade akıcı bir sistem ama marketini geniş tutamadı. operatör/üretici ler yeterince destek verselerdi birşeyler olabilirdi.
  • bilisimde nerdiyse her sektorde baslangicda bir suru oyuncu oluyor ama en sonunda rekabette ya 2 yada 2+1 2 buyuk 1 kucuk oyuncu kaliyor. playstation-xbox-nintendo, intel-amd, nvidia-amd, windows-mac, android-ios-windowsphone... galiba bu bilisimde rekabetin genel kurali.

• Yeni bir şey yapma iddiasındalar ama hep olanın taklidi veya benzeri çıkıyor ortaya sonrada tutunamadı haberi, hem farklı hem genele hitap edecek bir şey çıkaramazlarsa tutunamazlar da...

• kapalı bir sistem değildi ki ! geliştirilmesi son bulsun !?
    linux u karşılık beklemeden geliştiren bağımsız açık kaynak kodu geliştirenler
    bu işe el atmak isterlerse proje bağımsız bir şekilde devam edebilir !

tabi ortada gerçekten linux felsefesi diye bir şey var ise !

• Göremeden gidenlerden oldun fox..
  • Microsoft bile tutunamıyorken normal.

• android ve ios a adam gibi bir alternatif gelmedi windows dan umutluydum olmadı
  • Firefox OS incelediniz mi bilmiyorum ama ben bayağı uzun süre inceleme fırsatı buldum, hiçbir platformun kullanmadığı bir altyapı ve ekosistem mantığını kullanıyordu, biraz ezber yorum yapmışsınız.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.