Şimdi Ara

İnsansız hava araçları için geliştirilen yerli motorda marşa basıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
1
Favori
3.437
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnsansız hava araçları için geliştirilen yerli motorda marşa basıldı

TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. tarafından geliştirilmesine devam edilen ve 2016’nın sonuna kadar testlerine başlanması öngörülen motorda marşa basıldı. PD170 model numaralı ürün, çift turbo beslemeli bir yapıda tasarlanıyor. Ülkemizin gelecekteki önemli insansız hava aracı projelerinde aktif rol oynaması beklenen motorun teknik özellikleri de bu ölçekte ilk adım olarak planlandı.

170 beygir güç üretebilecek kapasitede hazırlanan dizel motor, bu gücü 6 kilometre yüksekliğe kadar kesintisiz sağlayabiliyor. 9 kilometre yüksekte ise 120 beygir devamlılıkta görev yapabilecek kapasitede. Motorun ihtiyaç duyulması halinde küçük düzenlemeler yapılarak 210 beygir güç üretebilecek hale getirilebileceği teknik detaylarda görülüyor.

2018 Yılında Seri Üretime Hazır Olacak! 

Hali hazırda ANKA insansız hava aracında kullanılan Thielert Centurion temelli motorların gelişmiş bir versiyonu olarak tasarlanan projenin bu motordaki bilinen sorunlardan tümüyle arındırılmış olacağı işin başındaki isimlerden olan Ahmet Dinçer tarafından ifade edilmiş durumda.

Motorun 2017 yılı içerisinde yer testlerinin tamamlanması hedefleniyor. 2018 yılında ise seri üretime hazır bir motor haline gelmesi için yoğun bir mesai harcanmaya başlanmış durumda. 2019 yılında ise uçuş testleri de tamamlanarak, bu motora sahip hava araçlarının envantere resmen girmesi hedefleniyor.

Aşağıdaki videoda motoru çalışır halde görebilirsiniz:

• şimdi gelirler ben önden yerimi alayım. biraz da biz trolleyelim

- millet uzaya çıkıyor biz daha motor yapıyoruz

- adamlar 50 yıl 100 yıl önceden yapmış buna mı sevinecez

- akp bizi bir motorla mı kandıracak

- eee bu motorun yakıtını dışarıdan alacaz neresi yerli bunun

- len bunun demirini rusyadan almışız adam mı kandırıyonuz burda

- abi adam petrolü bitirdi biz bunun içine ne koyup çalıştıracaz

- millet elektirkli yapıyo biz dha yeni petrolle çalışannını yaptık

başka aklıma gelmedi ya :)
  • motoru küçük yapın çok yakmasın
  • şimdi gelirler ben önden yerimi alayım. biraz da biz trolleyelim

• Güzel gelişme ama yeterli değil. Daha da ilerleyerek tank motorundan jet motoruna kadar motor çeşitlerini üretebilmemiz lazım. İnşallah orta vadede o da gerçekleşir. İHA motorunda turbo besleme tahminim çok önemli olmalı hava yoğunluğu yükseklerde azaldığı için. Sanırım bu sebeple çift turbo kullanılmış. Bu motorun kaç litre olduğunu da merak ediyorum ki askeri bir araca ait motor olduğu için sanırım yüksek hacimlidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2017 de seri üretime başlanacak diye biliyordum geçen sene fuarda tanıtılmıştı hayırlısı.. bi üniversite trübün de yapmıştı çok yakın gelecekte belki 5 sene sonra motorun tillahını yapacagız haberlere göre 1000 km lik füze de yapılmış somalide denenmiş yakında açığa vurulur

• cehepe 50 sene boyunca napmış?
  • Seri üretim 2019 ama ben daha önce gireceğinden şüphem yok. Çünkü Savunma Sanayii üzerinde ciddi baskı var olumlu anlamda yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmm2515

şimdi gelirler ben önden yerimi alayım. biraz da biz trolleyelim

Ne övünülecek ne de aşağılanacak bir şey, yani motor üretmek olağan bir şey ancak geç kaldık demem seni rahatsız etmez umarım şu çalışmaları eskiden de yapabilcek kapasitemiz vardı yani, 2020 değilde 2000lerde böyle şeyler görseydik daha farklı olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SCWS -- 1 Şubat 2017; 18:24:10 >

• Bizim üretmemiz iyi bir şey ama çok daha hızlı olmayız hem de aşırı hızlı, özellikle Altay ın motoru bizim için çok önemli, onu bir yerden bulup seri üretime geçmeliyiz artık.
  • Peki motorun parçalarını Türk işçiler ve mühendisler mi üretiyor, yoksa şirketlerimiz dışarıdan satın alıp üzerine biraz kar payı koyduktan sonra yerli diye bizim savunma sanayi şirketlerine mi satıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SCWS

quote:

Orijinalden alıntı: Scorpion28

cehepe 50 sene boyunca napmış?

Chp Koalisyonlar dışında 50 senedir iktidara gelemedi, bu ülke hep sağ tarafından yönetildi bilgine.

2003 den beri sağ tarafından yönetiliyor.
    1900 lülerden beri avrupa-amerika motor üretirken türkiye neredeydi. Çok şükür Sağın 14. senesi ve yerli motor gündemde
  • quote:

Orijinalden alıntı: SCWS

quote:

Chp Koalisyonlar dışında 50 senedir iktidara gelemedi, bu ülke hep sağ tarafından yönetildi bilgine.

zihniyet dostum zihniyet 50 deil 100 senedir kıramadık bürokrat kafasını ankara kafasını iktidarlar degişti ama zihniyet degişmedi daha dün chp li millet vekili "siyasiler kafalarına göre anayasa yapamaz diyor " onlara göre kurucu irade oldukları için kurucu irade yapar anayasayı (bürokratlar oligarşi ve sermaye) bu kişilerin alayı sebatay ve kafa tascıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kutbulmus

Peki motorun parçalarını Türk işçiler ve mühendisler mi üretiyor, yoksa şirketlerimiz dışarıdan satın alıp üzerine biraz kar payı koyduktan sonra yerli diye bizim savunma sanayi şirketlerine mi satıyorlar.

bu ürün 100%100 yerlidir özgün ve bağımsız çalışmadır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

Peki motorun parçalarını Türk işçiler ve mühendisler mi üretiyor, yoksa şirketlerimiz dışarıdan satın alıp üzerine biraz kar payı koyduktan sonra yerli diye bizim savunma sanayi şirketlerine mi satıyorlar.

Hocam ironi mi gerçek mi diyorsunuz.
  • quote:

Bu motoru üreten tei yi kurmuş mesela zoruna gitti mi?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

Hocam ironi mi gerçek mi diyorsunuz.

gerçek söylüyorum kaç senedir üstünde çalışılıyor geçen sene fuarda tanıtılmıştı ürün tamamiyle türk mühendislerinin eseridir vatana millete hayırlı olsun

• Tasarlayan yapan yapılmasını isteyen bir tane civatasının sıkılmasın da bile yardımı olan herkese teşekkürler allah yardımcınız olsun. Bu işin akp si chp si mhp si yok bu işin TÜRKİYE si var.

Ayrıyetten ufak değişimlerle bunu otomobillerde de kullanılabilir, hem iha da hemde otomobiller de kullanılan motorlar var diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kunt1903 -- 1 Şubat 2017; 17:15:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Güzel gelişme ama yeterli değil. Daha da ilerleyerek tank motorundan jet motoruna kadar motor çeşitlerini üretebilmemiz lazım. İnşallah orta vadede o da gerçekleşir. İHA motorunda turbo besleme tahminim çok önemli olmalı hava yoğunluğu yükseklerde azaldığı için. Sanırım bu sebeple çift turbo kullanılmış. Bu motorun kaç litre olduğunu da merak ediyorum ki askeri bir araca ait motor olduğu için sanırım yüksek hacimlidir.

2.1 litre, alüminyum blok, sıralı tip 4 silindir, 170 HP@2300 rpm, dizel motor olmasından devir düşük verimi güzel sayılır tabi çift besleme oluşu etkili iha için yeterli.

edit: görsel buldum

İnsansız hava araçları için geliştirilen yerli motorda marşa basıldı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SCWS -- 1 Şubat 2017; 18:13:4 >

• bugün motor ürettik , yarın sıra uçakta

yok pardon günleri karıştırdım , yarın sıra yerli otoda
  • quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

quote:

Bu motoru üreten tei yi kurmuş mesela zoruna gitti mi?

Tei ve tai kuruluş için 1983'te anap hükümeti f16 motoru (tei) üretmesi için karar aldı. 1987 faaliyete anap döneminde Eskişehir de faaliyete geçti. Birisi seni yanlış bilgilendirmiş. Bırak chpnin yapmasını, o sırada chp kapalıydı. Shp muhalefetti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hidrojennn -- 1 Şubat 2017; 18:24:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.