Şimdi Ara

Danimarka'daki bu devasa rüzgar türbini yeni bir rekora imza attı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Danimarka'daki bu devasa rüzgar türbini yeni bir rekora imza attı
    Danimarka denizlerinde test edilen yeni nesil bir rüzgar türbini, enerji üretiminde yepyeni bir rekora imza attı. Yalnızca 24 saat içerisinde 216.000 kWh enerji üreterek önemli bir ilke imza atan türbin, bu alanda diğer tüm rüzgar türbinlerini geride bırakarak dünyanın en güçlüsü olma ünvanını elde etti.

Yine Danimarka merkezli firma MHI Vestas Offshore tarafından test edilen türbin, geçtiğimiz Eylül ayında İngiltere denizlerine kurulan 8 MW gücündeki dünyanın en büyük rüzgar türbini V164'ün geliştirilmiş ve özelleştirilmiş bir versiyonu. Önceki haliyle 8 MW güce sahip olan V164, firmanın yaptığı iyileştirmelerle beraber 9 MW güce çıkarılmış. Bu haliyle tam 7200 evin 24 saatlik enerji ihtiyacını karşılayabilecek güçte olan türbin, ayrıca tam 220 metre uzunluğundaki devasa boyutlarıyla da dikkat çekiyor. Türbinin kendisi gibi yine devasa boyutlara sahip olan pervaneleriyse 80 metre uzunluğunda.

Doğaları gereği ne kadar büyük olurlarsa o kadar fazla enerji üretme kapasitesine sahip olan rüzgar türbinleri, üretici firmaların yaptıkları geliştirmelerle beraber her geçen gün büyümeye devam ediyor. Haberimize konu olan geliştirilmiş V164 tipi bu türbinse şu an için prototip aşamasında olsa da faaliyete geçmesiyle beraber hem dünyanın en güçlüsü hem de dünyanın en büyüğü olacak.

Ayrıca Bkz.Dünyanın en büyük rüzgar türbini İngiltere denizlerine kuruldu

"Enerji üretim maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak"

Yapılan testlerden olumlu sonuçlar alındığını açıklayan üretici şirket MHI Vestas, bu "canavar" türbinin yakın zamanda şebekeye bağlanacağını belirtirken firma yetkilisi Torben Hvid Larsen de,"9 MW gücündeki türbinlerimizin artık pazarda faaliyet göstermek için hazır hale geldiğini güvenle ifade edebiliriz. Rüzgar türbinlerimizin dünya genelindeki enerji üretim maliyetlerini düşürmek için çok önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz." sözlerine yer verdi.

İhtiyaç duyduğu enerjinin çok büyük bir kısmını rüzgar türbinlerinden elde eden Danimarka, Danimarkalı şirketlerin bu alanda yaptıkları çalışmalarla da beraber uzun bir süredir tüm dünyaya öncülük ediyor. Özellikle de denizlere kurulan rüzgar santralleriyle güvenilir ve ucuz enerji üretimi için çok önemli adımlar atan Danimarkalı şirketlerin ürettiği türbinler görünüşe bakılırsa yakın zamanda daha da büyük rekorlara imza atmaya devam edecek.

• Çok güzel fakat nükleer karşıtları için söylüyorum bunlar günümüzde yardımcı kaynaklar bu kadar devasa bir şey bile yeterli değil kaba bir hesapla bundan tam 533 tane dikilmesi lazım ki akkuyu'ya yapılacak santral kadar enerji üretelim, o da rüzgar verimini saymazsak tabi şu var halihazırda enerjisinin büyük kısmını kendi üreten ülkeler artan enerji ihtiyacını daha fazla santral açmadan yenilebilinir kaynaklarla dengeleyebilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SCWS -- 2 Şubat 2017; 3:2:18 >
  • Nükleer enerji kesinlikle şart. Artan insan nüfusu ve ihtiyacı her sektörün enerji gün geçtikçe artarak katlanarak ilerliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklari ev ihtiyacini belli bir miktarini karşılayabilir ama sanayi uretimlerini gerceklestirme süper güç nukleer reaktorlere bağımlılığımız 1 asır daha devam edecek gibi duruyor.

• 35 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyorum. bundan bi tane taksak bütün ilçeye yeticek gibi. herkesi örgütleyip para birleştirebilsek ilçede kimse elektriğe para ödemez :)

• nükleer santralini nereye dikeceksiniz hangi yerleşim birimi yanında olmak istiycek japonlar bile baş edemiyor bu nükleerle ki biz ortadoğu gibi bir bataklığın yanındayız

• quote:

Orijinalden alıntı: SCWS

Çok güzel fakat nükleer karşıtları için söylüyorum bunlar günümüzde yardımcı kaynaklar bu kadar devasa bir şey bile yeterli değil Bundan tam 533 tane dikilmesi lazım ki akkuyu'ya yapılacak santral kadar enerji üretelim, ama şu var halihazırda enerjisinin büyük kısmını kendi üreten ülkeler artan enerji ihtiyacını daha fazla santral açmadan yenilebilinir kaynaklarla dengeleyebilirler.

Birde bizde ki rüzgarın hızıyla, Danimarka'da esen rüzgarın hızını bir karşılaştırmak lazım. O rakam bi anda 1.000 falan olur. Bizim için o kadar büyük rüzgar gülleri fazla maliyetli olabilir.
  • quote:

Çok güzel fakat nükleer karşıtları için söylüyorum bunlar günümüzde yardımcı kaynaklar bu kadar devasa bir şey bile yeterli değil Bundan tam 533 tane dikilmesi lazım ki akkuyu'ya yapılacak santral kadar enerji üretelim, ama şu var halihazırda enerjisinin büyük kısmını kendi üreten ülkeler artan enerji ihtiyacını daha fazla santral açmadan yenilebilinir kaynaklarla dengeleyebilirler.

Yorumunu al ve Çernobil ile Fukuşima'nın verdiği zarardan etkilenen, hayatlarını, sağlıklarını ve topraklarını kaybeden insanlara ilet; sana hak verecekler mi bir bakalım.

Çernobil'in etkileri hem Doğu Avrupa'yı, hem Karadeniz bölgesini vurdu. Özellikle onca ormanlarıyla, yaylalarıyla, temiz havasıyla, ağır sanayiden uzak olmasıyla bilinen Karadeniz bölgesinde 1986'dan sonra neden kanser görülme vakalarında dikkat çekici artışlar yaşandı? Ben Karadenizli değilim, ama bizim burada çok fazla Karadenizli komşularımız var; duyuyoruz, görüyoruz. Aramızda Karadenizli olanlar, orada yaşayanlar, sigara gibi kötü alışkanlıkları olmamasına rağmen aile içinde veya akrabalarında kanser görülmüş olanlar varsa kendileri de söylesinler.

Fukushima'ya da gelince, daha ne söylenebilir ki? Geçen yıllara rağmen hem okyanusa, hem karaya yaptığı etkiler devam etmekte. Balık tutuyorsun, radyoaktif; pazardan meyve sebze alıyorsun, radyoaktif...
    http://fukushima-diary.com/ adresine göz geçirin diyeceğim ama hiç umrunuzda olmayacak.

Danimarka'daki bu devasa rüzgar türbini yeni bir rekora imza attıDanimarka'daki bu devasa rüzgar türbini yeni bir rekora imza attı

Nükleer gücün neresinden tutarsanız tutun elinizde kalır. Gerçekleşebilecek herhangi bir doğal afet nedeniyle veya insan hatası yüzünden gelecekte hiçbir kaza gerçekleşmeyeceğini dahi garantileseniz, santralin oluşturacağı nükleer atıklar sorun teşkil etmeye devam edecektir.

• Çin'in yaptığı bu dev rüzgar tribünlerinden birinin yapılış belgeselini izlemiştim de arkadaş ne kadar teknolojik aygıtlarmış bunlar. Saşırdım, doğrusu. Sadece o rulmanı yapmak için gereken hassasiyet, 6 micron gibi bir şeydi. Yuh dedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: tropik17

Çin'in yaptığı bu dev rüzgar tribünlerinden birinin yapılış belgeselini izlemiştim de arkadaş ne kadar teknolojik aygıtlarmış bunlar. Saşırdım, doğrusu. Sadece o rulmanı yapmak için gereken hassasiyet, 6 micron gibi bir şeydi. Yuh dedim.

Öyle olmak zorunda o mikronluk hata koskoca kanatta belki santimlik yalpalama olarak geri döner.
  • Bir tane kurtarmaz hocam. İlçedeki sanayi kuruluşları ve diğer tüketimler ile toplam tüketim 20 - 30 MW düzeyine rahat çıkarabilir. Bundan 4 ve hatta düşük rüzgarlı havalar için birkaç tane de fazlasını kursanız rüzgar estikçe sırtınız yere gelmez. Her çatıya da güneş paneli kurarsınız. Rüzgar esmediğinde güneş enerjisinden yararlanırsınız. Tabi her evi de güçlü jel akülerle donatırsanız güneş ve rüzgar olmadığında da paşalar gibi elektriğinizi kullanırsınız akülerden. Ev başı bu tür setler vardı. İnvertörü, panelleri türbinleri her şeyi 30 bine kuruluyor, birkaç KW enerjiyi üretip evi şebekeden bile kesebilirsiniz. 30 bin TL civarı tutuyor ama güç ihtiyacına göre daha ucuza da vardır. Kendi sistemimi kendim yapacan dersen çok çok daha da ucuza olabilir tabi.
  • quote:

Keşke 533 taneye yetebilecek deseydik ama maalesef hava şartları istenildiği şekilde olmadığından daha fazla takmak gerekecek.
  • Yenilenebilir enerji de ülkemize pek yatırım yok üstüne düşmek lazım...

• Bize de lazım bunlardan sürekli elektrikler gidiyor. İşin gidisi kaç tane laptop telef oldu.
  • quote:

şu an hali hazırda akkuyu maliyeti 20 milyar dolar ( hee bizde 2 milyon dolar ile başlar 100-200 'e kadar çıkar ayrı konu )
    bu rüzgar türbinin maliyeti 5 milyon dolar
    5*533 = 2,665 milyar dolar yani akkuyunun neredeyse 10 'da 1 fiyatı
    sağlık +risk + çalışma koşulları + çevre bunlarıda hesaba katınca sizce hangisi mantıklı ?

• quote:

Çok güzel fakat nükleer karşıtları için söylüyorum bunlar günümüzde yardımcı kaynaklar bu kadar devasa bir şey bile yeterli değil kaba bir hesapla bundan tam 533 tane dikilmesi lazım ki akkuyu'ya yapılacak santral kadar enerji üretelim, o da rüzgar verimini saymazsak tabi şu var halihazırda enerjisinin büyük kısmını kendi üreten ülkeler artan enerji ihtiyacını daha fazla santral açmadan yenilebilinir kaynaklarla dengeleyebilirler.

Nükleer santral e karşıyım ama bir o kadar da gerekliliğinin farkındayım.

Bu nasıl desem???? Heh mesela ölümcül hastalığım var, tek tedavisi de domuzdan üretilen bir şeyi kullanmak. Domuza karşıyım ama el mecbur yaşamak için kullanacağız. Gibi.

Ancak inanıyorum ki yenilenebilir enerji kaynakları ile Nükleer santral ihtiyacı kapatılabilir. Olabilecek her şeyden enerji üretmeliyiz. Gelgit dalgalarından, Rüzgardan, Güneşten. Mesela istanbulda. Tren yollarının ve metrobüs hatlarının üzeri güneş panalleri ile donatılsa ekstra yer harcamadan çok ciddi bir enerji elde edilebilir.

Benim Türkiye de en çok istediğim şey ise özellikle istanbul da Tüm binalara "daire sayısı *1,3" otopark zorunluluğu getirmek. Belirli bir katın üzerindeki binalara organik çatı zorunluluğu getirmek.

Malesef insanların bir tarafına kazık olarak dayamadıkça insanlar değişmiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Çok güzel fakat nükleer karşıtları için söylüyorum bunlar günümüzde yardımcı kaynaklar bu kadar devasa bir şey bile yeterli değil kaba bir hesapla bundan tam 533 tane dikilmesi lazım ki akkuyu'ya yapılacak santral kadar enerji üretelim, o da rüzgar verimini saymazsak tabi şu var halihazırda enerjisinin büyük kısmını kendi üreten ülkeler artan enerji ihtiyacını daha fazla santral açmadan yenilebilinir kaynaklarla dengeleyebilirler.

Nükleer santral e karşıyım ama bir o kadar da gerekliliğinin farkındayım.

Bu nasıl desem???? Heh mesela ölümcül hastalığım var, tek tedavisi de domuzdan üretilen bir şeyi kullanmak. Domuza karşıyım ama el mecbur yaşamak için kullanacağız. Gibi.

Ancak inanıyorum ki yenilenebilir enerji kaynakları ile Nükleer santral ihtiyacı kapatılabilir. Olabilecek her şeyden enerji üretmeliyiz. Gelgit dalgalarından, Rüzgardan, Güneşten. Mesela istanbulda. Tren yollarının ve metrobüs hatlarının üzeri güneş panalleri ile donatılsa ekstra yer harcamadan çok ciddi bir enerji elde edilebilir.

Benim Türkiye de en çok istediğim şey ise özellikle istanbul da Tüm binalara "daire sayısı *1,3" otopark zorunluluğu getirmek. Belirli bir katın üzerindeki binalara organik çatı zorunluluğu getirmek.

Malesef insanların bir tarafına kazık olarak dayamadıkça insanlar değişmiyorlar.

Otopark zorunluluğu...? Organik çatı?

WQEQ::WQE:QWE::QWE

• Barış Manço kullanıcısına yanıt
    Bunlarda işte rüzgar dindikçe elektrik kesilecek, estikçe elektrik gelecek.
  • Almanya yı geçmiş demekki

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.