Şimdi Ara

Seagate 2018'de 16TB'lık sabit disk üretmeyi planlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Seagate 2018'de 16TB'lık sabit disk üretmeyi planlıyor

Ne kadar sabit disk alanına sahip olursak olalım filmler, fotoğraflar, videolar, uygulamalar ve yedeklerimiz nedeniyle bu asla yeterli gelmiyor. Ancak Seagate, depolama sıkıntılarını önümüzdeki yıl piyasaya sürmeyi planladığı yeni bir 16TB sabit disk ile çözebilir.

Şirket, gelir konferansı sırasında 2018 ve sonrasında geleneksel mekanik 3,5 inç SATA disk sürücülerinin boyutlarını agresif şekilde arttırmayı planladıklarını açıkladı. Bu da önümüzdeki yılın sonundan önce 16TB sürücülere kavuşabileceğimiz anlamına geliyor. Seagate'in en büyük sabit disk sürücüsünün 10TB kapasiteli olduğunu, şirketin ayrıca 12TB'lık helyum tabanlı sabit sürücüsünü de test etmeye başladığını belirtelim.

Ayrıca Bkz.Google Pixel 2 piyasaya damga vurmaya geliyor
    Birçok dizüstü bilgisayar artık daha düşük kapasitelerde katı hal sürücüleriyle (SSD'ler) birlikte gelirken, Seagate CEO'su Steve Luczo, eski moda dönen disk çeşitleriyle ilgili özellikle de PC'lerinde daha fazla depolama alanı elde etmek isteyen kullanıcıların ciddi bir talebi olduğunu söylüyor.

Henüz bu sürücülerin ne kadara mal olacağına dair bir haber yok, muhtemelen pahalı olacak ancak disk fiyatları genel olarak düşmeye devam ediyor. Seagate mutlaka 16 TB'a gücü yetmeyenler için 12 TB veya 14 TB sürümünü de satışa sunacaktır. Seagate'in birim satışlarında geçen yıl %10 oranında bir düşüş olmasına karşın Luczo, şirketin daha yüksek kapasitelerde daha az disk üretiminde büyüme potansiyeli gördüğünü söylüyor.

• bence hddlerdeki kapasite arttıkça bozulma oranındaki artışa veya bozulma durumunda veri kurtarmanın nerdeyse imkansız oluşuna çözüm bulsunlar öncelikle.
    Hatta farklı bir teknoloji üzerine arge yapılmasını daha mantıklı buluyorum
  • Beni ilgilendirmeyen durumdur.

Yahu hdd eskidi ama dolarda olmuş 4 lira,daha 2 tb'lıklara uzaktan öylece bakarken 16 lık bir hdd'ye kimler kavuşabilir tartışılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: redoracle

Beni ilgilendirmeyen durumdur.

Yahu hdd eskidi ama dolarda olmuş 4 lira,daha 2 tb'lıklara uzaktan öylece bakarken 16 lık bir hdd'ye kimler kavuşabilir tartışılır.

Ekşici detected

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Beni ilgilendirmeyen durumdur.

Bu tip ürünler zaten ev kullanıcıları için üretilmiyor. Ayrıca koskoca seagate senin ülkendeki dövizin artışına göre teknoloji geliştirmez. Bu tip yüksek kapasiteli ürünler şirketler ve kamu için üretilir zaten perakende olarak öyle ha deyince normal kullanıcının bulabileceği şeyler değil. Şirketlerinde gidip aa çok pahalı n11den indirim çekiyle alayım, kara cumayı beyaz pazarı bekliyim diyecek halleri yok. 100 dolarlık ürün 200 dolardanda satılsa eğer ihtiyaç varsa parası ödenip alınır.

Biride demişki önce bozulmalara çözüm bulsunlar. Adam mağazadan 150 liraya aldığı harddiskle koca koca şirketlerin kullandığı harddisklerin aynı korumlara sahip olduğunu sanıyor Bulut hizmeti verenlerin kullandığı disklerle senin evde kullandığın diskleri aynımı sanıyorsun.

• gokhans19 kullanıcısına yanıt
    Ev kullanıcıları için olmasa niye kavuşabiliriz densin ki o zaman.

Ayrıca 12-14 tb lık varyasyonlarıda olacakmış, herkes için çıkan ürünler bunlar.

Ayrıca mekanik disklerin ssdler kadar güvenli olmadığına katılıyorum,zaten ssd teknolojisi gibi teknolojileri ordu,nasa gibi yerler uzun zamandır güvenli olduğu için kullanıyordu sonra tüketiciye ulaşabilir oldu.

Güvenli olmasa zaten samsung pro serisine niye 10 sene garanti versin,üstelik hdd firmaları garanti sürelerini azaltırken.

Zaten piyasada 8 tb lık modeller mevcut isteyen alabilir ,illa 7/24 sistemler için alınmıyor bunlar,gayet arşivcilerde bu tür diskler tercih edebiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

bence hddlerdeki kapasite arttıkça bozulma oranındaki artışa veya bozulma durumunda veri kurtarmanın nerdeyse imkansız oluşuna çözüm bulsunlar öncelikle.

Kesinlikle haklısın ama kimse bu alana arge yapmaz. Bu haldeyken insanlar sürekli RAID yapmak zorunda kalıyorlar bu da kendi satışlarını katlıyor. Hem teknoloji geliştirmiyorlar hem de daha çok satış yapıyorlar.
  • quote:

bence hddlerdeki kapasite arttıkça bozulma oranındaki artışa veya bozulma durumunda veri kurtarmanın nerdeyse imkansız oluşuna çözüm bulsunlar öncelikle.

zaten günden güne ssd teknolojileri gelişiyor, bugün biraz ömürleri kısa ve pahalı ama bunlar iyileştikçe hdd diye bir şey kalmayacağından emin olabilirsin ayrıca bozulma oranı normal mekanik diske göre çok düşük
  • artık kapasiteyle uraşçaklarına başka bir hard disk tasarlasınlar artık günümüzde hard diskler yavaş geliyor güvenirlik var ama çağımız teknoloji çağı kendilerini geliştirmek zorundalar ama geliştermekte istemiyorlar pek galiba.

• Nedense Samsung'un 16 TB SSD'si aklıma geldi.

• artk pc için 1 tane 256 veya 512 ssd, 1 tanede 4-8tb kadar depolama harddiski standart gibi bişey oluyor. ne ssd nin hızından vazgeçebiliyoruz nede mekaniğin bol gb lerinden

• quote:

Ev kullanıcıları için olmasa niye kavuşabiliriz densin ki o zaman.

Ayrıca 12-14 tb lık varyasyonlarıda olacakmış, herkes için çıkan ürünler bunlar.

Ayrıca mekanik disklerin ssdler kadar güvenli olmadığına katılıyorum,zaten ssd teknolojisi gibi teknolojileri ordu,nasa gibi yerler uzun zamandır güvenli olduğu için kullanıyordu sonra tüketiciye ulaşabilir oldu.

Güvenli olmasa zaten samsung pro serisine niye 10 sene garanti versin,üstelik hdd firmaları garanti sürelerini azaltırken.

Zaten piyasada 8 tb lık modeller mevcut isteyen alabilir ,illa 7/24 sistemler için alınmıyor bunlar,gayet arşivcilerde bu tür diskler tercih edebiliyor.

Çünkü donanımhaberdeki editörün fikirleri seagatein fikirlerini birebir yansıtıyor denemez.

• 16 tb nedir ya ... güzel gelişim SSD'de de benzer bir Hafıza istiyoruz...

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

16 tb nedir ya ... güzel gelişim SSD'de de benzer bir Hafıza istiyoruz...

Var zaten ama biraz tuzlu. Fiyatı 8 bin dolar:
    https://donanimgunlugu.com/samsung-15-tb-ssd-diskini-duyurdu/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hasan07-36 kullanıcısına yanıt
    istiyoruz derken uygun fiyatlı dan bahsetmiştim :)
  • quote:

Tek sıra kafa üzerinde yüksek devir yerine 3 farklı sıra (tüm disklere tek bir dizi olarak üstten alta doğru yapılıyor ya aynı üstten alta doğru dizi halinde bir harddisk içerisinde 3 tane disk olacak öyle) üzerinde 5400 rpm'de çalışan bir disk yapsalar hem erişim süresi daha iyi olur hemde okuma yazma hızı.

Hele ki bir de extreme serisi bir şey yapacaklar aslında özel ürün seri satış hedefi olmadan;

2 tane 3.5 inç disk kalınlığında tek dış kasa 20 TB, 4 farklı dize sıra kafa, 15.000 rpm devir, 64 gb nand bellek.

Canavar olacak yani canavar. Birazda ağırlık takacaklar alt kısmına titreşimden sallanmasın diye.

• 3TB Seagate diskim var ve disk şuan kilit. Bi de 16TB üreteceklermiş. Seagate mi tövbeler tövbesi...

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgurrdunya

3TB Seagate diskim var ve disk şuan kilit. Bi de 16TB üreteceklermiş. Seagate mi tövbeler tövbesi...

ext. hdd alırken çok az bir farkla 1 yerine 2 mi alsam diye düşündüm, bilgisayarcı arkadaşım vazgeçirdi. şu teknolojiyle hiç gerek yok bence
  • SSD maliyetini düşürmüyorlar da daha yüksek kapasiteli disk üretiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: MegaWolt38

SSD maliyetini düşürmüyorlar da daha yüksek kapasiteli disk üretiyorlar.

Son kullanıcı hep sömürülmeye devam edecek, maalesef uygun fiyata bir şey alamayacağız. 128GB modellerin yerini 512GB ssd'ler aldığında o zaman da işletim sistemlerinin, programların boyutu 3 katına çıkmış olacak. Üreticiler ilerde herkesin bol bol veri depolayabileceği diskleri ucuza satmayacak. GB bazında ucuzladığında tüm programların boyutu da büyümüş olacak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.