Şimdi Ara

600 metreden denizaltı kurtaracak gemi hizmete giriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  600 metreden denizaltı kurtaracak gemi hizmete giriyor

Kurtuluş Savaşındaki önemli katkısı nedeniyle gazi ünvanı alan Alemdar gemisinin anısını yaşatmak amacıyla TCG ALEMDAR ismi verilen gemi, yaşanabilecek denizaltı kazalarında personelin kurtarılması amacıyla kullanılacak.

4 Nisan 1953 tarihinde İsveç bandıralı Naboland isimli yük gemisiyle çarpışması sonucu batan TCG Dumlupınar denizaltısı personelinin denizaltı içerisinde güvenli bir alanda hayatta kalmasına rağmen su üstünde onları kurtaracak teknik imkanlar olmadığı için hayatlarını kaybetmeleriyle hafızalara kazınan acı tecrübenin bir kez daha yaşanmaması için TCG ALEMDAR Deniz Kuvvetleri Komutanlığına hizmet verecek.

14 Ocak günü düzenlenecek törenle Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanan geminin teslim töreni ileri bir tarihe ertelenmişti. Tören bugün (28 Ocak) Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

90 metre boya ve 19 metre genişliğe sahip olan gemi azami 72 saat içerisinde 600 metre derinliğe kadar kaza/kırım geçiren veya arıza yapan denizaltıyı ve personeli kurtarma ve enkaz çıkarma kabiliyetiyle Deniz Kuvvetlerine hizmet verecek.

Böylece Deniz Kuvvetlerimiz gerçekleşebilecek olası denizaltı kazalarında denizaltı içerisinde hayatta kalan personeli ve denizaltıyı kurtarma kabiliyetine sahip olacak.

• Devletimize ve ordumuza hayırlı olsun.

• DUMLUPINAR FACİASI...

• Hoşgeldin Alemdar, donanma her sene daha da güçleniyor. TCG Anadolu' nun da göreve başlangıcını görmek ümidi ile

• Diğer bütün ordu envanteri gibi inşallah gerek kalmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: selcuksert38

DUMLUPINAR FACİASI...

Benim aklıma ilk gelen de Türk denizcilik tarihinin en feci olaylarından biri olan Dumlupınar oldu.
    http://www.serenti.org/dumlupinar-denizaltisi-bir-facianin-hikayesi/

Sonra ise fazla eski tarihli olmayan Kursk geldi.
    http://www.dw.com/tr/kursk-faciasının-onuncu-yılı/a-5906509

Dumlupınar'ın battığı dönemde teknoloji o kadar gelişmemişti. O nedenle kurtarma işleminin başarısız olacağı neredeyse başından belliydi. Ama Kursk'un battığı tarih modern teknolojinin hizmette olduğu yıllar. Yine de kurtaramadılar kimseyi. Açıkcası Allah kaza vermesin ama ben bir denizaltı battığı zaman hizmete giren bu yeni gemi dahil yine de istenilen sonuçların alınamayacağını düşünüyorum. Dünyaya Abbyss filmindeki gibi gerçekten ileri bir teknoloji lazım bu durumlar için. O derinlikte tüm teknoloji sap gibi ortada kalıyor.

• Hepimize hayirli olsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülkemize hayırlı olsun.

• Aslında gemi 2014' te sua indirildi. Test programı sonunda ancak DzKK' na teslim edildi.

• quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

quote:

Orijinalden alıntı: selcuksert38

DUMLUPINAR FACİASI...

Benim aklıma ilk gelen de Türk denizcilik tarihinin en feci olaylarından biri olan Dumlupınar oldu.
    http://www.serenti.org/dumlupinar-denizaltisi-bir-facianin-hikayesi/

Sonra ise fazla eski tarihli olmayan Kursk geldi.
    http://www.dw.com/tr/kursk-faciasının-onuncu-yılı/a-5906509

Dumlupınar'ın battığı dönemde teknoloji o kadar gelişmemişti. O nedenle kurtarma işleminin başarısız olacağı neredeyse başından belliydi. Ama Kursk'un battığı tarih modern teknolojinin hizmette olduğu yıllar. Yine de kurtaramadılar kimseyi. Açıkcası Allah kaza vermesin ama ben bir denizaltı battığı zaman hizmete giren bu yeni gemi dahil yine de istenilen sonuçların alınamayacağını düşünüyorum. Dünyaya Abbyss filmindeki gibi gerçekten ileri bir teknoloji lazım bu durumlar için. O derinlikte tüm teknoloji sap gibi ortada kalıyor.

kurks ben etkilemişti baya.çocuktuk tabi. ölüm ve ölüme dair şeylerin bu kadar haberlerde gözükmesi bizi etkliyordu.abd yardım teklif etmişti kabul etmediler. günlerce gösterildi sanırım haberlerde. ama sonunda umutlar kesildi. bir da carla tucker (nasıl yazılıyorsa artık) idamı beni baya etkilemişti. kadın haketmişti. ama işte çocuktuk. idam saati bile söylenmişti haberlerde. gece 2 -3 gibi bir şeydi idam vakti. uyuyamamıştım. saat 3 e doğru geldikçe , dünya üzerinde bir kadın öldürülecekti. baya psikolojimi etkilemişti bu durum. insan büyüdükçe ölümleri normal karşılamaya başlıyor.

• veleciraptor kullanıcısına yanıt
    Dumlupınar faciasında asıl sorun teknoloji değil, denizaltı battı şamandırasında ki plakette açıkça belirtilmesine rağmen geri zekalı balıkçı teknesinde ki personelin teknesini battı şamandırasına bağlaması neticesinde şamandıranın varagele telinin kopması; denizaltı ile TCG Kurtaran gemisinin kurtarma çanı arasında ki irtibatı imkansız hale getirmiş ve neticesinde 8 mili bulan dip akıntısı denizaltı üzerine derin su dalgıcını indirmeyi engellemiştir.
  • degobar kullanıcısına yanıt
    Güzel ve aydınlatıcı bir bilgi .Ancak o yıllarda bir balıkçı teknesinde okuma bilen biri olma ihitmali de az gibi .

Gerçi bugün bile bir salak çıkar da...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.