Şimdi Ara

Windows'daki Soliter, Mayın Tarlası, Hearts ve FreeCell oyunlarının gerçek amacı neydi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows'daki Soliter, Mayın Tarlası, Hearts ve FreeCell oyunlarının gerçek amacı neydi?

Solitaire tartışmasız şekilde tarihteki en popüler bilgisayar oyunlarından biri konumunda. Çoğumuz vakit geçirmek için oynasak da, Microsoft'un bu oyunu Windows işletim sistemine dahil etmesinin ana nedeni bu değil. Microsoft Solitaire, işletim sisteminin 3.0 sürümünün piyasaya sürüldüğü 1990 yılında Windows'da ortaya çıktı ve kart oyununun ilk yaygın dijital versiyonu oldu (aslında 1700'lerden beri vardı).

Microsoft'un Solitaire'i Windows'a getirirken aklında açık bir hedef vardı: Windows kullanıcılarına fare kullanmayı ve sürükleyip bırakma özelliklerini öğretmek. Garip gibi gelebilir ancak fare o dönemde geleneksel komut satırını kullanılan çoğu bilgisayar kullanıcısı için keşfedilmemiş bir dünyaydı. Yani Solitaire işletim sistemine, tüm fare fonksiyonlarını alışılmış bir deneyim haline getirmek için dahil edimişti ve farenin şu an bulunduğu konuma baktığımızda Microsoft'un bu planının başarılı olduğunu görüyoruz.

Bununla birlikte amacı insanlara "modern" bilgisayar özelliklerini nasıl kullanacaklarını öğretmek olan tek Windows oyunu değildi. Başka bir süper popüler Windows oyunu olan Mayın Tarlası, Windows 3.1'de bu sefer biraz farklı bir hedefle başlıyordu: fare tıklamalarının modern bir işletim sisteminde nasıl işleyeceğini vurgulamak.

Ayrıca Bkz.Faraday Future bu kez FF 91'in görsel sunumunu hazırlayan firmaya borcunu ödeyemedi
    Mayın tarlası, hem sol hem de sağ tıklama fonksiyonu içeriyordu. Bu yüzden oyunu oynayanlar farenin bu özelliklerinin tam olarak ne işe yaradığını kavramış oldular. Bununla da bitmiyor. Hem Hearts hem de FreeCell oyunları da gizli bir göreve sahipti. Hearts, Windows'un ağa hazır ilk sürümünün (Windows for Workgroups 3.1) ağ yeteneklerini tanıtmayı hedefliyordu. Microsoft, kullanıcıların ağda Windows'un nasıl çalıştığını anlamasına yardımcı olmak amacıyla yerel ağdaki diğer istemcilerle iletişim kurabilen bu oyunu sunmuştu. FreeCell ise 32 bit uygulamalar ile 16 bit sistemler arasındaki uyumluluğu belirlemek için yapılmış bir testti.

Yani kısacası "verimlilik katili" olarak bilinen Solitaire, Mayın Tarlası, Hearts ve FreeCell oyunlarının hepsi aslında tamamen farklı amaçlarla Windows'a dahil edilmişler. Geriye dönüp baktığımızda üstlendikleri misyonu başarılı bir şekilde tamamladıklarını görüyoruz.

• Pinball'un amacı yok muydu ?

• Bence tüm oyunların bir diğer amacı özellikle gelişmemiş ülkelerde değerli olan vakti çalıp hemde bundan gelir de elde edebilmek.Oyunlar olmasa çoğu insan bilgisayar donanımınıda kolay kolay değiştirmez

• quote:

Orijinalden alıntı: joven

23 yıldır Windows kullanırım merak edip hiç açıp oynamışlığım yok

çok gereksiz vakit kaybı olarak görürdüm ve hala öyle görmekteyim

Çok oynamak evet zaman kaybı ama hiç oynamamış olmak da bence bi kayıp.
    Farklı fikirler edinebilirdin :) Tabi o da alabiline :)
  • İnternet yokken uğraşılması için yapmamışlar mı şimdi tüm hayallerim yıkıldı
    Windows'daki Soliter, Mayın Tarlası, Hearts ve FreeCell oyunlarının gerçek amacı neydi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazywinner3 -- 24 Ocak 2017; 16:28:20 >
  • Haberde yanlışlık var bu oyunları Microsoft Türkiye'deki memurlar iş yerinde sıkılmasın diye yapmıştır insanları yanıltmayalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiç soliter oynamadımve fareyi çok iyi kullanıyorum. Dahimiyim yoksa ben. Harcanıyormuyum buralarda.

• quote:

Orijinalden alıntı: ITTF

Pinball'un amacı yok muydu ?

windows çöktüğünde kasayı tekmeleyip sarsma egzersizi ( tilt )
  • Ben o oyunu oynamadan önce fare kullanmayı zaten öğrenmiştim. Ama Windows'un efsane oyunudur.

Birinci her zaman Midtown Madness.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir zamanlar excelin içine pinball vardı onu oynuyordum.

• joven kullanıcısına yanıt
    Aynen...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnternet kesintisi için ideal

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Windows millete bilgisayar kavramını öğretti kısacası ,

• beynimizi zombiye çevirip dünyay ele geçirmek ve apple ürünlerini almamızı önlemek için yapılmışlardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardaq -- 24 Ocak 2017; 18:47:37 >
  • soru mu bu ? gerçek amacı memurlar sıkılmasın diye yapıldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: ITTF

Pinball'un amacı yok muydu ?

TRT'deki Şans Yıldızı yarışma programına ses efekti sağlamak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nForcer -- 24 Ocak 2017; 19:46:47 >
  • Peki bu ne icindi :D ( sanirim ilk xp ile gelmisti) Windows'daki Soliter, Mayın Tarlası, Hearts ve FreeCell oyunlarının gerçek amacı neydi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mementopolis -- 24 Ocak 2017; 19:56:40 >
  • Esnaflar da DNA haritalarını çıkarmakla meşguldüler

• Bunlar gep ameriganın oyunlarığ dedik güldünüz bakın ne olduğ şimdeğ

• başarıya ulaşmış olacak ki şimdi kimse aramıyor :D (gerçi ben hala özlüyorum eski mayın tarlasını)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.