Şimdi Ara

Samsung’dan renk körlüğüne dijital çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung’dan renk körlüğüne dijital çözüm

Renk körlüğü dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişide bulunan bir rahatsızlık. Gelişen teknoloji ile birlikte renk körlüğü için de dijital çözümler artmaya başladı. Samsung bu çözümleri kendi ürünlerine entegre ediyor.

Renk Körlüğüne Dijital Çözüm

Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır. Bu nedenle kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir ya da birden fazlasını ayırt edememe durumu ortaya çıkar. Hastalar rahatsızlık seviyesine göre sadece bir kaç bin veya bir kaç yüz rengi ayırt edebilir. Normalde ise bu rakam milyonlarla ifade edilmektedir.

Samsung, renk körlüğü ile ilgili Colorlite adındaki bir Macar şirket ile iş birliğine gitmiş. Colorlite, ana renkler arasındaki belirli dalga boylarını uzaklaştırarak renkleri birbirinden geçici olarak ayıran bir teknolojiye sahip. Bu teknolojiyi kullandığı gözlük ürünleri de piyasada.

Samsung, renk körlüğünü tespit edebilmek amacıyla bir uygulama geliştirmiş. Uygulama belirli testler sonrasında kullanıcının hangi seviyede renk körü olduğunu tespit edebiliyor. Bu analize göre ekrandaki renk paletini optimize ediyor. Böylece izleyici normalden daha fazla rengi ayırt edebiliyor.

Ayrıca Bkz.Microsoft yeni işten çıkarmalara hazırlanıyor

SeeColors adındaki bu uygulama Macaristan, Bulgaristan ve Romanya’daki Android telefonları için kullanıma sunulmuş durumda. Ayrıca 2016 model tüm SUHD akıllı televizyonlarında da ön yüklü olarak sunuluyor. Kullanıcı Android telefonunda gerekli testleri yaptıktan sonra analizi televizyona aktarıyor ve ekrandaki renkler de optimize ediliyor.

• Adamlar insanlara yardım içinde el uzatıyor helal olsun..

• Bütün heves ettiğim meslekleri kısmi renk körlüğü yüzünden denemedim bile, keşke olmasaydı :/

• Samsung TV alma sebebim olur.

• Firmaların insanlar için böyle adımlar atması hep takdir edilmeli. Sonuçta ender rastlanan hareketler bunlar. Saygılar Samsung...
  • En sonunda tıbbi olarak işe yarayan teknolojiler sunuyorlar, devamı gelsin. Şu 3D saçmalığı da bir bitse, sinemaya gidiyorsun gözlük üstüne gözlük takıyosun, pırıl pırıl cam gibi izlemen gereken filmi loş puslu karanlık izliyorsun. Tüm aksiyon filmleri de 3d geliyor işin kötü yanı. Sinemadan çıkınca baş ağrısı mide bulantısı da ekleniyor keyifsizliğinize.

• "Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır." Haberin çevirisi yanlış olsa gerek, zira görme merkezi beyinde iken pigmentler gözdeki retina tabakasında bulunur.

• Analog çözüm zor olurdu haklısınız Ekrem bey.

• Akıl körlüğüne de çözüm getirirse ülkemizde iş yapar

• fantomasds kullanıcısına yanıt
    VR teknolojisi geleneksel 3D'yi zaten mezara gömdü diyebiliriz. Firmalar bu saatten sonra 3D'ye ağırlık vermez.
    VR keyfi bambaşka, sinemaya da gitmeye gerek yok çünkü önünüzde sinemadakinden bile büyük görüntüler oluyor.
    Eksik yanları ise henüz erken erişim aşamasında bir teknoloji olduğu için çözünürlük ve görüş açısı, firmalar bu eksikleri
    iyileştirmeye uğraşacaktır muhtemelen gelecekte. TV'lerde ise oled'leri geliştirerek 2D görüntü kalitesine ağırlık verilecektir diye düşünüyorum.
  • Gelsin de indirelim, ne derecede renk kötüymüşsüm de Pilot olamamışım öğreneyim :/

• Nerden mal satarız diye şaşırdı adamlar kapitalizmin geldiği noktaya bak nasıl bir pazarlama stratejisi yenilikçi hiç birşey yok,yine LED arka aydınlatmalı LCD'tv ye devam samsung bravo süper devam
  • takdir ettim.üstelik dijital olduğuna göre her cihaza güncelleme olarak entegre edebilir.süper bir gelişme olmuş.
  • engelli insanları da teknolojinin imkanlarından faydalandırılıyor takdir ettim

• Respect

• Çok iyi düşünülmüş bir teknoloji hızla diğer firmalara da yayılması ümidiyle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

VR teknolojisi geleneksel 3D'yi zaten mezara gömdü diyebiliriz. Firmalar bu saatten sonra 3D'ye ağırlık vermez.
    VR keyfi bambaşka, sinemaya da gitmeye gerek yok çünkü önünüzde sinemadakinden bile büyük görüntüler oluyor.
    Eksik yanları ise henüz erken erişim aşamasında bir teknoloji olduğu için çözünürlük ve görüş açısı, firmalar bu eksikleri
    iyileştirmeye uğraşacaktır muhtemelen gelecekte. TV'lerde ise oled'leri geliştirerek 2D görüntü kalitesine ağırlık verilecektir diye düşünüyorum.

İnşallah dediğiniz olur, sinemaya gitmek cazibesini kaybetti benim için. Bir kutu patlamış mısıra 10 lira, gazoza 5 lira verirken de insan kendini havaalanında hissediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

Adamlar insanlara yardım içinde el uzatıyor helal olsun..

Helal olsun da 6 milyar da 300 milyon

2 köprü 2 tünel yapsalar memleketlerinde milyarlarcası yararlanır; ayrıca Avrıpa da kıskanır yani

Şimdi git sor avrıpaya; gözleri hep bizim köprü tünel havaalanında

Bişey biliyoruz da bu yatırımları yapıyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: nefendim

quote:

2 köprü 2 tünel yapsalar memleketlerinde milyarlarcası yararlanır; ayrıca Avrıpa da kıskanır yani

Konuyu siyasete bağlamaya çalışma ve laf vurmaya kalkışma. Ne alaka Sacmalamissin...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nefendim

quote:

Konuyu siyasete bağlamaya çalışma ve laf vurmaya kalkışma. Ne alaka Sacmalamissin...

Haberlerin %90'ı siyaset içeriyorken nasıl olacak o? Seçilmiş tüm siyasetçiler için geçerli; cımbız üretse siyasetini yapıyorlar...

Ben vatandaş olarak onları örnek alıyorum; ne de olsa sizd de bizde o da bu da oy veriyor verdiriyor

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.