Şimdi Ara

Bağırsak iltihaplanmalarına yeni çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
239
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilim insanları geçtiğimiz günlerde yaptığı çalışmada yangısal bağırsak hastalıklarının tedavisine dair şaşırtıcı sonuçlar elde ettiler. Deney temel olarak inflamatuar bağırsak hastalıklarının içinde sadece kolon hücrelerinde görülen protein çeşidinin bölgede azaltılmasına dayanıyor. Bunu ise RNA polimerinin protein sentezindeki görevinden faydalarak gerçekleştirmişler.

Uzmanlar ultrasonun kullanılmasının sebebi olarak RNA’nın normal şartlarda bağırsak bölgesine taşınması esnasında moleküler hale parçalandığını, ultrason sayesinde nükleik asidin bu etkiden korunarak hızlı bir şekilde hedef bölgeye ulaşabildiğini belirtti.

Yan etkisi yok!

Araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları deneyde düşük frekanstaki ultrason dalgalarıyla RNA’nın hücrelere iletimini sağlayan çözeltide ufak baloncuklar oluşturdular. Oluşturdukları baloncukların patlatılmasıyla RNA’ların ulaştığı bölgede iltihaplanmanın 7 ila 10 kat arasında bir azalma gözlemlendi. Üstelik deneyde tekniğin herhangi bir yan etkisine de rastlanmadı. Bununla birlikte sadece RNA’nın iletildiği, ultrasonun aktiflemek için kullanılmadığı testlerde ise RNA’nın herhangi bir etkisi olmadı.

Başka hastalıklarda da kullanılabilir 

Öte yandan bu yöntem diğer gastrointestinal hastalıkların tedavisinde hatta vücudun diğer bölgelerindeki kanserlerde kanserli hücrelerin protein üretimini yeniden düzenlemek amaçlı kullanılabilir. Ayrıca tekniği geliştirmek için Suono Bio adında bir şirket kuran araştırmacılar, gerekli klinik çalışmalar tamamlandığında çalışmayı insanlarda kullanılabilecek bir tedavi yöntemi haline getirmeyi planlıyorlar.

Ek olarak mide ve gastrointestinal sisteme RNA ve gerekli ilaçları taşıyabilen minyatür cihazlar üzerinde çalışan uzmanlar herşeyin oral yoldan alınabilmesini sağlayacak bir kapsül hazırlamayı planladıklarını da aktardılar. Son olarak çalışmanın ne zaman tedavi şekline getirileceğine dair bir bilgi henüz mevcut değil.

• Güzel gelişme.

Umarım ibs hastalığınada çözüm üretilir.Bir hekim adayı olarak çok üzülüyorum elimiz kolumuz bağlı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Donanım Haber sağlık bölümü de açılmış bulunmaktadır. Tüm Türk Halkına hayırlı olsun

• Yaşadığım mahallede çok sevidiğim bir abim vardı. Kendisi ülseratif pankolit hastyasıydı. Uzun yıllar bu hastalıkla yaşadı, tedavisi olmadığı için. Daha sonra hastalığın kolon kanserine çevrildiğini ancak 4. evreye geldiğinde öğrenebildik. Birkaç ay sonra gözlerimizin önünde çaresizlik içinde, doğumuna yaklaşık 3 ay kalan oğlunu bile göremeden genç yaşında vefat etti. Kendi ellerimle mezarına yatırdım ve defnedildi. Aklıma sürekli o iyi insan gelir.
    Haberi okuyunca yine hatırladım o güzel insanı, gözlerim yaşardı, yazmak istedim.
    İnşAllah bu tür hatalıklar tez zamanda, tamamen tedavi edilebilir hale gelir ve insanlar uzun, huzurlu bir ömür geçirerek bu dünyadan göçerler..

• DownClock01 kullanıcısına yanıt
    Allah rahmet eylesin inşallah.

Gastroenteroloji biriminde uzun yıllar hemşire olarak çalıştığım için Ülseratif kolit ve Chron hastalarına çok hizmet verdim. 18-25 yaş aralığında teşhis konulduğundan hastalar genelde çok genç oluyorlar, bize gelen her chron ve Ülseratif kolit hastasına çok üzülüyordum, şu anda birkaç deneysel tedavi dışında seyir belli çünkü, Steroidler ile bastırılıyor > hastalık ilerlereyek bağırsağı harap ediyor > harap edilen yerler cerrahi işlemle alınıyor > bağırsak dışarı açılıyor > bağırsak kanseri > ve ne yazıkki ex.

Son yıllarda güzel gelişmeler var, Gaita(dışkı) nakli de buna bir örnek. Ülkemizde de denemeler yapılıyor. İnşallah yakın zamanda böyle güzel haberlerin çoğaldığını görürüz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DownClock01

Yaşadığım mahallede çok sevidiğim bir abim vardı. Kendisi ülseratif pankolit hastyasıydı. Uzun yıllar bu hastalıkla yaşadı, tedavisi olmadığı için. Daha sonra hastalığın kolon kanserine çevrildiğini ancak 4. evreye geldiğinde öğrenebildik. Birkaç ay sonra gözlerimizin önünde çaresizlik içinde, doğumuna yaklaşık 3 ay kalan oğlunu bile göremeden genç yaşında vefat etti. Kendi ellerimle mezarına yatırdım ve defnedildi. Aklıma sürekli o iyi insan gelir.
    Haberi okuyunca yine hatırladım o güzel insanı, gözlerim yaşardı, yazmak istedim.
    İnşAllah bu tür hatalıklar tez zamanda, tamamen tedavi edilebilir hale gelir ve insanlar uzun, huzurlu bir ömür geçirerek bu dünyadan göçerler..

Amin benimde en çok teknolojinin bu tarafını seviyorum...

• güzel haber.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Gastroenteroloji biriminde uzun yıllar hemşire olarak çalıştığım için Ülseratif kolit ve Chron hastalarına çok hizmet verdim. 18-25 yaş aralığında teşhis konulduğundan hastalar genelde çok genç oluyorlar, bize gelen her chron ve Ülseratif kolit hastasına çok üzülüyordum, şu anda birkaç deneysel tedavi dışında seyir belli çünkü, Steroidler ile bastırılıyor > hastalık ilerlereyek bağırsağı harap ediyor > harap edilen yerler cerrahi işlemle alınıyor > bağırsak dışarı açılıyor > bağırsak kanseri > ve ne yazıkki ex.

Son yıllarda güzel gelişmeler var, Gaita(dışkı) nakli de buna bir örnek. Ülkemizde de denemeler yapılıyor. İnşallah yakın zamanda böyle güzel haberlerin çoğaldığını görürüz.

Allahümme Amin. Sağolun hocam.

• 35 senelik ibs hastasıyım. bu çözümün bize yarayacağını düşünmüyorum. belki chron hastalarına yarayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Bazı şeyleri bilip bilmeden yazma yok hemşireymişte yok ex miş falan bu haber Facebook grubun da paylaşıldığın da çoğu kişiler tarafından attığınız yorum yüzünden saygıyla anıldınız

• THIS IS ANGARA T kullanıcısına yanıt
    Size tek isteği yardım etmek olan sağlık çalışanlarını trollemeye kalkmayın. Canına kıyanlar oluyor > evet bu olay Avustralya'da yaşandı. Azıcık saygı gösterin insanın gayretine...
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Niye trollüyüm ki hocam bende bu hastalıktan muzdaripim Bi sağlık çalışanın olumlu motive verici konuşması gerekmez mi? Hem intihar etmek ayrı Bi olay kansere dönüşmesi ayrı eliniz de Bi istatistik var mı ?

• THIS IS ANGARA T kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım, ibd kansere döner, şimdi ben sana bunu niye ispat edeyim? Böyle tuzak sorular ne tıbbı ilerletir, ne sana sağlığını geri getirir. Ne senin ne de benim üstüme vazife. Böyle saçma şeyler umut tacirlerinin, keramet falcılarının, sahte doktorların sadece elinde işe yarar. Çünkü her insan farklıdır, her hastaya farklı yaklaşılır. Uyunç gösteren, sağlığının kıymetini bilen ile bunu bir koz olarak kullanan kişi aynı muameleyi görmez. Çok açık konuşuyorum, alınan olmasın. Her koyun kendi bacağından asılır.
    O arkadaş sana yol gösteriyor, para versen gerçeğini sana söylemeyecek at hırsızları etrafı sarmışken, zarardan dönmen için çabalıyor. Sen daha iyisini biliyorsan, buyur: şu anki hayat bilgisi seviyenle hiç danışmanlık almadan bakalım ne kadar soğukkanlı olabiliyorsun hastalandığında.
  • Ne yani ben pankolitim, kesin kolon kanserinde ölücem öylemi!

• 5 senedir ülseratif kolit hastasıyım (pankolit) bu hastalığın zaten bir tedavisi var. Ancak doktorlar ve bakanlık bilerek ve isteyerek bunu yaymıyolar. Her zamanki gibi ticaret haline gelmiş sektör malesef. Şurdan yola çıkın bir hastalığın gelme tarihini bakanlık önceden nasıl açıkalar(ebola,domuz gribi v.s.)ve iğneleri hali hazırda stoklu hastanelerde nasıl bulunur. Gözünüzü açın. Bu arada tedavi yöntemi adı Hiperbarik oksijen tedavisi isterseniz araştırın. Hatta doktorlara sorun cevabı kendiniz duyun.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.