Şimdi Ara

Microsoft, Windows 10 PC'lerden toplanan telemetri verilerini azaltıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Microsoft, Windows 10 PC'lerden toplanan telemetri verilerini azaltıyor

Microsoft, basitleştirilmiş gizlilik ayarları ve bilgisayarlardan toplanan verilerin azaltılması da dahil olmak üzere Windows 10 kullanıcılarının gizliliğini arttıracak bir dizi değişiklik duyurdu.

Herşeyden önce şirket kullanıcıların web üzerinden arama geçmişi, konum etkinliği ve dijital asistanın daha kişisel bir deneyim sağlaması için gerekli bilgilerin tutulduğu Cortana'nın Not Defteri de dahil olmak üzere gizlilik verilerini görüp yönetmelerine olanak sağlayan yeni bir gizlilik kontrol paneli sunmuş durumda. Bu panele erişmek için, Microsoft hesabınızla oturum açmanız ve account.microsoft.com/privacy adresine bağlanmanız gerekli.

Windows 10 değişiklikleri

Windows 10 ile ilgili olarak Microsoft, yeni işletim sistemini yükleyen kullanıcılar için yeni bir kurulum deneyimi duyurdu. Microsoft, yeni seçeneğin Windows 10 kurulumu sırasında sunulan önceki Express kurulumun yerini alacağını söylüyor.

Ayrıca Bkz.Hangi Galaxy amiral gemisi ne kadar sattı? Hepsi bu infografikte
    Windows 7, Windows 8'den yükseltme yapan veya yeni bir temiz kurulum gerçekleştiren kullanıcılar, Microsoft'un "basit ancak önemli ayarlar" olarak tanımladığı seçenekleri görecek ve ilerlemeden önce ayarları seçmeleri gerekecek. Halihazırda Windows 10 kullanıcılarından ise bir bildirimle gizlilik ayarlarını güncellemeleri istenecek.

Bu yeni ayarların Creators Update güncellemesi ile gün ışığına çıkması bekleniyor. Ancak daha öncesinde Insider yapılarına entegre edilerek program dahilindeki kullanıcılara sunulacak.

Telemetri Servisi daha az veri toplayacak

Windows 10'daki telemetri ayarları ise üç farklı seviyeden Temel ve Tam olmak üzere iki seçeneğe düşürülecek. Geliştirilmiş seviye artık sunulmayacak ve bunu seçen kullanıcıların "Creators Update" güncellemesini yükledikten sonra Temel veya Tam'a geçmeleri istenecek.

Ancak daha da önemlisi, Temel seviyesinin Windows 10 bilgisayarlardan daha düşük bir telemetri verisi toplayacak olması. Kullanıcılara gizlilik ayarları üzerinde tam kontrol verilecek ve daha sonra Windows 10'daki ayarlar uygulamasından bunları değiştrebilecekler.

• Aman be ne isterlerse alsınlar.
  • barnacules'i izleyin youtube'dan adam yeni programı açıklamıştı bu tür şeyleri kökten kapatmak için, çünkü yeni w10 update ile daha fazla ayar gelmiş.

ayrıca nvidia'da telemetry'e başladı, w10 gibi değil sadece crashalrı falan topluyor fakat paranoyak olan varsa internette araştırsın kapatması çok basit.

notebook'ta w8.1 kullanıyorum... w10 update yapmaması için olan program yüklü onun dışında w8.1'de de telemetry var mıdır w10 gibi? hiç düşünmemiştim bunu. gerçi bu yaygaralar w10 dan sonra başladı nedense. firmalar artık siz isteyin istemeyin en ufak problemleri, sorunları onlara otomatik bildirecek şekilde yazılım üretiyorlar. paranoyak olmamak elde değil bazılarımız için, bu bilgiler arasında kişisel şeylerde oalbilir... olmayabiir de :)

• Allah razı olsun

• Hintliler yeterince notepad yazısı kaydetmiş olacakki milyar tane casusluk verisini çözmeye eleman yetiştirememişler.

• X-FI X kullanıcısına yanıt
    Win7 ve win8 kb güncellemesi arka planda gönderildi. Artık win7 de bile bilgi toplama var. Bunu önlemek için win7 sıfırdan kurulum yapıp sp1 paketini yükledikten sonra , güncellemeleri tamamiyle kapatmaktan geçiyor. win7 Sp1 den sonra otomatik hiçbir güncelleme yapmayın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daha az önce telemetriyi kapatmaya çalışıyordum.Yaklaşık 15-16 tane tetikleyici sildim.Ki bunlar bizim görebildiklerimiz kim bilir nerelere saklamıştır microsoft. Windows 10 kullanıyorsanız bilgileriniz az veya çok microsofta gidiyor. Sisteminin ciğerine sokmuş microsoft telemetriyi.
    Merak edenler için, googledan ve sistemde arayarak bulduğum tetikleyiciler
    Görev zamanlayıcısından 7-8 tane zamanlı işlem,
    2 adet hizmet,
    2 adet yönetim konsolu yani gpedit ten işlem,
    5-6 adette ayarlardan tanı verilerini göndermekle alakalı ayar.

bu kadar seçenek kapatmama rağmen ShutUp10 programından aşama 2 ye kadar kapandığını görünce şok oldum,aşama 3, uygulama verisi toplama, taramak için dosya göndermeyi ve diğerlerinide programdan kapattım. Şimdide compatTelRunner.exe silmeyi düşünüyordumda zararı olursa diye terreddütte kaldım. Gerçi anladığım kadarıyla her veri için ayrı bir upload dosyası mevcut. Sadece zamanlayıcıda gördüğüm 3-4 tane microsofta upload yapan program veya dll mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 11 Ocak 2017; 18:25:0 >
  • windows 10 için casusluk yapan servisleri kapatan yazılımlar
    http://www.ghacks.net/2015/08/14/comparison-of-windows-10-privacy-tools/
    nvidia için casusluk yapan arkaplan uygulamaları kapatmak
    http://www.majorgeeks.com/news/story/nvidia_adds_telemetry_to_latest_drivers_heres_how_to_disable_it.html
  • quote:

Windows 10'daki telemetri ayarları ise üç farklı seviyeden Temel ve Tam olmak üzere iki seçeneğe düşürülecek. Geliştirilmiş seviye artık sunulmayacak ve bunu seçen kullanıcıların "Creators Update" güncellemesini yükledikten sonra Temel veya Tam'a geçmeleri istenecek.

demek oluyor ki telemetri üzerinden veri göndermek istemeyen kullanıcıları da veri göndermeye zorlayacak. win10 kullanmamak için güzel bir sebep daha
  • Son büyük güncelleme öncesinde Professional ve Enterprise sürümlerinde kapatma opsiyonu olacağını açıklamıştı ama o da yalan çıktı.

Sistemin keylogger - trojan yüklenmesinden farkı yok.

Ama çok hızlı çalışıyorcular, amariga - cia - fbi benim herşeyimi öğrense ne olurcular yorum yapmasın lütfen.

• Tonlarca verinin altında kaldılar anlaşılan vanayı kısıyorlar şimdi biraz İnadına pasif veri gönderimini kökleyip sunucularını çökertmek gerek microsoftun..
  • ulen w10'nun kendisi zaten bu iş için dizayn edilmedi mi?

• Adamlar telefonlarınızın içini, emaillerinizi okuyorlar. PC'de Facebook şifrenizi mi korumaya çalışıyorsunuz ? Kapatmaya(ya da kapatmaya çalışmaya) devam edin siz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neyinkafasi

Daha az önce telemetriyi kapatmaya çalışıyordum.Yaklaşık 15-16 tane tetikleyici sildim.Ki bunlar bizim görebildiklerimiz kim bilir nerelere saklamıştır microsoft. Windows 10 kullanıyorsanız bilgileriniz az veya çok microsofta gidiyor. Sisteminin ciğerine sokmuş microsoft telemetriyi.
    Merak edenler için, googledan ve sistemde arayarak bulduğum tetikleyiciler
    Görev zamanlayıcısından 7-8 tane zamanlı işlem,
    2 adet hizmet,
    2 adet yönetim konsolu yani gpedit ten işlem,
    5-6 adette ayarlardan tanı verilerini göndermekle alakalı ayar.

bu kadar seçenek kapatmama rağmen ShutUp10 programından aşama 2 ye kadar kapandığını görünce şok oldum,aşama 3, uygulama verisi toplama, taramak için dosya göndermeyi ve diğerlerinide programdan kapattım. Şimdide compatTelRunner.exe silmeyi düşünüyordumda zararı olursa diye terreddütte kaldım. Gerçi anladığım kadarıyla her veri için ayrı bir upload dosyası mevcut. Sadece zamanlayıcıda gördüğüm 3-4 tane microsofta upload yapan program veya dll mevcut.

Aynı şekilde söylediklerinin hepsini yapmama rağmen ara sıra bir telemetri dosyası kendi kendine açılıp cpuyu köklüyor hala.
  • sözüm ona her yeni işletim sistemi windowsun daha stabil ve özellik sunuyor diye sunuluyor ama boş muhabbetten fazlası değiller ssd olmadan günlük kullanım tam bir işkence dahası saçma sapan arkada çalışan aptal servisler var tabi kişisel verilerimizi topluyorlar alsınlar bir yerlerine montaj yapsınlar
    zaten bir türlü stabil olmayan ve eski bilgisayarlar ile akıcı çalışmadığı için windows ara vermek daha mantıklı
    yıllardır cortana hala yerelleştirilmedi hala ingilizce
    isteyen ve denemek isteyen arkadaşlara linux mint öneririm 2 gb tan küçük indirme dosyası var saçma sapan driver vs yok medya ofis tarayıcı programlarına kadar içinde geliyor
    basit yeterli günlük kullanım deneyi sunuyor
    evet oyun vs oynayamıyorsun onun içinde zaten xbox one s var onda oynamak daha keyifli hileci pokemonlar yok
    (kullandığım notebook : core 2 dou 2.53 ghz 3 gb dd2 ram sektörlü 250 gb wd hdd asus m51 gpu ati hd 3650 512 mb )

• Sevinilen duruma bak,Ms daha az bilgi toplayacak
  • azaltsa ne azaltmasa ne yeteri kadar bilgilerimi aldılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

azaltsa ne azaltmasa ne yeteri kadar bilgilerimi aldılar...

aynen
  • Burada asıl olan kişinin demokratik hak ve özgürlüklerine saldırmaktır. Microsoft doğrudan NSA için çalışıyor. Neden w10 bedava? ABD kaynaklı bilgisayar firmaları NSA için çalışır. Bütün Windows kullanıcıları w7 den bu yana izleniyor ve bilgisayarın bir kopyası ABD de Utah eyaletinde bu merkezde saklanıyor.Her dilde tehlikeli gördükleri 40-50 kelimeyi kullananları izliyorlar. Bu iş kolay değil ve yer meselesi. Tam 4 hektarlık bir alanda çalışıyorlar.

• windows izliyor google izliyor. artık polis de izleyebiliyor 1984 romanı gerçek oldu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.