Şimdi Ara

Tam 10 yıl önce tarihi değiştiren yenilik: iPhone

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
1
Favori
4.275
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tam 10 yıl önce tarihi değiştiren yenilik: iPhone

Bundan tam 10 yıl önce 9 Ocak 2007 tarihinde MacWorld etkinliğinde sahneye çıkan Steve Jobs, akıllı telefon pazarını baştan aşağı değiştirecek büyük bir yeniliği elinde saklıyordu. Evet ilk iPhone modelinden bahsediyoruz.

One More Thing...

O dönem piyasada olan ve hem görünüm hem de kullanım olarak pek çok yönden eksik olan akıllı telefonları sunuya yansıtarak başlamıştı Steve Jobs sözlerine. Katılımcılara internet gezintisini, telefon etmeyi ve müzik dinlemeyi bir arada sunacak yenilikçi bir cihaz sözü veren Jobs, ardından da büyük sürprizi açıklamıştı.

JObs’un sloganı “Apple telefonu yeniden icad ediyor” olmuştu. Etkinlikte sıra dışı bir biçimde yaklaşık 1 saat saat sunum yapan Jobs, adeta A’dan Z’ye iPhone modelinin her özelliğini dünyaya anlatmak istemişti. Elbette dünyayı değiştireceğine inandığı bir cihaz için Jobs’un bu tavrı son derece normaldi.

Bugün itibariyle 10 yaşını geride bırakan ilk iPhone modeli şimdi bize çok ilkel gelebilir ancak o dönem pek çok yeniliği pazara sunmuş ve pazardaki değişime öncülük etmişti. Hatta o dönem Steve Ballmer’ın iPhone modelinin 500$ fiyat etiketi ile ilgili tarihi kahkahası unutulmaz. Bugün Ballmer çok yanlış düşündüğünü itiraf ediyor.

Klavyeyi bir kenara atarak dokunmatik ekranı kullanıcılara sunan iPhone aslında bir ilke imza atmamıştı zira o dönem kalemlerle kullanılabilen dokunmatik ekranlar mevcuttu. İlk olan çoklu dokunmatik özelliğini kullanması ve bunu da uygulamalara entegre edebilmesiydi. Ayrıca telefonun yönüne göre dönen ekran ve ekrana ölçeklenen uygulamalar da işin cabasıydı.

Ayrıca Bkz.Audi’lere Samsung Exynos desteği

Yine iPod entegrasyonu ve iTunes üzerinden şarkı satın alabilme imkanı, iPod kullanıcılarını da bu telefona yöneltmişti. Mobile özel akıcı ve modern bir işletim sistemi, uygulama ekosistemi, üçüncü taraf geliştiricilere kapıların açılması, ücretli uygulama satışları gibi pek çok yenilik tarihi değiştiren unsurlar oldu.

Apple on yıl şerefine Sonbahar döneminde özel bir iPhone modeli hazırlıyor. Herhangi bir resmi bilgi olmamakla birlikte 5.8 inçlik kavisli OLED ekran, Apple A11 yonga seti, 4GB RAM, kablosuz şarj teknolojisi şimdilik kulaktan kulağa yayılan iddialar. 

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

• Sorun ortada. Şu konunun rastgele tek bir sayfasındaki postları okuyan adam neyin ne olduğunu anlar. Donanımhaber diyoruz, ki bu siteyi 2011 yılından beri çok sıkı takip ederim. Takibe başladığım ilk zamanlar üyelik bile açmamıştım. Sebebi ise o zaman forum ortalamasının epeyce altında kalan teknolojik bilgi birikimimdi. Forumu kirletmemek için bir üye olarak bu yaklaşımı sergilemiştim. Kendimi övme amacım falan yok -zaten nefret de ederim- ama eğri oturup doğruları konuşmak gerek. Ben bu yaklaşımı gösteriyorsam 2 nedeni vardır:
    1- Forum bu saygıyı hak ediyordu.
    2- Ben foruma saygı duyacak hassasiyete sahiptim.
    Böyle bir sahneden geldiğimiz duruma bakın. Üyeleriyle dalga geçen bir anasayfa, rezil bir forum altyapısı söz konusu. "Sık Sık Güncellenen Haber Sitesi" sloganına sahip mecra haberleri en geç yayınlayan haber sitesi olarak birkaç yıldır hayatına devam ediyor. Sık sık yorumlarda haberlerin gecikmesinden şikayet ediliyor, fakat umursayan da olmuyor. Türk insanı içinde görece aydın forum topluluğu olarak yerin dibine sokup dalga geçtiğimiz, "Tıklasınlar da nasıl tıklattığımızın hiç önemi yok" yaklaşımıyla işini yapan, son derece dandik, "Apple öyle bir şey yaptı ki....." veya S7 lansmanından hemen sonra "İşte Galaxy S8'de olacak özellikler" gibi başlıklara sahip haberlerin yazarı olan, son olarak da saygıyı hak etmeyen malum basın yayın organlarına gün geçtikçe benzeyen bir DH söz konusu. Forum altyapısı demiştim. Milenyumlu yılların başlarından temelini alan ve yıllarca üstüne sıvandıkça sıvanan-hala sıvanıyor- bir yapıdan bahsediyoruz. Senelerdir bu forumdayız. Delikanlı gibi söylesin herkes bu forum hiç düzgün çalıştı mı? Hararetli kullanımda en azından 3 gün boyunca hiç hatayla karşılaşmadım ve sunucu hatası almadım diyebilen var mı? Daha dün 23:00 - 00:00 civarlarında forum yanıt vermiyordu. Dün ne yediğimi hatırlamayan ben bunu hatırlıyorum. Mesut Çevik beyefendi firmalara örümcek kafalı deyip üyelere ayar verene kadar-Mesut Çevik'i severim sevmek ayrı eleştirmek ayrı- 2015 yılında yaptığı üniversite konferansında verdiği(forum altyapısının tamamen yenileneceği ve süper şeylerin yolda olduğu) sözü hatırlasın. Link mi alın link izleyin bulun, bu videoda bahsetmişti üstelerseniz 1 saatlik videoyu tarar dakikasını da veririm.https://www.donanimhaber.com/mesut-cevik-ile-soru-cevap/haberleri/Mesut-Cevik-ile-Teknoloji-Yayinciligi-Sunumu-ve-Soru-Cevap-Gebze-Teknik-Universitesi-Bulusmasi.htm Adßlock kullananlara ateş püskürene kadar çağın gereksinimlerine uyum sağlayın ve kullanıcınızı uyuz eden reklam politikanızı değiştirin, yeni gelir modelleri üstünde çalışın. Anlaşılacağı üzere konuşulacak konu çok ve insanları acayip doldurdunuz. Ben ki küfür kelimesini forumda ağzıma almamıştım bir önceki postumda sövmeye ramak kaldı diye isyan ettim. Gelelim editör trollüğüne. Gün bey apple sevdalısı onu hepimiz biliyoruz. Herhalde bunu inkar edemez kimse. Diğer markaların lansmanları tanıtım geceleri ağızlara alınmazken Apple osuracak olsa günler önceden 3 gün sonra Apple osuracak özel gece simultane çeviri ile yalnızca DonanımHaber'de diye bildirim alıyoruz. Ha son zamanlarda ekran kartı kanalına abone olanlara ekran kartı videosu diye reklam bildirimi de gönderiyorsunuz Apple yine iyi kalıyor.. Sitenin sahibi bu tarz profesyonel olmayan işlere ve davranışlara imza atarken editör ne yapacak? Tabiki anasayfada fanboyluk rüzgarları estirip forumda dalga malzemesi olacak. Ve bu hareketini senelerdir üstüne ekleyerek devam ettirecek. İşte kullanıcılarla dalga geçmek budur. Trollük de budur. Ekrem71 boş bir adam değil. Senelerdir bu işi yapıyor ve donanımlı bir editör. Çoluk çocuk bile girip hehe ekrem71 :)) diye yorum yazabiliyorsa o ne yaptığının elbet farkında. DonanımHaber gibi bir mecrada eskiden üyeler fanboy olsa bile gizlemeye çalışır, utanırdı. Çünkü burada yeri geliyor insanlara tavsiye veriyorsunuz, haber getiriyorsunuz. Fanboy olduğunuz ortaya çıkarsa size olan güven kırılır ve sözünüz forumda geçmez. Forumda sözünüz geçmiyorsa başka hiçbir şeyiniz kalmamıştır ve terk etmenin zamanı gelmiştir. Editör, bu işten ekmek yiyen adam; kariyerini, tarafsızlığını düşünmesi gereken adam fanboyluk yapıyor. Umrunda bile değil kimseye cevap dahi vermiyor. Profesyonellik diyeceğim de gülme geliyor uğraştığımız şeylere bakar mısın?

- Site sık sık güncellenmiyor. Haberler en geç burada yayınlanıyor.
    - Editörler dandik haber yapıyor. Dozunu kaçırıp trollük yapanı(bkz.şkl E) bile var.
    - Forumun hali içler acısı. Sunucu hataları, buglar senelerdir had safhada.
    - Apple fanboyluğu mide bulandırıyor.
    - Gittikçe gazete internet sitelerine benzeyen bir site yapısı var.
    - Bu şikayetleri diğer üyeler 9464561456 kere yaptı fakat kimse umursamadı.
    - DH yönetiminin çağa ayak uyduramamasından ve anlamsızca ısrar etmesinden kaynaklanan senelerdir kapanmayan Adßlock-DH cephesi

Bardağı taşıran son damla oldu anlayacağınız. Sorun falan yok. Sorunlar var. Yönetim umursamadıkça bu sorunlar dev gibi büyüyecek. Sonunda pişman olan siz olacaksınız. Forumdaki kemik kitleden kimse böyle bir şeyi istemiyor. Ben eski DonanımHaber'i istiyorum. Saygın internet sitesi olan DonanımHaber'i. Matkapla teknolojik ürüne giren şımarık densizler ayrı lağım medyası ayrı dandik doğan gurubu medyası ayrı DH ayrı. Birilerinin size bunu hatırlatması gerekiyordu.

Merhaba.

Ekleme: İçinde bulunduğumuz konunun ilk postu hiçbir şekilde haber değeri taşımıyor. Her sene öyle ya da böyle kaleme alınmaya çalışılan ve buram buram Apple şakşakçılığı kokan yazı dizisinin devamı. Her sene Nokia haberi neden yapılmıyor? Birçok ilke imza atan Sony şirketi ile alakalı neden haber yapılmıyor? İlk 1GHz işlemci, ilk çift çekirdekli işlemci, ilk x86_64 işlemci.. Evet AMD. Neden bunların yıldönümlerinde haber yapılmıyor? ÇÜNKÜ SAÇMA. Bütün sene geçmişin haberini yaparak geçirirsiniz. Teknoloji dünyasında bu tarz bir anlayışla çalışmak saçmadır ve yanlıştır. Daima ileriye bakmak zorundasınız. 1 günde her şey geride kalabilir, eski konumuna girebilir. Belki yeni bir teknolojiden bahsederken geçmişine dem vurarak içeriği zenginleştirebilirsiniz ama direk eskiyi haber yapmanın akla mantığa sığan bir tarafı yok. İlk bilgisayar, ilk mikroişlemci, ilk monitör, ilk ağ donanımı, ilk mekanik disk, ilk nand yonga derken hatırlanacak epey çok şey var. Profesyonelim diyorsanız ve illa da ben bazen geçmişle alakalı haber yapacağım kardeşim diyorsanız konsepte rastgele ürünler seçerek ortaya karışık yapabilirsiniz. Ama bunda bile her sene iphone yemez hatırlatayım. Apple şuanda inovasyonda sıkıntı çeken ve satışlarını düşürmüş bir firma. Hatta öyle iğrenç kapitalist bir düzende işliyor ki motivasyon gibi kavramları düşünmeden vahşice çalışanlarının maaşlarına satış rakamlarını yansıtıyor. Apple oluşturduğu akım, popüler kültür ve moda nedeniyle iSheep kitlenin hep rağbet ettiği ürünlere imza atıyordu. Ufak tefek yenilikler bile satışları patlatmaya yetiyordu. Buna rağmen inovasyonda kıtlığın o kadar dibine vurdular ki iSheep'ler yeryüzünde olmasına rağmen Apple satış grafiği beklenenin altında kaldı. Uyandırmış olalım.
  • Ekrem71...

• kim ne derse desin büyük firma apple

• Evet ilk ayfon çıkınca zaman paradoksa girdi ve alternatif bir zamana geçiş yaptık fakat farkında olan bir ben vardım, şimdi bu yazıyı okuyanlar da biliyor, burada mutsuzsanız fazla dert etmeyin, alternatif evrende zengin bir yaşamınız var ve taş gibi bir eşiniz

• 10 yıl önce Steve Jobs vardı, şimdi yok iphone macbook görüyoruz ne halde. Steve öldü yenilik bitti...

• Who wants a stylus? Apple pencil? Yanlış anlamayın gereksiz olduğunu söylemiyorum aksine gerekli ve bir çok kişi istiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tam 10 yıl önce tarihi değiştiren yenilik: iPhone

Bir de böyle bir şey var :D
  • Her sene aynı gün aynı haberi yapmaya Ne kadar devam edeceksiniz ?

Araba icat edildi diye her sene aynı gün araba icat edildi bilgisayar icat edildi diye haber mi yapılıyor ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • yav yürüyün gidin neyi değiştirmiş daha önceden zaten dokunmatik çin malı telefonlar vardı heryerde sadece kalas gibiydiler.bence tarihi değiştiren 6600 dır ilk defa bir telefon un bilgisayar hissi verdiği zaman o zamandı.iphone pek şaşırtmadı bu yüzden ben n 95 i iphone dan daha kullanışlı buluyordum şu anda ilk çıkan iphone yada n95 verseler n95 i alırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 9 Ocak 2017; 12:38:29 >
  • stiv yaşasaydı evlat derdi sana ekocuğum:)

• Ekrem71 in intikamı adlı yazıyı okudunuz.

Bu eserinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

• Ilk modeli turkiye de kullanabilmek icin ne taklalar atildigini iyi hatirlarim

Ilerleyen yillarda ip4 icin millet magazalarin kapisini asindiriyordu, siyah alabilenler sevincten dort kose, beyaz alabilenlerse bunun bir adim daha otesine gecmis gibiydiler

Kim ne derse desin iphone lansmanlariyla ozellikleriyle yilda bir cikisiyla hep en gozde olabilmeyi basardi..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jobs reyiz öldü iş bitti bütün şirket üşüyor görüyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nike

Ekrem71...

Bunu yazmaya gelmiştim, şimdi gidiyorum.

Helal olsun Ekro
  • quote:

Orijinalden alıntı: buforumbiacayip

stiv yaşasaydı evlat derdi sana ekocuğum:)

kebabci celalin dedigi gibi derdi kesin
    https://www.youtube.com/watch?v=_EA97tHo17U

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koyunsavar -- 9 Ocak 2017; 13:15:14 >
  • Bu haberle birlikte

1) Iphone'un dönüm noktası olduğunu kabul etmeyenleri

2) Steve Jobs'ın Apple için ne kadar önemli olduğunu

3) Ekrem71 adlı editör arkadaşında hakkaten kimseyi tınlamadığını..

bir kez daha görmüş oldum..

• Eko der giderim arkadaşlar.

• Ekreeeem :))))))))))))

• quote:

Orijinalden alıntı: sadrag

Bu haberle birlikte

1) Iphone'un dönüm noktası olduğunu kabul etmeyenleri

2) Steve Jobs'ın Apple için ne kadar önemli olduğunu

3) Ekrem71 adlı editör arkadaşında hakkaten kimseyi tınlamadığını..

bir kez daha görmüş oldum..

istesede tinlayamaz ekrem yazilim cortana siri gibi
  • ekrem71 i kınıyorum, ekrem71 e hayır kampanyası başlatalım.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.