Şimdi Ara

pc ne demek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
52.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • pc literaturde genel kullanilan bir kavram mi yoksa makinanin kullandigi isletim sistem vs. gibi seylere bagli olarak kullanilan birsey mi. tatmin edici bilgilere ulasamadim, internette o kadar arama yapmama ragmen. bi bilen yok mu???

Ek: bu arada aciliminin Personal Computer ( Kisisel Bilgisayar) oldugunu biliyorum haa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxiyavuz -- 12 Şubat 2007; 20:08:28 >

• pc nin açılımı "personal computer" dır..o da kişisel bilgisayar demek oluyo gerisini sen anla

edit:tam ben yazarken bildiğini yazmışsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZEUS__ -- 12 Şubat 2007; 20:11:21 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ZEUS__

pc nin açılımı "personal computer" dır..o da kişisel bilgisayar demek oluyo gerisini sen anla

dedim ya o kadarini biliyorum. acikcasi ben pc'nin microsoft tabanli isletim sistemi kullanan makinalar oldugunu duymustum ve oyle olduklarini iddia ediyorum. arkadasim da genel birsey oldugunu soyluyor. aramamiza ragmen tatmin edecek bilgiye ulasamadigimiz icin soruyorum bir bilen muhakkak vardir dh'de diye.
  • valla ben şimdi "x86 mimarisini kullanan" falan diye başlıcam ama toparlayamıcam o yüzden hiç başlamayayım
  • pc lere linux mac osx windows solaris gibi işletim sistemleri kurulabiliyor.
    yani sadece microsoft tekeli altında değil.
  • quote:

valla ben şimdi "x86 mimarisini kullanan" falan diye başlıcam ama toparlayamıcam o yüzden hiç başlamayayım

hocam tatmin etcekse sen bi basla, olmadi birakirsin daginik kalir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dgnzcn

pc lere linux mac osx windows solaris gibi işletim sistemleri kurulabiliyor.
    yani sadece microsoft tekeli altında değil.

yani olayi nedir bu isin? pc'den baska neler var???
  • quote:

Orjinalden alıntı: maxiyavuz

quote:

valla ben şimdi "x86 mimarisini kullanan" falan diye başlıcam ama toparlayamıcam o yüzden hiç başlamayayım

yok ne seni tatmin eder ne benitopikten çıkamayız o derece dağıtırım yanidediklerimle alakası var sanırım ama yine de bilen biri açıklarsa daha iyi olur..

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: maxiyavuz

quote:

yok ne seni tatmin eder ne benitopikten çıkamayız o derece dağıtırım yanidediklerimle alakası var sanırım ama yine de bilen biri açıklarsa daha iyi olur..

ok.

bekliycez o zaman baska care yok.

• pc ilk defa ibm firması tarafından üretilen bilgisayarlara veya ibm standardına uygun olarak geliştirilen bilgisayarlara verilen isimdir.

zaten ms ilk defa yazılım dünyasına atıldığı dos işletim sistemi ibm in geliştirdiği x86 bilgisayarlar için yapmıştı.
  • cevaplar icin tesekkurler.

daha bilen yok mu?

1-2 sey daha ogrensek kardir degil mi.
  • PC kişisel bilgisayardır ve bir server değildir mesela. Mac'ler de PC dir. Günümüz PC'leri bu kadar gelişmemişken ZX Spectrum,Atari,Commodore,Amiga,AtariST gibi çok çeşitli ve günümüz PC'lerinden çok farklı görünüm ve özelliklerde PC'ler vardı. 486 işlemcili PC'ler zamanına kadar günümüz PC'lerinin ataları adını saydığım diğer PC marka/modellerinin hep gerisinde kalırlardı. Hatta ben 1998'de Amiga 1200 PC'mi satıp ilk günümüz PC'lerinden aldım (Yani x86 tabanlı günümüz pc'lerinden). İşletim sistemi olarak da her birinin farklı işletim sistemleri vardı. Kullanıcıya ufak çapta program yapabilmezi için hemen hepsinde "Basic" dili yüklü gelirdi. Amiga halen kullanılabilir durumda olan bir efsanedir. Amiga PC 1 tek klavye ebatında bir cihazdır ! ister monitöre ister bir TV ye bağlayabilirsiniz. Tabi TV'de çözünürlüğü 640x480 olur. İnternete girersiniz,onboard ses özelliği vardır... Bu diğer markalar günümüz pc'lerindeki gibi her parçasını başka firmaların üretmesine izin vermedikleri için fabrikaları kapanmıştır (Kabaca). Bütün bunlar PC işte,Server değil mesela ! PC o yüzden :)

• pc = play compiter
  • kişisel bilgisayar demek.
  • Bildiğin bilgisayar işte. Bazıları kişisel ekler başına, bazıları sadece bilgisayar der (artık kişisel bilgisayar diyen kalmadı gibi).

Eskiden dizüstülere de laptop deniyordu, şimdi genellikle notebook deniyor. Ama aynı şey.

Eğer servis hizmeti veriyorsa sunucu denir zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gergozen -- 1 Kasım 2012; 22:11:05 >
  • Piyasada 3 farklı bilgisayar sistemi vardır.
    1- PC >> Herkesin evinde kullandığı, desktop-notebook - netbook - ultrabook vb.
    2- MAC >> Personel Computer olmasına rağmen MAC üğrünler PC olarak geçmez, sistemleri farklıdır ( Macintosh)
    3- Sunucu >> Bir PC değildir, işlemci yapısı ve anakart yapısı farklıdır, çoklu işlem yönetme ve birden falza device'ın bağlanması için tasarlanmış veri trafiğini yönetmek üzere çalışan güçlü sistemlerdir.

Sanırım bu kısa açıklamalar yetelri olacaktır.
  • PC : Professioanl Computer diye öğretildi, diğer anlamları da, İnformation and Communication Technologies (ICT) olarak da geçmekte, nasl ki bizde "Bilişim teknolojileri" diye bir bölüm var onlardada aynı anlama gelmekte..
  • Play Citeyşın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jkuan007

PC : Professioanl Computer diye öğretildi, diğer anlamları da, İnformation and Communication Technologies (ICT) olarak da geçmekte, nasl ki bizde "Bilişim teknolojileri" diye bir bölüm var onlardada aynı anlama gelmekte..

professional değil personal olması gerekiyor. Yani kişisel bilgisayar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: keshberfo

Piyasada 3 farklı bilgisayar sistemi vardır.
    1- PC >> Herkesin evinde kullandığı, desktop-notebook - netbook - ultrabook vb.
    2- MAC >> Personel Computer olmasına rağmen MAC üğrünler PC olarak geçmez, sistemleri farklıdır ( Macintosh)
    3- Sunucu >> Bir PC değildir, işlemci yapısı ve anakart yapısı farklıdır, çoklu işlem yönetme ve birden falza device'ın bağlanması için tasarlanmış veri trafiğini yönetmek üzere çalışan güçlü sistemlerdir.

Sanırım bu kısa açıklamalar yetelri olacaktır.

mac ürünlerin ayrı bir kategori olmadığını düşünüyorum, bu mac kullanıcılarının kendilerini ayrıcalıklı görme isteği ile de bağlantılı bir ayrım olabilir. Farklı bir tabanı olsa da bu işlemci mimarisinden kaynaklanıyordu. Bu nedenle windows kurulamıyordu bunlara, çünkü işlemci komut seti desteklemiyordu. Artık bu ayrım da ortadan kalktı. Aynı işlemcileri kullanmaya başladılar.

Ibm pc (bu kavramı hatırlayanlar vardır) denilen pc ler aslen ofis kullanımı için tasarlanmıştır. mO dönemde bilgisayardan anlamayanlar bunlara yaklaşamazdı ve her akşam üzerleri örtlürdü. Mac ise kullanım kolaylığı açısından belki de ibm pc lerden daha pc idi . Tam bir son kullanıcı ürünü idi ve çok yetenekli idi. (şimdi öyle değil demiyorum, ama eskiden uçurum vardı aralarında.

Hatırlarsanız amiga vardı bir dönem. o da dönemin pclerinden çok daha yetenekliydi. TRT nin bir döneminde insanlar program bitince donmuş gibi durur ve üzerlerinden yazılar geçerdi. İşte bunu fark eden bir abimiz (yıllar önce taştığım biri) amiga da resmi dondurup üzerinden yazılar geçiren bir program yapıp satmış. İyi de para almış. Mimari farklı ama o da kişisel bir bilgisayardı.

z81 işlemci kullanan sinclairler ile 6510 işlemci kullanan commodore lar vs. bir sürü kategori açmak gerekir böyle bir durumda.

Ancak allah ibm tabanlı (intel aslında) bilgisayarlara yürü ya kulum demiş ve diğerleri tarihe karışmıştır.

Örneğin alpha tabanlı bir işlemci kullanan tru64 unix tabanlı bir sunucu da sunucudur (windows kurulamıyordu bu makineye), intel veya amd tabanlı windows veya linux server kullanan da sunucudur (bunlara da tru64 kurulamıyordu) . onlar alt ayrım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gergozen -- 16 Kasım 2012; 18:37:56 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.