Şimdi Ara

Atak helikopteri, teröristleri ilk kez Cirit'le vurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
2.533
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Atak helikopteri, teröristleri ilk kez Cirit'le vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada 4-7 Ocak tarihleri arasında Gabar bölgesinde bölücü terör örgütüne karşı düzenlenen operasyonlarda ilk defa Cirit füzesinin kullanıldığı belirtildi.

2.75” yani 70 mm'lik en uzun menzilli füze olan Cirit, düşük maliyetle hedefini başarıyla vurması nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük bir öneme sahip. 8 kilometre mesafedeki hedefleri yüksek başarı oranıyla vuran Cirit, farklı savaş başlıklarıyla zırh delici,yangın çıkarıcı ve anti personel olarak kullanılabiliyor. Duyarsız olması nedeniyle dış müdahalelerle patlatılamayan Cirit, bu özelliği ile personele güven veriyor.

Ayrıca Bkz.Sınır bekçisi Cobra 2'ler geliyor
    En büyük özelliği ucuz olmasına karşın neredeyse tamamen başarılı atış gerçekleştirmesi olan Cirit, hedefe uçuşu sırasında son ana kadar atış yapan pilota görüntü sağlayabiliyor. 1 metre 90 santimetre uzunluğa sahip olan Cirit akıllı podlar ile kullanılıyor.

Başka bir unsur tarafından lazer ile işaretlenen hedefe sutre arkasından da atış yapabilen Cirit, hareketli hedefleri de vurabiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'de Kullanıyor 

Türkiye'nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri tarafından da kullanılıyor. Türkiye'den satın aldığı Ciritleri AT-802 tipi uçaklarına takan Birleşik Arap Emirlikleri, bu uçakla yaptığı atışla 10 kilometreden hedefi başarıyla vurduğunu açıkladı.

Avrupa'ya da satılıyor 

Düşük maliyeti ve üstün vuruş başarısı ile büyük dikkat çeken Cirit, Türkiye'nin Avrupa'ya pazarladığı bir silah olarak da yeni bir başarı elde etmiş oldu.  Cirit'in Eurocopter firması tarafından geliştirilen EC635 helikopterlerine entegre edilmesi içinde anlaşma imzalanmıştı. Ayrıca Tiger helikopterlerine entegre edilmesi için ise görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Karakollara da yerleştirildi

Kritik bölgelerdeki karakollarda da kullanılan sabit lançerli Cirit, gelebilecek olan saldırılara personeli tehlikeye atmaksızın yüksek vuruş başarısıyla karşı koyma amacı güdüyor.

KMC testleri de gerçekleştiriliyor

FNSS tarafından geliştirilen zırhlı platforma yerleştirilen Kaideye Monteli Cirit (KMC) için ise test süreci devam ediyor. IDEF 2015'te sergilenen araçla ilgili daha sonra test görüntüleri de yayınlanmıştı.

• biyolokojik kimyasal başlıklık füzede yapmak lazım patlayınca mağaradaki herkesi hamamböcekleri gibi zehilrnenmesi lazım

• b

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Apple_M1 -- 8 Ocak 2017; 17:19:29 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Video var sandım. İzleyecektim ne güzel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ictopbasli

Video var sandım. İzleyecektim ne güzel.

Gel gel izle , önceki testleri

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barni Moloztaş -- 8 Ocak 2017; 17:26:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: t ulpa r

quote:

Orijinalden alıntı: ictopbasli

Video var sandım. İzleyecektim ne güzel.

Gel gel izle , önceki testleri

Eyyvallah...

• Hevaller bunu beğenmedi, forumda da bolca varlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mesajım silinsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Strawberry Fields Forever -- 29 Ağustos 2020; 0:9:23 >
  • hayır bu gerçek olamaz hayır, bak bir de bizim yaptığımız füzenin avrupada satıldığını falan yazmışlar, yoo yo dostum bu sadece bir seçim öncesi göz boyama falan olmalı.
    bir de antitank füzemiz UMTAS'ı falan da yazmazlar umarım, hepten sözde "muhalif" arkadaşlar beyin spazmı geçirebilir.

• güzel haber. toplama da olsa askerin işine yaraması en büyük sebebi bu projenin.

%100 milli %97 yerli malı safsatıcıları gelmeden yorumu buraya koyayım. ayakkabı kutularında saklanan paralar yerine ar-ge ye harcanmış milyon dolarlar görmek en büyük temennisi olacaktır bu milletin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hollowman_

hayır bu gerçek olamaz hayır, bak bir de bizim yaptığımız füzenin avrupada satıldığını falan yazmışlar, yoo yo dostum bu sadece bir seçim öncesi göz boyama falan olmalı.
    bir de antitank füzemiz UMTAS'ı falan da yazmazlar umarım, hepten sözde "muhalif" arkadaşlar beyin spazmı geçirebilir.

Fazla yüklenme usta
  • Şuan kimyasal, daha etkili ve menzilli silahlar konusunda fikir birliği vardır diye düşünüyorum, mutlaka gerçekleştirmek için canla başla çalışılıyordur.

• quote:

Orijinalden alıntı: patren

biyolokojik kimyasal başlıklık füzede yapmak lazım patlayınca mağaradaki herkesi hamamböcekleri gibi zehilrnenmesi lazım

Biyolojik ve kimyasal silah başımızı sıkıntıya sokar.Bu iş için Termobarik Bomba var.Özellikle mağara gibi kapalı alanlarda yeterince iş görür :)
  • quote:

biyolokojik kimyasal başlıklık füzede yapmak lazım patlayınca mağaradaki herkesi hamamböcekleri gibi zehilrnenmesi lazım

biyolojik silah kullanmak benim bildiğim yasak nato mu avrupa birliği mi koydu yasağı unuttum
  • şu pahalı füzelerle bu itleri vurmayın yav yazıktır bunlara 100 liralık bomba bile fazla insan füzeye acır mı lan ben acıdım 5 para etmez adamlar bu teknoloji harikalarıyla ölecekler.

• ama motoru yerli değil?
  • quote:

Tendürek Projesi var, Termobarik Patlayıcı üretmek için; yüksek yanıcılığa sahip bir maddenin atmosferdeki oksijen ile termokritik bir hava-yakıt oranında karıştırılması, daha sonra bu karışımın bomba düzeneğine dahil elektronik bir fitil ile ateşlenmesi sonucu ortaya çıkan devasa alev topu ve basınç dalgası ile nüfuz alanındaki hedeflerin etkisiz hale getirilmesi prensibini kullanan silahlara denirTendürek Projesi var, Termobarik Patlayıcı üretmek için; yüksek yanıcılığa sahip bir maddenin atmosferdeki oksijen ile termokritik bir hava-yakıt oranında karıştırılması, daha sonra bu karışımın bomba düzeneğine dahil elektronik bir fitil ile ateşlenmesi sonucu ortaya çıkan devasa alev topu ve basınç dalgası ile nüfuz alanındaki hedeflerin etkisiz hale getirilmesi prensibini kullanan silahlara denir

• Lan ben de diyorum crit dmg'i neyle hesapladılar... tövbe estafurullah. Biraz hava alayım ben, çok kapalı kaldık.

• Tamam vurmuş görüyoruz da,boş mağarayı vurmuş.ölen var mı mağara da? yok.Bunu başarı diye niye lanse edersiniz? Tatmin olmaya ihtiyacınız mı var?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.