Şimdi Ara

Ölümlü kazaları azaltacak Döner Bariyer sistemi hayata geçirildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
3
Favori
5.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ölümlü kazaları azaltacak Döner Bariyer sistemi hayata geçirildi

Geride bıraktığımız Ekim ayında tanıtılan ve trafik kazalarındaki can kaybını azaltması beklenen Döner Bariyer (Rolling Barrier) sistemi nihayet hayata geçiriliyor. Pilot program dahilinde, Malezya'daki Subang havaalanına giden otoyol üzerinde kaza riski yüksek bir noktada denenmeye başlayan Döner Bariyer, hayat kurtarmanın yanı sıra araçlarda meydana gelebilecek ciddi hasarları da önleyebilecek.

Üretici firma ETI, sistemin otoyollardaki kazalar sırasında meydana gelen darbeyi emecek şekilde şekilde tasarlandığını söylüyor. Her bariyer, darbe etkisiyle birlikte dönmeye başlayan plastik silindir ve çelik borudan oluşuyor. Üç ay sonra, yeni bariyer sisteminin ölümlü kazaları azaltıp azaltmadığını gösteren bir rapor yayınlanacak.

Ayrıca Bkz.Windows 10 Creators Update güncellemesi Nisan ayında gelecek
    Döner Bariyer sistemi Malezya'daki Subang havaalanına giden otoyolda, 100 metrelik bir alana yerleştirilmiş durumda. Yolun eğimli ve kazaya müsait olması nedeniyle pilot nokta olarak burası seçilmiş. Malezya Bayındırlık Bakanı Fadillah Yusof, yaptığı açıklamada "Trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerin sayısını azaltmak istiyoruz. Ölüm oranını azaltmak için yeni teknolojileri uygulamaya çalışıyoruz" dedi.

Türkiye'nin trafik kazalarında ilk 10 ülke arasında olduğu göz önüne alındığında, ülkemizin "Döner Bariyer" benzeri hayat kurtarmaya yönelik yeniliklere büyük ihtiyaç duyduğu açıkça ortaya çıkıyor. Bu konuda Karayolları Genel Müdürlüğü'nün girişimlerde bulunarak ölümlü kazaları en aza indirgemek için otoyollarımıza bu tip yenilikleri entegre etmesini umuyoruz. Sistemin ne derece etkili olduğunu görmek için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

• İlk etapta sık kaza olan yollarda denenebilir.

Maliyetli de olmaz herhalde.

Dolgulu bidona benziyorlar :)
  • Türkiye'de adam gibi yol yokki neresine koyacan?
  • Bekleyip sonuçları görmek lazım.
    Dedikleri gibi işe yararsa çok hayat kurtarır.

• Ben de şu yorum için gelmiştim bakın hep kötü şeyler olmuyor biraz da iyi yönden bakalım ülkemize. Ne yazık ki Malezya yazını okur okumaz yıkıldım.
  • Bizimkiler buna dur bakayım vurunca nasıl dönüyor diye bilerek vururlar 😊
  • quote:

Orijinalden alıntı: teneke1236737

Türkiye'de adam gibi yol yokki neresine koyacan?

Turkiyenin ovunebilecegi nadir konulardan biri kara yolu sebekesi. Yahu ana sayfa haberlerinde soyle amacsizca siyasi karalamadan bikmiyormusunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

AZICIK istanbul karmaşalığından çıkıp karadeniz tarafını görmeye beklerim sizi.
  • SigSauer6 S kullanıcısına yanıt
    Oradan da Akdeniz'e bekleriz ki rezaleti görün..
  • Bunları çalmazlarsa iyi 😀
  • Ulan bir adamların uğraştığı şeye bak, bir de bizim uğraştıklarımıza...
  • Bariyer kuvvetin bir kısmını emiyor ama ciddi bir kısmı da yansıtıyor, bu da bariyerden seken aracın tekrar yola fırlaması durumunda karşısından ve arkasından gelen araçlar için büyük tehlike arz etmesine neden oluyor.

Avantajları kadar dezavantajları da fazla, bariyerlerin enerjinin daha büyük bölümünü emmesi ve aracın sekerek tekrar yola fırlamasını engellemesi lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Patavatlı -- 3 Ocak 2017; 22:2:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mathematician_01

Ulan bir adamların uğraştığı şeye bak, bir de bizim uğraştıklarımıza...

Akıl et git yap.Onu devlet değil kişi akıl eder.Bu çocuk kadar ol yeter sana.http://www.hurriyet.com.tr/cocuk-fikri-ile-bogaz-a-teleferik-24525686
  • Bizde satranc oynamak yasaklancak nerdeyse, adamlar ise buyuk satranclar oynayarak hayat kurtarmayi hedefliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aslinda asfalt cok, sebebi de otomobil/petrol firmalarinin zamaninda demiryoluna yapilacak yatirimlara karsi cikmalari olabilir. Ama sadece Turkiye'de olmamis tabi bu. Yalniz sunu soyleyebilirim ki benim yasadigim sehirlerde yol cizgisi namina bir sey goremedim. Asfalt dokmekle is bitmiyor. Buyuk sehir bir de bunlar.

• _Saint_ kullanıcısına yanıt
    Aynen kesin bizde bu calinir her ne kadar soylemek istemesemde
    Ulan kapinin onune bos su bidonu karton koyuyorum arkami donmemle alinmasi bir oluyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SigSauer6

quote:

Ben seni Karadenize beklerim saçmalama.Yaşadığım yer Zonguldak zaten yol namına bir şey yok ki.Bari doğru yorum yap.

Keza İstanbul'da 52 km'lik yolu 2.5 saatte gittik.Bu mu yol?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teneke1236737 -- 3 Ocak 2017; 22:10:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: napolyon94

quote:

Turkiyenin ovunebilecegi nadir konulardan biri kara yolu sebekesi. Yahu ana sayfa haberlerinde soyle amacsizca siyasi karalamadan bikmiyormusunuz?

Herhangi bir şey karalama amacım yok.Yaşadığım yere göre dedim zaten.Keza istanbul da farklı değil.Yol değil bildiğin arazi yeri.
  • quote:

quote:

quote:

Ben seni Karadenize beklerim saçmalama.Yaşadığım yer Zonguldak zaten yol namına bir şey yok ki.Bari doğru yorum yap.

Keza İstanbul'da 52 km'lik yolu 2.5 saatte gittik.Bu mu yol?

SEN hiç karadeniz sahil yolunu,GÜMÜŞHANE ,ERZURUM,bağlantılarını görmedin sanırım.Elbette hepsi enfes demiyorum ama bu kadar ararsan sana ben amerikada da leş yollar bulurum.
  • quote:

quote:

Doğuya karadenize yatırım var. Bize yok. Ege iç anadolu berbat durumda. Nevşehirin yollarına bakın bir de.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.