Şimdi Ara

Hatalı hava yastıkları üreten Takata'nın cezası 1 milyar dolar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hatalı hava yastıkları üreten Takata'nın cezası 1 milyar dolar

Japon araba ekipmanları tedarikçisi Takata; hava yastıklarını tasarladığı Toyota, Honda, Nissan, BMW, General Motors ve Mazda firmalarının 2010 yılından itibaren geri çağırdığı arabalarla adından oldukça söz ettirmişti. Firmanın ürettiği hava yastıklarında kullanılan malzemeler yüzünden hava yastığı açıldığı sırada etrafa fırlayan şarapnel parçaları dünya çapında 11 ölüm ve 100’den fazla yaralanmaya neden olmuştu. Şimdi ise Takata federal savcılarla karşı karşıya.

ABD Adalet Bakanlığı’nın yürüttüğü soruşturmada Takata; hava yastıkları için yeterli testleri yapmamak ve yaptıkları test sonuçlarını da doğru paylaşmamakla suçlanıyordu. Ayrıca dünya genelinde yüzlerce insanın zarar görmesiyle cezai sorumluluğu da oluşan şirket için, Wall Street Journal’ın raporuna göre, 1 milyar dolarlık bir ceza öngörülüyor. Takata yetkililerinin de belirli bir yüzdesini peşin geri kalanını taksitlendirerek birkaç yıl içinde ödeyeceği bu cezaya razı oldukları dile getirildi.

Takata’nın ürettiği hava yastıklarını kullanan araçları geri çağıran firmalar hava yastıklarını elden geçirerek milyarlarca dolar zarar uğramışlardı ve 42 milyon aracın geri çağrılmasına neden olan bu skandal dünyadaki en büyük geri çağırma hareketi olarak kayıtlara geçmişti.

• evet insan hayatına değer veriliyor fakat takata amerikan şirketi olsaydı amerika gene bu kararı alırmıydı ? amerka nın yabancı şireketlere cezalarını okuyup duyuyoruz ama nedense hep amerka yabancılara kesiyor :) kendi şirketlerine yada başka ülkelerin amerikan şirketlerine yada bu takata örneği gibi amerika dışında başka ülkelerin cezalarını görmüyorum nedense; yada ben görmüyorum yanlışım varsa düzeltin.
  • daha ağır cezalar verilmeli
  • insan hayatına değer veriliyor, ne kadar özlemişim bu haberleri
  • Turkiye de yerliler icin denetleme ve ceza var mi?

Yok ...

• quote:

Orijinalden alıntı: Experimentation

insan hayatına değer veriliyor, ne kadar özlemişim bu haberleri

evet insan hayatına değer veriliyor fakat takata amerikan şirketi olsaydı amerika gene bu kararı alırmıydı ? amerka nın yabancı şireketlere cezalarını okuyup duyuyoruz ama nedense hep amerka yabancılara kesiyor :) kendi şirketlerine yada başka ülkelerin amerikan şirketlerine yada bu takata örneği gibi amerika dışında başka ülkelerin cezalarını görmüyorum nedense; yada ben görmüyorum yanlışım varsa düzeltin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AVCI_31

quote:

Orijinalden alıntı: Experimentation

insan hayatına değer veriliyor, ne kadar özlemişim bu haberleri

evet insan hayatına değer veriliyor fakat takata amerikan şirketi olsaydı amerika gene bu kararı alırmıydı ? amerka nın yabancı şireketlere cezalarını okuyup duyuyoruz ama nedense hep amerka yabancılara kesiyor :) kendi şirketlerine yada başka ülkelerin amerikan şirketlerine yada bu takata örneği gibi amerika dışında başka ülkelerin cezalarını görmüyorum nedense; yada ben görmüyorum yanlışım varsa düzeltin.

Sen görmüyorsun.

• Türkiye'de olsa bu şirket muhalif olurdu ve haberi yapan da yandas ilan edilip konu gene hukumet istifaya giderdi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnatçı Toyota'nın neden kazalarda hava yastığı açmadığı anlaşıldı.

• özellikle kaç model araçlarda bu durum mevcut biraz daha ayrıntılı yazsaydınız??

• lanet olası federal savcılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Turkiye de yerliler icin denetleme ve ceza var mi?

Yok ...

Türkiye'de yerli üretim hava yastığı mı var?
  • Hava yastığı hayati bir konu bence hak etmişler.

• abd de ekonomisini kısa yoldan büyütme peşinde bizse köprüye otoyola zam dayayalım. ötv yi yükseltelim. sonra bakan çıkar trafik yoğunluğunu azaltmak için yaptır der. bizde alkışlarız.
  • Bu Takata harness ureticisi takata mi acaba?
  • yalandir amerigan ust akili caponlarin onunu gesuyor

capon malinda hata olmaz.
  • BARIŞ55 B kullanıcısına yanıt
    madem sen biliyorsun bir örnek gösterseydin ?
  • Cunku abd li sirketler etik kuraklarina uyuyorlar cakal degiller.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Fiat;

Hava yastıklarında hata olma ihtimaline karşı hiç hava yastığı koymuyoruz. Böylece hava yastığına güvenip kaza anında şarapnel ile yaralanmanızın önüne geçmiş oluyoruz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.