Şimdi Ara

Çin’den 30.000 kilometrelik dev hızlı tren projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çin’den 30.000 kilometrelik dev hızlı tren projesi

Büyümeyi güçlendirmek ve ülke genelindeki ulaşım ağını iyileştirmek isteyen Çin, 2020 yılına kadar ülkedeki hızlı tren ağını 30.000 kilometreye çıkarmayı planlıyor. Başkan Xi Jinping bu projeyle şehirler arası ulaşımın güçlenmesi ve sanayi faaliyetlerinin artmasını umuyor. Böylelikle dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de ekonomik büyümenin yavaşlamasının da önüne geçilebilecek.  Bu uğurda 3 trilyon 500 milyar yuanı (yaklaşık 504 milyar dolar) gözden çıkaran hükümet projenin tamamlanmasıyla beraber ülkedeki büyük şehirlerin %80 oranında birbirine bağlanacağını belirtti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Yang Yudong, yatırımların karşılığının yeterince alınmamasına rağmen önceliğin yoksul batı şehirlerine verileceğini bu sayede ülkedeki gelişmişlik düzeyinin de eşitleneceğini açıkladı. Yudong ayrıca demir yolu kullanımının arttırılması ve herkesin demir yolundan faydalanabilmesi için uygun ücretlerin ayarlanacağını da sözlerine ekledi.

Mevcut 121.000 kilometrelik demir yolu ağının 19.000’lik kısmı yüksek hızlı trenlerin kullanımında olan Çin’de işler planlandığı gibi giderse 2020 yılında ülkedeki toplam yüksek hızlı tren hattı, Elon Musk'ın Hyperloob projesiyle 45 dakikada ulaşımı sağlamayı düşündüğü New York- Los Angeles arası uzaklığın 6.5 katına çıkmış olacak. Son iki yılda ulaşım ağına yönelik büyük harcamalar yapan Çin kalkınma planına dahil olacak şekilde 30.000 kilometre uzunluğunda otoyol da yapmayı planlıyor.

Çin-Almanya hattından da sevindirici gelişme

Aynı gün Çin için bir başka güzel haber de Yeni İpek Yolu projesindeki demir yolu hattından geldi. 2008 Yılında hizmete sunulan ve Çin'le Almanya arasındaki demir yolu yolculuğunu 14 güne indiren Chongqing-Xinjiang-Hamburg hattı, hattaki taşımayı üstlenen Alman demir yolu şirketi Deutsche Bahn'a göre Rusya, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Polonya üzerinden geçen bu hat sayesinde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2.5 kat arttıracak ve 2020 yılında 100.000 konteynerin taşındığı dev bir ticaret ağı haline gelecek.

• İstemezük!

• 30.000 KM yani 30 milyon Metre
  • Referans küremsinin ortalama çapı 12.742 km'dir (~40.000 km/π).

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dünya
  • Bizde olsa otobüs firmaları çomak sokar mutlaka. Çünkü onların kazancı Türk milletinin kazancından refahından daha önemli.
  • Açılışta yazarlar

"Dünyaya İlham Çin'e Armağan olsun. "

• Ayrıca çindeki hızlı trenler gerçekten hızlılar 400 - 500 km civarı hız yapıyorlar.

• Mevcut 121.000 kilometrelik demir yolu ağının 19.000’lik kısmı yüksek hızlı trenlerin kullanımında olan Çin’de işler planlandığı gibi giderse 2020 yılında ülkedeki toplam yüksek hızlı tren hattı New York- Los Angeles arası uzaklığın 6.5 katına çıkmış olacak.

niye New York- Los Angeles arası, ne özelliği var, niye orası ile kıyaslanıyor. Ankara - İstanbul arası uzaklığında 66 katı ne olmuş yani

• Adamlar kafa basmıyor resmen, her 100km de bir havalimanı yapmak varken yaptıkları şeye bak ya...

• Bizde olsa AKP yapıyor diye PKK'lılar ve aşırı solcu militanlar sabotaj yapar. Kablo keser, dinamit yerleştirir vs. Bu ülkeye hizmet getirmek büyük cesaret ister.
  • Adamları takdir ettim. Yıllar önce belgeselde yıllar yıllar önce Çin'in yaptığı yüksük hızlı tren belgeseli izlemiştim. Bildiğin yüksek hızlı tren. Bizdeki gibi sadece adı hızlı değil. Rayların altındaki betonun rayabile temas eden yüzeyini bile CNC tezgahlarda hassas şekilde işliyorlar.

• Elalemin yaptıklarına bizim hayallerimiz bile yetmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: irish

Elalemin yaptıklarına bizim hayallerimiz bile yetmiyor.

Onlar kafir icadı biz müslümanız ama
  • Helal olsun güzel bir proje.

• Yav gardaşım ne gereg var böle şeylere yav bi ton masraf metro turüzim çin e de hizmet versin gıram sorun galmaz yav çinde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • çinili başgan asfalt dök daha fazla oy alırsın
  • Bizde olsa CHPliler hemen çomak sokar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Celest

quote:

Orijinalden alıntı: irish

Elalemin yaptıklarına bizim hayallerimiz bile yetmiyor.

Onlar kafir icadı biz müslümanız ama

Onlar buduist. Biz çağdaş ilerici kemalistiz ama.
    O yüzden istemezuuuuukkkk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kugutex -- 31 Aralık 2016; 9:26:11 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Beels

quote:

Orijinalden alıntı: bldoy

korkak çinli bacağım kadar ah ulan eski devirde yaşıcakdım kodunmu duvara yapışacak 10 tanesi geldim 21 . yüzyılda dünyaya buraya ait değilim ben asıp kesesim var .

Korkak olsalar binlerce yıldır hüküm sürerlermiydi ?

Sayilari fazla ve hilebazlar yenemediklerini hilelerle oyuna düşürdüler bu Türkleri çok kandırdılar asla savasarak yok edemediler

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Beels

quote:

korkak çinli bacağım kadar ah ulan eski devirde yaşıcakdım kodunmu duvara yapışacak 10 tanesi geldim 21 . yüzyılda dünyaya buraya ait değilim ben asıp kesesim var .

Korkak olsalar binlerce yıldır hüküm sürerlermiydi ?

Sayilari fazla ve hilebazlar yenemediklerini hilelerle oyuna düşürdüler bu Türkleri çok kandırdılar asla savasarak yok edemediler

demekki bir şekilde hayatta kaldılar bu bile bir savaş şeklidir. Her savaş kuvvetle olmaz,zekada etkendir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.