Şimdi Ara

2017 yılından itibaren 'F” klavye zorunlu hale geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
278
Cevap
1
Favori
11.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2017 yılından itibaren 'F” klavye zorunlu hale geliyor 
    Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem katıldığı bir etkinlikte yeni yıldan itibaren kamu kurumlarında önemli bir değişikliğe gidileceğini, bu kapsamda 2017'de ilgili birimlerdeki tüm "Q" klavyelerin yerini "F" klavyelerin alacağını açıkladı.

En eski dillerden biri olan Türkçe’nin büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini ve bünyesine yeni kelimeler eklediğini belirten Erdem, vatandaşların dilimizi doğru kullanmadığının altını çizdi. Öyle ki başta Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları olmak üzere günümüzde kullanıcılarının büyük bölümü birçok yazım yanlışı yapıyor, noktalama işaretlerine ise neredeyse hiç dikkat etmiyor.

Diğer taraftan düzenleme ile standartları yeniden belirlenen "F" klavyede kelimelerin tamamı Türkçe olacak, inceltme tuşları yer alacak ve avro ve dolar simgelerinin yanına TL de eklenecek. Kamu kurumları 2017 yılında bu özellikleri sağlayan yeni klavyeleri kademeli olarak Türkiye genelinde kullanmaya başlayacak.

• Tek eksiğimiz buydu zannedersem. =)
  • ulaştırma bakanı bile düzgünce Türkçe konuşamıyordu. bu düzen niye?

• F alıp, klavye seçeneklerinden q seçeler olur biter. Gereksiz yatırım, Türkiye'de ki klavye şirketlerini mi zengin edeceksiniz. Klavyeye bakarak yazan kaldımı.
  • F klavye olunca ne değişecek ki ? Boş yere insanları uğraştırmış olacaklar, gereksiz bir uygulama.

• Kamu kuruluşlarındakiler gerçekten çok hızlı yazıyorlardı. Şimdi hızlarına hız katacaklar!

• Şaka gibi.

• Mantıklı. F kkavye Türkçe'ye özel geliştirilen bir klavye. Yazımı alıştıktan sonra çok daha hızlı ve kolay olur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birilerini zengin edeceğiz desenize bahanelere gerek yok.
  • Artik devlet dairelerinde kuyruklar katlanir gider

• Üke eyiye gidiiiiiiiiyyyyy İSTİKRAAAĞĞĞRRR (öksürür)
  • Ey Q klavye sen kimsin!!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • F klavyeye karşı değilim. Belli bir bilimsel çalışmanın sonucunda ortaya çıktı fakat ben yine de F klavye kullanmak istemiyorum. Çünkü her gün bilgisayar harici bir çok elektronik cihazın klavyesini kullanıyorum ve hepsinin de F olması imkansız. Bu nedenle F klavyeyi kısmen kullanmak benim hızımı yavaşlatır. Benim özelimde faydadan ziyade zarar sağlar.
    Öte yandan yanlış noktalama işaret kullanımına F klavye nasıl özüm oluyormuş anlayamadım...
    F klavyeyi ZORUNLU hale getirmeden önce nedir iyice anlatın, insanlar merak etsin, denesin heveslensin. Sonra kendi kendine taşlar yerine oturacaktır.
    Dik kafalılığı bırak ey yönetim, gittiğin yol yol değil...

• lisede daktilo dersi sayesinde f klavye öğrenmiştik çok güzel bir tuş dizilimi, türkçe için daha iyisi olamaz. ama kısayol tuşları yüzünden q klavye öğrenmek zorunda hissettim kendimi %30 - %40 oranda daha yavaş yazıyorum ama olsun sonuçta roman yazmıyorum. benim için programlar ön planda. kısayollar konusunda karışıklığa sebep olacaklar, aynı zamanda herkezin telefonunda yada bilgisayarında q klavye dizilimi mevcut yani anlıyacağınız harflerdede karışıklık yaşanması söz konusu. genel olarak performans kaybı yaşanacağı konusunda şüphelerim var

• Kullanmayı öğrenmiştim bir ara gerçekten çok çok iyi yazılabiliyor güzel uygulama ama yeni alınacak elemanlara uygulansın 50 yaşındaki adam öğrenemez zaten

• insanlar niye zorlanıyor ki? isteyen istediğinde yazsın

zorunlu kelimesi kamu dairelerinde çok saçma geliyor, adam dışardan getirir Q klavyeyi takar yazar ya da bilgi işleme aldırır

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ITürkologI

Birilerini zengin edeceğiz desenize bahanelere gerek yok.

tespit in kralı. bravo. 50 TL den 100000 adet maşallah

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SS10

Mantıklı. F kkavye Türkçe'ye özel geliştirilen bir klavye. Yazımı alıştıktan sonra çok daha hızlı ve kolay olur.

bir yerde okumuştum %10 hız farkı oluyormuş sadece
    bence bunu opsiyonel yapmaları lazım
    mesela bu şekilde q klavye kullanan birihttps://www.youtube.com/watch?v=2CkqOxyb5g8
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frost05

ulaştırma bakanı bile düzgünce Türkçe konuşamıyordu. bu düzen niye?

Başbakanımıza ne demeli?

https://youtu.be/scQV8eLl8-0

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Düz yazı için biçilmiş kaftan belki ama bunun dışındaki konularda çok gereksiz bir zorlama; yurt dışı yazışmalarda ve yazılım kullanımında çok zorlar diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.