Şimdi Ara

Türk akademisyenlerden dünyada ilk: 'Teknolojik bor boyası' üretildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
811
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türk akademisyenlerden dünyada ilk: 'Teknolojik bor boyası' üretildi 
    Bor elementi üzerine 2009 yılından bu yana yaklaşık 7 yıldır çalışmalarını sürdüren Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Uğursoy Olgun ve Prof. Dr. Salih Zeki Yıldız, dünyada bir ilki gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attılar.

Öncelikle bor elementini ftalosiyanin bileşik sınıfıyla işleyen araştırmacılar, kimsayal reaksiyona girme özelliği yüksek ve geniş yüzey alanına sahip yeni nano bor tozu üretti. Daha sonra elde edilen bu katalizörde teknolojik kimyasal boya sentez yöntemlerini kullanarak bazı metallerle reaksiyona uğratan öğretim üyeleri, şu ana kadar bilimsel literatürde yer almayan tamamen yeni fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip, yüksek saflıkta, çözünürlük derecesi ve stabilitesi oldukça iyi durumda teknolojik bor boyası imal etti.

Gramı 200 euro boyanın ilk ihracatı Fransa'ya yapıldı 

Gelişmiş floresans ışıma özelliğine sahip bor boyalarını çok daha kolay şekilde ve yüksek verimle üretilmesini sağlayan yöntemin Sakarya Teknokent bünyesinde gerçekleştirilen uluslararası patent başvuru sürecinin devam ettiği ve Fransa’da kimya sektöründeki bir firmaya ilk ihracatın yapıldığı belirtiliyor.

Dokunmatik ekranlar, güneş enerjisi yardımıyla elektrik üreten fotovoltaik paneller ve kanserli hücrelerin yok edilmesini sağlayan ışın tedavi yöntemi fotodinamik terapi gibi çok geniş bir alanda kullanılabilen araştırma dünyada ilk özelliğini de taşıyor. Boyanın gramının 200 euro değerinde olduğunu söyleyen Olgun ve Yıldız, üretimlerin devam ederek ihracatın büyük çapta arttırılacağını dile getirdiler. 

• önce benzin gibi bir şey üretsinler 5.22 benzin alıyoruz sanki dolarla maaş alıyoruz..ne kadar gereksiz şeyler var borla üretiliyor..
  • İnşallah daha çok ekmeğini yiyeceğiz bu borun
  • quote:

Orijinalden alıntı: upliftingsky

önce benzin gibi bir şey üretsinler 5.22 benzin alıyoruz sanki dolarla maaş alıyoruz..ne kadar gereksiz şeyler var borla üretiliyor..

Sorun benzinde değilki, sorun vergilendirme sisteminde. Benzinin alternatifi bor değil elektriktir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekmek arası bor yiyeceğimiz dönemler yakındır

• Başlığı görünce kahkaha attım.

Gerçekten işe yarayacak, ülkemize para getirebilecek bir gelişmeyse affola.
  • Iyı guzel de katma degerı fazla olan urunler uretmelıyız. Jet Uçak Yakıtı gıbı.

• Şu boru yiyebilsek belki zeka verir
  • Fransıza bor boyası bize sonu gelmez vergiler.
    Ne diyim şimdi, Fransa'ya hayırlı olsun.

• Uluslararası alanda herhangi bir gazetede haber yapılırsa o zaman inanırım. Az önce baktım Uluslararası camiada ses getirdi deniliyor, tek gazetede haber yok.

Balon olma ihtimali var.
  • Tut şu borun ucunuda doseyelim.
  • buyur bordan yak.
  • Sakarya üniversitesi? Benim üniversitemde böyle şeyler yapılmaz, buradan anladım yalan haber olduğunu...

• Borumuz ötecek
  • gram bor alım satımında işçilik ne ?
  • 2023 yaklaştı tabi. ufaktan hareketlenmeler başladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deoksiriboz1001 -- 26 Aralık 2016; 23:22:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AYavasci

Borumuz ötecek

sesli kustum gece gece . alemsin:)
  • hemen ihracat yapılması süper olmuş ayrıca gram için o miktar bence oldukça iyi.

• evin içinde silikonlu boya kullanmayın !

duvarların tavan kısmı kararıyor ve küf ve nem yapıyor !

• Gramını 200 euro dan Fransa almış !

bu boya tıbbi araştırmalarla mercek altındaki uygulamalarda kullanılıyor !
    özetle bizim memlekette üretilmeyen bir ürün ama bu ürün biyolojik ar-ge çalışmalarında kullanılan bir ürün ise ; bu ürünü yurt dışına satmak hangi aklın işi ! bu resmen altın yumurtlayan tavuğun kaynak kodunu başkalarına 200 € ya vermek misali !

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.