Şimdi Ara

Suyun üstünde uçarak giden elektrikli araç: Quadrofoil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Suyun üstünde uçarak giden elektrikli araç: Quadrofoil

Slovenya merkezli bir girişim olan Quadrofoil, entegre bataryalara sahip bir elektrikli araç. Elektrikle çalışan motorları ile suyun üzerinde hareket eden araç, 10 kilometre hıza ulaştıktan sonra suyun üstünde yükseliyor ve dört ayak şeklinde olan ve yüzgeç olarak adlandırılan kolların üstünde ilerliyor.

Tam hıza ulaşınca suyun yarım metre üstünde giden araç, dalgaların yarattığı sarsıntılara da maruz kalmadan konforlu bir yolculuk vadediyor. Patentli bir teknoloji olan Quadrofoil, kontrolleri dokunmatik bir ekran üzerinden sağlıyor. Yönlendirme sistemleri de kendine has olan deniz aracı, sadece 300 kilogram ağırlığında ve 2 ya da 4 kişilik oturma düzeni ile satın alınabiliyor.

Bir Saatte Ortalama 1 Euro Maliyet 

Saatte 70 kilometre hızın üzerine çıkabilen taşıt, 3,7kW – 5.5kW arasında güç üreten motorları ile maksimum 100km menzil sunuyor. Üreticisi Q2S Electric limited ed. tarafından sudaki en verimli araç yakıştırması yapılan Quadrofoil için açıklanan rakamlar, bir saatlik uçuş için 1 Euro olarak belirtilmiş.

Tanıtıldığı dönemde başlatılan kampanya sürecinde 100 adet ön model satışı gerçekleştiren şirket, gelecek birkaç ay içinde ilk ürünlerin teslimatını gerçekleştirecekmiş. Bu süreçte Slovenya Yatırım ve Kalkınma Bankası’ndan 1.2 milyon Euro’luk destek alan şirket, üretim başlamadan 60 milyon Euro’luk yatırım toplamayı da başarmış durumda.

Üretilen ilk prototipin ardından geliştirilen Q2A ve Q2S modellerinin üzerinde birtakım güncellemeler yapan ekip, araçları daha verimli bir hale getirmeyi başarmış. Modellerden Q2A, 3.7kW motora sahip ve 5.2kWh pil ile geliyor. İki kişilik oturma düzenine sahip araç, düşük hızlarda ve göl gibi daha sakin sularda kullanılmak üzere tasarlanmış. Q2S ise 5.5kW motor ile geliyor. Aynı pilden ise bu kez iki adet kullanılmış.

Sunduğu menzil ve hız rakamları yan yana getirildiğinde aracın tek şarj ile ortalama 2 saat suyun üzerinde kalabileceği ortaya çıkıyor. Araçların Q2S modeli  yaklaşık 30 bin dolardan satışa sunulacakmış. Ürünün ülkemizde de bir satış noktası bulunuyor.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

• o gövde suya nasıl batmıyor aklım almadı :s

• Bunun ayakları yüzen birine çarpsa, ağır yaralama yada öldürme ihtimali yüksek.

• quote:

Orijinalden alıntı: AVCI_31

o gövde suya nasıl batmıyor aklım almadı :s

hydrofoil diye aratırsan google da sebebini bulabilirsin.

ama mağara bu cihaz yeni bir şey veya teklonoji değil
  • Bu youtube bi tek bende mi çalışmıyor? Facebook da yoktu gece, o gelmiş. Türkiye'de yaşadığımız için yine bi yerde bomba patlamıştır dedim ama hala yok...

• quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

quote:

hidrofil suyu ceker/emer
    hidrofob suyu iter

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lapatid

quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

quote:

hidrofil suyu ceker/emer
    hidrofob suyu iter

hidrofil değil dostum hydrofoil, wing theory, airfoil theory falan
  • Istanbul boğazında görürüz bunları yakında
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

Bu youtube bi tek bende mi çalışmıyor? Facebook da yoktu gece, o gelmiş. Türkiye'de yaşadığımız için yine bi yerde bomba patlamıştır dedim ama hala yok...

Bende ve çevremdekilerde de yok. Bende dün akşam ilk yavaşladığında dedim gene bir yer patlamış ya da bir şey olmuştur bir gazeteyi açalım. Bir şey göremeyince şaşırdım. Ya haberimizin olmadığı yine hükümetin bir tapesi falan bir şey çıktı ya da Türk Telekom bizi öpüyor.
  • Nasıl uçaklar havanın kaldırma kuvvetini kullanıyorsa hidrofoil' lerde aynı şekilde suyun kaldırmasından yararlanıyor. Tek fark araç gövdesi suyun üzerinde olsun diye kanatlara göre daha yukarıda konumlandırılmış durumda. Konuda uzman olanlar Cd ve Cl ne bileceklerdir ama bilmeyenler için;
    https://en.wikipedia.org/wiki/Drag_coefficient
    https://en.wikipedia.org/wiki/Lift_coefficient

• quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

quote:

Orijinalden alıntı: tahir40

Bu youtube bi tek bende mi çalışmıyor? Facebook da yoktu gece, o gelmiş. Türkiye'de yaşadığımız için yine bi yerde bomba patlamıştır dedim ama hala yok...

Bende ve çevremdekilerde de yok. Bende dün akşam ilk yavaşladığında dedim gene bir yer patlamış ya da bir şey olmuştur bir gazeteyi açalım. Bir şey göremeyince şaşırdım. Ya haberimizin olmadığı yine hükümetin bir tapesi falan bir şey çıktı ya da Türk Telekom bizi öpüyor.

Haberlerde işidin 2 askerimizi diri diri yakmış olduğunu görmediniz ve duymadınız, işte internetin (youtube,facebook,tiwitter) yavaş olmasının asıl sebebi bu....

• med_cezir91 kullanıcısına yanıt
    Maalesef görmemiştim. Manşetlerde genelde tünel açılışı falan olduğundan herhalde. Başımız sağolsun, vatan sağolsun. Son zamanlarda gün aşırı ya şehit verir olduk ya bir yerler patlar oldu.
  • ne için kullanılır , düşündüm ama bulamadım...

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

ne için kullanılır , düşündüm ama bulamadım...

Ruslar yıllardır su üstü taşımacılığında kullanıyorlar.

Bkz:

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.