Şimdi Ara

10nm sürecinde sorunlar var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Gelecek yıl yonga üretimi konusunda önemli bir döneme giriyoruz. Tasarımcılar ve dökümcülerin uzun süredir çalışmalarını yaptığı 10nm üretim süreci gelecek yıl itibariyle sahneye çıkacak. Üretim süreçlerinin gelişmesi açısından önem taşıyan bu kritik konumda bazı sıkıntılar rapor ediliyor.

Sorunlar Var

Yongaların çok düşük enerji tüketiminde önemli performans artışları yakalamasına imkan tanıyacak olan 10nm sürecine hali hazırda Samsung ve TSMC geçiş yapacaklarını duyurmuştu. Bununla birlikte iki firma da bazı sorunlar yaşıyor.

Sektörden gelen bilgilere göre Samsung ve TSMC, 10nm sürecine geçişte istenen üretim verimliliğini halen yakalayamadı. Hacimli üretimde gecikmelere sebep olan verimlilik problemi, gelecek yılın amiral gemilerini de doğrudan etkileyecek.

Ayrıca Bkz.AMD Polaris 12 resmi sertifika onaylarından geçti

Aslında daha önce Samsung’un verimlilik konusunda sıkıntılar yaşadığı ve Qualcomm’un da Snapdragon 835 için TSMC ile dirsek temasına geçtiği iddia edilmişti. Ne var ki Qualcomm sürpriz bir şekilde eski ortağından vazgeçmedi ve Samsung ile yoluna devam edeceğini açıkladı.

Qualcomm’un rotayı TSMC’ye çevirmemesinin en önemli nedeninin yine verimlilik problemleri olduğu ifade ediliyor. TSMC de verimlilik problemi yaşıyor ancak Samsung’dan biraz daha iyi konumda.

Etkisi Büyük Olabilir

Geçiş sıkıntıları elbette Android tarafını daha çok etkileyecek. Genelde yılın ilk yarısında Samsung, Xiaomi, LG, Vivo, Sony gibi önemli oyuncular yeni amiral gemi modellerini piyasaya sürüyor. Hepsinin de beklentisi gelecek yıl başlarında Snapdragon 835 yonga setinin hazır olmasıydı.

Apple ise iPhone 2017 serisi için çalışmalarını sürdürüyor. Sonbahar dönemine denk geldiği için başlangıçta ortaya çıkan sorunlar Apple’ı pek etkilemiyor ve hatta daha iyi revizyonları kullanma imkanı oluyor. Bununla birlikte 10.5 inçlik iPad Pro modelinde kullanılacak Apple A10X yonga setinin 10nm süreci ile üretileceği iddia ediliyor. Bahar ayında piyasaya çıkması beklenen yeni iPad Pro bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Apple’ın satışa sürme konusunda biraz gecikeceğini ön görebiliriz.

Üretim süreçlerinde ilerleme elbette kolay şeyler değil ve milyarlarca dolar yatırım ile uzun emekler gerektiriyor. Hassas süreçlerin zaman zaman firmaları zorlaması ve hesapta olmayan hataların ortaya çıkması bu tür gecikmelere sebep olabiliyor. 

• ilk seriler verimlilik yüzünden patates olur. 7 nm verimli üretime kadar (2019+) cihaz almamayı kararlaştırdım

Qualcomm un S4 serisinde ilk 28 nm denemesi gibi olmasında tüm cihazlar o sene tökezlemişti hatta geciktiği için çoğu üretici Nvidia Tegra 3 e kaymıştı çoğu üretici bundan zararlı çıkmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 23 Aralık 2016; 18:10:2 >
  • nerden biliyorsun ekrem fabrikalarami sizdin?

• peki intel amd'de durum nedir?
  • Eee artık sınıra dayanıyoruz. 7nm son durak olacaktır ve 3D CPUları görmeye başlarız 5sene içinde...

• 10nm vay be, benim sektörde çalıştığım eski şirketimde 300nm process vardı, (10+ yıl önce). Beyaz ışık dalgaboyu 550nm gibi yani ışık giremiyecek kadar dar deyip övünürdük.
  • Şu anki teknoloji ancak 14nm'e yetiyor demek ki. Ancak onun da çaresini bulurlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bluflame

10nm vay be, benim sektörde çalıştığım eski şirketimde 300nm process vardı, (10+ yıl önce). Beyaz ışık dalgaboyu 550nm gibi yani ışık giremiyecek kadar dar deyip övünürdük.

beyaz isik 400-700 nm dalga boyundaki isigin birlesiminden olusur. :) 550 tayfin orta noktasidir, ancak sari isigin dalga boyudur.
  • Silikon bitti ağam , çay getirem mi ???

• quote:

Orijinalden alıntı: aceleciburak

ilk seriler verimlilik yüzünden patates olur. 7 nm verimli üretime kadar (2019+) cihaz almamayı kararlaştırdım

Qualcomm un S4 serisinde ilk 28 nm denemesi gibi olmasında tüm cihazlar o sene tökezlemişti hatta geciktiği için çoğu üretici Nvidia Tegra 3 e kaymıştı çoğu üretici bundan zararlı çıkmıştı.

Tegra sanki bekleneni verdi mi de hocam. Adamların tek bir fırsatı oldu pazarda pay sahibi olmak için, onda da çuvalladılar. Bir htc kullandı one x di sanırım, birde mi3 ün tegrali versiyonu vardı bildiğim. Deli gibi ısınıyordu. Hatta tegralı telefonlar için "fan taksalar iyi olur" muhabbeti dönüyordu bir ara. :D S4 pro yine gideri vardi her türlü dönemin işlemcilerine nazaran. Qualcomm android cephesinin en sağlam üreticisi gözümde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • halletmeleri lazım yoksa işleri zor...

• Bizde napalım işte gümrük sınırını düşürüyoruz, siz napıyosunuz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanandnexus

quote:

Orijinalden alıntı: aceleciburak

ilk seriler verimlilik yüzünden patates olur. 7 nm verimli üretime kadar (2019+) cihaz almamayı kararlaştırdım

Tegra sanki bekleneni verdi mi de hocam. Adamların tek bir fırsatı oldu pazarda pay sahibi olmak için, onda da çuvalladılar. Bir htc kullandı one x di sanırım, birde mi3 ün tegrali versiyonu vardı bildiğim. Deli gibi ısınıyordu. Hatta tegralı telefonlar için "fan taksalar iyi olur" muhabbeti dönüyordu bir ara. :D S4 pro yine gideri vardi her türlü dönemin işlemcilerine nazaran. Qualcomm android cephesinin en sağlam üreticisi gözümde.

Lg 4x HD de de vardı hocam kışın otobüsten inince cebimi onunla ısıtıyordum...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hasanandnexus kullanıcısına yanıt
    işte bende onun için tegra örneğini verdim 28 nm de verimsizlik S4 pro ların cihazlarda ciddi şekilde az olmasına ve bir çok ürünün geç çıkmasına neden oldu bu yüzden 40 nm ile gelen Tegra 3 serisi bir çok kişinin canı yandı bu yüzden Galaxy S III tarihi bir başarı elde etti çünkü 28 nm geçişi Qualcomm tarafından iyi yönetilemedi piyasada kıt ürün var onlarda verimsiz mecbur piyasada tek düzgün oyuncu 32 nm ile Exynos 4412 idi bu da Galaxy S3 satışlarını patlatmıştı

bu sene de bu verimsizlik bu duruma yol açar ise 2020 hedefleri 5 ve 7 nm olan firmaları zora sokar

Nvidia Tegra 2 batırdı Tegra 3 ile sıvadı hatırlayan vardır Tegra 2 de nasıl bir zihniyet ise Neon Motoru yoktu HD hızlandırma bile yapılamıyordu. bu yüzden Mobil cihaz tarafında en azında son kullanıcı telefon da yer alamayacağını anladığı için Shield ve Otomobil için eğlence sistemlerinde olma çabası veriyor.

bundan sonra hele ki Samsung un NOTE 7 olayından sonra tasarım süreçlerinde bir çok firmanın hemen çıkaralım diye risk alabileceklerini sanmıyorum olası bir fiyasko riskine karşı 2017 ve sonrasında üretim teknikleri ve ürün testleri daha da ciddi noktaya gelip piyasada görece daha başarılı ürünler göreceğiz. bu konuda tek bir aksi istisna var Apple ın üretimleri eskilerde aşırı kaliteli iken iPhone 7 ve yeni Macbook Pro üretimlerinin kalitesiz oluşu ve sorunlara yol açması
  • quote:

10nm vay be, benim sektörde çalıştığım eski şirketimde 300nm process vardı, (10+ yıl önce). Beyaz ışık dalgaboyu 550nm gibi yani ışık giremiyecek kadar dar deyip övünürdük.

Nerede çalıştınız?
  • umut_baris kullanıcısına yanıt
    ti
  • quote:

ti

Texas Instrumens ? Vay.
  • Bluflame B kullanıcısına yanıt
    Samsung verimlilik konusunda 14 nm'de de sıkıntılar yaşamıştı. TSMC'nin ürettiği 16 nm Samsung'un ürettiği 14 nm'den daha verimliydi. 14 nm olmasına rağmen Intel'e göre aslında performans olarak 19 nm'ye denk geliyormuş. Muhtemelen yine TSMC Samsung'dan daha verimli olacaktır. Qualcomm TSMC'yi seçmemekle hata etti.

@Bluflame OMAP serisi işlemcilerini Symbian cihazlarda görüyorduk. Pazardan çekilmesine çok üzülmüştüm. Yaptıkları hata OMAP3 serisinde bütün çipsetlerini PowerVR SGX 530 ile çıkarmalarıydı bu da grafik konusunda OMAP cihazların Snapdragon'dan geride kalmalarına sebep oluyordu. En iyi vuruşunu Galaxy Nexus'ta yapmıştı. OMAP4460 ve saf Android ile cihaz akıyordu adeta.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    Hala bahsi geçen Galaxy Nexus u kullanıyorum Cyanogen 13 (6.0.1) ile yine akıcı durumda sadace klasik durum mevcut RAM miktarı hali ile yetmiyor. cihaz OMAP 4470 ve PowerVR SGX544 ile gelebilseydi birde RAM miktarı 1.5 GB Olsa idi eminim GPU tarafında hala mükemmel işler yapıyor olurdu. CyanogenMOD da artık kapandığına göre cihaz değişim vaktimiz gelmiş gibi.

TI OMAP 5 i iptal etmek yerine çıkarabilseydi eminim piyasa da hala oyuncu olarak kalırdı ve MediaTek ten hatta HiSilicon dan daha başarılı ürünler ortaya koyardı en azından Sürücü tarafında sorunlu olan MediaTek ten daha aktif bir şekilde sürücü yayınlanıp yeni android sürümlerine adapte etme sürecinde sorun olmazdı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.