Şimdi Ara

TSK, Suriye’de kullanılan RQ-20 Puma İHA’dan fotoğraf paylaştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TSK, Suriye’de kullanılan RQ-20 Puma İHA’dan fotoğraf paylaştı

Geçtiğimiz Eylül ayında sizlere Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Altoy Savunma Sanayii ve Havacılık şirketi tarafından Türkiye’de üretilen insansız hava aracı RQ-20 Puma’nin ilk testlerini Suriye’de yaptığını ve İHA ile önemli görüntüler topladığını aktarmıştık. TSK tarafından yayınlanan son görsellerde de Puma açık bir şekilde görülüyor.

TSK’nın kullandığı İHA AeroVironment tarafından geliştirilen haa modelinin ülkemizde üretilmiş bir versiyonu. Otonom uçuş özelliklerinin yanı sıra yedek güç adaptörü ve gözlem ekipmanları ile üç buçuk saatten daha uzun süre havada kalabiliyor. Mini sınıftaki İHA’nın menzili 15km. Saatteki hızıysa 37-83km arasında. Otonom olarak karaya ve denize inebilen araç, taşınabilir fırlatma rampası ile her yerde kolayca kullanılabiliyor.

Ayrıca Bkz.Japonya'nın yeni nesil mini roketi Epsilon-2 ilk kez fırlatıldı: İşte o anlar (VİDEO)

%51’i Türk, %49’u yabancı olsa da bu şirketin kuruluş amacı sadece mini sınıfta bir İHA üretmek değil. Neresi yerli şeklinde kafalarda soru işareti olabilir ancak asıl amaç, şirketin ASELSAN ile birlikte üzerinde çalıştığı HALE sınıfı İHA geliştirmek. Bu yolla da ASELSAN’a HALE sınıfında İHA için bilgi birikimi sağlayarak ülkemize 1000km gözetleme alanına sahip bir İHA ortaya çıkarmak. 5 gün havada kalabilecek Küresel Gözlem Uçağı sayesinde uydular vasıtasıyla sağlanabilen üst düzey gözlem yetenekleri, insansız hava aracı esnekliğinde ülkemize kazandırılmış olacak.

Ayrıca Bkz.Aselsan 1000km'lik bölgeyi gözetleyebilecek yerli İHA için çalışıyor

Aşağıdaki galeride RQ-20 Puma’nın TSK tarafından paylaşılan bazı görüntüleri yer alıyor.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    TSK'nın Suriye’de RQ-20 Puma İHA'dan görüntüler

• Cıkk olmazz %100 yerli değilmiş, İstemezük (!)

• şimdi pek konuşulmaz, eğer terörist felan belirleyip iha yüzünden terörist öldürülürse,

o zaman haber yapılır soru önergesi verilir, iha ya karşı dolaylı savaş açılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: MustafaC53

Cıkk olmazz %100 yerli değilmiş, İstemezük (!)

aynen...,
    şimdi düşerler, yazmaya başlarlar.
  • %100 milli %93 yerli (ne demekse) üretim bayraktar 2 yi, Amerikan yapımı Predator mq-1 in üretim bedelinin %50si yani 1.5 kat fazlasına bu ülkeye kitlediler.

acaba bunun fiyatı neydi ? malum bu sefer %49 u yabancı. gerçi üstündeki tüm teknolojik ürünler yabancı tasarım - üretim

ama nasıl oluyorsa %100 milli %93 yerli ?

bildiğin paradox ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: uniquebison

%100 milli %93 yerli (ne demekse) üretim bayraktar 2 yi, Amerikan yapımı Predator mq-1 in üretim bedelinin %50si yani 1.5 kat fazlasına bu ülkeye kitlediler.

acaba bunun fiyatı neydi ? malum bu sefer %49 u yabancı. gerçi üstündeki tüm teknolojik ürünler yabancı tasarım - üretim

bildiğin paradox ...

ABD vakti zamanında sadece bir tane Predator için 77 milyon dolar para istemişti. Bayraktar 12 tanesini çok daha düşük bir paraya (44 milyon dolar) devlete sattı. İşin stratejik boyutuna ise girmiyorum bile. Hoş sonra satmaktan da vazgeçti.

Paradoks?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 3.5 saat uçuş süresi = eskiden de olduğu gibi, gemiyle yaklaşan olursa gg yaparız. Cıss. Hazır adalarda köşe kapmaca oynanırken bu iha iyi oldu. Buna bombayı koyup geminin bacasından içeri salacan.

• Hadi bakalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet.

quote:

%100 milli %93 yerli (ne demekse) üretim bayraktar 2 yi, Amerikan yapımı Predator mq-1 in üretim bedelinin %50si yani 1.5 kat fazlasına bu ülkeye kitlediler.

bildiğin paradox ...

ABD vakti zamanında sadece bir tane Predator için 77 milyon dolar para istemişti. Bayraktar 12 tanesini çok daha düşük bir paraya (44 milyon dolar) devlete sattı. İşin stratejik boyutuna ise girmiyorum bile. Hoş sonra satmaktan da vazgeçti.

Paradoks?

valla senin yerli oto konusundaki mesajlarını da biliyorum. lakin sonra dalga geçer gibi "biz aslında yerli demedik" açıklamasının haberini de paylaşmanı beklerdim forumda haber kısmında editör olarak.

ben yukarıda ne dedim ? predatör almadık mı dedim ?

%100 milli %97 yerli olduğu idda edilen bir aletin nasıl amerikan yapımı (ve daha kaliteli olan) olan ve maliyeti 3 milyon dolar olan predatör e rağmen , nasıl 6 milyon dolara mal edildiğini sordum.

neden predatör almadık demedim. nasıl amerikan yapımı aletten %50 yani yarım kat fazlasına bu ülkeye mal ettiler ?

paradox olan bu idi. ama sen yanlı görüşün olduğu için farklı algılamışsın.

he başka bir paradox ! Türkiyenin elinde amerikadan kiralık olan 3 adet Predatör var 2013 ten beri kullandığımız.

neden ? bu da başka bir paradox. zaten hali hazırda gerçek bir atış testi görmedik bayraktar 2den. sözüm ona test videolar ya kesintili ya da net çekilmemiş görüntüler. artık bayraktar ile video çekip bu predatör ile mi vuruyorlar orası meçhul.

• quote:

quote:

quote:

bildiğin paradox ...

Paradoks?

valla senin yerli oto konusundaki mesajlarını da biliyorum. lakin sonra dalga geçer gibi "biz aslında yerli demedik" açıklamasının haberini de paylaşmanı beklerdim forumda haber kısmında editör olarak.

%100 milli %97 yerli olduğu idda edilen bir aletin nasıl amerikan yapımı (ve daha kaliteli olan) olan ve maliyeti 3 milyon dolar olan predatör e rağmen , nasıl 6 milyon dolara mal edildiğini sordum.

neden predatör almadık demedim. nasıl amerikan yapımı aletten %50 yani yarım kat fazlasına bu ülkeye mal ettiler ?

he başka bir paradox ! Türkiyenin elinde amerikadan kiralık olan 3 adet Predatör var 2013 ten beri kullandığımız.

neden ? bu da başka bir paradox. zaten hali hazırda gerçek bir atış testi görmedik bayraktar 2den. sözüm ona test videolar ya kesintili ya da net çekilmemiş görüntüler. artık bayraktar ile video çekip bu predatör ile mi vuruyorlar orası meçhul.

Peki genç adam, sen de haklısın.

• Predator MQ9 Reaper var iken üretilen tüm ürünler gereksiz gibi geliyor. Keşke Nato üyeliğimizi kullanıp sınırlarımızı bunlarla korusaydık. Ne terör sorunumuz olurdu ne de sınırlarımız kevgire dönerdi.

Özelliklerini soran varsa yazayım
    Azami hız 480 km
    Havada uçuş süresi 14 saat
    Menzil 1852 km
    1.5 ton silah mühimmatı taşıyabiliyor. Hell fire ve lazer güdümlü füze taşıyor.
  • İstediğin kadar silahın olsun onu kullanacak irade ve cesaretin olmalı , bak yunanistan 16 adayı işgal etti sesini çıkartabilen yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • uniquebison U kullanıcısına yanıt
    Abd'nin kendi ordusu için ürettiği ve yüzlerce sipariş verdiği iha'nın fiyatı ile bizim yeni ürettiğimiz bir sürü argesi olan bir ürünün fiyatını karşılaştırmak ne mantığı var ?

Birde istediği fiyata üretsin bize satmıyor. Biz üretmez isek silahlı iha olmayacak zırt pırt f-16 uçuracağız ve onun maliyeti hayli hayli fazla ki arada bir düşünce tanesi 19 milyon dolar harap oluyor. Sonuçta bu yüksek maliyetin içinde büyük ihtimal arge maliyetide vardır ki ülkeler acil yaptırmak istedikleri savunma projelerinin arge masraflarını başta gerek pahalı alarak gerek geliştirme sürecinde arge masrafını ödeyerek katkıda bulunurlar.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-hala-vermiyor-30267905

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

bildiğin paradox ...

Paradoks?

Peki genç adam, sen de haklısın.

öyle değil işte.

dediğim gibi insanlara daha doğru bilgiler versinler. predatorun motoru da avusturya hattı bayraktarda olan ile aynı.

ama yerli üretim diyip hemde %90 nı aşan ölçüde... bu kadar pahalıya nasıl mal edildiği sorusu insanı kuşkulandırıyor.

ya yerli üretim değil üretimde yüklenici yabancı firmalar çok para istedi ya da devlet maliyeti 2 milyon dolar olan uçağa 6 milyon dolar verdi.

amaç burada doğruların söylenmesi. yerli oto saçmalığında olduğu gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: gun

Abd'nin kendi ordusu için ürettiği ve yüzlerce sipariş verdiği iha'nın fiyatı ile bizim yeni ürettiğimiz bir sürü argesi olan bir ürünün fiyatını karşılaştırmak ne mantığı var ?

Birde istediği fiyata üretsin bize satmıyor. Biz üretmez isek silahlı iha olmayacak zırt pırt f-16 uçuracağız ve onun maliyeti hayli hayli fazla ki arada bir düşünce tanesi 19 milyon dolar harap oluyor. Sonuçta bu yüksek maliyetin içinde büyük ihtimal arge maliyetide vardır ki ülkeler acil yaptırmak istedikleri savunma projelerinin arge masraflarını başta gerek pahalı alarak gerek geliştirme sürecinde arge masrafını ödeyerek katkıda bulunurlar.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-hala-vermiyor-30267905

bu konuyu geçen gün theidologist adında üye ile de tartıştık lakin benim konum uçuruldu

amerikanın 4.3 milyar dolar arge harcayıp o bile %70 made in USA iken ve maliyet fiyatı 3 milyon dolar iken.

bizim %97i yerli araç fiyat nasıl 6 milyon dolar ? hem yerli hem TL cinsi üretim.

tekrar yazyorum. ben neden predator almadık demedim ki hali hazırda TSK nın elinde amerikadan kiralık 3 adet PREDATOR var 2013 ten beri

benim demek istediğim bak bu haberde ne güzel yazılmış şirketin %49 u yabancı. yani insanlarla oynar gibi haber yapılması

bu da bana arada kayrılan bir kurum havası veriyor. malum 1997 lerde bu bayraktarlar holdinge maliye baskınlar yapmıştı dönemin muhafazakar belediyelerindeki usulsüzlüklerden dolayı.

çünkü anka gibi bir sistem var. 50 adet profesör mühendis çalışıyor ve olabildiğince yerli yapmaya çalışıyorlar. o proje kaç senedir bitmemişken ...

birkaç torna tesviyeden gelme çalışan ile bu projenin %97 diye sallanması beni pek memnun etmiyor.

• Uçak, otomobil üretme sevdasını bırakıp bu tür insansız hava araçlarını üretmeye yönelmeliyiz. Gelecek insansız hava araçlarında. Bunlara bir de çok amaçlı silahları da eklemeyi başarırsak iyice caydırıcı bir güç oluruz. Sadece silah yüklemekten değil kastım, haberleşme, radar vs girdiği menzil de bütün irtibatı kestiren sistemlerle donatmak. Bunların bir de intihar amaçlı olanlarını geliştirmek, teröristin nerede ini var ise askeri sokmadan girip kendini patlatacak. Kısaca ağır ve intikali uzun süren araçlar yerine binlerce bu tür iha ya yatırım yapmak çok daha mantıklı.
  • TR'nin hali hazırda zaten %100 yerli mini iha'sı vardı. Baykar makina'nın 150'den fazla mini bayraktar iha'sı sahada kullanılıyor yıllardır. TSK ihtiyaçlarıyla orantılı envanterini çeşitlendiriyor. Altoy havacılığın AeroVironment firmasında ortaklığı var zaten. mini iha'nın abd'de geliştirilmiş olması önemli değil, yerli yazılım ve üretimle TR'de üretiliyor olması bizim için yeterli.

önümüzdeki günlerde firmanın 7 gün havada kalabilen yüksek irtifa gözetleme iha'sı Global Observer da envanterimize girecek. 60.000 feet'te de sınırlarımızı gözetleyebileceğiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: atroce

şimdi pek konuşulmaz, eğer terörist felan belirleyip iha yüzünden terörist öldürülürse,

o zaman haber yapılır soru önergesi verilir, iha ya karşı dolaylı savaş açılır

Hali hazırda sahada aktif görev yapan Bayraktarın silahlı modelleri mevcut, 3 ayda 100'e yakın terörist etkisiz hale getirdi. 2017 kasımı gibi 12 adet silahlı bayraktar daha envantere girecek. PKK için işler artık daha da zorlaşacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MustafaC53

Cıkk olmazz %100 yerli değilmiş, İstemezük (!)

RQ-20 Puma Amerikan bir IHA, lisans altında üretiliyor burada. Nasıl TUSAS üretimi F-16'lar için yerli, milli muhabbetine girmek akıl tutulması olacak ise bu sistem için de aynı şey geçerlidir.
  • yeni nesil entersan.don lastiğine kadar dışardan alırken neden böyle diye sorgulamıyor şimdi iha tank helikopter yapanın yaptığını beğenmiyor,sanki daha iyisini kendi yapabilirmiş de tenezül etmiyormuş gibi.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.