Şimdi Ara

Tesla Model X’in otomatik pilotu kazayı ani bir hamle ile önledi [Video]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tesla Model X’in otomatik pilotu kazayı ani bir hamle ile önledi [Video]

Tesla’nın kısa bir süre önce yeni sürüme güncellediği otomatik pilot özelliği hem donanımsal hem de yazılımsal olarak yenilendi ve artık çok daha güvenli bir hale geldi. Özellikle son güncellemede güvenliği bir adım öne taşıyan yeniliklerin başında Bosch’tan temin edilen yeni radarların verimli kullanımı geliyor.

HW2 donanımına sahip Model S, Model X ve 2018 yılında yoğunluklu olarak yollarda olması planlanan Model 3’ler ön tarafta yer alan radar ile önündeki aracın altından iki öndeki aracın hareketlerini izliyor ve sürekli takipte tutuyor. Bu sayede önünüzdeki aracın önündeki tehlikeli bir hareket yapar ya da frenlemeye başlarsa araç buna göre önlemini çoktan almaya başlamış oluyor. Üstelik bu özellik araç otomatik pilotta olmasa bile küçük gösterge ekranında durumu gösteriyor ve aktif olarak sürücüyü bilgilendiriyor hatta inisiyatf bile alabiliyor.

[bkzdh=88002] 

İki Öndeki Araca Göre Frenliyor

Son yayınlanan bir video ise bu özelliğin aslında ne kadar önemli olabileceğini ortaya koydu. Yoğun bir trafikte seyreden Model X sürücüsü iki öndeki aracın sürücüsünün yol sapağında sağa dönüş için yaşadığı kararsızlık nedeniyle ani bir kaza riski ile karşı karşıya kalıyor. Önündeki aracın reaksiyonundan önce devreye girerek gazı kesip frenlemeye başlayan otomatik pilot, son anda ani bir fren yapıyor. Sürücü sağa ayrılan yola doğru ani bir manevra ile kazadan kurtulmayı başarıyor.

Florida’da yaşanan olay esnasında hızı saatte yaklaşık 80km olan Model X sürücüsü olayı anlatırken trafiğin normal seyrettiği esnada aracının ani frenleme sisteminin devreye girmesine birkaç saniyeliğine şaşırdığını ve panik olduğunu ancak sonrasında sebebin iki öndeki araçtan kaynaklandığını fark ettiğini belirtmiş ve acil fren sistem devreye girmiş olmasa kazanın kaçınılmaz olduğunu ifade etmiş. Otomatik pilotun güvenlik özellikleri, araç otomatik pilot modunda olmasa yani sürücü tarafından kullanıyor bile olsa gerektiğinde güvenlik adına devreye girebiliyor.

Olay anını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

• Sanırım otopilot açık değilmiş ama araba yine de yolu izlediği için acil bir durum olduğunu anlayıp fren yapmış.

• Sürücünün müdahalesinin yetersiz kaldığı yerlerde otomatik pilotun kazayı önleyecek şekilde müdahale yapması bence çok mantıklı.

• Arabayı adam kullanıyormuş ama öndeki araçların durumuna göre tesla kendi fren yapmış.

• O en öndeki aracın sürücüsünün dümenini sileyim emi, sen 5 metre kala nereden dönmeye kalkıyorsun daha önceden aklın neredeydi artık kaçırmışsın o yolu basıp gitsene, bir u dönüşü yapmadığı kalmış oradan nasıl dönülür anlaşılacak gibi değil. Buradan ne çıkarmalıyız trafikte karşıdakine asla güvenmeyeceksin her an duracakmış ne bileyim önü bir şey çıkacakmış gibi tetikte olacaksın yoksa sorumsuzların cezasını birlikte çekeriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 16 Aralık 2016; 18:35:36 >
  • Kornaya da kendi mi basmis ?

Bagajdan da boksor robot cikarsa keske kavgaya o zaman Tesla alinmali derim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 16 Aralık 2016; 17:33:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Otopark youtube kanlaında tesla aracın özellikleri anlatıp test ettiklerinde araç sahibi oto pilotda değilken kaldırıma çarpıcağı sırada araç frenliyerek çarpmasını engellemiş.

işin özü mü bu tür yenilikler sadece elektrikli araçlarda değil bütün araçlarda standart olmalı. Nasıl hava yastığı eskiden lüx araçlarda idi şimdi olmuyan yok yada klima sadece lüx araçlarda var iken artık standart donanım oldu bu tür yeniliklerin olması demek bizim fark edemediğimiz kaza oranını düşürür.

Herzaman pür dikkat araç kullanmıyoruz dikkatsiz olduğumuz zamanda oluyor işte bu teknoloji hayat kurtarır. Özellikle kamyon ve otobüslerde standart olmalı bütün araçlara çıkmasa bile.

• GreyParrot kullanıcısına yanıt
    Imzamı atıyorum. Ayrıca bence böyle görüntü ile tespit edilenlerin 3 ay kadar ehliyetine el koyulmalı. Amerikalılar bizden çok daha ciddi ceza konusunda. Nezarette bikaç gün harcatıyorlar adama bazı durumlarda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 öndeki aracı izleyebilir ama nedense hep buna dair videolarda bana öndeki aracın frenine bağlı olarak da frenliyor gibi geliyor zira hep öyle görüyorum. Öndekinin kızıl ışıkları yandıktan sonra araç ötüp frenliyor. Tabii onun önündeki araca göre sağa geçmeye falan karar vermiş olabilir ama bana öndeki aracın bağıntısı daha ön planda geliyor.

Tabii otomatik pilot tamamen aktif olmadığı için buradaki senaryoda böyle de olabilir yani aktif olsa o kararsızlık nedeniyle kırmızılar yanmadan belki hız kesecekti ama bilemiyorum. Tek bildiğim dolar ve euro düşse de ülkemize Tesla tam olarak girse de tüm insanlar alsa da magandalardan kurtulsak.

• quote:

Orijinalden alıntı: 1ses1

Otopark youtube kanlaında tesla aracın özellikleri anlatıp test ettiklerinde araç sahibi oto pilotda değilken kaldırıma çarpıcağı sırada araç frenliyerek çarpmasını engellemiş.

işin özü mü bu tür yenilikler sadece elektrikli araçlarda değil bütün araçlarda standart olmalı. Nasıl hava yastığı eskiden lüx araçlarda idi şimdi olmuyan yok yada klima sadece lüx araçlarda var iken artık standart donanım oldu bu tür yeniliklerin olması demek bizim fark edemediğimiz kaza oranını düşürür.

Herzaman pür dikkat araç kullanmıyoruz dikkatsiz olduğumuz zamanda oluyor işte bu teknoloji hayat kurtarır. Özellikle kamyon ve otobüslerde standart olmalı bütün araçlara çıkmasa bile.

Hocam cok zor bu sistemleri standartize etmek. Bir tarafta tamamen elektrik ve gelisim bilgisayar ile yonetilen bir arac var diger tarafta en gelismis bilgisayarinin multimedya sistemi olan bir arac var.

Bu yuzden benzinli araclarda bu tur opsiyonlar pahaliya geliyor. Zaten hatirlarsaniz teslanin araclarinda en basta oto-pilotta yoktu. Olan sensor ve kameralara bir program yazildi ve otopilot devreye girdi. Boyle bir sistemde guvenlik amaciyla ya da degil her hangi bir ozellik mekanik gereksinimlere arac sahip ise bir yazilim ile kavusabilir.

Umarim tesla her ulkede yaptigi gibi Turkiyeye de kendisi bayii ve servisini acar artik du araclari gorur ve bineriz. Hazir otv zammina sitemde bulunup babamin aracini degistirmekten vazgecmisken umarim 2-3 seneye bunlar olur. Neyse parasi verir aliriz en yakin zamanda.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Tesla Model X’in otomatik pilotu kazayı ani bir hamle ile önledi [Video]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre1393 -- 16 Aralık 2016; 19:33:18 >
  • öndeki adam ifşa edilmiş bi ceza verseler bari
  • quote:

Orijinalden alıntı: _AsDeRf_

quote:

Orijinalden alıntı: 1ses1

Otopark youtube kanlaında tesla aracın özellikleri anlatıp test ettiklerinde araç sahibi oto pilotda değilken kaldırıma çarpıcağı sırada araç frenliyerek çarpmasını engellemiş.

Hocam cok zor bu sistemleri standartize etmek. Bir tarafta tamamen elektrik ve gelisim bilgisayar ile yonetilen bir arac var diger tarafta en gelismis bilgisayarinin multimedya sistemi olan bir arac var.

Bu yuzden benzinli araclarda bu tur opsiyonlar pahaliya geliyor. Zaten hatirlarsaniz teslanin araclarinda en basta oto-pilotta yoktu. Olan sensor ve kameralara bir program yazildi ve otopilot devreye girdi. Boyle bir sistemde guvenlik amaciyla ya da degil her hangi bir ozellik mekanik gereksinimlere arac sahip ise bir yazilim ile kavusabilir.

Umarim tesla her ulkede yaptigi gibi Turkiyeye de kendisi bayii ve servisini acar artik du araclari gorur ve bineriz. Hazir otv zammina sitemde bulunup babamin aracini degistirmekten vazgecmisken umarim 2-3 seneye bunlar olur. Neyse parasi verir aliriz en yakin zamanda.

Benzinli araçta bu sistemin daha pahalıya gelmesi için bir sebeb yok.Videoya göre konuşursak,sistem fren ve direksiyona müdahelede bulunuyor.Yeni model araçların hepsi zaten elektronik destekli direksiyon ve brake by wire sistemlerine sahip.Eklenmesi gereken tek şey Tesla modellerindeki sensörler ve yazılım.

• Aslında insan faktörünü tamamen çıkaracaksın trafikten. Bak bakalım kaza oluyor mu!

• Tesla <3

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geleceğin Ferrarisi, Bugatti'si...

• doru durust fren bile sıkmamıs ben olsam bende frene basardım kaza yapmazdım sacma

• Çoğunlukla öndeki aracın önüne doğru bakarak gidiyorum ben, mesela yola araç fırlayacak olsun, onun önündekinin frenlediğini göreyim ben önümdekinden önce ya da beraber frene basıyorum. Aracı yakın takip ederken(sollamayı düşündüğüm zaman) bayağı avantaj sağlıyor.
    Teslanın bir önündeki araç da takip mesafesine hiç uymamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcwolf28 -- 18 Aralık 2016; 11:34:24 >
  • 5 yıl içinde otonom teknolojisi oldukça ilerleme kaybedeceğe benziyor tesla sayesinde.
  • Demek ki Elon Musk boşuna geleceğin arabalarını üretiyoruz demiyormuş. Gerçekten de iyi çalışıyor bu otopilot olayı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.