Şimdi Ara

küresel ısınmaya çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
14.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://www.ntvmsnbc.com/news/399583.asp
    """
    Karbon salımını durdurana ödül

Küresel ısınmayı getiren sera etkisine yol açan başta karbondioksit olmak üzere çeşitli gazların atmosfere salımını durduracak en iyi fikri üretene milyonlarca dolar vaat ediliyor.

LONDRA - ABD’nin Bill Clinton döneminde eski başkan yardımcısı Al Gore ve İngiliz milyarder iş adamı Richard Branson, bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da bilim adamlarını bu yönde çalışmaya teşvik edecek uluslararası yarışmayı ilan ettiler. Buna göre, atmosfere karışan karbondioksitin temizlenmesinde en başarılı yöntemi geliştiren tam 25 milyon ABD dolarının sahibi olacak.

Ancak adayların, atmosferden yılda en az bir milyar ton karbonu temizleyecek öneriler getirmeleri şart koşuluyor.

Projeler, aralarında dünyayı bir süper organizma olarak tanımlayan Gaia tezinin fikir babası James Lovelock ve Nasa’dan bilimadamı James Hansen da bulunuyor.

Sir Richard Branson, yarışmanın tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında insanlığın karşı karşıya olduğu felaketin boyutlarını kavraması gerektiğini söyledi. Sir Richard, “Dünya 60 yıl bekleyemez. Ben çocuklarım ve torunlarımın bir geleceği olsun istiyorum ve zaman akıyor” diye konuştu.

Gezegenin varlığını sürdürebilmesi için bu gazlardan kurtulacak yöntemler bulmanın hayati önem taşıdığını belirten Sir Richard, bu nedenle en iyi çözüm olarak 25 milyon dolarlık para ödülünü önerdiğini söyledi.

Eski başkan adaylarından ve şimdilerde küresel ısınmayla mücadele alanında faaliyet gösteren ve bu konuda ‘An Inconvenient Truth - Uygunsuz Gerçek’ adlı filmi hazırlayan Al Gore, Virgin şirketinin patronu Branson’a destek verdi.

Gore, bunun ‘insanoğlunun karşı karşıya olduğu gerçekliği kabullenme yolunda yaşadığı ahlaki bir yüzleşme’ olduğuna dikkat çekti.

Çevre örgütleri de yarışmanın, kamuoyunun ve bilimadamlarının küresel ısınmaya ilgisini artırmasını umuyor.

""""

aslında çok iyi bir yöntem ancak asıl önemli olan bu projeyi yaratmak geliştirmek yani bilim adamlarının başarıya ulaşması değil de asıl önemli olan siyasetçilerin başarabilmesi.bulunacak herangi bir çözümü uygulayabilmek.umutsuz yaşamak istemiyorum.inaşllah iyi bir çözüm bulunur ve uygulanır..

• yukarı
  • kuru fasulye ye son vermemiz lazım
  • Ben de bu konuda çok endişeliyim.Belli gruplara girmeme,bireysel olarak elimden geleni yapmama rağmen çok çok az ilerleme kat edebiliyoruz;iş toplumda bitiyor.Toplum topluca bir müdaheleye geçmeden bazı şeylerin başarılacağına zor inanıyorum.
  • kuraklık ve kıtlığı engelleyeceği için bunu bulan adamın kazanacağı sevabın yanında 25 milyon dolar hiç bir şey.
  • Çözüm : Amerikayı Bombalamak
  • dün haberlerde izledim bilmem kaç ton tohum saklanacakmış dondurulup sanırım yeraltına ambar yapılmış seneye bitçekmiş bu proje yabancı bi ülke bunu da söliim
  • ABD sera gazı yaymaya devam ederse küresel ısınmanın önüne geçmek imkansız..
  • quote:

Orjinalden alıntı: bigjackal

kuru fasulye ye son vermemiz lazım

• belki bir kaç kişi daha görür.son kez yukarı diyorum o yüzden
  • quote:

Orjinalden alıntı: bigjackal

kuru fasulye ye son vermemiz lazım

• küresel ısınmayı ne kadar çok konuşur olduk.2 sene önce konuşulmaya başlandı,2 senede durum bu hale geldi.yani sanıldığı kadar uzun sürmüyor bu olay.ve küresel ısınmanın sonucunda eriyen buzullar sıcak su akıntılarını da soğutacak ve küresel soğumanın başlangıcı olacak(the day after tomorrow-yarından sonra)
  • 25 milyon dolar nedir yahu.

abdnin ırakı özgürleştirmek ! için harcadığı para 750 milyar dolara yaklaşmış.( bu hesaplanabilen rakam. tahmini 2 trilyon dolar olduğu söyleniyor)

milyon dolarlık füzeleri misket bombalarını masumların üzerine atmayı biliyorlar.

doğmamış nesillerin hayatı bile tehlikedeyken 25 milyon dolar çok komik bir rakam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: spotlightkid

25 milyon dolar nedir yahu.

abdnin ırakı özgürleştirmek ! için harcadığı para 750 milyar dolara yaklaşmış.( bu hesaplanabilen rakam. tahmini 2 trilyon dolar olduğu söyleniyor)

milyon dolarlık füzeleri misket bombalarını masumların üzerine atmayı biliyorlar.

doğmamış nesillerin hayatı bile tehlikedeyken 25 milyon dolar çok komik bir rakam.

hocam çok haklısında yalız şöyle bişşey var bu parayı veren abd hükümeti değil bu parayı bi iş adamı veriyo al gore'da bunu destekliyo.bu para sadece projenin sahibine verilen bir ödül yani bu konuya ayrılmış bütçe gibi düşünülmesin ama tabi senin matnığınla düşündüğümüz zaman çok komik bi para.zaten dedim ya bu projenin gerçekleşmesinden çok uygulanması asıl mesele.önemli olan bu projeyi var etmek değil onu uygulamak daha doğrusu uygulatmak...

• Hadi fabrika bacalarından çıkan dumanlar belki filtre edilebilir ama arabaların egzosundan çıkan karbon nasıl filtre edilecek? Yada uçakların? Bir 747 İstanbuldan Amerikaya uçarken 60-70 ton yakıt tüketiyor bunu nasıl önlersin? Bir jet motoruna filtre takmak mümkün değil.Uçaklar zaten havayı kirletme konusunda başı çekiyor.Tek yolu var 25 milyon doları verecek olanda biliyor oda fosil yakıtlrı tüketmemek.Hidrojene geçmek aslında hiç zor değil.Yada arabalarda yakıt tüketimini yarı arıya düşüren bir icat vardı mucidi bir Türktü.Eski bir rallyci.Adamı öldürdüler.Ve buluşuda şu an kullanılmıyor.Shell, BP gibi petrol kralları tahtından inmemek için dünyayı bile yok edebilecek hırsa sahip.
  • Benim düşünüp durduğum bir projem var bunla ilgili. Hatırladığım kadarıyla CO2 vb. gazlar atmosferin belli bir katmanında toplanmaktaydı. Şimdi binlerce zepline (helyumla havada istedikleri kadar kalabilirler) Carbon ile birleşen gazlar yükleyip sözkonusu katmanda bu gazları serbest bırakırsak ortaya Carbon bileşikleri ve Oksijen çıkmasını sağlayamaz mıyız. Bu sayede fazla Carbonu atmosferden uzaklaştırır ve küresel ısınmayı önleyebiliriz.

Bu iş için zeplinler biçilmiş kaftan çünkü havada istedikleri kadar kalabilirler. Belli bir yükseklikte uçacakları için havayolu trafiğini tehlikeye sokmazlar. Sürekli otomatik pilotta uçacakları için de içlerinde insan bulundurmak gerekmez. Arada bir bilimadamları ve teknisyenleri taşıyan bir helikopter ya da zeplinle araca yanaşmak da mümkün olur.

Carbonu toplamak için ne gibi bir kimyasal reaksiyon gerekir bilmiyorum. Kimyası iyi olanların bu konuda söyleyecekleri vardır muhakkak.

• quote:

Orjinalden alıntı: Baytekin

Benim düşünüp durduğum bir projem var bunla ilgili. Hatırladığım kadarıyla CO2 vb. gazlar atmosferin belli bir katmanında toplanmaktaydı. Şimdi binlerce zepline (helyumla havada istedikleri kadar kalabilirler) Carbon ile birleşen gazlar yükleyip sözkonusu katmanda bu gazları serbest bırakırsak ortaya Carbon bileşikleri ve Oksijen çıkmasını sağlayamaz mıyız. Bu sayede fazla Carbonu atmosferden uzaklaştırır ve küresel ısınmayı önleyebiliriz.

Bu iş için zeplinler biçilmiş kaftan çünkü havada istedikleri kadar kalabilirler. Belli bir yükseklikte uçacakları için havayolu trafiğini tehlikeye sokmazlar. Sürekli otomatik pilotta uçacakları için de içlerinde insan bulundurmak gerekmez. Arada bir bilimadamları ve teknisyenleri taşıyan bir helikopter ya da zeplinle araca yanaşmak da mümkün olur.

Carbonu toplamak için ne gibi bir kimyasal reaksiyon gerekir bilmiyorum. Kimyası iyi olanların bu konuda söyleyecekleri vardır muhakkak.

bu işlerden anlamam ama meraktan soruyorum zeplinler o gazı atmosfere salmak için gerekli yüksekliğe çıkabilecek mi

• quote:

Orjinalden alıntı: hakoşsayar

quote:

Orjinalden alıntı: Baytekin

Benim düşünüp durduğum bir projem var bunla ilgili. Hatırladığım kadarıyla CO2 vb. gazlar atmosferin belli bir katmanında toplanmaktaydı. Şimdi binlerce zepline (helyumla havada istedikleri kadar kalabilirler) Carbon ile birleşen gazlar yükleyip sözkonusu katmanda bu gazları serbest bırakırsak ortaya Carbon bileşikleri ve Oksijen çıkmasını sağlayamaz mıyız. Bu sayede fazla Carbonu atmosferden uzaklaştırır ve küresel ısınmayı önleyebiliriz.

bu işlerden anlamam ama meraktan soruyorum zeplinler o gazı atmosfere salmak için gerekli yüksekliğe çıkabilecek mi

Meteoroloji balonlarının stratosfere kadar çıktığını biliyorum. Tamamen otomatik sistemlerle çalışan bir zeplin de içinde insan taşımadığı için çok yükseğe çıkabilir. Bir süre önce izlediğim bir filmde ABD'nin yeni geliştirdiği bir savaş uçağının havada uçan bir zeplinden yakıt transferi yaptığını görmüştüm. Küresel ısınmaya çözüm için naçizane bir öneri benimkisi.

• Karbon havada kendi başına bulunmuyor.Karbondioksit olarak var.Karbondioksitte gayet kararlı bir bileşiktir tepkimeye girmez.Ayrıca öyle çok yükseğe çıkmaya falan gerek yok deniz seviyesindede karbondioksit var.Havadan hafif bir gaz değil çünkü.Sonuçta oksijen ve karbon.Zaten bitkilerde gündüz karbondioksit alıyor.Havadaki karbondioksiti ayrıştıracak bir teknoloji şu anda yok bildiğim kadarıyla.

Sonuç olarak daha çok uzun yıllar fosil yakıtlar tüketilecek.Çünkü hidrojenin kullanılması çok maliyetli.Fosil yakıtlar tüketilene kadar kullanılır bence çünkü medeniyetin kanı bu illet.Bence bu işin çözümü yok.Küresel ısınmayı bu adamlar hiç iplemiyorlar çünkü buzulların erimesinden sonraki dönemler için kesin senaryoları hazır.Yüksek sıcaklıklar, kuraklık, ve enerji sıkıntısı onlara yine para olarak dönecek hemde bu sefer daha bi bağımlı olacağız.İnşallah haklı çıkmam ama öyle görünüyo hala tam gaz fosil yakıt tüketimi sürüyo ve hiçbir şekilde durmaya niyetleri yok.Olan yine biz garibanlara olur bu adamlar dünya cehennemede dönse rahat ederler.

• Binlerce değil, onbinlerce zeplin bir araya gelse oluşan kirliliğin %1 ini iyileştirir mi bilmem.

Şu anki imkanlarla yapılabilecek en iyi işler...

1. Hibrit otomobillere/araçlara geçişin hızlanması. (Mevcut araçlara ekstra vergi koyulacak, hibritlerden ise daha düşük vergi alınacak)

2. Kömürle çalışan santrallerin bir an önce kapatılması. (Nükleer enerji bile daha iyi)

3. Doğal gazın yaygınlaştırılması.

4. Ozon dostu olmayan tüm spreylerin yasaklanması.

5. Tamamen hidrojenle çalışan uçakların tasarımı (En olmayacak iş bu, ama şu anki teknolojiyle yapılabilir)

Bu arada unutmuşum,

collossus +1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ParacelciuS -- 13 Şubat 2007; 15:13:58 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.