Şimdi Ara

4.5G ile mobil internet kullanımı arttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
176
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4.5G ile mobil internet kullanımı arttı

Ulaştırma Bakanlığı, geride kalan 3 aylık döneme ilişkin bir dizi rakam paylaştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından açıklanan Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu rakamlarına göre mobil tarafta abone sayısı 74,5 milyon sınırını geride bıraktı. Bu rakamın 3,8 milyonunu makinelerin farklı lokasyonlarda iletişim kurabilmesi amacını taşıyan (örneğin mobil pos cihazları) hatlar oluşturuyor.

Toplam abone sayısı içinde geniş bant internet aboneleri ise 49 milyon olarak gerçekleşmiş. Özellikle 4.5G’nin etkisi ile bir önceki çeyrek döneme kıyasla yılın üçüncü çeyreği içinde mobil internet kullanımı %16 artmış ve abone başına ortalama 2.2GB olarak gerçekleşmiş.

4.5G İçin İlginç Kullanım İstatistiği

Bu arada 4.5G konusunda ilginç istatistiklerden bir tanesi de abone sayısı ile uyumlu ekipman sayısı arasındaki uçurum. 45.7 milyon abone, hattında 4.5G aktivasyonunu yapmış olarak görünürken sadece 16.5 milyon abonenin hem sim kartı hem de akıllı telefonu 4.5G desteğine sahip. Paylaşılan rakamlardan diğer ilgi çekici bilgiler ise şöyle: 

• Sabit telefonda abone sayısı 11,1 milyon,
    • Elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren şirket sayısı 994,
    • Bu yılın üçüncü çeyreğinde elde edilen toplam gelir 11.6 milyar TL,
    • Geçen yıla kıyasla yılın üçüncü çeyreğinde gelirler %12 artış gösterdi,
    • Toplam yatırımlar ise 1.4 milyar lira seviyesinde,
    • Sabit telefon abone sayısı 11.1 milyon,
    • Geniş bant internet abone sayısı 59.1 milyon,
    • Mobil geniş bant abone sayısı 49 milyon,
    • Sabit geniş bant abone sayısı 10.1 milyon,
    • Temmuz – Eylül döneminde 45.7 milyon 4.5G abone sayısına ulaşıldı,
    • Aboneliği olmasına rağmen cihazı ve sim kartı uygun abone sayısı ise 16.5 milyon,
    • Aylık mobil internet kullanımı 2.2GB,
    • Fiber hat uzunluğu geçen yıla kıyasla %9 artmış ve 284 bin kilometre olmuş,
    • Fiber abone sayısı %13.7 artmış ve 1.82 milyon olmuş,
    • Uydu üzerinden internet hizmeti alan abone sayısı ise 11 bin 500 kişiye ulaşmış.

• Yıllardan beridir 2g kullanıyorum.
  • 4.5g internet paketi hayal ediyorum. 50gb adil kullanım kotası sonrasında ve 5 mbps hız. Bunu da 50 tl ye verseler keşke...

• Cücük kadar kotalarla, insanlar 4.5g kullandığını sanıyor.

• Bizim evde herkes 3g ye devam ediyor. Bu rezil kotalarla 4.5g ye geçilmez, bir anlamı yok.

• 4.5g teknoloji olarak cok iyi bir gelisme.

Istatistiklerin yanıltıcı olduğunu düşünüyorum.4.5g ile gelen hız ile data kullanımı ister istemez arttı.Eskiden 2g 3g ile dakikalarca içeriğin yuklenmesini beklerken , 4.5g ile goruntulemedigimiz içeriğin bile hızla download edilmesinden dolayı istatistikler yanıltıcı olacaktır.

Şuan ülkemizde kablo ile alamadigimiz hızları 4.5g ile baz istasyonundan alabiliyoruz.Yine en büyük sorun kota kota kota!!!

Ileride her eve kablo çekileceğini baz istasyonlarindan 'yüksek hızlı' internet dağıtılmasını bekliyorum.

• Kullanım arttı da alt yapı ne durumda ona baktılar mı hiç?

• Operatörler kotaları az bişey artırdığı için çıkmıştır o sonuç.

• quote:

Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

Bizim evde herkes 3g ye devam ediyor. Bu rezil kotalarla 4.5g ye geçilmez, bir anlamı yok.

Mesafeyi kota olarak, aracı da hız olarak düşün. Diyelim ki 5000 km yol kotan var. ister uçakla git istersen arabayla.
    Ayrıca her yerde 4G uçmuyor :D 3G'nin daha hızlı olduğu yerleri bilirim.
    4G baz istasyonu sayısı çok az olduğundan çekim gücü daha düşük ama şarj konusunda 3G'den çok daha tasarruflu. Birde iyi çekse koklayacak meret
  • doğru dürüst internet erişimi yoktu 4.5G sayesinde internet bir gıdım kullanılabilir oldu ondan tüketim artmıştır ( yada normale dönmüştür :P)
  • quote:

Orijinalden alıntı: grafman09

4.5g internet paketi hayal ediyorum. 50gb adil kullanım kotası sonrasında ve 5 mbps hız. Bunu da 50 tl ye verseler keşke...

Mecburen ve mecburen turkcell 50 GB 4.5 g kullanıyorum. Akk sonrası diye bir şey yok ama altyapı olmadığı için kopup duran internet (adsl) bağlantısından kurtuldum. Hız hatırı sayılır bir şekilde 10 kat arttı. Maalesef fiyat 129 TL. Ama iş için kullanıyorum ve değiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim aylık kullanımım 15-20 gb ı buluyor, sabit internetim yok.

• normal kota su gibi akıp gidiyor...

• Sabit telefon abone sayısı hala 10 milyonun üstünde

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • mobil internet kullanımı artmadı giren kazık sayısı arttı. bakınız sırık.
    10 gb yetmiyor bir de fahiş ücrete satılıyor. sonra donanımhaberde bir reklam videosu açılıyor kotanın 250 mb kısmı hoop bitiyor.
    3 ayda harcadığım parayla çeyrek altın alırdım be

• Cekmiyoki hala gectiğimizi sananlar var

• Şu rapora bir link vermek bu kadar mı zor? İnternet öncesi gazeteler gibi haber yapıyorsunuz bazen. :)
  • esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    Onların çoğu işyeri için kullanıyordur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ineternet demişken dile getirmeden olmaz:
    akk haksızlıktır zulümdür rezilliktir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi exterminant -- 14 Aralık 2016; 8:55:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: grafman09

4.5g internet paketi hayal ediyorum. 50gb adil kullanım kotası sonrasında ve 5 mbps hız. Bunu da 50 tl ye verseler keşke...

Evi kapatırım ki.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.