- x
Yeni Bir Ürün ..:: Elektrikli Kombi ::..
306 Cevap104933 Görüntüleme10 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2] 4 5 6      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

120 Mesaj
23 Şubat 2008; 12:18:28 

okuduğum kadarı ile bazı kavramlar karıştırılıyor.

1) Trifaze sayaç
2) 3 zamanlı tarife olayı.

1) Sayaçlar monofaze ve trifaze tip olarak 2 temel elektriksel besleme modeline ayırabiliriz. Sanayide kullanılan 3 fazlı(R-S-T) elektrikli cihazları çalıştırmak için ör: kuvvetli elektrik motorları, torna,fireze,kompresör vb. 3 fazlı elektirsel şebeke beslemesi kullanılır ve kullanılan enerji miktarını ölçmek için de tifaze aktif sayaca ihtiyaç vardır.

Normal meskenlerde ise monofaze sayaç kullanılır çünkü evlerde sanayideki gibi kuvvelti elektrik motorları yoktur. Ama binaya direkten 3 faz olarak 3 ayrı kablo gelir her faza yük eşit olrak dağıtılır. Mesela asansör motorları 3 fazlıdır ve onun sayacı da trifaze sayaçtır.
Trifaze sayaç az yazar monofaze sayaç çok yazar olayı yoktur. Her sayaç nekadar tüketim kwh yapılmış ise onu yazar.

2) 3 Tarife olayı ise 24 saatlik bir gün 3 kısma ayrılır ve her kısımdaki tüketim sayaç tarafından ayrı ayrı ölçülür (T1-T2-T3) dağıtım şirketi tarafından farklı birim fiyatla çarpılır. Bu tarifenin kullanılabilmesi için mekanik diskli sayaçlar değilde meskende dijital monofaze bir sayaç gerekir. Sadece sayaç yetmez ayrıca ilgili elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile başvurup 3 zamanlı tarifeye(puant tarife) geçmek istiyorum diye dilekçe vermek de gerekir ki onlarda bilgisayardaki hesaplama tarifesini değiştirebilsin.
Bu tarifede 06-17 , 17-22, 22-06 arası farklı birim fiyattadır. Puant kısım denen 17-22 saatleri arası elektriğin en pahalı olduğu zaman aralığıdır. 22-06 arası ise elektriğin en ucuz olan zaman aralığıdır.
2008 yılı tarife birim fiyatlarını www.tedas.gov.tr sitesinden tarifelerim linkinden öğrenebilirsiniz.

1238 Mesaj
23 Şubat 2008; 14:15:58 

Güzel bir açıklama olmuş @fathTR. Fakat bizim iki evden biri monofaze diğeri ise 3faz şebeke elektriği kullanıyor ve yaklaşık aynı değerlerde tüketilmesine rağmen faturada %20 civarında fark oluşuyor. Bunun sebepleri arasında 3faz olan evimizde kaçak akım rolesinin bulunması da gösterilebilir fakat fiyatlsndırmada da bir fark sözkonusudur.

3 Mesaj
23 Şubat 2008; 16:24:13 

SAYIN DİETEL EVİM 110M2 İZMİR HAKİMEVLERİNDE KUZEYE BAKIYOR YALITIM İYİ AMA ALT VE ÜST KATIM BOŞ.VALLA LPG DEN SONRA BU KOMBİ İLAÇ GİBİ GELDİ.23 GÜNDÜR HİÇ KAPATMADAN ÇALIŞTIRIYORUM.GÜZEL HAVALARDA GECE GÜNDÜZ 50 CDE YAKIYORUM EV 22 DERCE CİVARINDA OLUYOR.YALNIZ GEÇEN HAFTAKİ SOĞUKLARDA BENDE 3 ZAMANLI TARİFEDEYİM. 2200 DEN SONRA 70DERECEDE GÜNDÜZ 60 DERECEDE ÇALIŞTIRDIM GÜNDE 18-20 YTL Yİ BULDUM.AMA İZMİRDE BÖYLE SOĞUKLAR 3-4 GÜN OLDUĞU İÇİN ÇOK KOYMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.ŞU AN YİNE 50 DERECEYE DÖNDÜM VE YİNE 14 YTL LE DÜŞTÜM Kİ SANIRIM BU DEĞER BİRAZ DAHA DÜŞECEK.ZATEN EMSAŞIN SİTESİNE BAKARSAN GÜNLÜK TÜKETİMİ13.90 YTL GÖSTERİYOR ZAMSIZ FİATLARLA.BENCE TABİKİ EN UCUZ DOĞALGAZ AMA BU KOMBİLERDE OLMADIĞI YERDE HEM KULLANIM KOLAYLIĞI HEMDE TÜP SÖYLE MAZOT BİTTİ MAZOT GETİRT KÖMÜR AL GİBİ DERTLERİ OLMADIĞI İÇİN AVANTAJLI DİYE DÜŞÜNÜYORUM

3 Mesaj
23 Şubat 2008; 16:31:04 

BİDE BELİRTTİĞİM 14YTL TÜM EVİN ELEKTRİK KULLANIMI SADECE KOMBİNİN DEĞİL.ŞU 1700-2200 ARASINDA BİRAZ DAHA DİKKATLİ OLABİLSEM BU DEĞERİ DAHADA DÜŞÜRÜRÜM AMA OLMUYOR. MALUM EVDE YENİ BEBEK VAR. YOKSA Bİ DENEMDE 1700-2200 ARASI DERECEYİ MİN A DÜŞÜRDÜM Bİ DE ÇAMAŞI BULAŞIK ÜTÜ YAPTIRMADIM O ZAMAN 11 YTL YE BİLE DÜŞTÜĞÜM OLDU AMA HER ZAMAN OLMUYOR.HANIM 10 DAN SONRA O İŞLERİ YAPARSAM BEN NE ZAMAN UYUYACAM ZATEN 2 SAATE BİR UYANIP BEBEK EMZİRİYOM DİYOR .HAKLI OLARAK. YAPCAK BİŞEY YOK

1238 Mesaj
23 Şubat 2008; 17:00:31 

anlıyorum @themof bilgiler için teşekkür. evde bebek olması tabiki çok daha dikkatli olmayı gerektirir. Sağlıcakla büyütmeniz dileğiyle.

207 Mesaj
25 Şubat 2008; 11:24:43 

Arkadaşlar Son elektrik Faturamda 23 şubat itibari ile geldi, 195-ytl tam 1 aylık faturam, ortalama 37 kwat günlük tüketim gösteriyor, tekrar hatırlatayım bu fatura tüm elektrikli aletler evdeki, ve kombi dahil kullanılan elektirktir, ve günlük evde olmadığımız da ev 20 derece ayarlı evde olduğumuzda 22-23-24 derece daha çok 23 derece ye ayarlı olarak kaldığında gelen faturadır, gerisi size kalmış benim için şu an bulunmaz nimet,taktırdığıma çok memnunum, yorumlar ve taktırmak gerisi kalmış herkese selamlar...

Aytuğ Alataş, (Lenovo Z570 ) (LG 42LH5020 LCD ) ( Iphone 5 ) ( Grande Punto 2008 1.4 Fire ) Xbox Gamertag: aytuga77

46 Mesaj
25 Şubat 2008; 20:31:38 

Arkadaşlar hangi ısıtma sistemini kullanırsam kullanayım en iyi ısındığım zaman faturayı elime aldığım zaman ama en iyisi elektrikli kombidir.

101 Mesaj
27 Şubat 2008; 10:37:59 

Forumdaki tum dostlara....
Arkadaslar izolasyon ve ev durumunun ne kadar onemli oldugunu size yakinimda yasadigim gercek orneklerle aciklamaya calismak isterim:
1. IZMIR'DE ORNEK BIR EV 100 m2 oldugu belirtiliyor...Forumdaki Aytuga arkadas İzmir gibi bir iklimde ayda 300 YTL isinma giderinine sevinmekte (Bu konuda sevinmekte kesinlikle hakli cunku bence once "İzmir" de yasiyor ikincisi yine tahminimce izolasyonu "iyi" bir evde...bu miktar bircogumuzca harika sonucta bunu 4-5 ay verecegiz ve 12 aya bolunce gercekten ekonomi ve kolaylik birarada)
2. ANKARA'DA ORNEK BIR EV (Izmirin ve Ankara'nin kis sicaklik karsilastirmasini herhalde yapmama gerek yok ). Ev 100 m2 ...izolasyon ehhh "iyi". Apartman dairesi... üstte bir kat var alttan 4. katta, gunes aliyor, pencere pimapen, duvarlar 1970 yapini-eski izolasyonsuz briket...Ancak alttakiler ve üsttekiler optimum sicaklik konusunda ayari kacirmis, yani disarisi eksi 15 iken icerisi arti 26 falan...
Bu evde dogalgaz kombi olmasina ragmen bı kis hic yakilmadi. Iceride yasiyan insan fazla sicagi sevmiyor...Bu kis icerisi genelde ortlama 20 derece yatak odasi 17 derece...

Iste arkadaslar aslinda bir 6 Kw lik kombi 60 dereceye kadar isitabiliyorsa kazanini sadece bir- iki saat beklerseniz evinizi yasadıgınız sehre gore yine de isitabilir (18-24 derece ic sicaklik icin).
Saygilarla

101 Mesaj
27 Şubat 2008; 10:42:38 

Ayrica elektrigi isinma icin kullanmayi dusunen yada kullanan arkadaslarin gunes enerjisi desteginden bahsetmemesi ilgimi cekti. Oysa bu elektrikli kombiler ogrendigimiz kadari ile gunes kollektorleri ile cok iyi uyum sagladigindan sadece gunduz bile radyator peteklerinde bu suyun dolasmasi evin isinma giderini en az yuzde 30 - 40 azaltacaktir.
Saygilarla

469 Mesaj
27 Şubat 2008; 18:03:32 

Sakin35 arkadaş,kısacası elektrikli kombi iyi bir şey mi?
Ben Afyon'da oturuyorum.Kasım ayından bu yana 940 ytl lik kömür yaktım(toz kömür),ortalama 150 ytl elektrik,110 ytl yakıcı parası verdim.Üstelik gündüzleri hep kapatmak şartıyla.Ev 23 derce ısıda.Daha en az 2 ay yanar.Evim sürekli güneş alıyor,yalıtım çok iyi.
Kömür milli bir enerji olduğu için bu tesisatı döşetmiştim(stoker),artık illallah diyorum.bu kadar da zam konmaz ki.(şu an tonu 190 ytl)

Epson TW 6000 projeksiyon+oem 240X180 perde+vestel 106 led TV.+onkyo tx-nr 616,phılıps5700 blu-ray,pure-acoustics QX900(7+1),pure acoustics sl12 sw+HP pavlion i5+vw tiguan T&F

101 Mesaj
1 Mart 2008; 12:31:48 

oblomov03'e cevap
Sayin Arkadas,
Soguklar basladiktan itibaren bana ısınma icin ve elektrik icin toplam nekadar harcadiginizi yazmaniz gerek. Cunku elektrikli kombi olursa, sizin bu karsilastirma icin bakacaginiz tek yer elek. faturaniz olacak. Yani ornegin ben sıcak suyu, evin tum elektrigini (yazin ayda 25-40 YTL) ve elek. kaloriferin yaktigini faturada toplam olarak goruyorum. Bu durumda siz su ana kadar 950 YTL komure (kazani yakana aylik para mi veriyorsunuz, ne kadar?) ve toplam elektrik giderine bakmaniz gerek. Bana bunlari bildirirseniz diger teknik konularda sadece tecrubem sinirinda (sadece kendi evimin izolasyon durumu ve evimin dısındaki iklime gore) nacizane tavsiyelerde belki bulunabilirim,
Sevgi ve saygilarla
Not: Afyon ilinin normalde gunesli gunler sayisi bildigim kadari ile fazladir. Bu nedenle aslinda ısınmada pahalı olmayan gunes kollektor sistemi ile desteklenebilir. Bu en ucuz 1000 YTl Elk. Kombi de 1000-1200 YTL ye cikar. Elektrikli kombi aslinda cok basit bir makina, esas maliyet bence bilgisayar devresi. Bu sistemde en kaliteli ve maximum petek cok onemli. Hatta cogu uretici en ekonomik kullanimi aliminyum radyotorde veriyor.

469 Mesaj
1 Mart 2008; 18:46:52 

Sakin35 arkadaş;Ekimden bu tarafa 180 ytl ev için elektrik faturası ödedim.(şubat dahil)950 ytl kömür ödedim,110 ytl yakıcı ödedim,Kalorifer elektriği için 150 ytl ödedim.Kısacası ekim ayından bu güne 1390 ytl ödedim.Gündüzleri kaloriferi sürekli kapattık.sadece geceleri yaktık.Bina yalıtımına gelince,duvarlar çift tuğla ile örülü (iki duvar arasında strafor var)çatı izocamla kaplı pencereler ahşap ama plastik gibi contalı.Bulunduğum bina 3 daire,yani benim ödediğimi normalde 3 le çarpılması gerek.Elektrikli kombi olursa ben sadece kendi daireme döşeteceğim,Güneş enerjisi var,bazı günler istisna sıcak su için pek sıkntı çekmedim,güneş yeterli oluyor.
Düşüncelerinizi bekliyorum.

Epson TW 6000 projeksiyon+oem 240X180 perde+vestel 106 led TV.+onkyo tx-nr 616,phılıps5700 blu-ray,pure-acoustics QX900(7+1),pure acoustics sl12 sw+HP pavlion i5+vw tiguan T&F

101 Mesaj
12 Mart 2008; 17:28:41 

Sayın Oblomov,
gec te olsa size cevap,
Anlattıgınız sartlarda eger elektrige cılgın bir zam yapılmaz sa yani bundan sonra tekrar %10 dan fazla, bu durumda bahsettiginiz zaman dilimine gore en kotusu (yani benim sizin evin gerektirecegi Kkaloriyi yanlis hesaplamam) aynı parayı odersiniz. Ancak bir farkla; bu sistem otomatik, haftanın her gunune gore ayri bir program yapabilirsiniz. 100 den fazla program... Yine baska bir fark bu sistem 24 saat acık olabilir. Burada evi soguttugunuzda daha fazla yakıyor kW olarak... Ben 100 m2 lik bir evde 20 derece otesinde ısınmada son zamlarla mazottan ve lpg den ucuz oldugunu sanmıyorum. Ama bu isi kafaya koyarsanız evinizin izolasyonunu arttırısanız bu harcamayi 18-20 derece sabit bir durum icin yapabilirsiniz. Optimum bir ev 18 C lık bir ısı icin disarisi 0-5 derece oldugunda elektriksel iyi<bir alet saatte en az 3-5 kw yakar. Bunu 170.000 YTL ile carpın. 24 saatlede...Sonucu bulursunuz.
Saygılarla

1 Mesaj
28 Mart 2008; 11:58:46 

elektrikli kombi ile ilgili herşey bu sitede http://www.elektriklikombi.net/

9 Mesaj
8 Nisan 2008; 18:04:33 

Taklitlerimizden sakınınız. www.elektriklikombi.com

Sakine Hanıma selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klimakalorifer -- 8 Nisan 2008; 18:05:53 >

niyazi özdemir
özmak mühendislik ve ticaret
mithatpaşa cad. no.568/1-c
küçükyalı-izmir
tel:0232 4452920
fax:0232 4414475
gsm:0532 4917437
www.klimakalorifer.com
Fiat Doblo Safeline 1.3 Multijet

113 Mesaj
25 Nisan 2008; 20:28:20 

Selam,

Bende bu aralık ayında bebeğimi kucağıma alacağım inşallah.

Bu yüzden ısınma konusunda daha şimdiden kafayı yormaya başladım. şimdiye kadar elektrikli soba ile ısınıyor ve idare ediyorduk. gündüzleri zaten işte olduğumuz için, sadece akşamları kısıtlamadan yakıyorduk en yüksek 170 lira fatura geldi ( bütün diğer elektrik sarfiyatı dahil) doğalgaz önümüzdeki kış kesin gelmiyor, ondan sonra belki gelir.

Elektrikli kombi üzerine tecrübeleri okudum ancak ben izmir ve civarında oturmadığım için bu düşündürüyor beni. tekirdağ da oturuyorum ve tabiiki iklim şartları izmirle kıyas götürmez, ancak yinede aylık 400 gibi bir elektrik faturasına razıyım.

Peki hiç buralardan kullanan var mı ? Yani trakya gibi bir yerde alırsam hata edermiyim sizce ????? birde satınalma ve kurulum maliyetleri ile ilgili bilgi verebilecek kişilere teşekkür ederim.

http://www.kullaniciyorumlari.com

366 Mesaj
26 Nisan 2008; 13:15:17 

eğer 400 gibi bir fatura düşünüyorsan bence uygun olabilir. ancak kurulum maliyeti ve özellikle elektrik tesisatı sorun yaratabilir.
quote:

Orjinalden alıntı: realperest

Selam,

Bende bu aralık ayında bebeğimi kucağıma alacağım inşallah.

Bu yüzden ısınma konusunda daha şimdiden kafayı yormaya başladım. şimdiye kadar elektrikli soba ile ısınıyor ve idare ediyorduk. gündüzleri zaten işte olduğumuz için, sadece akşamları kısıtlamadan yakıyorduk en yüksek 170 lira fatura geldi ( bütün diğer elektrik sarfiyatı dahil) doğalgaz önümüzdeki kış kesin gelmiyor, ondan sonra belki gelir.

Elektrikli kombi üzerine tecrübeleri okudum ancak ben izmir ve civarında oturmadığım için bu düşündürüyor beni. tekirdağ da oturuyorum ve tabiiki iklim şartları izmirle kıyas götürmez, ancak yinede aylık 400 gibi bir elektrik faturasına razıyım.

Peki hiç buralardan kullanan var mı ? Yani trakya gibi bir yerde alırsam hata edermiyim sizce ????? birde satınalma ve kurulum maliyetleri ile ilgili bilgi verebilecek kişilere teşekkür ederim.

pc--SONY NS11S/S
mobile--Samsung galaxy III & motorola xoom (mz601)
home--PHILIPS 42PFL4307K/12

SAMSUNG GALAXY S III

35 Mesaj
17 Kasım 2008; 19:44:30 

ben kozlusan katı yakıtlı kat kaloriferi kullanıyorum.otomatik yakıtı yüklü otomatik külünü çıkartıyo.zamanlayıcı var programlıyorum işten eve geldiğimde ev sıcacık.somadan yaz aylarında kömür alabilirseniz yakıt gercekten ucuza geliyo.alamadınız diyelim kazan zaten 3 geçişli oldugu için içinde alev daha cok duruyo ve istenildği dereceyi sağlamaya calıstıgı için yakıt sarfiyatı yapmıyo

52 Mesaj
24 Aralık 2008; 9:54:16 

Elektrikle ısınmak LPG’ ye oranla %25, motorine oranla %50 ucuz, doğalgazdan %100 pahalıdır.Yani doğalgaza 100 öderseniz elektriğe 200 lpgye 250, motorine 300 ödersiniz.(YTL olarak algılanmasın birim maliyet olarak.) Elektrikli kombi alırken ne kadar fatura gelir sorusunu sormak yerine hangi yakıtla ısınırsam daha az öderim sorusunu sormak ve kıyaslama yapmak en mantıklısıdır. Ben ısıtma sektöründe Ar-ge mühendisliği yapıyorum.Verdiğim rakamlar matematiksel veriler ve güncel doğalgaz,lpg,motorin ve elektrik fiyatlarına göre belirlenmiştir. Saygılar

she will be lowed

341 Mesaj
25 Aralık 2008; 13:48:37 

okuduklarıma nacizane bir yorumda ben yapmak istiyorum.izmir'de oturuyorum.konum itibarı ile evim hiç güneş görmüyor.yalıtım ehh işte denebilecek düzeyde.mazotlu kalorifer kullanıyordum 2 yıl öncesine kadar.bir arkadaşımın tavsiyesi ile kömürlü mak-tek katı yakıtlı aldım.çok memnunum.özellikle kalorisi yüksek olan sibirya kömürü kullanıyorum makinanın derecesini 52 de tutuyorum inanın petekleri elleyemiyorsunuz.bu arada peteklerin markası demirdöküm.evim yaklaşık 110m.dediğim gibi yalıtım yok gibi.sürekli yakıyorum.ilk yakışta suyu ısıtana kadar kömürü maalesef yiyor.hele şu günlerde ilk yakışta makinanın üzerinde yazan su sıcaklığı 11-12 derece oluyor.pompanın suyu peteklere göndermesi için 45 dereceyi yakalaması lazım ki burda kömürü maalesef yiyor.ben de şu şekilde çözdüm olayı.kömürü yakmadan önce tahta parçaları ile suyu ısıtıyorum daha sonra kömürü atıyorum içine.24 saatte 1.5 torba kömür gidiyor.evimin her tarafı aynı sıcaklıkta.bu sene yalıtım yapmayı düşünüyorum sanırım biraz daha düşer.ayrıca makina çatıda duruyor ve borularına yalıtım yaptım ayrıca makinaya bir oda yaptım ve iç duvarlarını pembe strafor ile kapladım ki burada ısı kaybı minimuma insin diye.yardımcı olabildiysem ne mutlu.saygılarımla

207 Mesaj
16 Ocak 2009; 10:15:16 

gelen son faturam 180 ytl , toplamda 21 günlük kullanım diyebiliriz, çünkü normal soğuklarda değerlendirmek lazım, sonuçta izmirde yaşıyorum, gene gelecek son faturalarımı paylaşırım , bu son doğalgaz fat. sonra galiba elektrikliye geçiş çok olur, benim taktırdığım yer şu an günde 4-5 tane takıyorum diyor, siz hesap edin....

Aytuğ Alataş, (Lenovo Z570 ) (LG 42LH5020 LCD ) ( Iphone 5 ) ( Grande Punto 2008 1.4 Fire ) Xbox Gamertag: aytuga77

22 Mesaj
16 Ocak 2009; 11:14:49 

ıyı gunler ben elektırık lı kombı olayını yenı duydum sız ızmırde oturdugunuz ıcın anladım kadarıyla tasarruflu oluyor ama ben ankarada oturuoyorum bu dogalgazdakı olumlerden sonra elektırıklı kombıye yoneldım ankara ıcın ekonomık olurmu tavsıyelerınızı beklıyorum ıyı gunler sımdıden tsk ler

207 Mesaj
16 Ocak 2009; 13:37:08 

Barbaros kardeş , Ankara bu konuda biraz tuzluya çıkabilir, ama şöyle olabilir, bu cihazların trifaze ile çalışan yüksek güçlü olanları var, elektriğini trifaze ye çevirtip vide 3 kademeli tarife yaptırırsan, zannediyorum doğalgaz kadar yada daha az maliyetle çözebilirsin, ama yine söylüyorum bu varsayım çünkü ankarada nasıl çalışacağını bilemem çünkü sizin memleket gerçekten soğuk:))) aştiye her indiğimde hasta olurdum hemen :))) erzurumdada kaldım ama ankaranın soğuğu bir başka :)))

239 Mesaj
16 Ocak 2009; 22:47:07 

3 arkadaşımda var elektirikli kombi...
3 ü de yeni ev aldılar(aynı apt.) ... evlerinde mütayit elektirikli kombi koymuş...
katı yakıta çevirelim dediler diğer ev sahipleri yanaşmamış...
neyse...
aralık ayı elektirik faturaları, yer izmir bergama...
400, 915, 650
915 gelen soba kurdu.
650 olan klima aldı...
400 gelen 2 odayı kapatmıştı şimdi kısmaya devam dedi...

sonuç;mazota göre biraz daha ekonomik olabilir ama bence yüksek maliyetli...

1-en iyisi katı yakıt kalorifer...
2-yoksa iyi klima
3. mecburen soba

2011 Astra Sedan 111. yıl 1.3 cdti

122 Mesaj
21 Ocak 2009; 22:57:25 

Bilalin yazdığı gerçekten manidar.
BEnim ev 200 m2 dubleks. Duvarlar ytong. Kolon ve kirişler ytongla kaplı. TAban yalıtımlı, tavan yatılımlı. Isıtma sistemi yerden.
Kütahyada oturuyorum. Geçenlerde sıcaktlık -32 ye düştü. Ocak ve şubat ayları genelde böyle.
Katı yakıt kaloriferi kullanıyorum. Soğuk günlerde tam gün açık olarak 2.5 -3 tane 25 kgilik soma fındık kömür yakıyorum. tonu yaklaşık 300 ytl. Günlük ortalama 17-20 ytl yakıyor. Yıllak toplamda ise yaktığım yaklaşık 2000 ytl yi buluyor. Yani ortalama 7-8 ton gibi yakıyorum. Şu an itibariyle aylık ortalamada 500-600 gibi görünsede yıllak ortalama yakıtım 2000 lirada kalıyor.
Elikrikli ısıtıcı kullanmadan şu anda 190 ytl elekrki sarfiyatım var. Yaz aylarında bu 130 a düşüyor. Tabi bunlar 2 aylık rakamlar.
Benim yıllık 2000 liraya ısıttığımın yarısı kadar evler genelde burada bu rakama ısınmıyor bile. Alt kat sıcaklığı 25-26 , yatak odaları ise 22 derece oluyor. Bu değerler ancak ısınmış hissi veriyor kütahyada.
Şimdi bu şartlarda bende elektrikli kalorifere geçsem ne yakarım acaba.
Eyrden ısıtma geç ısınan ve geç soğuyan bir teknoloji. Bu sebeple sadece 22 den sonra yakmam ve gündüz kapatmam mümkün. Yani bir 2 günde soğumuyor .
Ayrıca güneş kollektörleri ilede desteklenebilir. MAliyetini bilmiyorum ama öğrenmek mümkün tabi. Kullanan varmı bulmiyorum. Elekrtikli sistem ile iyi bir kili olur gibi. Özellikle günüş kolluktörü ve yerden ısıtma çok uyumlu çalışır.Zİra gündüs ısınan betan dediğim gib ertesi güne kadar sıcak tutar içeriyi. Bu sebeple ekim, kasım mart ve nisan aylarında yakmam gerekmez elektrikli kaloriferi.
Bu şartlarda benim evimde ne kadar yakar acaba.

makropaşa

Uzaklaştırılmış
37 gün cezanın,
22 gün 14 sa. 41 dk. kadarı kaldı.
21 Ocak 2009; 23:59:21 

yer müsaitse(müstakil bahçe vs)ilk maliyet de önemli değilse sizin için en uygunu ısı pompası aslında...

http://www.isipompasi.n...aynakli_isipompasi.html

804 Mesaj
25 Ocak 2009; 0:09:57 

monofaze kombi aldım
termodinamik dek10 modeli
3 gündür sönmeden yanıyor
evde tisortle geziyorum
3lü tarife var
ev yaklasık 130 metrekare banyo dahil tüm petekler yanıyor
3lü tarifeye göre bir programı var otomatik onda kullanıyorum
gece 10dan sonra 70 derecede sabah 6 ya kadar yanıyor
sabah 6dan öğleden sonra 3e kadar 45 derece yanıyor
3-5 arası 60 derece
5-10 arası 40 derece
yani hic sönmüyor ve ev sürekli sıcak
sıcak su devamlı var
günlük tüketimi 13.80 lira

ayda 400 lira civarı yapar

evim 5. kat yani en üst kat ve altımda bos oturan yok,salonum kuzeye kaz daglarına bakmakta ama en sıcak oda salon oluyor ilginc sekilde
kömür,pirina vs taşıma temizleme derdi yok bence fiyat güzel
düsünen arkadaslar varsa yardımcı bilgi olur umarım

212 Mesaj
24 Şubat 2009; 19:56:35 

son elektrik tarifesine göre iyi. bir de bu güneş kolektörü desteği var ancak bu konuda bilgi yazan pek olmamış.. nasıl oluyor bu acaba ya da şu an yapılıyor mu?

207 Mesaj
25 Şubat 2009; 11:33:28 

Arkadaşlar son gelen faturalarım ocak ve şubat 245_TL ve 190_TL ev her zaman 23 ' ....selamlar...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Şubat 2009; 12:20:18 

güzel

1 Mesaj
12 Temmuz 2009; 23:46:16 

Merhabalar
Ben elektroniği türkiyenin sayılı saygın bir üniversitesinde öğrendim... Elektrikli kombileri zaman zaman çevremdeki insanların danışma amacı ile sormaları neticesinde araştırdım ve gördüğüm şu ki bu işi bilende yapıyor bilmeyende..Şöyleki......

1.. Isı nedir ısı ihtiyacı nedir ne kadar ısıya ne kadar enerji gerekli hesap kitap yapan yok herkes bi laf söylüyor.Kimse bilimsel konuşmuyor yok şu kadra yakar yok bu kadar yakar... NE KADAR ISI KAYIBIN VARSA O KADAR YAKARSI.... Bir kere bunu bilmek gerekir. Bunun yanında enerji kaynaklarının verimliliklerini bilmek gerekir
.....
Bu bağlamda..
ELEKTRİK TE VERİMLİLİK RESİSTANSLA ISITMADA....%97 DİR Yani yüz birim kullanırsın 97 birimi ısıya döner.
KÖMÜR DE VERİMLİLİK % 30 İLA %65 TİR...KÖMÜR KALİTE VE OCAĞA BAĞLIDIR
DOĞALGAZDA YÜKSEKLİK VS ETKENLERİ İLE YAKLAŞIK %70 İLE %90 ARASIDIR.Burda ısı elde etmek için gazı yaktığımız cihazın çok önemi vardır.
FUEL OİL VE MAZOTTA GAZ GİBİDİR Cihaz çok önemlidir..
.......
ANCAK HEAT PUMP DENİLEN YENİ NESİL KLİMA TEKNİĞİ İLE ÇALIŞAN SİSTEMLER EN VERİMLİLERİDİR BURDA ÖNEMLİ OLAN (COP) TUR EGE BÖLGESİNDE YAKLAŞIK YILLIK ORTALAMA 3.2 DİR BU DOĞUDA VE İÇ BÖLGELERDE DAHA DA DÜŞER EGE VE AKDENİZ EN VERİMLİDİR. COP NE ANLAMA GELİR BU ŞU DEMEKTŞR... 1 KW ELEKTRİK HARCARSIN COP ORANI KADAR ISI ENERJISI ALIRSIN İZMİR İÇİN BU 1 KW HARCAYIP 3.2 KW ENERJİ ALMAK DEMEKTİR...BUNUN DEZ AVANTAJI İSE BURDA SİSTEME MAKSİMUM 57 DERECELERDE SU SAĞLAMAKTIR..EĞER YERDEN ISITMAN VARSA İDEALDİR...

eLEKTRİKLİ KOMBİYE GELİNCE GÖRDÜĞÜM KADARI İLE TERMODİNAMİK FİRMASININ ŞU SON ÇIKARDIĞI MAVİ EKRANLIDAN ÖNCEKİ ÇOK DİSPLAYLİ EKRANLI OLANI İDEAL BİR ÜRÜNDÜ ÇÜNKİ O ÜRÜN TRİAC LAR KULLANILARAK RESİSTANSLAR ISI İHTİYACINA GÖRE TIPKI DİMERLİ LAMBALAR GİBİ ÇALIŞIYORDU VE ŞEBEKEYEDE ANİ KALKIŞ VE DURUŞLARDAKİ ZITELEKTROMOTOR KUVETTİ UYGULAMIYORDU..BUNU DİĞER MARKALARIN ÖNÜNE GEÇİRİYORDU ANCAK GÖRDÜĞÜM ŞUKİ SON MAVİ EKRANLIDA RÖLE KULLANMIŞLAR VE O MODÜLASYON DEDİĞİMİZ AVANTAJI VE ŞEBEKEYE VEREBİLECEĞİ ZARARI ORTADAN KALDIRANSİTEMİ DEĞİŞTİRMİŞLER.BU NEDENLE DERİMKİ YOK BİRBİRLERİNDEN FARKI HANGİSİ UCUZSA ONU ALIN..BU ARADA TERMODİNAMİKÇİ ARKADAŞLAR MODÜLASYONLU KOMBİ SLOGANINIDA ATIP DURMASINLAR SON YAPTIKLARI KOMBİ RESMEN ON...OFF MANTIĞI İLE AÇ KAPA ÇALIŞIYOR ÇÜNKİ RÖLE VAR DEVREDE BU RÖLELER O KADAR AMPER YÜKÜ NASIL KALIRACAK...BİRDE EVLERİNDE HASAS ELEKTRONİK CİHAZLARI OLANLAR BU 24KW 30KW 36KW CİHAZLARIN ZITELEKTROMOTORKUVETLERİNDEN NASIL ETKİLENECEKLER.. BİRİLERİ BUNUN HESABINI YAPMIYORMU..
HA UNUTMADAN TERMODİNAMİĞİN ELEKTRONİK UYGULAMALARINI YAPAN METO BEYE SORARIM SİZİN TEKNİĞİNİZ VE BİLGİNİZ BU RÖLELİ DEVREYİ KULLANMANIN SAKINCALARINI BİLECEK KADAR VAR. AMA NEDEN RÖLELİ........BU ZITELEKTROMOTORKUVVETİNİN EVDEKİ CİHAZLARIN ARIZALANMASINA NASIL ENGEL OLACAKSIN....

SAYGILAR

cagrı

1 Mesaj
3 Ağustos 2009; 22:33:52 

Bu konuda 24 kw termodinamik tercihini yapmak üzereydim,kafam karıştı.Daha fazla desteğe ihtiyacım var.Bu bahsettiğiniz konuda öneriniz ne olur.

2042 Mesaj
5 Ağustos 2009; 9:50:05 

İleride doğalgaza dönülecekse bu tesisat için evi kırıp döküp radyatör tesisat masrafı yapmaya değebilir ama amaç elektrikle ısınmak ise kombi yerine her odaya 2 şer adet 3kW lık yağlı radyatör koymak tercih edilebilir.

Tosh 55SV685

50 Mesaj
18 Ağustos 2009; 18:07:33 

aytuga kardeş selamlar bende izmirdeyim bu elektrikli kombi olayında son durum nedir tavsiye edermisin izmir bucadayım ev 120 bürüt net 90 metrekare falan ara kat toplam maximum 7 metre petek evin tamamına yetiyor 10 veya 12 kw lık cihaz yeterli senin sarfiyat geçen kış nasıldı memnunmusun

17 Mesaj
7 Eylül 2009; 12:05:54 

Evime Hesko MRe 12 yatay dikdörtgen şeklinde kombi taktırdım. Elektiriğide sanayi elektriğine çevirdik. Eletrikle birlilte topalm 4550 lıraya mal oldu. Kışın görücez bakalım. En az elektrik tüketen elektrikli kombi diye aldık bakalım inşallah sonuçta öyele çıkar ilk önce termodinamik modelini istedim ama yağtığım araştırmada termodinamik suyun sıcaklığı 4-6 derece düştükten sonra devreye giriyor açıklık çok olduğundan elektrik sarfiyatıda çok olur diye termodinamik almadım hesko ise 2 derece insin elektiriğin tam kapasite kullanmıyor yuzde 25 ve yuzde 50 lerle ısıyı yukseltıyor yanı ıkı derece acıklıkta cok az elektrık tuketıyor sımdılık arastırmalarla bunu aldım bakalım kışın nasıl fatura gelecek gercı elektrıgede yuzde 10 zam geldı hakkımızda hayırlısı hesko kombı kullanıcısı varsa bılgılerımızı deneyımlerımızı paylasalım saygılar,

6666 Mesaj
27 Eylül 2009; 10:26:19 

Lütfen dikkatle okuyunuz.....Bu sistemler elektriğin bol ve ucuz olduğu ülkelerde çok rahat kullanılır...Türkiye de elektrik asla ucuz değil...Dahası düzenli değil...Her an sürpriz zamlar gelebiliyor...Çünkü elektrik kıt...Üretimi yeterli değil..Sanayideki kullanımı talep daralması ve ekonomideki durgunluktan dolayı şimdilik azaldı...İşler açılınca tamamen üretim yetmez olacak..Ve normal olarak yeni zamlar bindirilecek...Yanlış hesap yapmayınız..Bu sistemi 1-2 yıl değil en az 10 yıl kullanmak için yaptırıyorsunuz... Şimdi ucuz sandıgınız bir yıl sonra , iki yıl sonra cebinizi yakmasın.. Para kolay kazanılmıyor.....Para , tercih ve karar sizin....Saygılarımla...

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

141 Mesaj
28 Eylül 2009; 13:25:32 

arkadaşlar bende 18 lik termodinamik aldım.evim güney 3.kat ve izmir ödemişdeyim.maliyeti elektrik le beraber 3850 ye 10 taksit aldım. petek sayısı 8 ve 6.30 metre civarındaydı.aylık elektrik sasrfiyetını 400-500 ytl düşünüyorum.kış gelince paylaşırım....

194 Mesaj
28 Eylül 2009; 13:48:03 

2009 Ocak ayında Konya da 22C oda sıcaklığında 400 m3 doğalgaz kullanarak ısınan 120m2 bir daire için güncel fiyatlarla yakıt karşılaştırması.

local://upfiles/204074/751095F89BB6460AA7D947E16BCA872B.jpg

Şimdi yakıtlar arasında maliyet karşılaştırması yapalım. Birdairenin yakıt masrafı o dairenin kaybettiği ısı enerjisini tekrar daireye vermek için yapılan masraf demektir. Bu maliyet ise bu ısıyı elde ettiğiniz kaynağag göre değişmekteidir. Şimdi gelin bu dairenin diğer yakıt cinsleriyle ısındığında nasıl bir maliyeti ile ısıtılabileceğini hesaplayalım.

Doğalgaz maliyeti 400x0,55=226TL

Bu daire Ocak ayında 400m3 doğalgazla ısınmıştır.Buna göre bu dairenin bir aylık ısı kaybı 400x8250x0,93=3069000kcal dir.

Bir aylık ısı kaybı: 3069000kcal.

LPG Maliyeti

LPG nin verimi 0,90dır. Yani biz 11000kcal lik LPG nin ancak 9900kcal lik kısmını tesisat suyuna aktarabiliyoruz. Bu durumda 3069000/9900=310kg LPG eder.
Aylık LPG maliyeti ise 310x2,70TL=837TL

Elektrik Maliyeti

Elekrik verimi 0,99dur. Biz 860kcal lik değerin 851,4kcal lik kısmını tesisat suyuna aktarabiliyoruz. Bu durumda 3069000/851,4=3605 kwh elektrik eder.

Standart Tarife de Aylık Elektrik maliyeti: 3605kwhx0,1980TL/kwh=714TL

Akıllı Sayaçla Kullanımda;

Gece sıcaklık farkı gündüze göre çok daha fazla olduğu için kaybedilen ısının yaklaşık %70'i akşam saat 20:00 dan sabah 10:00 civarına kadar kaybedilir. Biz eğer programlı bi ısıtma yaparsak, yani elekrik kullanımını pahalı tarifenin olduğu zamanlarda sınırlandırırsak elektrik tüketimi ciddi oranda azalacaktır. Buna göre akşam saat 17:00-22:00 arasında kombiyi devre dışı bırakıp 22:00 de çalışacak şekilde ayarlarsak. Kombi yaklaşık saat 18:00 e kadar tesisattaki ısıyı odaya vermeye devam edecektir. Bu durumda kombinin yaktığı elektriğin %65 inin gece %35 inin gündüz tarifesinden ücretlendirileceğini kabul edebiliriz. Bu durumda elektrik tüketimi

Gece:3605kwhx0,65x0,1076TL/kwh=252TL
Gündüz: 3605kwhx0,35x0,1862TL/kwh=235TL

Aylık Toplam Elektrik Maliyeti: 235+252= 487TL

Mazot Maliyeti

Mazotun kalorisi 10250kcal/lt dir. Verim %84 olduğuna göre biz bunun 8610kcal sini tesisata aktarabiliyoruz. Bu durumda 3069000/8610=356 lt mazot kullanmış oluruz.

Aylık mazot masrafı=356x2,60TL=926TL

Konya'da ortalama -12C dış hava sıcaklığında 22C iç ortam sıcaklığında Ocak ayında net 115m2lik bir dairenin bir aylık ısınma masrafı 28.09.2009 yakıt fiyatları ile aşağıdaki gibidir.

Doğalgaz:226TL
LPG:837TL
Elektrik(Normal Tarife):714TL
Elektrik(Akıllı sayaç ile programlı kullanım): 487TL
Mazot:926TL

Değerler ortada karar sizin.

Ayrıca hangi tip yakıt kullanırsanız kullanın. Eğer tesisatlı ısıtma kullanıyorsanız mutlaka peteklerinize termostatik vana takın. Termostatik vana ile eviniz hem dengeli ısınır hem de büyük yakıt tasarrufu sağlarsınız.

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makineman -- 28 Eylül 2009; 15:51:30 >

225 Mesaj
3 Ekim 2009; 20:39:07 

kömürle elektirik arasındaki fark nedir ben konyada sanayi odasına bağlıyım elektirik %30 indirimli elektirkli kombiyi takmayı düşünüyorum iki dire için aylık 3 ton kömür harcıyorum kombiyi rahatlık için düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

Uzaklaştırılmış
7 Ekim 2009; 23:19:11 

Ülkemizde üretilen elektriğin %80'i doğalgazın yakılmasıyla açığa çıkan enerjiden elde ediliyor.
Bir başka deyişle bizlerin kullandığı elektrik enerjisi doğalgazın yanmasıyla elde ediliyor.
Sizce hangi enerji kaynağı ucuz olabilir?
Sizce açık ampul görünce neden yıldırm gibi kapatmaya çalışmalıyız?
Sizce doğalgaz bitince elektirik darboğazına girecekmiyiz?

469 Mesaj
12 Ekim 2009; 21:01:11 

Arkadaşlar nette gezerken "Türk mühendisin icadı elektroheat"diye bir ürün gördüm.hiç kullanan var mı,veya bu alet hakkında sizlerin düşüncesi nedir?

Uzaklaştırılmış
13 Ekim 2009; 10:29:33 

quote:

Orijinalden alıntı: oblomov03

Arkadaşlar nette gezerken "Türk mühendisin icadı elektroheat"diye bir ürün gördüm.hiç kullanan var mı,veya bu alet hakkında sizlerin düşüncesi nedir?

Türk mühendisleri daha güzel şeyler icad ediyor sen merak etme ancak maalesef ördek beyinli otoriteler sahip olamadığından başkalarına icad ediyorlar.
Elektrikli kombi olayı bence tam bir akıl hastalığı.
Yani şuan zaten elektrik darboğazı sözkonusu neredeyse her işi elektrikle halletmeye çalışıyoruz.
Üstüne bir de ısınmayı eklersek bence bir çok yerde lambalar söner hatta pc lerin fanları örümcek bağlar.

212 Mesaj
14 Ekim 2009; 2:14:48 

Elektrikli kombi bu doğalgaz zamları ile Türkiye'nin neresinde olursanız olun karlı gibi gözükmekte İl ayrımı yapmanıza gerek görmüyorum neden derseniz

İzmirde arkadaşa 175/200 TL arası elektrik faturası geldiğini söylüyor bunun içine kombi dışında kendisinin ve ailesinin şahsi elektrik kullanımınında dahil olduğunu belirtmekte.

Şimdi Doğalgaz kullansaydı farzı misal rakamlar örnektir.

200/250 TL arası fatura ödeyecekti. Ankara da doğalgaz faturası sıcaklıkların izmire göre daha düşük olduğu için doğalgaz tüketimide ona göre yüksek olacaktır yani 2 kat doğalgaz yaktığını düşünelim. 500/600 TL doğalgaz gelir. Peki elektrikğide 2 ile çarpalım 375/400TL elektrik gelir.

Ben şahsen elektrikli kombi kullanmıyorum kiracı olduğu için ama kendi evim olursa kullanırım, Şu an oturduğum daire nin iç duvalarında yaklaşık 10cm kalınlığında IZOCAM var, bunun elektrikli kombi kullanımında muazzam etkisi olur, dış yalıtımlarda vardır yani siz iç ve dış izolasyonu/yalıtımı yaptırıp elektrikli kombi kullanırsanız mevcut elektrikli kambi kullanımına göre kabaca %10/20 Ekstra elektrik kazancı sağlamış olur faturanızda 100 TL de 10TL kar elde etmiş olursunuz. izolasyon çok önemlidir.

Bir arkadaşımız üretilen elektriğin doğalgazdan sağlandığını söylemiştir kendisi %101 haklıdır kendisi doğalgazın elektrikten uygun olduğunu belirtme istediği için bu örneği vermiştir lakin Dünya üzerinde elektrikten elektrik üretimi denemin ancak maliyetini doğru düzgün kurtarmadığı için mantıklı bulunmamıştır. Alternatif olmadığı için Doğalgazdan elektrik üretilmektedir daha ucuz olduğu için değil, Doğalgazın kullanım alanları oldukça dardır, ancak elektrik doğru kullanıldığında verim %99 dur.

Ben idda ediyorum Dış yalıtım artı çok özel olarak evin iç kısımlarına yapılan yaklaşık 10cm kalınlığındaki IZOCAM ve üstü sanırım alçıpan ile kapanıp tekrar duvar haline getirilen detaylı bir yalıtım yapıldıktan sonra Elektrikli kombi ile en soğuk koşullarda (uçmadan, Dağda yaylada değilseniz) 300/400TL dir. yineliyorum Bu yalıtım ile alakalıdır Elektrik Enerjisi Isıya dönüştürülmektedir, Siz yalıtım ile ısının evin içinde kalmasını sağlarsanız çok daha uygun sonuçlar oluşturabilirsiniz.

Tavsiye :

Peteklerin 1/2 senede bir içlerinin temizlenmesi, eğer uygunsa yenilenmesi.
Kullanılmayan odanın peteğinin kapatılması, Kombinin merkezinin peteklere oranla evinin köşesi başı değil mümkün olduğunca merkezi ortası seçilmeli
Elektrikli kombilerde baca yoktur Mutfakta cam kenarlarına koyarak Kombi kazanının camdan gelecek soğukluk karşısında ısı kaybından koruması.
Peteklerin arkası (Duvar Kısmı) Yalıtım kartonları vb. aparatlar ile sıcaklığın duvara değil içeri yansıtılması.
Evi boş tuttuğunuz zamanlarda (işe giderken) kombinin kapatılması :)

Önemli Not :
Yalıtım Yoksa Kombinin kazan sıcaklığı çok sık düşecektir, buda ısıtıcının çok sık çalışacağı ve bir o kadarda elektrik tüketimin artacağı anlamına gelir, Yalıtımın doğru yapıldığı bir evde Elektrikli kombi Doğalgaza ve Diğer Yakıt türlerine oranla oldukça karlı sonuçlar çıkartacaktır, deneyip görebilirsiniz.

Bir arkadaşta 2007 yılından beri elektrik yetersiz, sanayiler kriz falan kapasitesi düşük çalışıyor, kapasite yükselice elektrik sarfiyatı artacak ve elektriksiz kalacağız şeklinde yazılar yazmış 2007/2008/2009 yani tam 3 senedir 4. seneye girecek :) Doğalgaz Dönüşüm tesislerinde arz, talep vardır, talep düştükçe gaz kısılır ve az elektrik üretilir, talep arttıkça gaz vanaları açılır ve daha çok dönüşüm sağlanır. Ayrıca Elektrik işine takip ediyorsan özel'de dahil oldu son 1 yıl içerisinde. Birde belirtmek istiyorum son 2/3 yıldır devlet özel sektörden elektrik de alıyor örnek vermek gerekirse Bursa da Zorlu holding Türk Elektrik A.Ş ye elektrik üretip satmakta, bu sistemlerde arz talep üzerine çalışmakta, yani elektrik biter diye üzülme he dersen ki voltaj düşer o zaman en kalitelisinden 300/400TL ye Regülatör alırsın 165/230 arası elektriği regüle edersin sorun bile yaşamazsın.

Saygılar ;)

Omega 3 hakkında her şey: www.facebook.com/balikyagi

212 Mesaj
14 Ekim 2009; 3:29:41 

Size daha uçuk birşey tarif edeyim anlatayım. ELEKTRİK PARASI ÖDEMEYE SON. :p

Malzemeleri yazıyorum
10/15 Adet 12V 40Ah BAKIMSIZ KURU AKÜ -=-=-=-= 150 TL Civarlarında tanesi (Daha uygunada buluna bilir ben internetten şimdi baktım)
12v - 220v Çevirici -=-=-=-= 50 tl (Internette buldum ancak daha kaliteli birşey alınmalı.)
Akü Şarj apartı -=-=-=-= 300/500 tl
Rüzgar Türbinü 5KW aylık 990KW üretim kapasiteli 10 Bin Euro (Çok çok daha uygunları vardı ama şimdi bulamadım. hatta kendi rüzgar güllerini yapanlar bile internette mevcut.)
4/5 Katlı Bina -=-=-=-= Oturduğunun binanın en üstü katı
5/7 Metre direk -=-=-=-= Sağlam ve 4 Tarafından Sağlam şekilde sabitlenmeli
Rüzgar -=-=-=-= Buna yapacak pek birşey yok 4/5 Katlı binalar genelde oldukaç yüksektediler ve terasın etrafıda aynı yükseklikte binalar olduğu için çoğunlukla rüzgar alırlar, ancak biz işimizi sağlama alıp 5/7 Metre yüksekliğinde bir direk ile daha yükseğe ulaşıp binaların rüzgarımızı kesmemesini sağlıyoruz.

Genelde 3/5 Katlı binaların arasında sokakta dolaşırken 1/2Knot arası Rüzgar alırız rüzgarın geliş yönü ve sokağın yapısına göre değişiklik olabilir,

Çatılarda bu oran 2/3/5knot seviyesine kadar çıkmakta 5/7 Metrelik demir diğerimiz rüzgarımızın 5/7 ve üstü olacağını garantilemek ve işimizi sağlama almak amacıyla düşünülmüştür, amaç çevredeki binalardan yüksekte olmak ve rüzgarımızın kesilmesine hiç bir engebeye, yükseltiye izin vermemektir. Direğimizi Dikten ve 4 tarafından ekstra güvenlik önemleri alarak sabitledikten sonra Rüzgar Türbinü'müzü tepesine sağlam şekilde monte ediyoruz ve usulca dönmesini seyrediyoruz :)

Rüzgar Gülümüzü çatıya monte ettikten sonra her biri 150 TL olan 12V 40Ah (oldukça güçlü, 40Ah tam dolu kapasite ile UPS olarak kullanılırsa çok aşırı konfigurasyonu olmayan bir pc yi 1 saatten çok daha fazla çalışmasını sağlar, Dilerseniz 8/10 Tane bile koymanız işinizi görecektir.

Akülerin olduğu bölüme kadar Rüzgar gülünün elektrik tesisatı çekilir.
Aküler Güzelce bağlanır, Rüzgar gülünden gelen kablo Şarj aparatı ve şarj aparatıda akülere bağlanır,
Akülerin son ucuna 12v-220v Çeviri monte edilir, Rüzgar güllerinde akülere dolan elektrik akülerden 220x monofaz olarak çıkmasına yardımcı olur çevirici.
Akülerin şarj süresi 10/15 saatten fazla olacaktır, çünkü kapasiteleri oldukça yüksektir. İşin sağlamı siz 48 saat şarj edin aküleri her biri 13 KG civarındadır.

Aküler dolduktan sonra mantığımızın bize gösterdiği yolu takip ediyoruz ve Rüzgar güllerinden kabloyu Şarj ünitesine Şarj ünitesi Akülere, Akülerde Çeviciye bağlanıyor, sıralama budur aksi durumunda bilmiyorum 5 katlı bina ne olur :)
Dairenize elektriğin girdiği yere şalterlerin olduğu yere bu akülerden gelen kabloyu yeni bir şalter ile eklemek suratı ile uygunca bağlayınız. Bina elektrik saatinizin şalterini kapatın, aşağıdan dairenize giren elektrik kablolarının daire grişindeki şalteri kapatın, ek olarak yaptığınız şalteri açıp dairenize elektriği veriniz.

Sanırım Artık Türk Elektrik a.ş ile uzaktan yakından bir işiniz kalmamıştır ama yinede saati söktürüp aboneliğinizi iptal ettirmeyiniz :)

Şimdi Bu Rüzgar gülü her ne kadar stabil elektrik üretiyor olsada kapınıza kadar elektrik kadar stabil değildir, ilave olarak bir regülatör alarak rüzgar gülünden birde aküleri atlayarak doğrudan şaltere bir elektrik hattı çekiniz, aküler dolduğunda gereksiz şarjı kesecektir bu sistem ancak regülatörsüz bunu yapmanızı ÖNERMEM. piyasada 165/250w arası dalgalanmaların üstesinden gelebilecek regülatörler mevcuttur ki zaten rüzgar gülü çok gelişmiş bir sistem üzerine kurulu kendi içerisinde sistemi kontrol edip pervanenin çok hızlı dönerek aşırı elektrik üretimi gibi durumlar söz konusu değil, ayrıca boyutu, orantısı, ağırlığı itibariyle en yavaş dönüşlerde dahi stabil elektrik üretimini sağlamakta ve 220w sağlamakta.

yazın olurda ki yapısı itibariyle kolay kolay bozulmaz ama bozulsa bile rüzgar gülünüp 10 Tane 12V 40Ah akü size 2 belki kullanıma göre 3/4 gün bile elektrik sağlayabilir(abartmadan Elektrikli Fırın, Yüksek güçte elektrik süpürgesi, çamaşır, bulaşık makinesi kullanımları dahil değildir :) ) bu akülerin 200Ah lığıda vardır fiyatta ona göre yükselmektedir, dilediğiniz kadar akü bağlanabilir şarj üniteside ona göre değişmeli vs. vs.

Kışın bozulma yaşanırsa, önlem alıp 22/23 olan oda sıcaklığını 17/18 dereceye çekip kullanmadığınız odaların peteklerini kapatırsanız (Salon Petekleri büyüktür ve genelde 2 tanedir, buraların kaptılması daha mantıklı/tasaruflu) belki akülerdeki şarj ile 1 gün idare edebilirsiniz.

İşte Sizi Tedaş dan kurtacak mucizevi sistem budur Benim şu an internette bulduğum rüzgar gülü çok pahalı daha uygunu bulunursa 10/15Bin TL ye böyle birşey yapılabilir,

Tek yapmanız gereken ekipmanların alınması ve bir elektrik, elektronikçi tarafından sistemin kendi mevcut sisteminize entegre edilmesi, Rüzgar gülü, Akü, Şarj ünitesi ve Çevirici aynı yerden alırsan kurumlarını ürünleri alacağınız yer memnuniyetle yapar. nede olsa o kadar para kazandıracaksınız yapacak tabi :)

Akülerle ilgili bir örnek vereyim : Istanbul anadolu yakasında tam olarak emin değilim maltepe Türk Telekom mu yada farklı bir Türk telekom'mu tam olarak çıkartamıyorum o Türk Telekom'lardan birinin önünden geçiyorum bodrum katın camları açık içeride ben diyeyim 100 siz diyin 200 tane akü var ve benim yukarıda yazdığım 40Ah lık akülerden değil çok daha büyük aküler olduğu belli kamyon aküsü gibi duruyordu her biri.

Yani demek istediğim akünüz ne kadar çok ve kapasitesi yüksekse o kadar çok elektrik deponuz olacaktır. Bunlar gelişmiş Kuru Jel aküdür ORTALAMA 10 YIL ömürlüdür.

Yukarıda yazdığım belki astronomik olabilir, kimse evine böyle bir sistem kurmaya bilir/ihtiyaç duymaya bilir, ancak yapılabilecek birşeydir, Nasıl Doğalgazın bir gün biteceğini biliyorsak Kapımıza kadar gelecek elektriğinde tükebileceğini düşünmeliyiz, Bu sistem sizi herşeyden bağımsız yapar, farklı ortamdaymışsınız hissi yaratabilir her yerde elektrik kesildiğinde sizde elektrik olması. Parası olan yaptırabilir.

Yada 3G (4Mbps) Internetim var diyorsanız ve Dağın başına ev yaptım yaz kış orada oturmak istiyorum elektrikte yok diyorsanız bu sistem tam size göre :)

469 Mesaj
15 Ekim 2009; 16:41:04 

Epidoras dostum,bende senin gibi düşünmüştüm ama bir farkla.Çatıları örten kiremit yerine güneş ışığını elektriğe çeviren güneş pili kullanmayı düşlemiştim.

212 Mesaj
15 Ekim 2009; 19:26:36 

quote:

Orijinalden alıntı: oblomov03

Epidoras dostum,bende senin gibi düşünmüştüm ama bir farkla.Çatıları örten kiremit yerine güneş ışığını elektriğe çeviren güneş pili kullanmayı düşlemiştim.

Sevgili arkadaşım Güneş pili ile bu kadar enerji üretemezsin üretsende aküleri besleyemezsin :) Geneş pili ile Güneşin verimsiz olduğu durumlarda (Bulut, Yağışlı, Kapalı hava..vb..)

Verim düşer, Güneş Pilinin elle yapılanı yada ucuz üretimi yoktur, belirli kalıplar halinde üretilir,

Rüzgar Düz arazilerde ovalarda en kötüsü 2/3Knot rüzgar mutlaka olur, ki siz Siz 5 katlı bir binanın Tepesine 5/7 Metrelik bir direk ile 10knota yakın belkide daha fazlası rüzgar elde edebilirsiniz, zaman zaman bu değerde düşme yada artma olabilir.

Kiremitli çatım var diye dert ediyorsan, çatının olduğu yerde üçgen şeklindedir genelde, en yüksek noktasında dikeceğiniz demirin geçeceği bir delik açarak 1 metresini çatı aralığına geçiriniz sabitleme halatları ilede çatının 4 köşesine küçük 1 metreye yakın çatıya sabitlenmiş demir çubuklara monte ederek sağlamlaştırmış olursunuz.

Rüzgar Enerjisi, Güneş enerjisine göre çok daha sık kullanılmakta, Çünkü rüzgar az yada çok olur. Güneş her daim olmayabilir konuma göre yılın %70/80'inde çok rahat rüzgar sıkıntısı çekmezsiniz ama güneş %40/50 sinde rahat temin edilebilir, belki daha az bile olabilir ama daha fazla olması çok zordur.

Sen Düşündüğü şeyi benim bahsettiğim şekilde dene. Sen istersen Elektrikli kombi kullanmayacaksan Kendi evinin ihtiyacını karşılayacak sistemi 5/10Bin TL ye halledebilirsin, Duruma ve malzemeye göre belki ortalama 7,500 TL ye bu işi halledersin :).

Dersen ki ; Evimde odam daki TV, PC, Bir takım elektrikli aletler ve Telefon şarj cihazlarını çalıştıracak bir sistemi Bir kaç bin TL ye yapabilirsin. ;)

Saygılar.

Uzaklaştırılmış
17 Ekim 2009; 10:54:55 

Dostum rüzgardan elektrik projenin onaylıyorum.
Bence de güneş pilini birileri dayatıyor sanki ve de gerçekten çok pahalı sistemler.
Kırılınca mıçtık tamiri yok falan yani.

212 Mesaj
17 Ekim 2009; 18:46:05 

quote:

Orijinalden alıntı: heykali

Dostum rüzgardan elektrik projenin onaylıyorum.
Bence de güneş pilini birileri dayatıyor sanki ve de gerçekten çok pahalı sistemler.
Kırılınca mıçtık tamiri yok falan yani.

Evet ben sana dayatılma olayını söylim, Dünyada Tabi (güneş,rüzgar) enerjilerden Dünyanın hiç bir ülkesine kullanma diye dayatamazsın ancak Şu değilde bunu kullan diye öneride bulunup dost olabilirsin (Pozitif Lobi) buna ister dayatma dersin istersen beni düşünüyorlar diye bilirsin, bu işte mantıklı olan Rüzgar enerjisidir. ilave olarak bir birilerini desteklesinler diye Rüzgar enerji yanına Güneş Pili kurubilirsin.

Bir kaç gündür yaptığım araştırmalarda sanırım yakında kendime 2/3 Bin TL lik bir evin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sistem kuracağım, kullanılacak ekipmanlar 10 yıl garantili ve bu ekipmanlar dk başı kurcalanacak oynanacak sistemler değil yani bir kere kuruyorsunuz bir daha pek işiniz olmuyor, yani 10 yıl boyunca bolacağını sanmıyorum bolacak hassas cihazlar olsaydı bu kadar uzun süreli garanti verilmezdi :)

469 Mesaj
17 Ekim 2009; 23:20:39 

Sanırım akülerin ömrü sorun olur.Ne kadar kaliteli olursa olsun,şarz tutma süresi3-4 yılı geçmiyor.

194 Mesaj
18 Ekim 2009; 9:54:27 

quote:

Orijinalden alıntı: Epidoras

Evet ben sana dayatılma olayını söylim, Dünyada Tabi (güneş,rüzgar) enerjilerden Dünyanın hiç bir ülkesine kullanma diye dayatamazsın ancak Şu değilde bunu kullan diye öneride bulunup dost olabilirsin (Pozitif Lobi) buna ister dayatma dersin istersen beni düşünüyorlar diye bilirsin, bu işte mantıklı olan Rüzgar enerjisidir. ilave olarak bir birilerini desteklesinler diye Rüzgar enerji yanına Güneş Pili kurubilirsin.

Bir kaç gündür yaptığım araştırmalarda sanırım yakında kendime 2/3 Bin TL lik bir evin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sistem kuracağım, kullanılacak ekipmanlar 10 yıl garantili ve bu ekipmanlar dk başı kurcalanacak oynanacak sistemler değil yani bir kere kuruyorsunuz bir daha pek işiniz olmuyor, yani 10 yıl boyunca bolacağını sanmıyorum bolacak hassas cihazlar olsaydı bu kadar uzun süreli garanti verilmezdi :)

Bu sistemi kendiniz mi kuracaksınız başkasına mı kurduracaksınız? Bu işi hangi firma yapıyor? Saygılar.

212 Mesaj
23 Ekim 2009; 23:09:19 

quote:

Orijinalden alıntı: makineman

Bu sistemi kendiniz mi kuracaksınız başkasına mı kurduracaksınız? Bu işi hangi firma yapıyor? Saygılar.

http://shop.gunes-pili.com/ adresinde var oradan alacağınız kurulum gerektirecek cihazlar için ora ile görüşülebilir, yalnız buradakiler sanırım hepsi markalı biraz tuzlu, iyi bir detaylı arama sonucu daha ekonomikleri bulunabilir daha önceden bulmuştum kaybettim, bulursam yine yazarım.

1424 Mesaj
31 Ekim 2009; 0:27:44 

Rüzgar gülü ile ilgili yeni gelişmeler varmı? Nereden bilgi fiyat alabiliriz. İzmir ve çevresinde bunu yapan satan kuran varmı? Bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

819 Mesaj
5 Eylül 2010; 21:15:30 

Selamlar,

Forumda yazılanları okudum.
Bizim evimiz 75 m2 tabana oturan 2007 yılında yapılan müstakil bir villa.
Duvarlar çift tuğla ve içleri köpük izolasyonlu, kapılar çift camlı pvc, aynı zamanda çok soğuk ve rüzgarlı havalarda koruma sağlaması için elektrikli alüminyum panjurlar mevcut.
Buna ek olarak biraz ısıtma daha çok keyif için şömine var salonda ve bacanın dışında bir sıcak hava odası yaratarak yaktığımız zamanlarda ısınan havanın salon ve yatak odasında dolaşmasını sağlayan hava menfezleri var.
İzmir Narlıdere'de oturuyoruz ve bu zamana kadar genel ısınma için klima ve elektrikli ısıtıcı kullandık.
Sıcak su için elektrikli şofben kullanıyoruz ve sürekli açık.

Gündüz evde kimse yok akşam 19.00'da işten geliyoruz, salonda 18'lik Sharp kullanıyoruz 2007 model, yukarda yatak odamızda 9'luk Sharp var o biraz eski 2000 model. Bunun dışında üst kattaki diğer odada elektrikli ısıtıcı var.

Genel ısıtmadan çok lokal ısıtma yaptık bu zamana kadar ama malum evde her zaman iki kişi olmayacağız dolayısıyla genel ısıtma ile ilgili bir alternatif arıyorum.

Salon 40m2, üst kat odalar 10 - 15 m2 arasında değişiyor, yukarda 3 odamız var, 2 banyomuz var, dubleks olduğu için ısınan hava yukarı kaçmasın diye merdiven çıkısında bir bölme yaptırdık, kışın alt kat dışarda hava aşırı soğuk olmazsa klima ile 22 derece oluyor ama keyif veren bir sıcaklık değil. Şömine ile desteklersek 25 - 26 dereceyi görüyoruz o zaman daha keyifli oluyor.

Bu şekilde bir sistemle en yüksek 350 TL elektrik faturam vardı geçen sene, 5 ay toplamında 1.200 TL civarında para ödüyorumdur buna genel kullanımda dahil. En son faturama baktığımda kW ücretinin 18 - 19 kuruş olduğunu görüyorum.

Evi yaptırırken elektrikli kombi için özel elektrik hattı ve iç tesisat döşetmiştin sadece petek ve cihaz alacağım.

Bu konuda tavsiyeniz nasıl olur, son durum nedir ?

768 Mesaj
5 Eylül 2010; 21:55:32 

Bence bu rezistanslı sistemler artık eskide kaldı. Havadan suya heath pump sistemiyle 2kw harcanıp 4-5 kw ısıtma yapılabilecekken bir rezistansın içinden direkt elektrik akımı geçiriliyor. Bence şu an en ekonomik sistem ısıtma olarak klimadır. Konfor olarak heath pump kombiler veya doğalgaz kombileri.

101 Mesaj
12 Kasım 2010; 16:45:03 

Sevgili Arkadaslar,
uzun zamandır siteye giremiyorduk. Size Elektrikli kombi (E.K.)kousunda cok kisaca goruslerimizi (ailece) bildirelim. E.K. lerin markası bence onemli degil. Her marka ise yarar. 120 metrekarelik orta izolasyonda bir ev Marmara Bolg. de 22 C yapılmak isteniyorsa 4-8 KW lık bir cihaz yeterli. Toplamda 5 metre tul radyatorde yeterli. Bu cihazlara oda termostatı da koymak sart degil. Cunku alet uzerinden ayarlanabiliyor. Elk. sitemini trifaze yapmak da sart degil. (Biz yaptık gerek yokmus). Ancak devletimiz dunyadaki en pahallı elektrigi vatandaslarına sattıgından bu sitemi ancak bir kıs kullanabildik. 2007 de kurdugumuz istem icin petekler iscilik cihaz dahil yakl. 4 milyar odedik (Bosuna) Bir kıs kullandıktan sonra kovalı komur sabası yakmaya basladık ve cok rahat ve sıcak icindeyiz.
Sevgi ve saygılarla

207 Mesaj
5 Ocak 2011; 20:33:40 

quote:

Orijinalden alıntı: sakin35

Sevgili Arkadaslar,
uzun zamandır siteye giremiyorduk. Size Elektrikli kombi (E.K.)kousunda cok kisaca goruslerimizi (ailece) bildirelim. E.K. lerin markası bence onemli degil. Her marka ise yarar. 120 metrekarelik orta izolasyonda bir ev Marmara Bolg. de 22 C yapılmak isteniyorsa 4-8 KW lık bir cihaz yeterli. Toplamda 5 metre tul radyatorde yeterli. Bu cihazlara oda termostatı da koymak sart degil. Cunku alet uzerinden ayarlanabiliyor. Elk. sitemini trifaze yapmak da sart degil. (Biz yaptık gerek yokmus). Ancak devletimiz dunyadaki en pahallı elektrigi vatandaslarına sattıgından bu sitemi ancak bir kıs kullanabildik. 2007 de kurdugumuz istem icin petekler iscilik cihaz dahil yakl. 4 milyar odedik (Bosuna) Bir kıs kullandıktan sonra kovalı komur sabası yakmaya basladık ve cok rahat ve sıcak icindeyiz.
Sevgi ve saygılarla

arkadasim yazdigin msj cevap vermek icin kelimeler bulamiyorum yahu ne alaka elektrikli kombi ile komur sonasini karsilastiriyorusun ala ala ne alaka tabiki komurde daha iyi isinirsin ama anlam veremiyorum neye gore dusunupde yazi yaza biliyorsunuz ???????????????????????

allah askina pazar sabahi sicacik yataktan kalkip komur sobasina komur cikarip ufle mufle sobayi tutusturmakmi var yoksa daha yataktan cikmadan gunlerden pazar oldugunu bilen bir kombinin istedigin bir sicakliga sen kalkmadan evinin istedigin yerini istitmasimi var heralde sen banyo yaparken de sobanin ustunde su isitip onunla mi banyo aliyorsun ? kombide boyle bir sey yok suyu ac sicak su yani oda termostati koymak sart degil diyorsun neye istinaden sart degil oda termostadi hayatinda kullandinmi burda forumlari okuyan binlerce insan var yazi yazan bir kac kisi var insanlari bu sekilde yanlis bilgilendirmeyelim arkadaslar lutfen oda termostati gununu saatine gore evinizi istediginiz sicaklikta tutmaya yarar ise gidecekseniz 8 de termostati 7 ye kurarsiniz 7 de calismaya baslar kombiniz ve yataktan cikinca sicak bir ortam olur ve 9 dada cikiyorsaniz eger otomatik olarak kapatir saat 8 de bu sekilde butun gun sicak kalmaz ev 22 derece acil cikmaniz gerek bir dume ile kombinizi kapatabilirsiniz yahu yapmayin arkadaslar bilen var bilmeyen

belcika bruksel-liege

207 Mesaj
5 Ocak 2011; 20:40:31 

quote:

Orijinalden alıntı: Epidoras

Size daha uçuk birşey tarif edeyim anlatayım. ELEKTRİK PARASI ÖDEMEYE SON. :p

Malzemeleri yazıyorum
10/15 Adet 12V 40Ah BAKIMSIZ KURU AKÜ -=-=-=-= 150 TL Civarlarında tanesi (Daha uygunada buluna bilir ben internetten şimdi baktım)
12v - 220v Çevirici -=-=-=-= 50 tl (Internette buldum ancak daha kaliteli birşey alınmalı.)
Akü Şarj apartı -=-=-=-= 300/500 tl
Rüzgar Türbinü 5KW aylık 990KW üretim kapasiteli 10 Bin Euro (Çok çok daha uygunları vardı ama şimdi bulamadım. hatta kendi rüzgar güllerini yapanlar bile internette mevcut.)
4/5 Katlı Bina -=-=-=-= Oturduğunun binanın en üstü katı
5/7 Metre direk -=-=-=-= Sağlam ve 4 Tarafından Sağlam şekilde sabitlenmeli
Rüzgar -=-=-=-= Buna yapacak pek birşey yok 4/5 Katlı binalar genelde oldukaç yüksektediler ve terasın etrafıda aynı yükseklikte binalar olduğu için çoğunlukla rüzgar alırlar, ancak biz işimizi sağlama alıp 5/7 Metre yüksekliğinde bir direk ile daha yükseğe ulaşıp binaların rüzgarımızı kesmemesini sağlıyoruz.

Genelde 3/5 Katlı binaların arasında sokakta dolaşırken 1/2Knot arası Rüzgar alırız rüzgarın geliş yönü ve sokağın yapısına göre değişiklik olabilir,

Çatılarda bu oran 2/3/5knot seviyesine kadar çıkmakta 5/7 Metrelik demir diğerimiz rüzgarımızın 5/7 ve üstü olacağını garantilemek ve işimizi sağlama almak amacıyla düşünülmüştür, amaç çevredeki binalardan yüksekte olmak ve rüzgarımızın kesilmesine hiç bir engebeye, yükseltiye izin vermemektir. Direğimizi Dikten ve 4 tarafından ekstra güvenlik önemleri alarak sabitledikten sonra Rüzgar Türbinü'müzü tepesine sağlam şekilde monte ediyoruz ve usulca dönmesini seyrediyoruz :)

Rüzgar Gülümüzü çatıya monte ettikten sonra her biri 150 TL olan 12V 40Ah (oldukça güçlü, 40Ah tam dolu kapasite ile UPS olarak kullanılırsa çok aşırı konfigurasyonu olmayan bir pc yi 1 saatten çok daha fazla çalışmasını sağlar, Dilerseniz 8/10 Tane bile koymanız işinizi görecektir.

Akülerin olduğu bölüme kadar Rüzgar gülünün elektrik tesisatı çekilir.
Aküler Güzelce bağlanır, Rüzgar gülünden gelen kablo Şarj aparatı ve şarj aparatıda akülere bağlanır,
Akülerin son ucuna 12v-220v Çeviri monte edilir, Rüzgar güllerinde akülere dolan elektrik akülerden 220x monofaz olarak çıkmasına yardımcı olur çevirici.
Akülerin şarj süresi 10/15 saatten fazla olacaktır, çünkü kapasiteleri oldukça yüksektir. İşin sağlamı siz 48 saat şarj edin aküleri her biri 13 KG civarındadır.

Aküler dolduktan sonra mantığımızın bize gösterdiği yolu takip ediyoruz ve Rüzgar güllerinden kabloyu Şarj ünitesine Şarj ünitesi Akülere, Akülerde Çeviciye bağlanıyor, sıralama budur aksi durumunda bilmiyorum 5 katlı bina ne olur :)
Dairenize elektriğin girdiği yere şalterlerin olduğu yere bu akülerden gelen kabloyu yeni bir şalter ile eklemek suratı ile uygunca bağlayınız. Bina elektrik saatinizin şalterini kapatın, aşağıdan dairenize giren elektrik kablolarının daire grişindeki şalteri kapatın, ek olarak yaptığınız şalteri açıp dairenize elektriği veriniz.

Sanırım Artık Türk Elektrik a.ş ile uzaktan yakından bir işiniz kalmamıştır ama yinede saati söktürüp aboneliğinizi iptal ettirmeyiniz :)

Şimdi Bu Rüzgar gülü her ne kadar stabil elektrik üretiyor olsada kapınıza kadar elektrik kadar stabil değildir, ilave olarak bir regülatör alarak rüzgar gülünden birde aküleri atlayarak doğrudan şaltere bir elektrik hattı çekiniz, aküler dolduğunda gereksiz şarjı kesecektir bu sistem ancak regülatörsüz bunu yapmanızı ÖNERMEM. piyasada 165/250w arası dalgalanmaların üstesinden gelebilecek regülatörler mevcuttur ki zaten rüzgar gülü çok gelişmiş bir sistem üzerine kurulu kendi içerisinde sistemi kontrol edip pervanenin çok hızlı dönerek aşırı elektrik üretimi gibi durumlar söz konusu değil, ayrıca boyutu, orantısı, ağırlığı itibariyle en yavaş dönüşlerde dahi stabil elektrik üretimini sağlamakta ve 220w sağlamakta.

yazın olurda ki yapısı itibariyle kolay kolay bozulmaz ama bozulsa bile rüzgar gülünüp 10 Tane 12V 40Ah akü size 2 belki kullanıma göre 3/4 gün bile elektrik sağlayabilir(abartmadan Elektrikli Fırın, Yüksek güçte elektrik süpürgesi, çamaşır, bulaşık makinesi kullanımları dahil değildir :) ) bu akülerin 200Ah lığıda vardır fiyatta ona göre yükselmektedir, dilediğiniz kadar akü bağlanabilir şarj üniteside ona göre değişmeli vs. vs.

Kışın bozulma yaşanırsa, önlem alıp 22/23 olan oda sıcaklığını 17/18 dereceye çekip kullanmadığınız odaların peteklerini kapatırsanız (Salon Petekleri büyüktür ve genelde 2 tanedir, buraların kaptılması daha mantıklı/tasaruflu) belki akülerdeki şarj ile 1 gün idare edebilirsiniz.

İşte Sizi Tedaş dan kurtacak mucizevi sistem budur Benim şu an internette bulduğum rüzgar gülü çok pahalı daha uygunu bulunursa 10/15Bin TL ye böyle birşey yapılabilir,

Tek yapmanız gereken ekipmanların alınması ve bir elektrik, elektronikçi tarafından sistemin kendi mevcut sisteminize entegre edilmesi, Rüzgar gülü, Akü, Şarj ünitesi ve Çevirici aynı yerden alırsan kurumlarını ürünleri alacağınız yer memnuniyetle yapar. nede olsa o kadar para kazandıracaksınız yapacak tabi :)

Akülerle ilgili bir örnek vereyim : Istanbul anadolu yakasında tam olarak emin değilim maltepe Türk Telekom mu yada farklı bir Türk telekom'mu tam olarak çıkartamıyorum o Türk Telekom'lardan birinin önünden geçiyorum bodrum katın camları açık içeride ben diyeyim 100 siz diyin 200 tane akü var ve benim yukarıda yazdığım 40Ah lık akülerden değil çok daha büyük aküler olduğu belli kamyon aküsü gibi duruyordu her biri.

Yani demek istediğim akünüz ne kadar çok ve kapasitesi yüksekse o kadar çok elektrik deponuz olacaktır. Bunlar gelişmiş Kuru Jel aküdür ORTALAMA 10 YIL ömürlüdür.

Yukarıda yazdığım belki astronomik olabilir, kimse evine böyle bir sistem kurmaya bilir/ihtiyaç duymaya bilir, ancak yapılabilecek birşeydir, Nasıl Doğalgazın bir gün biteceğini biliyorsak Kapımıza kadar gelecek elektriğinde tükebileceğini düşünmeliyiz, Bu sistem sizi herşeyden bağımsız yapar, farklı ortamdaymışsınız hissi yaratabilir her yerde elektrik kesildiğinde sizde elektrik olması. Parası olan yaptırabilir.

Yada 3G (4Mbps) Internetim var diyorsanız ve Dağın başına ev yaptım yaz kış orada oturmak istiyorum elektrikte yok diyorsanız bu sistem tam size göre :)

aradasim ruyandami gordun sen bu sistemi ? yahu ne guzel hesap yapiyorsunuz elektrik faturasina son sen bu sistemle 1 saate televizyonunu calistirda opde basina koy ala ala yaaa gece gece hic gulecegim yokdu evet aslinda bu sistem dogru ama maliyeti oyle az buz bir sey degil bir evde firin var elektrik supurgesi var camasir var buzdolabi var pc var var oglu var bu neye yeter sen bu sisteme verecegin para bir evin tum elekrigi icin +- 50.000 euro civari evet evet saka degil ama dikkat et evdeki herseyi calistiracak sekilde senin yaptigin bu sistem diyorsunki 12V:220V yapan invertor 50 tl yahu sen buna sadece baglasan baglasan cep telefonunu sarj etmek icin sarj cihazini baglarsin :) hayir bu kadar yaptin bali herseyi evdeki tv yi buzdolabini filanda 12 volt yapda karavanlardaki gibi 220 evde hic olmasin arkadaslar bir kez daha soyluyorum bilgimiz olmadan bilgi vermeye calismayalim neden diyecek olursan bilmeyen birseyleri yapmak isteyen insanlari yanlis bilgilendiriyorunuz lutfen ....

belcika bruksel-liege

819 Mesaj
6 Şubat 2011; 17:46:18 

Merhaba beyler,

Bende kombi işini kafaya koydum, satın almayı düşünüyorum.
Yaptığım hesaplamalara göre ayda 1.600 kW enerji tüketimi ile evi ısıtabileceğimi düşünüyorum, genel kullanım dahil, yaklaşık 450 TL elektrik masrafı olacağını düşünüyorum, elektriğin pahalı oldu zamanlarda şömine ile desteklemeyi düşünüyorum. Bu hesaplamalar Ocak ayı yani en soğuk ay için. Evin detayları zaten önceki mesajlarımda vardı, tekrar yazmıyorum. Elektrik kombi kullanan arkadaşlardan güncel marka ve kullandıkları cihazların tüketimleri hakkında detaylı bilgi alabilir miyim ?