Şimdi Ara

TSMC geleceğin 5nm ve 3nm çiplerini üretmek için yeni bir tesis kuruyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
827
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TSMC geleceğin 5nm ve 3nm çiplerini üretmek için yeni bir tesis kuruyor

Tayvan merkezli çip üreticisi TSMC, iPhone 7'de yer alan A10 yonga setininin üretimini gerçekleştirmek, ayrıca bir sonraki iPhone'lara güç vermesi beklenen A11 yongası için yine aynı şekilde çalışmaya devam etmek için Apple'a bir sözleşme yapmış olabilir. Ancak şirket bir yandan da geleceğini garanti altına alacak girişimlerini sürdürmeye devam ediyor. Nikkei Asian Review, Tayvanlı şirketin gelecekteki Apple işlerini kazanmasına yardımcı olmak için 5nm ve 3nm çip üretim teknolojisine sahip tesis kurmayı planladığını bildiriyor.

Gelecek yılın iPhone'unda 10nm üretim teknolojisine sahip A11 yongası kullanılacak ve bu zaten iPhone 7'de kullanılan 16nm çipten sonra büyük bir ilerleme anlamına geliyor. Buna yönelik ilk tasarımının geçtiğimiz Mayıs ayında tamamlandığı söylenmesine karşın TSMC ilk numuneleri gelecek yılın ilk çeyreğine kadar Apple'a teslim edebilecek durumda değil.

Ayrıca Bkz.Samsung, TouchWiz arayüzünü sonlandırdı Samsung Experience geliyor
    Şirket, başlangıçta çip için verilen siparişlerin yaklaşık üçte ikisini almayı bekliyordu. Ancak üretim konusunda Samsung'un devre dışı bırkılmasıyla TSMC özel tedarikçi konumuna geldi. Daha küçük üretim süreci için teknoloji geliştirmek, Apple gibi şirketlerin gelecekteki işlerini kazanmanın en büyük anahtarı durumunda. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; Küresel pazarın %55'ine hakim çip üreticisi Tayvan Semiconductor Manufacturing Co'nun, dünyanın en gelişmiş yongalarını üretmek için Tayvan'da 15,7 milyar dolarlık tesis inşa etmeyi planladığı bildirildi. Kurulacak yeni tesisin 2022 yılının başlarında üretime başlaması öngörülüyor.

TSMC sözcüsü Elizabeth Sun, Nikkei Asian Review'a yaptığı açıklamada "Hükümetten, yeterince büyük ve kolay erişime sahip bir arsa bulmamıza yardım etmesini istiyoruz. Böylece 5 nanometre ve 3 nanometre çip üretimi için gelişmiş bir tesis kurabiliriz". dedi. Apple ve birçok Android telefon için çip üreten Qualcomm, halihazırda TSMC'nin en büyük iki müşterisi konumunda. Şirketin geçtiğimiz ay bildirdiği rekor karda A10 yongası için tek tedarikçi statüsünü kazanmasının büyük rolü var.

• Moore yasası işliyor artık işlemci güçleri daha yavaş artış gösterecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemci değil bunlar işlemcik

• Adamlar çalışıyorlar helal olsun.

• Dün Charlie Rose'un programında IBM başkan yardımcısı John Kelly vardı. "Watson" adında bir yapay zeka geliştiriyorlar. Adamın kullandığı şu cümle -ki alanında gerçekten uzman birisi- işi özetliyor bence; "bize artık bir devrim lazım.." Kuantum bilgisayarlar, neon bilgisayarlar yada DNA bilgisayarları. Yenilik ne şekilde olacak olursa olsun klasik islemcilerin sonu yaklaşıyor gibi..

• Tesisi istediği kadar kursun. Faaliyete geçmedikten sonra..

• Ne var yani, bizde de Ağaoğlu yeni Manhattanlar, Central Parklar inşa ediyor.

• mu5tafa kullanıcısına yanıt
    Tesisi kurmadan faaliyete geçmesini beklemek.. Ne içiyorsunuz anlamıyorum ki. TSMC işlemci üretiminde şu an için en iyi firma. Samsung'un A9'da nasıl çuvalladığını gördük. TSMC'nin 16 nm'si Samsung'un 14 nm'sinden daha iyi performans veriyordu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Küçültüleceği kadar küçültülüyor da belli bir yere kadar izin verecek artık transistörleri koymak için alanı genişletmek gerekir oda olmaz. Yeni bir şey yapılması gerekecek, 2030 a kadar bu işlemcilerle gidilebilir fakat ondan sonra farklı bir şeyler oluşturulması gerekiyor ki zaten bunun üzerinde çalışıyorlardır.
    DNA bilgisayar olayı akla daha yatkın gibi belki onu görürüz bir sonraki yapıda.
    Sonuçta paralel hesaplama yapılabilir, ömür olarak slikonlara göre çok daha uzun olacaktır.

• Intel bu seviyeler için imkansıza yakın bilgisi veriyordu. Cep telefonu işlemcileride masaüstü karışıklığına ulaştı gerçi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet4428

Küçültüleceği kadar küçültülüyor da belli bir yere kadar izin verecek artık transistörleri koymak için alanı genişletmek gerekir oda olmaz. Yeni bir şey yapılması gerekecek, 2030 a kadar bu işlemcilerle gidilebilir fakat ondan sonra farklı bir şeyler oluşturulması gerekiyor ki zaten bunun üzerinde çalışıyorlardır.
    DNA bilgisayar olayı akla daha yatkın gibi belki onu görürüz bir sonraki yapıda.
    Sonuçta paralel hesaplama yapılabilir, ömür olarak slikonlara göre çok daha uzun olacaktır.

Transistorlerin birbirleri arasında sıralı değilde ayrı ayrı iletişimler kurabildikleri bir sistem geliştirilebilinir(beyin benzeri bir yapıya sahip) yada qbit (aynı anda hem 1 ve o sıfır olma durumu) quantum çiplerde bir ihtimal ancak bunları geliştirmekten çok nasıl kullanılacağı bir muamma çip yapıları değiştirldiğinde en çok sendeleyecek sektör yazılım olacak herhalde bir belgeselde bu makineleri verimli bir şekilde kullanılacak yazılımı yapmaktaki zorlukları anlatıyorlardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreyParrot -- 9 Aralık 2016; 13:31:48 >

• 7 nanometrenin altında spintronik egemen olacak deniyordu.
  • 3nm geçince bi sistem kuracam dolar ne olur önemli değil

• quote:

Orijinalden alıntı: mu5tafa

Tesisi istediği kadar kursun. Faaliyete geçmedikten sonra..

TMSC yerine Samsung yazsaydı zevkten 4 köşe olurdu bu fanboycuk

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xloud

quote:

Orijinalden alıntı: mu5tafa

Tesisi istediği kadar kursun. Faaliyete geçmedikten sonra..

TMSC yerine Samsung yazsaydı zevkten 4 köşe olurdu bu fanboycuk

tsmc dir o tmsc olsa duramazsın.
  • Bilen var yazsın türkiye de işlemci üretmeye yönelik bir çalışma var mı?

• neredeyse 1nm nin altına düşecekler ki
    o kadar hassas bir nokta ya yaklaşırsanız
    o noktada işin içine quantum denklemleri işin içine girer !

• Daha kaç nm'ye kadar düşecek bu?

• 0 nm görecek miyiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: cngzmls

Daha kaç nm'ye kadar düşecek bu?

TSMC geleceğin 5nm ve 3nm çiplerini üretmek için yeni bir tesis kuruyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.