Şimdi Ara

Göktürk-1 bugün fırlatılıyor: Fırlatma anını canlı olarak izleyin [Güncellendi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Göktürk-1 bugün fırlatılıyor: Fırlatma anını canlı olarak izleyin [Güncellendi] 
    Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın 2009 yılının Temmuz ayında imzaladığı anlaşma ile yapımına başlanan Göktürk-1 uydusunda nihayet sona gelindi. Telespazio (İtalya) ve Thales Alenia Space’in (Fransa) ortak çalışmasıyla Fransa’nın Cannes şehrinde tamamlanan uydu, Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezi’nde hazır olarak bekliyor.

Bugün Türkiye saati ile 16:51'de uzaya gönderilecek Göktürk-1, fırlatmanın 57. dakikasında roketten ayrılacak ve 59. dakikada güneş panellerini açacak. İlk sinyalin fırlatmadan sonra 68. dakikada alınması beklenen uydu Dünya çevresindeki turunu 90 dakikada tamamlayacak.

Terörle mücadelenin yanı sıra birçok farklı konuda destek sağlayacak 

Yılda 60 binden fazla yüksek çözünürlükte fotoğraf çekeceği ifade edilen Göktürk-1, yakaladığı görüntüleri Türkiye üzerinden her geçişinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonu’ndaki yetkili birimlere gönderecek.

Terörle mücadelenin yanı sıra sınır uygulamaları, kadastro faaliyetleri, tarımsal rekoltenin tespiti, belediyecilik uygulamaları, çevre ve yapılaşmanın izlenmesi gibi konularda da görev alabileceği ifade edilen uydunun fırlatma anı buradaki Airanespace sayfasından canlı olarak izlenebilecek. Ülkemizde ise Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ'ye (TUSAŞ) bağlı Akıncı tesislerinde fırlatma için bir tören düzenlenecek. 

GÜNCELLEME:

Yapılan açıklamayla görevin başarıyla tamamlandığı, uydunun güneş panellerini açarak yörüngeye oturduğu ve ilk sinyalin de alındığı bildirildi.

• Hayırlı olsun.

• 50dk kalmış..

• Bu ülke için bir tuğla koyandan Allah razı olsun. Güzel gelişme, emeği geçen herkese teşekkürler.

• Avrupa basınında baya tartışma konusu oldu. bizde bu kadar dikkat çekmiyor ama Göktürk 2'ye göre çok daha kabiliyetli olacak ve dahası istihbari görüntü gönderme sıklığı daha fazla olacak. sınır hattı çok daha iyi gözlemlenebilecek.

• birazdan ama yerli değilciler gelir.amaç her zaman bağcıyı dövmek üzümün faydasını konuşan yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozanbey432

Oturdum yorumları bekliyorum. İlk kim bok atıp yok nerde üretildi yok çipini kimden aldık diyecek :)

Uyduyu kimlerin yaptığını(dış mihraklardan parayla satın almak), nerde yapıldığını yerlilik olayını bir kenara koyuyoruz.
    Uydu Fransa(dış mihrak) da, Fransız fırlatma üssünden(dış mihrakların üssünden) fırlatılıyor, tören Türkiye(milli tören) de akıncı tesisinde yapılıyor.

Tezat olan bu yukarda yazdıklarım değil, Türkiye de tören konuşmasında konuşacak zatların, yukarıdaki saydıklarımın tam tersinde söylemleri olması olacak.

Biz yaptık oldu. Yüzde yüz yerlidir. Biz fırlarıyoruz fırlattık. Türk mühendisleri geliştirdi. Tamamen yerli imkanlarla yaptık. Bu bir ilktir. Dış mihraklar bizi kıskanıyür. Prangalarımızdan kurtulduk.

Eyyy fransa, eyyy imerihaaaa

Anladın işte, tezat olan bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hayırlı olur inşallah

• Reyiz göründü... Son 10 dakika... İnşallah hayırlara, ülkemize faydalı bir proje olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: yoksulseytan22

quote:

Oturdum yorumları bekliyorum. İlk kim bok atıp yok nerde üretildi yok çipini kimden aldık diyecek :)

Uyduyu kimlerin yaptığını(dış mihraklardan parayla satın almak), nerde yapıldığını yerlilik olayını bir kenara koyuyoruz.
    Uydu Fransa(dış mihrak) da, Fransız fırlatma üssünden(dış mihrakların üssünden) fırlatılıyor, tören Türkiye(milli tören) de akıncı tesisinde yapılıyor.

Tezat olan bu yukarda yazdıklarım değil, Türkiye de tören konuşmasında konuşacak zatların, yukarıdaki saydıklarımın tam tersinde söylemleri olması olacak.

Biz yaptık oldu. Yüzde yüz yerlidir. Biz fırlarıyoruz fırlattık. Türk mühendisleri geliştirdi. Tamamen yerli imkanlarla yaptık. Bu bir ilktir. Dış mihraklar bizi kıskanıyür. Prangalarımızdan kurtulduk.

Siz bu söylenenleri Göktürk-2 ile karıştırıyor olmayasınız?

Göktürk 1 için hangi resmi açıklamada biz yaptık yerli malı yada %100 bizim üretimimiz gibi bir ifade geçiyor.? Eğer geçmiyorsa sizin söylediğiniz iftira atmak olmuyor mu? (sakın ha sosyal medyada şu şunu söyledi bu bunu söyledi gibi örneklere girmeyelim lütfen)

Kafamızda ki ön yargıları kıramıyoruz bir türlü :(

• Yerli heykel açılışlarini özledim be...

• kimsenin bu uyduya yerli dediği falan yok. dinlemeyi de bilmiyorlar.

• Muhalefet nerde geç kalmışlar
  • quote:

quote:

Törende Erdoğan'ın yaptığı konuşmadan bir bölüm seni yalanlıyor. işte o konuşma
    Bugün uzaya fırlattığımız uydudaki yerli katlı oranı yüzde 20. Bundan sonraki uydumuzu en azından tam tersi bir oranla uzaya göndermeliyiz. İyi bir planlama ve doğru tercihlerle kendi kendimize yeterli hale geleceğimiz bir savunma sanayinin en kısa sürede sağlanması gerekmektedir.

• Bu işi bile siyasete çekenler var.

Böyle kafalar çok tehlikeli.

Gereken sadece mühendislerimize gereken AR-GE kaynağını sağlamak.

• quote:

quote:

Bak Erdoğan açıklamasında: "Uydularımızı artık kendimizin geliştirmesi ve üretmesi şarttır" dedi ve Göktürk-1'deki yerli katkı oranının yüzde 20 olduğunu ifade etti." yazıyor. ezberden sallayarak yine meselenin üzüm yemek olmadığını gösterdin. Göktürk 1 yerli oranı yüksek uydumuzdu.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-38208384?ocid=socialflow_twitter

• quote:

Orijinalden alıntı: AKTeknisyen

quote:

quote:

Siz bu söylenenleri Göktürk-2 ile karıştırıyor olmayasınız?

Göktürk 1 için hangi resmi açıklamada biz yaptık yerli malı yada %100 bizim üretimimiz gibi bir ifade geçiyor.? Eğer geçmiyorsa sizin söylediğiniz iftira atmak olmuyor mu? (sakın ha sosyal medyada şu şunu söyledi bu bunu söyledi gibi örneklere girmeyelim lütfen)

Kafamızda ki ön yargıları kıramıyoruz bir türlü :(

Neyini iftira aticam. Ben mesajı yazarken daha tayyipiniz konuşmamıştı. Ben bu mesajımı "gelir şimdi istemezcükler" diyen boş boğazlara cevap olarak yazdım.
    Geçmişte bu tür projelerde, tayyipiniz ve avaneleri sallayıp sallayıp duruyordu. Yapılan işe bildiğin "gölge" düşürüyorlardı.
    Alanen yalan açıklamalarda bulunuyorlardı. Biz de bu iş böyle değil aslında dediğimizde, "istemezcükler, vatan haini" diyorlardı. Onun için böyle mesaj yazdım.

CADİLLACA, YÜZDE YÜZ YERLİ OTOMOBİL DİYORLAR HÂLÂ DAHA. ONUN NAPACAN.

BAŞMUHTARİNİZ, ESAD İÇİN SURİYEYE GİRDİK DEDİ. RUSYA NE DİYON SEN DEDİ. İKİ GÜN SONRA TÜKÜRDÜĞÜNÜ YALADI. KENDİNİ YALANLADI. BAKTI OLMUYOR, GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK İÇİN ANITKABİRE LAF ATTI.
    İŞTE BÖYLE BİRİNDEN BAHSEDİYORUZ.
    BOŞUNA SAVUNMAYIN.
    BUGÜN YÜZDE YİRMİ DEMİŞ. İKİ GÜN SONRA YÜZDE YÜZ YERLİDİR DEMEYECEĞİNİN GARANTİSİNİ VEREBİLİRMİSİN BANA. NİYE ÇÜNKÜ KENDİ KENDİNİ YALANLAYAN BİRİ. TARİHE GEÇTİ BU ÖZELLİĞİ İLE.

• Kafa yapınızı seveyim burda yorum yaparken siyasi güdüler içinde nasıl laf soksamda kimse bu proje hakkında eleştirel yorum yapmasın diye daha kimse bişey yazmadan savunmaya geçiyor bazı arkadaşlar unutmayın savunma içgüdüsü suçluluktan doğar.

• GÜNCELLEME:

Yapılan açıklamayla görevin başarıyla tamamlandığı, uydunun güneş panellerini açarak yörüngeye oturduğu ve ilk sinyalin de alındığı bildirildi.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.