Şimdi Ara

HP’den 8TB RAM kapasiteli süper bilgisayar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • HP’den 8TB RAM kapasiteli süper bilgisayar

Firmaların veya devletlerin teknoloji gücünü ortaya koymak adına büyük önem taşıyan süper bilgisayar sektörü, farklı projeler görmeye devam ediyor. Japonya’nın dünyanın en güçlüsünü geliştireceğini açıklamasının ardından HP de belleğe dayalı bir süper bilgisayar duyurdu.

İşlemci Yerine Belleğe Yatırım

Prototip aşamasındaki süper bilgisayar The Machine adını taşıyor. Person of Interest hayranları bu ismi hemen hatırlayacaktır. Diğer süper bilgisayarlardan farklı olarak The Machine yüksek işlem performansı için RAM belleklere güveniyor.

Firmanın bellek tabanlı bilişim olarak adlandırdığı bu yeni konsepte ilk örnek The Machine olacak. 2014 yılından bu yana yapılan çalışmalar önemli bir adımı geride bıraktı ve prototip aşamasına geçti. The Machine, simülasyon işlemlerinde standart bilgisayarlardan 8 bin kat daha hızlı işlem yapabiliyor. Bununla birlikte gelecek yıllarda bellek tabanlı bilişim konseptini kendi bilgisayarlarımızda da görebileceğiz.

The Machine bilgisayarının çalışma mantığı verinin ışık yoluyla fotonlar tarafından taşınmasını temel alıyor. Sayısız işlemci devasa bellek havuzuna aynı anda erişiyor ve böylece milisaniyeler içerisinde hesaplamalar yapılabiliyor. Prototip aşamasında 8TB RAM kullanılıyor. Bu rakam standart sunuculardakinin 30 katı daha fazla. İleri aşamalarda yüzlerce TB belleklere yer verilecek.

Ayrıca Bkz.Android 7.0 sürümü Xiaomi ailesinde ilk kez Mi 5 modeline geliyor

The Machine daha çok üst seviye yoğunlukta veri işleyen sunucuları hedefliyor. Bu bakımdan Facebook gibi devler kapsama alanında. Bununla birlikte bilgisayarın en erken 2018-2019 yıllarında piyasada olması bekleniyor. Aynı dönemde güç kesildiğinde bile veriyi saklayabilen memristor adındaki bellek yongaları da piyasaya çıkacak. 

• 8TB RAM NEDİR ?? !!!
  • şimdiye kadar hep upgrade ederek yaklaşık bir şahin parasını pc ye yatırdım.

sonuç orta halli bir pc im var hala. çünkü pc teknolojisine yetişilmiyor.

• GTA V kurup oynamak lazım bakalım 4k 60fps açılıyor mu ram falan hikaye. :D :P

• @selcuksert38

Bu farklı biraz, Süper Bilgisayar sidik yarışı da diyebiliriz.
  • Çok ihtiyacım vardı .Bende tam üst üste 30 gta 5 açıcaktım . iyi oldu bu
  • 80 ve 90'lı yıllardaki bilgisayar dergilerindeki gibi bir haber. Şu anki telefonlar o bilgisayarlardan kat kat hızlı buda demek oluyor ki en geç 15-20 seneye bu teknoloji evlere girer. Şu an intel tekel olduğundan 10-15 senedir insanları oyalıyor duraklama dönemi yaşıyor gibiyiz ama ileriki bir dönemde yine kırılma noktasına gelip şu anki hızların misli misli üzerine çıkarız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Escapetolife -- 5 Aralık 2016; 15:55:17 >
  • The machine

bana biryerlerden tandık geliyor ama

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Sayısız işlemci devasa bellek havuzuna aynı anda erişiyor ve böylece milisaniyeler içerisinde hesaplamalar yapılabiliyor."
    Bu herşeyi açıklıyor.Tek başına çalışmayacak.

• "Ben şimdi pırofosyonel lol oyuncusuyum abi sabahtan akşama kadar lol oynuyorum bu sabahtan geceye kadar 200 fps verir mi bana çünkü proyum ben fps önemli"
  • Teknolojiye yetişilmiyor bir tane alıp kullanacaksın bırakın gelişsin dursun.

• sabaha kadar 8 TB yap HP sen o isinmayan laptop yapmadiktan sonra neye yarar

adamlar bi laptop yapiyor petek bildigin bacaklarinin uzerine koysan erir
  • arap, sabunu bol bulunca

• cocarca33 kullanıcısına yanıt
    Hp nin derdi de senin benim gibi 1000 dolara notebook alan adamlar zaten.

konuya baktımda süper pc mantığını kavrayan 2-3 kişi dışında herkes boş boş konuşmuş.

he arkadaşlar he. hp 8 tb ram ile zaten ev kullanıcılarını düşünüyor, sırf siz cs:go da daha iyi frag alın diye kasıyor.
  • dünyanın en hızlısı çinde herşeyde olduğu gibi hp neyin derdinde hala
    http://www.ntv.com.tr/teknoloji/dunyanin-en-hizli-bilgisayari-unvani-el-degistirdi,HHHdJLivEki77iEPGzZiNg
  • Google chrome da 10 sekmeden sonra kasiyormus kesin bilgi yayalim

• Müthiş! Adamlar işlemciyi sürekli sınırlayan şeye oynamışlar. Haberdeki en önemli detay satır arasına sıkıştırılmış yuh. İşlemci ram'e elektrikle değil ışıkla erişiyor. Bir saç teli kalınlığındaki foton hüzmesiyle saniyede 6 terabyte veri transferi yapıyormuş. Elektrik kesilse bile bellek içeriği sabit kalıyor!

HP bu memristörle depolama işine de el atarsa piyasadaki bütün SSD lere elveda deyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Müthiş! Adamlar işlemciyi sürekli sınırlayan şeye oynamışlar. Haberdeki en önemli detay satır arasına sıkıştırılmış yuh. İşlemci ram'e elektrikle değil ışıkla erişiyor. Bir saç teli kalınlığındaki foton hüzmesiyle saniyede 6 terabyte veri transferi yapıyormuş. Elektrik kesilse bile bellek içeriği sabit kalıyor!

HP bu memristörle depolama işine de el atarsa piyasadaki bütün SSD lere elveda deyin.

Aynen öyle

• Yani diyor ki, gelecek sanallaştırmada.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.