Şimdi Ara

LCD ekranlar siyah renk konusunda OLED ekranları yakalıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • LCD ekranlar siyah renk konusunda OLED ekranları yakalıyor

Öteden bu yana OLED ekranlarla LCD ekranlar arasında en büyük fark siyah renk olarak görülür. OLED ekranlar her bir pikseli tamamen kapattıkları için en mükemmel ve derin siyah rengi yakalayabiliyor. Böylece kontrast oranları HDR için en iyi hale geliyor.

LCD ekranlar ise ışığı tam olarak bloke edemedikleri için mükemmel siyah yerine siyaha yakın bir renk ortaya çıkarıyor. Hatta siyah arka planlarda parlak nesnelerin etrafında zaman zaman haleler meydana geliyor. Bununla birlikte LCD ekranlar parlaklık konusunda daha önde.

Dezavantaj Ortadan Kalkıyor

Panasonic yaptığı duyuruda artık mükemmel siyah rengi yakalayan ve mevcut LCD panellerden 600 kat daha iyi kontrast oranına sahip yenilikçi IPS LCD paneller elde ettiğini açıkladı. Siyah rengin yanında bu yeni LCD ekranlar 1000 nit parlaklık seviyesine kadar çıkabiliyor.

Panasonic bu yeni ekran teknolojisinde, her piksel için standart ekran hücrelerinin arkasına bir tane de ışığı kontrol eden hücreler yerleştiriyor. Böylece pikseller için aynı OLED ekranlarda olduğu gibi bir kapatıcı elde ediliyor. Yoğun arka ışık ile birlikte çok yüksek kontrast oranlarına ulaşılabiliyor.

Ayrıca Bkz.Motorola’nın Lenovo’ya katkısı büyük oldu

Yeni teknolojinin en önemli avantajı mevcut LCD üretim panellerine uyum sağlayabilmesi. Böylece hem maliyetler azalıyor hem de sürecin uygulanması daha kısa sürüyor. Bilindiği üzere OLED ekran üretimi halen maliyetli. Alternatif olarak görülen Quantum LED ekranlar için ise bir geçiş sürecinin beklenmesi gerekiyor. Yani Panasonic ekran sektöründe yeni bir devrimin eşiğinde olabilir.

Firma yeni teknolojiyi ilk etapta canlı yayın, video üretimi, medikal görüntüleme, araç içi ekranlar gibi alanlara uygulamayı planlıyor. Sonrasında ise televizyon sektörüne de geçiş yapacak. İlk örneklerin CES 2017 fuarında tanıtılması bekleniyor. 

• Oled ekranları hem beyaz rengi tam verememesi hem de zamanla ortaya çıkan burn in sorunu nedeniyle sevmiyordum ancak alternatifi olmadığı için tercih ediyordum. Bu iyi bir haber oldu. Tabi yaygınlaşması ne kadar sürer belirsiz

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgurkimil

Oled ekranları hem beyaz rengi tam verememesi hem de zamanla ortaya çıkan burn in sorunu nedeniyle sevmiyordum ancak alternatifi olmadığı için tercih ediyordum. Bu iyi bir haber oldu. Tabi yaygınlaşması ne kadar sürer belirsiz

Kesinlikle aynı fikirdeyim ama üreticiler tercih eder mi asıl sorun bu. Apple dahi OLED ekranlara geçiş yapacaktı sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whippoorwill -- 4 Aralık 2016; 11:04:07 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel bir gelişme ancak Oled ekranların maliyetinin Lcd'nin bile altına düştüğüne dair haberler vardır.

• Harika bir gelisme , lcd ekranlarin isik sizmasi problemide biter boylece ama evlere girmesine en az 3 yil var o zamana kadarda oledler zaten ucuzlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Quantum ledden kasıt LG nin telefonda kullandığı panel ise olmaz olsun. Tüm serisinde 1.5 yıldan sonra bozuluyor. Yok ghost screen yok sararma...

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgurkimil

Oled ekranları hem beyaz rengi tam verememesi hem de zamanla ortaya çıkan burn in sorunu nedeniyle sevmiyordum ancak alternatifi olmadığı için tercih ediyordum. Bu iyi bir haber oldu. Tabi yaygınlaşması ne kadar sürer belirsiz

note 3 neo yu tam 3 sene kullandım illk amoled ekranlı telefonumdu ne piksel sorunu yaşadım nede burn in her hücre için ayrı denetleyici koyarlarsa buda amoled kadar pahalıya gelceğini gösteriyor
  • Hadi inşallah ya.

• Çok bilmişlik yapmak gibi olmasın ama ıps ekranlardakı arka ışık panelinin kontrollü aydınlatma yapması şimdiye kadar düşünülememiş bir şey mi ? Yani ıps ekranın siyahlarda ki sorunun arka aydınlatma panelinin kısmi aydınlatma yapmaması bu yüzden az da olsa siyahlara vuran ışığın rengi bozmasıydı yani kısmı aydınlatmayı daha yeni bulunmuş bir şey mi ?

Eminim benim gibi ıps ekranların bu sorunun bilip de bu çözümü aklından geçirmiş birçok insan vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ynsemre1 -- 4 Aralık 2016; 11:55:44 >
  • Quantum dot'a benzer bir teknoloji geliştirmişler heralde.

Acaba quantum dot paneller ne durumdalar, renk olarak oldukça iyiler ama bu Panasonic'in paneli kadar siyah gösterim başarımı var mı?

Önümüzdeki sene oldukça hareketli geçecek heralde, çıkacak pek çok yeni teknolojik ürün var.
  • Apple bunu beğendi.
  • Va paneller de guzel ama ghosting oluyor cok

• Başlık panasonic olmaliydi 2020 den sonra tv ler çok güzel olacak bence gelişmeler var samsung 2019 Qled tv cikartacigini soyledi oled ler her sene gelisiyor şimdide ips nin en açık yonunu panasonic kapattadigini soyluyor

• bu zamana kadar nerdeydiler hem Quantum led panel her hücreyi nasıl kapatıcak full arka aydınlatma yine açık kimse oled kadar siyah başarımı beklemesin he keza bu yeni teknoloji diye basıcaklar yine tüketiciye.. oled,ile eş değer fiyat olucak bknz.ks9500...led bitmiştir yok öyle yok böyle artık yemiyor, yıllardır local dimming,micro dimming,ile önünü kesmeye çalıştılar yine hüsran,panasonic yapar evet sağlam firma lakin ben hiç zannetmiyorum ledin bir oledi yakalıyacağını, hem oled çokta maliyetli üretimi yok,firmaların ticari prensipleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 5 Aralık 2016; 2:30:35 >
  • once yandan bakinca siyah beyazmis gibi gosteren rezil panellerini gelistirsinler. isik sizmasindan isinmasindan bahsetmiyorum bile...

• OLED'deki her pikselin kendi ışığını kendi ayarlaması fikrini piksellerin altındaki ışık kontrolü ile yapacaklar ama yine de arka aydınlatma olacak. Umarım dedikleri gibi mükemmel siyahları ve yüksek kontrastı görebiliriz. OLED ekranlar siyah konusunda mükemmel olmalarına rağmen aynı başarıyı beyaz renkte gösteremiyorlar. LCD ekranlar zaten beyaz konusunda başarılı eğer siyahta da OLED ile aynı kaliteyi sunarsa IPS olmasının avantajıyla daha doğru tonlara sahip ekranlar görebileceğiz hem de yüksek kontrastla. Ama güç tüketiminde OLED ile kesinlikle yarışamaz. Arka aydınlatma olmaması güç tüketimi açısından hâlâ OLED için çok önemli bir avantaj.

• OLED ve LCD fiyat farkı öyle böyle değil, 43" kendinden 4k uydu alıcısı olan 4k LCD 999 lira + KDV'ye bulunabilirken uydu alıcısı bile olmayan 4k OLED TV'yi 7000 liraya alabilen öpüp başına koyuyor.http://www.incehesap.com/finlux-40fu610-40-uydulu-4k-smart-led-tv-fiyati-31766/

• quote:

Orijinalden alıntı: hacı.basat

OLED ve LCD fiyat farkı öyle böyle değil, 43" kendinden 4k uydu alıcısı olan 4k LCD 999 lira + KDV'ye bulunabilirken uydu alıcısı bile olmayan 4k OLED TV'yi 7000 liraya alabilen öpüp başına koyuyor.http://www.incehesap.com/finlux-40fu610-40-uydulu-4k-smart-led-tv-fiyati-31766/

Ama bunun markasi finlüks alirmisin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AH-IPS falan mı bu? Direkt IPS olamaz çünkü.

• Onun yerine Oledin maliyetini dusurun.... seneler gecti ama hala Olede gecmemek icin debelenip duruyorlar yok quantum dot yok bilmem ne, hepsinin sonu da ayni isik sizmasi bulutlanma vs . Bu kadar enerjiyi Olede harcasaniz coktan adam akilli goruntuye kavusmustuk

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.