Şimdi Ara

SailFish OS, Rus hükümetinin resmi Android alternatifi oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • SailFish OS, Rus hükümetinin resmi Android alternatifi oldu

Eski Nokia çalışanları tarafından MeeGo temelleri üzerine inşa edilen ve ağırlık Finlandiya’da olmak üzere Avrupa’da faaliyet gösteren SailFish OS platformu, önemli bir adımı geride bıraktı. Platform artık Rus hükümet kurumlarında kullanılacak.

Bağımlılığı En Aza İndirme Arayışı

Rusya uzun süredir Android ve iOS bağımlılığından kurtulmak için çalışmalar yapıyor. Mobil işletim sistemlerini dikkatle inceleyen hükümet, açık barındırmayan ve casusluk şüpheleri olmayan platformları tespit etmeye çalışıyor. Bugüne kadar SailFish OS ve Tizen OS üzerinde yoğunlaşan hükümet kararını verdi.

Firmadan yapılan açıklamaya göre SailFish OS platformu Rus hükümeti tarafından güvenilir bulunarak kurum ve kuruluşlarda kullanılabilmesi için onay aldı. Böylece Rusya’nın ilk resmi Android alternatifi SailFish OS oldu. Firma, yetkililer ile işbirliği yaparak istenen tarzda ve daha güvenli bir SailFish sürümünü kurumlara sunacak.

SailFish platformunun kuruluşlardan bağımsız ve açık kaynak olması, yerel ortaklıklara veya özelleştirmelere daha yatkın hale gelmesini sağlıyor. Ayrıca şirketin bünyesinde Rus ve Çinli yatırımcıların olması da Rus hükümetini ikna etmiş görünüyor.

Ayrıca Bkz.Moto Z ve Z Play resmen Türkiye’de

Özel SailFish OS yüklü mobil cihazların 2017 yılında piyasaya çıkması ve hükümet kontrolündeki bazı pilot projelerde kullanılması bekleniyor. Ayrıca kurumlarda ihale yoluyla Jolla cihazlarına erişim sağlayabilecek.

Bu adım mali konularda sıkıntı yaşayan Jolla için adeta can suyu oldu. Bir süre önce cihaz üretip satmanın yanında işletim sistemini üçüncü taraflara lisanslama stratejisini de hayata geçiren firma, bu sayede güvenilirliğini arttırmış olacak. Önümüzdeki dönemde Rusya, Çin ve Orta Asya bölgesinde lisanslama faaliyetlerinin artış göstermesi bekleniyor. 

• Tee Amerikadan OS la uğraşacağıma komşudan OS alırım demişler. Gerçi tee dediğim uzaklık 4km.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kısaca dünya yı ikiye bölüp ABD, AB ve İsrail siz bir dünya kurmalı

• quote:

Orijinalden alıntı: QuexSeeL

Tee Amerikadan OS la uğraşacağıma komşudan OS alırım demişler. Gerçi tee dediğim uzaklık 4km.

Adamlar dünyanın 4/1 ine sahipler hem japonya'ya kamşular hem Amerika'ya
  • Jolla bir ara tablet işini yarıda bırakmak zorunda kalmıştı gerçekten iyi oldu onlar için.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jolla nin launcheri kullanıyordum acayip hoşuma gitmişti sonra desteklemedi 5.0 ve 6.0 a port yapmadılar... Bu sistemi gerçekten merak ediyorum

• Beyler ben bir şey merak ediyorum. Açık kaynak kodlu bir isletim sistemi nasıl güvenli oluyor. Kodlar herkes tarafından erişilebilir ve görülebilir olduğundan bence güvenlik noktasında çok zayıf oluyorlar. Kapalı bir işletim sistemi her zaman en güvenlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NeroWin -- 30 Kasım 2016; 14:44:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NeroWin

Beyler ben bir şey merak ediyorum. Açık kaynak kodlu bir isletim sistemi nasıl güvenli oluyor. Kodlar herkes tarafından erişilebilir ve görülebilir olduğundan bence güvenlik noktasında çok zayıf oluyorlar. Kapalı bir işletim sistemi her zaman en güvenlidir.

Burada güvenli likten ne anladığın önemli. Adamların gözünde güvenli olması sadece hackerlar tarafından hack lenememesi, virus/malware/trojan bulaşamaması değil. OS in kendi içerisinde tasarım/design aşamasında bilinçli olarak bırakılmış arkakapı/backdoor ları barındırmaması, kişisel verilerin değişik amaçlarla merkezi ABD de bulunan suncularda tutulmaması gibi konular var.

Devletler kendilerinin ve vatandaşlarının güvenliklerini sağlamak için bilgisayarlar ve mobil cihazlar için kendi işletim sistemlerini oluşturmak zorunda. Bu iş içinde en uygun çözüm AÇIK KAYNAK KODLU işletim sistemlerini baz alarak kendi OS inizi geliştirmek oluyor.

Konuyla ilgileniyorsan, ne kadar ciddi olduğunu anlamak açısından bakmanda fayda olacak bazı linkler :

Patriot Act :
    https://eksisozluk.com/usa-patriot-act--595578
    https://www.aclu.org/infographic/surveillance-under-patriot-act

StuxNet :
    http://www.bbc.com/news/world-middle-east-11445126
    https://eksisozluk.com/stuxnet--2525442

Keşke bizim devletimizde kendi ve bizlerin güvenliğine önem verip bu konularda yatırımlar yapsa, Amerikan firmalarının tekelinden kurtulsak ülke olarak.

• quote:

Beyler ben bir şey merak ediyorum. Açık kaynak kodlu bir isletim sistemi nasıl güvenli oluyor. Kodlar herkes tarafından erişilebilir ve görülebilir olduğundan bence güvenlik noktasında çok zayıf oluyorlar. Kapalı bir işletim sistemi her zaman en güvenlidir.

güvenilir değil zaten,
    örneğin dünyada en çok hack'lenen siteler Linux ve php sitelerdir,
    avantajı ; virüs yazarsın veya açık bulursun ama açık kaynak olduğu için kapatılır ve sorun çözülür,
    dezavantajı ; bilgiler çalındıktan sonra açık kapatılsa veya virüs yok edilse bile bilgi çalınmıştır, napayım böyle işletim sistemini:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktorun

quote:

Burada güvenli likten ne anladığın önemli. Adamların gözünde güvenli olması sadece hackerlar tarafından hack lenememesi, virus/malware/trojan bulaşamaması değil. OS in kendi içerisinde tasarım/design aşamasında bilinçli olarak bırakılmış arkakapı/backdoor ları barındırmaması, kişisel verilerin değişik amaçlarla merkezi ABD de bulunan suncularda tutulmaması gibi konular var.

Devletler kendilerinin ve vatandaşlarının güvenliklerini sağlamak için bilgisayarlar ve mobil cihazlar için kendi işletim sistemlerini oluşturmak zorunda. Bu iş içinde en uygun çözüm AÇIK KAYNAK KODLU işletim sistemlerini baz alarak kendi OS inizi geliştirmek oluyor.

Konuyla ilgileniyorsan, ne kadar ciddi olduğunu anlamak açısından bakmanda fayda olacak bazı linkler :

Patriot Act :
    https://eksisozluk.com/usa-patriot-act--595578
    https://www.aclu.org/infographic/surveillance-under-patriot-act

StuxNet :
    http://www.bbc.com/news/world-middle-east-11445126
    https://eksisozluk.com/stuxnet--2525442

Keşke bizim devletimizde kendi ve bizlerin güvenliğine önem verip bu konularda yatırımlar yapsa, Amerikan firmalarının tekelinden kurtulsak ülke olarak.

Hocam devlet böyle bir çalışma yapıp açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan SailFish'e geçiyoruz deseler ben bilgisayarıma yükleyeceği mi zannetmiyorum.

Belki bu konuda düşünceniz farklıdır ancak alıştığım ve her programı sorunsuz bir şekilde çalıştıran işletim sistemim varken tanımadığım ve istediğim programları bulamayacağım bir sisteme geçmem...

Hocam ayrıca burada Ruslar acık kaynak kodlu bir işletim sistemini aynen alıyor. Bilindiği gibi genelde işletim sistemleri özel şirketler tarafında ortaya çıkartılıyor. Peki nereden biliyoruz ABD'nin bu özel şirketlerden para karşılında açık kapı yaptırmadığını. Yani yine de güvenli değil. Aynı şekilde Linux dağıtımları da öyle.

Bence bu noktada devletin ( bu pek mantıklı değil) veya ülke içerisinde olan devlete yakın firmaların bu işletim sistemi yapması. Onun dışında ki işletim sistemlerini pek de güvenli olacağını veya gelişeceğini düşünmüyorum..

• quote:

Açık kaynak kodlu olması güvenli değildir anlamına gelmez. Cihazda o kodlar aynen kullanılmıyor, derlenmiş olarak kullanılıyor. Örneğin, Bir üretici olduğumuzu varsayalım, root etmeyi, sonradan müdahaleye etmeyi engellemek amacıyla bir kod oluşturup derledik ve bunu cihazlarımıza yükledik.Bu kodda hiç bir açık olmadığını varsayalım.O cihazlara kimse müdahale edemez, root edemez.(donanımsal programlama girişlerinide kaldırdığımızı varsayalım) şimdi ben bu kodu herkesle paylaşmış olayım, güvenlik açısından birşeyi değiştirmez,çünkü o kod cihazda yüklü ve düzgün çalışıyor. O kodu görüp sonradan değiştirsem ne farkeder? cihaza zaten yükleyemiyoruz. Android sisteminde her pakette imza kontrolü vardır, yani her üretici verdiği güncellemede,güncelleme paketini imzalar. Cihazda bunu kontrol eder.Kendim yeni bir imza ile cihaza değitirilmiş kodlu paketi yüklemeye çalışırsam cihaz paket imzası geçersiz gibisinden bir hata verir.
    Şuan bir android cihaza istenildiği taktirde istenildiği gibi müdahale edilebiliyorsa bu üreticiler kullanıcıları düşündükleri içindir(room root atayım vs.), isterlerse cihazları bize birer kapalı kutu şeklinde verebilecek imkanları vardır.Açık kaynak kod olması, üreticiler ve geliştiriciler için özelleştirilebilir bir sistem yapısı olmasını sağlıyor.Zaten androidin çok küçük, çekirdek kısmı kapalı kaynak koddur(muhtemelen tek elden android sürüm güncellemesi verilmesi maksadı ile) Rusya gibi bir ülkede muhtemelen bu kapalı küçük kısımdaki olabilecek backdoorlardan kaçmak için alternatif arayışı içindeler.

Ama tabi yazdığımız kodda bir güvenlik açığı olsun ve biz bu kodu paylaşmış olalım,o kodun yüklü olduğu 1 milyon tanede cihaz olsun, kötü niyetli birisi incelerken açığı fark edip, kullanacağı parametreleride çözmüş olsun, ozaman işte o cihazlar bu zararlı yazılımdan etkilenebilir. Ki bu ihtimal çok zordur, trilyon satırlık kodlar içerisinde böyle bir açık bulmak,tam anlamıyla samanlıkta iğne aramaktır ama yinede yok değil tabi,çıkan bu açıklarda güvenlik yamaları ile veya versiyon güncellemeleri ile giderilir.Böylece sistem versiyon atladıkça daha güvenli hale gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Kayaba Akihiko -- 30 Kasım 2016; 17:09:05 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Açık kaynaktan maksat kodların görünmesidir Önemli verilerin değil. Dİğer husus ise Açık kaynak koduna 10milyon kişi bakıyor Kapalıya ise 1mil bulamazsın.Sence hangisi daha iyi alet olabilir ? Açık kaynağın avantajı budur miri malıdır her MAL ortadadır.Öyle herkes istediği gibi at koşturamaz.Onun için güvenilir oluyor.Ama google gibi firmaların bunu kendi çıkarına kullandığını söyleyebiliriz.

- Bir diğer husus ise Window Apple Linux sağlam bir açığı yakaladığını varsay hangisi daha önce kapanır ? Ne kadar Hacker Windows ve Apple'dan ekmek yediğini hayalimiz bile almaz diyebiliriz.

Zaten bu bahsettiğimiz olay çoktandır bitti.Artık windows bile Linux bağış yapmaya başladı.Sıkıntı artık bundan sonra baş göstercek diyebiliriz.

• Tam bitti derken tekrar duyurdu adını bakalım umarım güzel gelişmeler olur.
  • @kadirirdem usta ilgilenmezsin vasat haber diye ama yinede senin şu meşhur 3 en çok 5 kelimeli özet yorumlarından alalım lütfen.
  • tolgatelli T kullanıcısına yanıt
    Kapalı sistemler daha tehlikelidir. Kapalı sistemler kırılamaz değildir. Google birkaç kez Windows'taki açıkları ortaya çıkardı. Kötü niyetli hackerlar tarafından kullanılabilir. Aynı şekilde iCloud skandalında birçok ünlünün müstehcen görüntüleri ortamlara düşmüştü. Bir kere sisteme kullanıcı erişemiyor. Arkada ne işler dönüyor bilgi gidiyor mu gitmiyor mu bilmiyorsun bile. Açık kaynakta her şey kullanıcının erişimdedir. İstediğin gibi sisteme müdahale edebilirsin. Bilgi açık olsun kapalı olsun açık varsa çalınır. Kapalı olması demek açık yok demek değildir. Açık olmasa bile daha büyük tehlike olan işletim sisteminin kendisidir. Çünkü ABD menşeili bütün sistemlerde gerekirse ABD hükümetinin erişim izni var. Açık kaynak bir sistemde böyle bir riski yoktur. Android'e bakmayın Google'ın kendisi bir spyware şirketi olduğu için güvenlik ve Google birbirine uzak iki kelime diyebiliriz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Keşke Tizen OS tercih edilseydi, o platformdan beklediğim gelişmeleri bir türlü göremediğim için üzülüyorum.
  • arel.gr kullanıcısına yanıt
    beni alıntıya alıntıya 2900 mesaj yaptın
  • windows phone dan, zorunlu olarak android e geçtim, her yerden reklam fırlıyor, instagram, twiter,tarayıcıdan ... asıl ürkütücü olan benim ilgi alanlarıma göre bu reklamların çıkması...
    tim cook demişti galiba, bir ürün bedavaysa asıl ürün sizsiniz diye androiddeki durum bu. Winowsda bu kadar değildi, velhasıl android ne kadar gelişmiş olursa olsun, tekel olması çok sakat ve devletler içinde ciddi güvenlik zafiyeti.

tizen ve SailFish OS amerika dışındaki ülkelerin geliştirdiği platformlar ve bana daha masum geliyor, umarım üreticiler ve uygulama yapıcılar bu platformlara yönelirler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.