Şimdi Ara

GE'den hidroelektrik santrallerinin verimliliğini arttıracak yeni sistem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • GE'den hidroelektrik santrallerinin verimliliğini arttıracak yeni sistem
    Dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan General Electric (GE), enerji santrallerinde verimliliği arttıracak çözümler geliştirmeye devam ediyor. Enerji santrallerinde verimliliği arttıracak yeni bir yönetim paketi hazırlayan General Electric, bu yeni yönetim sistemi sayesinde hidroelektrik santrallerinde bakım ihtiyacını azaltacak ve böylece verimliliği önemli ölçüde arttıracak.

General Electric'in yenilenebilir enerji departmanı GE Renewable Energy, hidroelektrik santrallerine yönelik olarak hazırladığı Conditional Monitoring System (iCMS) servisini bir süre önce kullanıma sunmuştu. Makine öğrenme teknolojilerini kullanarak kendi gözlem verimliliğini arttıran iCMS, bu sayede yöneticilerin santrali takibini kolaylaştırıyor ve bakıma ayrılan süreyi önemli ölçüde azaltarak santrallerdeki enerji üretiminin yüzde 1 arttırılmasına imkan sağlıyor.

GE; enerji üreticileri, elektrik şebekeleri ve santral yöneticileri tarafından kullanılan Predix tabanlı yazılımı için bu ayın başında kayda değer bir ek paket yayınladı. Bu yeni yönetim paketi; gaz, buhar ve nükleer santrallerde arıza süresini yüzde 5 düşürerek işletme ve bakım maliyetlerini yüzde 25 oranında azaltacak.

GE'nin hidroelektrik santrallerine yönelik olarak hazırladığı dördüncü yönetim paketi olan Digital Hydro Plant ise, hidroelektrik santrallerinde bakım masraflarını yüzde 10 azaltırken, gelirde yüzde 3'lük bir artış sağlayacak. Hidroelektrik santrallerinin dünyanın elektriğinin yüzde 17'sini karşıladığı göz önüne alındığında, verimlilikteki bu artış son derece değerli bir katkı.

• ne gerek var kömür santralleri varken, zehir solumak varken, dünyanın a... koymak varken ne gerek var bırakın zehir soluyup tez zamanda hepsi geberip gitsin!
    adam artık öyle bir fanatik olmuş ki fosil yakıt yakılmasını destekliyor ya olamaz böyle bir zihniyet.

makarnaya, kömüre talim edenlerden çok şey bekliyoruz belkide...

hava kirliliği alarm veriyor 400ppm barajını ciddi seviyede aşmış durumda, yazın çok sıcak oluyor yanıyoruz diye ağlarlar ama geber ulan sen yaşama nüfus fazlası var zaten Türkiye'nin...

• quote:

Orijinalden alıntı: comarsavar

ne gerek var kömür santralleri varken, zehir solumak varken, dünyanın a... koymak varken ne gerek var bırakın zehir soluyup tez zamanda hepsi geberip gitsin!
    adam artık öyle bir fanatik olmuş ki fosil yakıt yakılmasını destekliyor ya olamaz böyle bir zihniyet.

makarnaya, kömüre talim edenlerden çok şey bekliyoruz belkide...

hava kirliliği alarm veriyor 400ppm barajını ciddi seviyede aşmış durumda, yazın çok sıcak oluyor yanıyoruz diye ağlarlar ama geber ulan sen yaşama nüfus fazlası var zaten Türkiye'nin...

Her konuyu siyasi elestiri amacina donusturmen sıktı artik, bununla ilgili farkli platformlar var, git orada yap siyasetini. Ayrica cok sevdigin Ingiltere bakalim 2025'e kadar ne kadarini kapatacak santrallerin, suan hala enerjisinin 25%'i komurden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yenilenebilir enerjiler lüks enerji kaynaklarıdır. Gece güneş enerjisi üretemezsin, rüzgar olmayınca rüzgar santrali çalışmaz. Ama hidro ve termik santraller devamlı güvenilir enerji üretir. Hiçbir fabrika kendini riske atıp üretimini yenielenebilir enerjiyle yapmaz. Ne yapar? Mesela çatısına Güneş enerjisi paneli kurar, ürettiği enerjiyi merkez şebekesine verir. Merkez şebekeden (enterkonnekte sistemden ) çektiği enerjiden sisteme verdiği enerjiyi düşüp kar etmeye çalışır. Tabi ilk yatırım maliyetini (Güneş enerjisi paneli) kaç yılda amorti edecek ve kara geçirecek orası da ayrı bir konu. (Büyükçe bir çatıya kurulabilecek 1 megawattlık bir güneş enerjisi panelinin maliyeti yaklaşık 1 milyon euro. Emekli safhasındaki bu teknolojinin her yıl geliştiği 5 yıl önceki panellerden çok daha verimli panalleri daha ucuza alabildiğin gerçeği de var. )
    Diğer bir faktörde enerjinin 1 kilowatt'ının kaç liraya mal olduğu gerçeği. Farklı tip santral tiplerinin (termik / hidro / nükleer / yenilenebilir ) devrede kaldıkları ömürleri, bu santrallerin savaş ve barış durumunda hammadde temini. HAmmadde temini esnasında dışa bağımlı kalmamak da önemli.
    Özellikle ev ısıtmasında verimli olmayan linyit kömürü yatakları açısından ülkemiz çok zenginken bu kaynağın kullanılmaması israf olur. Yabancı ülkeler linyitleri tükendiği için kapatıyor santralleri. Asla çevrecilik dertleri yok. Gerçekten çevreci olsalardı Kyoto Protokolünü imzalarlardı. Dünyayı en çok kirleten ABD başta olmak üzere devletler bu protokolü imzalamamışken kimse onların çevreciliklerinden dem vurmasın.

• gına geldi her haber altına siyasi iğneleme yapanlardan.

• WB kullanıcısına yanıt
    fantomasds kullanıcısına yanıt
    @WB
    2023'te %30'un çok daha üzerine çıkılmalı. Zaten şuanda o %30 üretimi yapabiliyoruz. En az %40 olması zor olsa da gerçekçi bir hedef olur.

@fantomasds
    Çevre kirliliği olarak Dünya kritik seviyeleri aşıyor, ne kadar fosil yakıttan uzaklaşsak o kadar kar ama yapamıyoruz işte. Trakya'ya bir sürü termik santral yapılması gündemde, hani dediğin gibi yerli kaynak olarak linyit kullanılsa neyse de ithal kömür ne yerli oluyor, ne de çevreye zarar vermeyi kesiyor. Ha kömür santrallerinin bile gelişmiş filtre sistemleri ile zararını yoka indirmek ve artık ürünleri kullanmak mümkün oluyor ama ülkemizde arıtma tesisi kurup çalıştırmayanlar gibi filtreyi de çalıştırmayanlar olacaktır.

Bkz. Bir önceki saatte üretilen elektriğin kaynakları. Gece yazdığım için durum gündüzden biraz farklı ama yine de ortada.
    Yenilenebilir olarak %28 kadar bir üretimimiz var. İthal kömür tüketimi ise linyitten neredeyse her zaman bir miktar önde. Fosil kaynakların üretimimizdeki ağırlığı da ortada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

@WB
    2023'te %30'un çok daha üzerine çıkılmalı. Zaten şuanda o %30 üretimi yapabiliyoruz. En az %40 olması zor olsa da gerçekçi bir hedef olur.

@fantomasds
    Çevre kirliliği olarak Dünya kritik seviyeleri aşıyor, ne kadar fosil yakıttan uzaklaşsak o kadar kar ama yapamıyoruz işte. Trakya'ya bir sürü termik santral yapılması gündemde, hani dediğin gibi yerli kaynak olarak linyit kullanılsa neyse de ithal kömür ne yerli oluyor, ne de çevreye zarar vermeyi kesiyor. Ha kömür santrallerinin bile gelişmiş filtre sistemleri ile zararını yoka indirmek ve artık ürünleri kullanmak mümkün oluyor ama ülkemizde arıtma tesisi kurup çalıştırmayanlar gibi filtreyi de çalıştırmayanlar olacaktır.

Bkz. Bir önceki saatte üretilen elektriğin kaynakları. Gece yazdığım için durum gündüzden biraz farklı ama yine de ortada.
    Yenilenebilir olarak %28 kadar bir üretimimiz var. İthal kömür tüketimi ise linyitten neredeyse her zaman bir miktar önde. Fosil kaynakların üretimimizdeki ağırlığı da ortada.

Grafik bilgilerini nereden aldınız kaynak göremedim. Ülkemeizde enterkonnekte sistem vardır. Bu ne demektir? Elektrik depolanamaz. (Pil elektriği depolamaz, o an için üretir.) Ne kadar ihtiyaç varsa o kadar üretirsiniz. Gündüz (tek vardiyalı) fabrikalar çalışmaya başlayınca Ankara Gölbaşındaki yük tevzi merkezi emir verir. Trakyadaki 5. termik santral devreye gir. Keban 7 numaralı türbin de devreye girsin gibi. Gece sizin yazdığınız saatlerde de tasarruf yapmak için bazı santralleri devreden çıkartır. Çünkü ihtiyaç yoktur ( herkes uykudadır, aydınlatma azdır enerji çekimi azdır.) ve fazla ürettiğin enerji boşa gidecektir. Atatürk barajı devreden çık, Yatağan devreden çık gibi. Rüzgar santrallerini devreden çıkarmaz Gölbaşı. Çünkü hem ürettiği enerji azdır. (Artvinde yeni yapılan barajın tek türbini yanılmıyorsam 168 Mwatt üretirken, lisanssız elektrik üretim yönetmeliği kapsamında yapılan bir rüzgar enerjisi türbünü 1 MWatt enerji üretir.) Hem de devletimiz yanilenebilir enerjiyi teşvik etmek için lisanssız enerji üretim yönetmeliği kapsamında yapılan yatırımlardan 10 yıl boyunca elektrik alacağını garanti etmiştir. Bu nedenle müteşebbislere verdiği sözü tutmak için de gece de olsa rüzgar türbinlerini devreden almaz. Tabi bu lisanssız elektrik üretim yönetmeliğinden faydalanıp kurulan santraller için geçerli. Lisanslı santraller de benzer anlaşmalar yapmış olabilir devletle. Çünkü bu santraller pahalı yatırımlar, aralıksız çalışacak ki kendini ilk 5-6 yılda amorti etsin ve yatırımcısına gelir getirmeye başlasın.
    Bir sözümde köçekçi arkadaşa olacak. Bizim kültürümüzde kadınları erkeklerin önünde oynatmak yoktur. Çünkü her kadın bir erkeğin kız kardeşi, kızı, karısı, annesi, teyzesi halasıdır. Ben annemi veya karımı erkeklerin önünde oynatmam. Bu nedenle köçekler oynar. Bazı erkekler karılarını annelerini kız kardeşlerini ulu orta oynatabilir, o da mide meselesi. Boynuzları yeterince uzadığından mideleri kaldırıyor demek ki.
  • fantomasds kullanıcısına yanıt
    TEİAŞ Yük Tevzi Bilgi Sistemi.
    Hatta günlük belli saatlerde de tüketim 40 bin MW düzeylerine yaklaşmaya başlamış, yaz dönemi gibi yüksek puantlar olacak gibi.

Enterkonnekte sistemi biliyorum. Zamanında o garantiler termik santrallere bile verilirdi, burada Marmara Ereğlisi'ndeki santrallere verilmiş ve iyi fiyattan sattılar sürekli 20 yıl. :)
    Boşa gitmenin dışında elektriğin frekansını 50'den bile yukarı kaydırabilir fazla üretim. Şebekenin yönetimini zorlaştırıyor direk. Rüzgar santrallerinin sayesinde geçen yıl bazı günlerin sabah saatlerinde termik santraller bedava çalışır duruma gelmişti.
  • Gediz Elektrik dir demiştim değilmiş.
    Ege de benimde bir 6 ay cslıştığım her enerji sektöründe olmaya çalışan ve dağıtımını ysptığı elektriği kendi üretmeye çalışan bereket enerji alt kuruluşudur :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.