Şimdi Ara

LCD'de KONTRAST ayarı ne kadar önemli???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
15.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar pek bi acelem yok bu işler aceleye gelmez!!önümüzdeki 2 hafta içinde bilemedik 3hafta içinde 32"lik bir lcd tv almak istiyorum odama. forumu gezdim dolaştım kablo tvde çokta iyi olmadıklarını gördüm ama elimden bişey gelmez 7 yıldır kabloludayız..mart ayında da ps3 almayı düşünüyorum..asıl ozaman kullanacağım lcd tv mi..

üst konuyada baktım lcd alırken iki önemli husustan bahsedilmiş parlaklık ayarı ve kontrast...zaten baktığım modellerin neredeyse hepsinde parlaklık ayarı 500cd/m2..ama kontrastları değişik..bu yüzden çelişkide kaldım..şimdi alacağım tv bunlar arasından birisi olacak ama biri 3000 biri 1200 biride 2000konrtast ayarına sahip soracağım soruyu zaten başlıkta belirttim çok fazla fark olurmu fark yoksa cebime en uygun olanımı seçeyim arkadaşlar???

Samsung (1) 32"(kontrast 2000)

Toshiba 32" (kontrast 1200)

Samsung (2) 32" (kontrast 3000)

siz olasanız hangisi ni seçersiniz?

bu arada bütçemde 2000ytl civarı.. 1000ytl peşin gerisi taksitle..en yakın yerde teknosa olacağı için teknosadan alacağım!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi audioslave -- 8 Şubat 2007; 23:27:25 >

• Ben Samsung al derim, daha yeni aldım ve şu an odamda bilgisayara bağlı şekilde kullanıyorum. Benim modelin kontrastı 6000 ve renkler inanılmaz canlı, ayrıca abrtı değil, tam doğal görüntü var. Modeli de n li birşeydi. Bence git bakarak al, ben öyle yaptım. Senin gözüne hangisi iyi giderse onu al. Ama samsungtan şaşma derim. Hatta bir tane kampanyalı samsung vardı, 2000 ytl yapmışlardı fiyatı, git iyice izle.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yilmaz196

Ben Samsung al derim, daha yeni aldım ve şu an odamda bilgisayara bağlı şekilde kullanıyorum. Benim modelin kontrastı 6000 ve renkler inanılmaz canlı, ayrıca abrtı değil, tam doğal görüntü var. Modeli de n li birşeydi. Bence git bakarak al, ben öyle yaptım. Senin gözüne hangisi iyi giderse onu al. Ama samsungtan şaşma derim. Hatta bir tane kampanyalı samsung vardı, 2000 ytl yapmışlardı fiyatı, git iyice izle.

hocam bilgisayara bağlayınca nasıl görünüyor resim gfilan ekleme şansın varmı

• Yüksek kontrastlılardaki canlılık pek hoş özellik ile yeni nesil Samsunglarda.Siyahlarda daha siyah olarak görülüyor (Genelde koyu gri gibi görünüyor çoğu lcd de) sonuçta insan gözü kontrastı sever.Ben de yüksek kontrastlılardan yana oyumu kullanıyorum.
  • 3000:1 Dinamik Kontraslı bir üründe çok iyi görüntü alırsın...Tercihini bu şekilde kullanırsan bence pişman olmazsın
  • Kontrast degeri ekranda aynı anda gosterilirken siyahın beyaza oranıdır.
    Lcd ler panel arkasında surekli guclu bir floresanla aydınlatılırlar. Ekran ısıgını ve renklerini bu floresandan karsılar. Burda lcd lerin bir zaafı ortaya cıkar. Guclu ısık panelin on tarafına sızar. Tamamen siyah konumdaki calısan lcd lere bakın kenarlarda ki ısık sızmasını ve daha parlak oldugunu goreceksiniz.
    İste bu olay tamamen siyah uretimini onler ve kontrast ta duser. Daha guclu ısık daha fazla ısık sızması demektir, daha az ısıkta parlaklıgı kısıtlayacaktır. Firmalar kendilerine gore olcum bicimleri ile yuksek kontrast oranı cıkarıp yazarlar aldanmayın. Bu teknoloji yuksek kontrastlara izin vermiyor malesef.
    Bazı urunler bu zaafı biraz olsun telafi etmek icin karanlık sahnelerde floresanın aydınlatmasını otm kısan teknoloji kullanıyor boylece biraz daha az ısık sızması oluyor. Hatta bir uretici floresan yapı yerine panel arkasında tamamen ledlerle aydınlatma yaparak bu zaafı asmaya calısıyormus.
    Plazmalar ise boyle bir floresan yapı olmadıgı icin cok daha yuksek kontrast oranı vardır. Yani sadece istenilen bolgedeki fosfor aydınlatılır diger bolgeler tamamen karanlık kalır buda siyahın beyaza oranını cok arttırır.

LCD icin yazılan kontrastlara bakarken standart olcumlere bakın. Dinamik kontrast biraz hile iceren olcumdur. Cok kaile almayın. Cunku dinamik kontrastta once ekran tamamen karatılır birde arkadaki floresan ısıgı kısılır sonrada ekran tamamen beyaz yapılır ve floresan ısıgı max acılır. Burdaki siyahın beyaza oranı olculur alın size dinamik kontrast. Aslında kontrast olcumu ekranda aynı anda siyah beyaz varken olculen degerdir. Floresan yapıyla bu kadar yuksek kontrast alınması cok zordur. Ticari kaygılar malesef bu tur hileleri beraberinde getiriyor.

Normal Kontrast degeri ne kadar yuksek olursa o kadar dogal siyah renk elde edersiniz. Gercek kontrast degerleri yuksek olan plazmalar karanlık sahnelerde cok basarılıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 9 Şubat 2007; 10:55:13 >

• bu yüzdendir ki.. şu an Plazma alınır. OLED çıkana kadar LCD almama taraftarıyım..
  • quote:

Orjinalden alıntı: :::ABSOLUT®:::

arkadaşlar pek bi acelem yok bu işler aceleye gelmez!!önümüzdeki 2 hafta içinde bilemedik 3hafta içinde 32"lik bir lcd tv almak istiyorum odama. forumu gezdim dolaştım kablo tvde çokta iyi olmadıklarını gördüm ama elimden bişey gelmez 7 yıldır kabloludayız..mart ayında da ps3 almayı düşünüyorum..asıl ozaman kullanacağım lcd tv mi..

üst konuyada baktım lcd alırken iki önemli husustan bahsedilmiş parlaklık ayarı ve kontrast...zaten baktığım modellerin neredeyse hepsinde parlaklık ayarı 500cd/m2..ama kontrastları değişik..bu yüzden çelişkide kaldım..şimdi alacağım tv bunlar arasından birisi olacak ama biri 3000 biri 1200 biride 2000konrtast ayarına sahip soracağım soruyu zaten başlıkta belirttim çok fazla fark olurmu fark yoksa cebime en uygun olanımı seçeyim arkadaşlar???

Samsung (1) 32"(kontrast 2000)

Toshiba 32" (kontrast 1200)

Samsung (2) 32" (kontrast 3000)

siz olasanız hangisi ni seçersiniz?

bu arada bütçemde 2000ytl civarı.. 1000ytl peşin gerisi taksitle..en yakın yerde teknosa olacağı için teknosadan alacağım!!!

kontrastlarda standart olsa, böyle bir kategorizasyon ve kaygı doğru olabilir ama ben 2000 kontrast değeri olanın 3000 kontrast değeri olandan pratikte daha iyi kontrast görüntüsü yakalayabileceğine inanıyorum.

• peki samsungun LE32R32B modeli dinamik kontrast 2000:1 diyor bunun gercek kontrastini nasil ogrenebiiliriz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: BuZZLuCK

peki samsungun LE32R32B modeli dinamik kontrast 2000:1 diyor bunun gercek kontrastini nasil ogrenebiiliriz?

Malesef bir problem var : Bu dinamik kontrast vb yi test etmek için malesef resmi bir iso birimi henüz yok (En azından benim incelediğim zamanda yoktu) benzetme yapacak olur isem :Her üreticinin kendi değerleri standartları olabilir ve bu da firmadan firmaya farklılık gösterebilir.
  • Birde bunların tepki süreleri var tabi..acaba tepki süresi artıkça görüntü daha hızlı şekildemi akar gölgeleme yapmaz yoksa tepki süresi azaldıkçamı görüntüler de gölgelenme olmaz...modellerin bazıları 8ms iken bazıları 6ms olarak görüyorum.....

Birde bugünSonybayisine gittim..sonylerin lcd lerine baktım..aslında sony benim ve ailem için en iyi tv markası..fakat forumda hiç de öyle sony havası yok..yani herkesin bir sony i kötüleme tarafı var...açıkçasını sölemek gerekirse bizimde bütçemiz samsunglara yeter..fakat sony alırsak samsung aldığımızdan çok daha mutlu olacağımız kesin..zaten alırsak ta markasının bize verdiği güvenceden dolayı yani adından dolayı alırız..
    neden sony ler dh forumuna göre kötü...ne gibi eksiklikleri varda herkes sonyden uzak durun diyor...

Birde son sorum sonylerde DVB(digital video broadcasting) var..daha önceden de yazmıştım bende kablolu tv var..acaba bu özellik diğer olmayan markalara göre görüntü kalitesinde fark yaratırmı???

tşk.

• ARKADAŞIM BENCE SAMSUNG 3000.1 AL ÇÜNKÜ TOSHİBADA OLMAYAN BİR ÖZELLİK VAR NEYMİ OYUN MODU.
    OYUN OYNARKEN SAMSUNGDA TEPKİME SÜRESİ 3MS YE DÜŞÜYOR BUDA BİR AVANTAJ
  • quote:

Orjinalden alıntı: :::ABSOLUT®:::

Birde bunların tepki süreleri var tabi..acaba tepki süresi artıkça görüntü daha hızlı şekildemi akar gölgeleme yapmaz yoksa tepki süresi azaldıkçamı görüntüler de gölgelenme olmaz...modellerin bazıları 8ms iken bazıları 6ms olarak görüyorum.....

Birde bugünSonybayisine gittim..sonylerin lcd lerine baktım..aslında sony benim ve ailem için en iyi tv markası..fakat forumda hiç de öyle sony havası yok..yani herkesin bir sony i kötüleme tarafı var...açıkçasını sölemek gerekirse bizimde bütçemiz samsunglara yeter..fakat sony alırsak samsung aldığımızdan çok daha mutlu olacağımız kesin..zaten alırsak ta markasının bize verdiği güvenceden dolayı yani adından dolayı alırız..
    neden sony ler dh forumuna göre kötü...ne gibi eksiklikleri varda herkes sonyden uzak durun diyor...

Birde son sorum sonylerde DVB(digital video broadcasting) var..daha önceden de yazmıştım bende kablolu tv var..acaba bu özellik diğer olmayan markalara göre görüntü kalitesinde fark yaratırmı???

tşk.

Bizde LG 42RC2R ve sony KDL32-S2010 var LG de iyi ama sony bence kusursuz gösteriyor tavsiye ederim çok iyi lcd.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.