Şimdi Ara

Japonya dünyanın en güçlü süper bilgisayarını geliştirecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
307
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Japonya dünyanın en güçlü süper bilgisayarını geliştirecek

Süper bilgisayarlar konusunda son dönemde rekabet iyice ısınmış durumda. Çin listeye bir numaradan dahil olurken, 166 tane daha süper bilgisayarını listeye soktu ve hakimiyeti ele geçirdi. Rekabette çok gerilerde kalan Japonya ise önemli bir yatırım hamlesi başlatıyor.

Meteoroloji gibi çok yoğun veri analizi gereken işlerde kullanılan süper bilgisayarlar, ayrıca Amazon Web Services, Netflix gibi sistemlerin de temel dinamiğini oluşturuyor. Süper bilgisayarlar artık bir ülkenin teknolojik gücünü de gözler önüne sermesi açısından önemli.

Yatırım Hamlesi

Japonya ekonomi bakanı yaptığı açıklamada, dünyanın en güçlü süper bilgisayarını geliştirmek için 173 milyon dolar bütçe ayırdıklarını belirtti. Projenin ihalesini almak isteyen firmalar 8 Aralık tarihine kadar teklif verecek. Sonrasında ise ihalenin yapılacağı belirtiliyor.

Süper bilgisayar özellikle yapay zeka ve derin öğrenme konularında kullanılacak. Diğer taraftan bağlantılı olarak otonom araçlar, yenilenebilir enerji, robot teknolojileri de bu imkanlardan faydalanacak. Yeni süper bilgisayarın 130 PFLOPS gücünde olması planlanıyor.

Ayrıca Bkz.Amaçsız bir kuyu kazma etkinliğine para verir misiniz?
    Hali hazırda dünyanın en güçlüsü olan Çinli TaihuLight, 93 PFLOPS seviyesindeydi. Bu bakımdan yüzde 30 civarında bir artış anlamına geliyor. Elbette diğer ülkeler de boş durmuyor. Kendi sunucu işlemcisini geliştirerek önemli bir adım atan Çin, muhtemelen gelecek yıl da liderliği kimseye bırakmayacaktır. Hatta Japonya’nın yeni süper bilgisayarını da geride bırakacak bir sistemle karşımıza çıkabilir.  

• Ekrem abicim çok geriden geliyorsun. Kardeş sitelerinizi de takip etsen iyi olur bence, oralarda bizden önce görüp günler öncesinden haberleştirebilirsin :))

• Bizde 400 milyon dolara saray yaptık işte. 3 tane süper bilgisayar parasına. 1000 odalı bence daha iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Batumatu

Bizde 400 milyon dolara saray yaptık işte. 3 tane süper bilgisayar parasına. 1000 odalı bence daha iyi.

400 milyon değil , 1.5 milyar dolara yapıldı. Yaklaşık 5 milyar Türk lirası para harcandı.
    Halk kredi borç batağındayken , işsizlik çığ gibi büyürken, lüks saray yapıp içinde saltanat hayatı yaşayanlar bizden değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dalavere34 -- 28 Kasım 2016; 17:12:52 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Bizde 400 milyon dolara saray yaptık işte. 3 tane süper bilgisayar parasına. 1000 odalı bence daha iyi.

Para ile süper bilgisayar yapılmıyor maalesef. Para ile Saray yaparsın, Bina yaparsın, Binanın içine en son teknoloji cihazlar alırsın ama Binanın içinde çalışacak Mühendis, makineleri kullanacak teknisyen bulamazsın. kısacası sen 10 süper bilgisayar parası harcasan, süper bilgisayardaki işlemciyi bile yapamazsın
  • türkiyeyede lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dalavere34

quote:

400 milyon değil , 1.5 milyar dolara yapıldı. Yaklaşık 5 milyar Türk lirası para harcandı.
    Halk kredi borç batağındayken , işsizlik çığ gibi büyürken, lüks saray yapıp içinde saltanat hayatı yaşayanlar bizden değildir.

Bi de bakmışın sarayın duvarları hep bilgisayar dolu
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

Para ile süper bilgisayar yapılmıyor maalesef. Para ile Saray yaparsın, Bina yaparsın, Binanın içine en son teknoloji cihazlar alırsın ama Binanın içinde çalışacak Mühendis, makineleri kullanacak teknisyen bulamazsın. kısacası sen 10 süper bilgisayar parası harcasan, süper bilgisayardaki işlemciyi bile yapamazsın

Tam tersi herşey para ile yapılıyor. Sen o bilgisayarı yapacak mühendise hak ettiği yaşam standardını sağlarsan adam başka ülkeye göç etmek zorunda kalmaz. Bu ülkede fizik mezunları çaycılık yapmak zorunda kalırken boşta kalan hiçbir imam hatipli yok. İşte böyle bir ülkede hiçbir teknolojik ürün gelişmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

quote:

Tam tersi herşey para ile yapılıyor. Sen o bilgisayarı yapacak mühendise hak ettiği yaşam standardını sağlarsan adam başka ülkeye göç etmek zorunda kalmaz. Bu ülkede fizik mezunları çaycılık yapmak zorunda kalırken boşta kalan hiçbir imam hatipli yok. İşte böyle bir ülkede hiçbir teknolojik ürün gelişmez.

işte böyle düşündüğümüz için kaybediyoruz. bu ülkedeki her birey bütünün bir parçasıdır. her birey kendi görevlerini en mükemmel şekilde yapmadığı sürece yöneticilerde suç aramaya devam edeceğiz. bir mühendis özel sektörde kendine yer bulamıyorsa tabi ki çaycılık yapacak. iman hatip diploması ile mühendis olarak işe başlamıyorsa benim için mahsuru yok. boşta kalmasınlar tabiki

• 130 - 93 PFLOPS oranı yaklaşık yüzde kırk'a ( % 40 ) geliyor (ukalalık gibi olmasın)

• Şu saray yorumlarını görünce aklıma direk ABD'deki Beyaz Saray'ın tamiri için harcanan 600+ milyon $ için ağlayanlar geliyor. Sanırım her ülkede bu para işi aynıç.

• quote:

quote:

quote:

quote:

işte böyle düşündüğümüz için kaybediyoruz. bu ülkedeki her birey bütünün bir parçasıdır. her birey kendi görevlerini en mükemmel şekilde yapmadığı sürece yöneticilerde suç aramaya devam edeceğiz. bir mühendis özel sektörde kendine yer bulamıyorsa tabi ki çaycılık yapacak. iman hatip diploması ile mühendis olarak işe başlamıyorsa benim için mahsuru yok. boşta kalmasınlar tabiki

Çok sığ ve ülke gerçeklerinden tamamen uzak bir yorum. Belli ki amacın sadece saray erkanını savunmak.

Sen istediğin kadar görevini yerine getir, ortaya proje koy ne yazar. Devletin teknoloji!! kurumu senin projen yerine ilahi okunmuş fasulyeyi seçer ve ona yatırım yapar. Herşeye rağmen riske girdin, firma kurdun diyelim. Bu vergi yüküyle bırak ar-ge çalışmalarına kaynak ayırmayı ayakta kalabilmen bile mucize. Hadi kaldın diyelim, şerefini kenara atıp hükümet yalakası olmazsan her konuda bir adım gerisin demektir. Hak etsen dahi ihale falan alamazsın. Hakkını aramak için mahkemeye gitsen ülkede hukuk olmadığı için boşa uğraşmış olursun.

Bütün hepsini geçelim ve sadece meraklı bir genç olalım. Bu gencin üretken olabilmesi için en başta maddi rahatlığa ve huzura ihtiyacı var. Siyasetçilerin hergün ülkeyi gerip insanları ayrıştırdığı, "%50 yi salarım üstünüze" dediği, kendisine oy vermeyeni aşağıladığı, bunlar solcu, bunlar ateist, bunlar komunist diye hakaret ettiği bir ortamda, insanların geleceklerinden endişe ettiği bir ortamda kimse halktan üretken olmasını bekleyemez.

Şu hacettepe üniversitesinin geliştirdiği %100 elektrikli ve yerli bir araç vardı hani bilirsin. Hükümette yerli araç için babayiğit falan arıyordu hani. Merak ediyorum o arkadaşlar niçin desteklenmedi de projeyi toprağa gömdü acaba bir fikrin varmı? O arkadaşlar ilahi dinleyen badem bıyıklı yalaka tipler olsaydı ne olurdu acaba? En önemlisi de o arkadaşlar bu hayal kırıklığı ile bundan sonra ne yapacak sence?

Ne yapacakları çok açık. Buldukları ilk fırsatta çalışmalarının değer görüldüğü ülkelere göç edecekler.

• - Elektrik Sağlanması
    - Soğutması
    - Kullanmayı Bilen Mühendisleri
    - Bakımı
    - Güvenliği

en önemlisi VatanSever insan gerekiyor

ondan sonra Süper Bilgisayar Kurma Hayalini Kurun.

INTEL VE NVIDIA'nın parçalarını kullanacaksanız, ABD size kısıtlı sayıda satıyor, Benden iyi olmasın diye.

Çin Kendi İşlemcisi ile Yapmıştı en son, Şimdi de japonlar nasıl yapacak merak ediyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Çok sığ ve ülke gerçeklerinden tamamen uzak bir yorum. Belli ki amacın sadece saray erkanını savunmak.

Sen istediğin kadar görevini yerine getir, ortaya proje koy ne yazar. Devletin teknoloji!! kurumu senin projen yerine ilahi okunmuş fasulyeyi seçer ve ona yatırım yapar. Herşeye rağmen riske girdin, firma kurdun diyelim. Bu vergi yüküyle bırak ar-ge çalışmalarına kaynak ayırmayı ayakta kalabilmen bile mucize. Hadi kaldın diyelim, şerefini kenara atıp hükümet yalakası olmazsan her konuda bir adım gerisin demektir. Hak etsen dahi ihale falan alamazsın. Hakkını aramak için mahkemeye gitsen ülkede hukuk olmadığı için boşa uğraşmış olursun.

Bütün hepsini geçelim ve sadece meraklı bir genç olalım. Bu gencin üretken olabilmesi için en başta maddi rahatlığa ve huzura ihtiyacı var. Siyasetçilerin hergün ülkeyi gerip insanları ayrıştırdığı, "%50 yi salarım üstünüze" dediği, kendisine oy vermeyeni aşağıladığı, bunlar solcu, bunlar ateist, bunlar komunist diye hakaret ettiği bir ortamda, insanların geleceklerinden endişe ettiği bir ortamda kimse halktan üretken olmasını bekleyemez.

Şu hacettepe üniversitesinin geliştirdiği %100 elektrikli ve yerli bir araç vardı hani bilirsin. Hükümette yerli araç için babayiğit falan arıyordu hani. Merak ediyorum o arkadaşlar niçin desteklenmedi de projeyi toprağa gömdü acaba bir fikrin varmı? O arkadaşlar ilahi dinleyen badem bıyıklı yalaka tipler olsaydı ne olurdu acaba? En önemlisi de o arkadaşlar bu hayal kırıklığı ile bundan sonra ne yapacak sence?

Ne yapacakları çok açık. Buldukları ilk fırsatta çalışmalarının değer görüldüğü ülkelere göç edecekler.

Devlet demişsin, mahkeme demişsin, siyasetçi demişsin. buralarda görevli kişiler bizim içimizden kişiler değil mi. devlet dediğin biziz arkadaş başkası değil.uzaydan gelip millet vekili, hakim, savcı olunmuyor

• Konu ne saray :D Bi bitmediniz gitti arkadaş ! Teknoloji sitesinde tek dert var siyaset süper bilgisayarın ne olduğunu bile bilmiyor saraya harcanan parayla notebook satın alır gibi süper bilgisayar alabileceğini sanıyor. Bilgisayarı bilemem ama bunu diyen arkadaşlar inanın süpersiniz ;)

• quote:

"Devlet demişsin, mahkeme demişsin, siyasetçi demişsin. buralarda görevli kişiler bizim içimizden kişiler değil mi."

Değil. Öyle zannedildiği için bu haldeyiz.
  • quote:

quote:

"Devlet demişsin, mahkeme demişsin, siyasetçi demişsin. buralarda görevli kişiler bizim içimizden kişiler değil mi."

Anladığım kadarı ile yakın tanıdığın kişilerden Hukukçu, siyasetçi, Devlet memuru yok. çok izole bir çevrede yaşıyor olmalısın. kıskandım seni.
  • quote:

quote:

quote:

Anladığım kadarı ile yakın tanıdığın kişilerden Hukukçu, siyasetçi, Devlet memuru yok. çok izole bir çevrede yaşıyor olmalısın. kıskandım seni.

Benim kıskanılacak birşeyim yok, ben sade bir vatandaşım. Ama sen "devleti yönetenler bizim içimizden kişiler" dediğine göre sanırım çevren çok zengin ve çok lüks bir hayat yaşıyor olmalısın. Aksine ben seni kıskandım.

Ben sizin (siyasetçilerin) ayran içtiğiniz altın varaklı bardaklardan satın alabilmek 1 ay çalışmak zorundayım. Sizin yattığınız yerden aldığınız 1 aylık maaşı kazanabilmek için 1 yıl çalışmak zorundayım. Sizin sadece 2 senede hak ettiğiniz emeklilik hakkı için ömür boyu çalışmak zorundayım.

Ama buna da şükür tabi. Demekki fıtratımızda bu var. Zaten koskoca milletvekili sıradan vatandaş gibi yaşayacak değil ya HAŞA. Biz çalışacağız ki devleti yönetenler zengin olsun. Biz askere gidip öleceğiz ki onlar ve çocukları huzur içinde yaşasın değil mi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Benim kıskanılacak birşeyim yok, ben sade bir vatandaşım. Ama sen "devleti yönetenler bizim içimizden kişiler" dediğine göre sanırım çevren çok zengin ve çok lüks bir hayat yaşıyor olmalısın. Aksine ben seni kıskandım.

Ben sizin (siyasetçilerin) ayran içtiğiniz altın varaklı bardaklardan satın alabilmek 1 ay çalışmak zorundayım. Sizin yattığınız yerden aldığınız 1 aylık maaşı kazanabilmek için 1 yıl çalışmak zorundayım. Sizin sadece 2 senede hak ettiğiniz emeklilik hakkı için ömür boyu çalışmak zorundayım.

Ama buna da şükür tabi. Demekki fıtratımızda bu var. Zaten koskoca milletvekili sıradan vatandaş gibi yaşayacak değil ya HAŞA. Biz çalışacağız ki devleti yönetenler zengin olsun. Biz askere gidip öleceğiz ki onlar ve çocukları huzur içinde yaşasın değil mi?

Hani demiştim ya birey olarak herkes üzerine düşen vazifeyi en iyi şekilde yapmalıdır diye, Eğer bir millet vekili üzerine düşen vazifeyi en iyi şekilde yapıyorsa varsın altın varaklı bardaktan ayran içsin. Ama maalesef halk olarak o anlayışta değiliz. Devletin malı deniz, yemeyen domuz anlayışını benimsemişiz. devleti yöneten kişiler için baya bir saydırmış sın, bu konuda haksız da sayılmazsın. bu saydırdığın şeyleri "kıskanıyor" olman aslında seninde bizden biri olduğun anlamına gelir.

• Boşuna demiyoruz en iyi pc toplama pc dir diye..
    Bakın japonlar da pc topluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.