Şimdi Ara

Mars'ta bulunan dev buz kütlesi yerleşimcilerin işini kolaylaştırabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mars'ta bulunan dev buz kütlesi yerleşimcilerin işini kolaylaştırabilir
    Mars'ın yüzeyinin altında devasa buz kitlelerinin bulunduğu bir süredir biliniyordu, ancak bugüne kadarki genel kanı bu buz kütlelerinin sadece kutup bölgelerinde yer aldığı yönündeydi. Mars'ın yüzeyinde yürütülen yeni araştırmalar ise bu kanının yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

NASA tarafından Mars'ın incelenmesi için uzaya fırlatılan Mars Reconnaissance Orbiter aracının yerin altına giren radarını kullanan araştırmacılar, Utopia Planitia havzasında devasa bir buz kitlesi buldular. 60 ile 200 metre arası bir kalınlığa sahip olan bu devasa buz kitlesinin alan olarak New Mexico eyaletinden daha büyük olduğu söyleniyor. Üstelik bu buz tabakasının en az yüzde 50 saflıkta olduğu söyleniyor.

Utopia Planitia'nın yüzeyindeki çatlakları ve çökükleri inceleyen araştırmacılar, uzun süredir bu bölgede buz kitlelerinin bulunduğunu düşünüyorlardı. Ancak daha önce gezegeni inceleyen Mars Odyssey uzay aracı sadece yüzeyi inceleyebildiği için bu teori doğrulanamıyordu. Mars Reconnaissance Orbiter'ın yerin altına girebilen radarı yüzeyin altındaki buz kitlesinin keşfini mümkün hale getirdi.

New York Times'a konuşan araştırmacılara göre Utopia Planitia havzasının altındaki bu devasa buz kütlesi, büyük ihtimalle Mars'ın buz çağı sırasında oluştu ve toprak altında kaldığı için buharlaşmadan veya eriyip bir göle dönüşmeden buz halinde kaldı.

Bulunan bu yeni buz kütlesi, Kızıl Gezegen'in geçmişini anlamak için son derece önemli bir buluş olmasının yanı sıra gezegen ile ilgili gelecek planlarını da yakında ilgilendiriyor. Gelecekte Mars'a koloni kuracak yerleşimciler, yeni bulunan bu buz kütlesi sayesinde kutuplar yerine, şartların çok daha elverişli olduğu Utopia Planitia bölgesine yerleşebilecekler.

• Herifler taktı kafayı agaaa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mars'ta hiçbir zaman Dünya'daki gibi bir atmosfer olamayacağı için ancak ve ancak odaların içerisinde bir kolonileşme olacaktır ve özel kıyafetsiz yüzeyde seyahat mümkün değil. Sıcaklık farkına zaten hiç değinmiyorum bile. Benim merak ettiğim kendi kendine yetebilen bir ekosistemi nasıl oluşturacaklar? Buna harcanacak maliyet ne olacak? BU kadar maliyete rağmen kendi kendine yetemezse o zaman vazgeçilebilir ki bu daha trajik bir sonuç doğuracaktır. Onca emek, masraf terkedilebilir. Örnekleri var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Behnanbalaban

Mars'ta hiçbir zaman Dünya'daki gibi bir atmosfer olamayacağı için ancak ve ancak odaların içerisinde bir kolonileşme olacaktır ve özel kıyafetsiz yüzeyde seyahat mümkün değil. Sıcaklık farkına zaten hiç değinmiyorum bile. Benim merak ettiğim kendi kendine yetebilen bir ekosistemi nasıl oluşturacaklar? Buna harcanacak maliyet ne olacak? BU kadar maliyete rağmen kendi kendine yetemezse o zaman vazgeçilebilir ki bu daha trajik bir sonuç doğuracaktır. Onca emek, masraf terkedilebilir. Örnekleri var...

Bu dünya ile çarpışma yörüngesine giren 15km lik bir taşı yok edemezsek ne olacak? Bu aklımızla yok mu olalım? Bizim coğrafyamız için bunlar önemsiz konular ama Dünya bu felaketlerin yaşanabileceğini gayet iyi biliyor. Ya da güneş ısındı diyelim ortalama sıcaklık dünyada 80 derece oldu ne yapacağız? Kimse keyfinden çorak, soğuk gezegenlere göç etmeyi planlamıyor zaten.

• Uzay madenciliği başlasada, Dünya madenler için çevreye verilen zararlar biraz olsun azalsın.

• vamp kullanıcısına yanıt
    Nadir dünyalar hipotezi diye bir şey var onu bir araştırın önce. Güneş Sistemi ve belki de Evren'de meteor aktivitesi olarak en düşük gezegende yaşıyoruz. Bu gezegenin belki de evrimleşme sürecinde üst-kompleks canlılık düzeyine atlamasını sağlayan en önemli özelliği. Bu sağlayan şey ise birden fazla yani multifaktöryel. Bunun başında Atmosfer, Ay ve Jüpiter geliyor. Her neyse, tutup da Güneş ısınınca ya da meteor çarpınca gibi bilimsel değeri olmayan ya da son derece az olan örneklerle konuyu ilerletmek mümkün değil. Dünyada olacak şey, Dünya dışı değil bizzat insanlar tarafından Dünya içi etkenler yüzünden olacaktır. Zaten araştırmacıların korkusu da bu yönde. En çok korkulanı da Nükleer savaş.

Ayrıca benim bahsettiğim husus ile sizin dikkatinizi çektiğiniz konunun bir alakası da yok, ne diye bana cevap verdiniz onu da anlamadım. Ülkemiz için önemsiz olduğu gerçeği ABD ve Avrupa içinde geçerli. Nasa'nın pek çok ödeneği başarısız roket denemeleri sonucu kesildi ABD'de. Pek çok programını sonlandırdı. Onlarca yıldır, soğuk savaş sağ olsun kim daha çok ileri gidecek diye çalışmalar yürütüldü uzay programlarında. Mevcut durumun yürütülmesinde birkaç idealist insan dışında dünya genelinde ne bir bilim camiası ne de devletler düzeyinde konsessus da mevcut değil. Yani Mars'a kolonileşelim, Dünya'da her an kıyamet kopabilir diye bir sebep belkide sonlardadır mevcut çalışmalar için. Bu sadece kamuyu, bu harcanan paralar boşa gitmiyor bakın diyerek rahatlatmaktan öte bir şey de değil. Olası bir kıyamet senaryosunda yine en elverişli- ucuz yer Dünya'da olacaktır.

Bir kez daha vurgulamak istiyorum, ne bilim camiasında ne de hiçbir ülkede devlet düzeyinde Dünya'da kıyamet kopacak o zaman gidelim bir yerlerde kolonileşelim diye bir politikası yok. Olaylar merak ve geleceğe yatırım maksadıyla sürmekte. Öyle ya da böyle İnsanoğlu Dünya dışına çıkacak ve bunu en ucuz yolla yapmak istiyor. 40 sene önce Ay'a birden çok kez giden İnsanlık Mars'a neden bu kadar uzun süredir ayak basmadı? Sebebi maliyet, geri dönüşüm ve kalıcılık oluşturmak içindi. Şu an Mars'a gidecek teknolojimiz var ama pahalı, mesela SpaceX bu sebeple yeniden kullanılabilir roket sistemleri üzerinde çalışıyor tek amaçları Mars'a defaatle gidip gelecek ulaşım araçları üretebilmek. Bu daha da uzatılabilir. Olayın aslı bu yani, kıyamet filan değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Behnanbalaban -- 27 Kasım 2016; 17:14:2 >

• marsta tuvaletlerde taharet muslugu da olacak o zaman hem abdest falan da alabilirsiniz hadi yine iyisiniz hacilar marsta namaz kilmak herkese nasip olmaz. allah'a yakin olmak her zaman daha onemlidir bunun mars'i dunyasi olmaz ama namaz saatleri sasabilir uzayda zaman kavrami biraz farklidir, uzay zamani buker ve zaman daha yavas akar dunyaya gore ama bunlar ufak sorunlar cozulur kazasini kilarsiniz onemli olan niyet sonucta mars topraklarina pAK alninizi koyup dünyaya dogru namaz kilacaksiniz bu inanilmaz bisey. belki o zamana kadar uzaylilar bizi bulur ve onlarla cuma'ya gideriz. i love science <3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi comarsavar -- 27 Kasım 2016; 18:55:16 >
  • yaw he he..

• Hemen yerleşmemiz lazım marsa oranında içine edelim bir an önce...

• size çok basit bir soru uzayda yolculuk yaparken namazı hangi yöne doğru kılacaksınız dünya ve sizin geminiz sürekli hareket halinde olacak hadi diyelim mükemmel otomatik sistemler sizi hep 360 derece hep dünyaya doğru çevirmeyi sağladı ozaman tapındığınız nokta dünyamı olacak veya yaratıcı diye tapındığınız nokta dünyadaki siyah bir betonmu olmuş olacak?

• quote:

Nadir dünyalar hipotezi diye bir şey var onu bir araştırın önce. Güneş Sistemi ve belki de Evren'de meteor aktivitesi olarak en düşük gezegende yaşıyoruz. Bu gezegenin belki de evrimleşme sürecinde üst-kompleks canlılık düzeyine atlamasını sağlayan en önemli özelliği. Bu sağlayan şey ise birden fazla yani multifaktöryel. Bunun başında Atmosfer, Ay ve Jüpiter geliyor. Her neyse, tutup da Güneş ısınınca ya da meteor çarpınca gibi bilimsel değeri olmayan ya da son derece az olan örneklerle konuyu ilerletmek mümkün değil. Dünyada olacak şey, Dünya dışı değil bizzat insanlar tarafından Dünya içi etkenler yüzünden olacaktır. Zaten araştırmacıların korkusu da bu yönde. En çok korkulanı da Nükleer savaş.

Ayrıca benim bahsettiğim husus ile sizin dikkatinizi çektiğiniz konunun bir alakası da yok, ne diye bana cevap verdiniz onu da anlamadım. Ülkemiz için önemsiz olduğu gerçeği ABD ve Avrupa içinde geçerli. Nasa'nın pek çok ödeneği başarısız roket denemeleri sonucu kesildi ABD'de. Pek çok programını sonlandırdı. Onlarca yıldır, soğuk savaş sağ olsun kim daha çok ileri gidecek diye çalışmalar yürütüldü uzay programlarında. Mevcut durumun yürütülmesinde birkaç idealist insan dışında dünya genelinde ne bir bilim camiası ne de devletler düzeyinde konsessus da mevcut değil. Yani Mars'a kolonileşelim, Dünya'da her an kıyamet kopabilir diye bir sebep belkide sonlardadır mevcut çalışmalar için. Bu sadece kamuyu, bu harcanan paralar boşa gitmiyor bakın diyerek rahatlatmaktan öte bir şey de değil. Olası bir kıyamet senaryosunda yine en elverişli- ucuz yer Dünya'da olacaktır.

Bir kez daha vurgulamak istiyorum, ne bilim camiasında ne de hiçbir ülkede devlet düzeyinde Dünya'da kıyamet kopacak o zaman gidelim bir yerlerde kolonileşelim diye bir politikası yok. Olaylar merak ve geleceğe yatırım maksadıyla sürmekte. Öyle ya da böyle İnsanoğlu Dünya dışına çıkacak ve bunu en ucuz yolla yapmak istiyor. 40 sene önce Ay'a birden çok kez giden İnsanlık Mars'a neden bu kadar uzun süredir ayak basmadı? Sebebi maliyet, geri dönüşüm ve kalıcılık oluşturmak içindi. Şu an Mars'a gidecek teknolojimiz var ama pahalı, mesela SpaceX bu sebeple yeniden kullanılabilir roket sistemleri üzerinde çalışıyor tek amaçları Mars'a defaatle gidip gelecek ulaşım araçları üretebilmek. Bu daha da uzatılabilir. Olayın aslı bu yani, kıyamet filan değil.

Kardeşim sen ne saçmalıyosun ya? Uzun uzun yazmışsın birde? Bütün yıldızlar ömrünün sonlarına doğru şişer ve ısınır. Sıcaklığı artar. Bu bir bilimsel gerçektir. Hani gereksiz demişsin ya araştırmalara falan he bunu da öğren bi zahmet. Sanki bir yerimizden salladık. Sanki jüpiteri saturnu bilmiyoruz bizi koruduğunu. Dinazorları neden koruyamadı saturn ve jupiter? Dinazor mu olmak istiyorsun? Demek boşuna bilime yapılan bu araştırmalar falan. O zaman bekleyelim başımıza bir tane daha kocaman bir göktaşı düşmesini? Ben sana devletin bu yönde bir çalışması var mı dedim?. Bilim adamlarının tek hayali bu. Devletin tek derdi vergi. Gelmişsin birde yukarıda alıntılayarak 20 satır saçmalamışsın ya pes yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: vamp

quote:

Kardeşim sen ne saçmalıyosun ya? Uzun uzun yazmışsın birde? Bütün yıldızlar ömrünün sonlarına doğru şişer ve ısınır. Sıcaklığı artar. Bu bir bilimsel gerçektir. Hani gereksiz demişsin ya araştırmalara falan he bunu da öğren bi zahmet. Sanki bir yerimizden salladık. Sanki jüpiteri saturnu bilmiyoruz bizi koruduğunu. Dinazorları neden koruyamadı saturn ve jupiter? Dinazor mu olmak istiyorsun? Demek boşuna bilime yapılan bu araştırmalar falan. O zaman bekleyelim başımıza bir tane daha kocaman bir göktaşı düşmesini? Ben sana devletin bu yönde bir çalışması var mı dedim?. Bilim adamlarının tek hayali bu. Devletin tek derdi vergi. Gelmişsin birde yukarıda alıntılayarak 20 satır saçmalamışsın ya pes yani.

Bence asıl saçmalayan ve çok bilmişlik taslayan sensin. Yıldızların ömürlerinin milyarlarca yıl sürdüğünü, güneşin ömrünün ise daha sadece anakol evresinde olduğumuzu da sen bilmiyorsun herhalde Güneşin ömrünü tamamlamasına milyarlarca yıl var. Daha milyarlarca yıl içindeki hidrojeni tüketecek, daha da sonra 150 milyon yıl helyum tüketecek.
    Alıntıladığın arkadaşın dili senden çok daha düzgün ve ona yazdıkları için teşekkür ediyorum. Güzel üslubu ve bilgileriyle yazdığını okutacak bir arkadaş.
    @Behnanbalaban
    Bir taraf devletlerin ve bilim insanlarının dünyada kıyamet kopacak o yüzden kaçalım diye bir derdi olmadığını söylüyor, diğer taraf sırf saldırıp felaket tellalcılığı yapıyor. Komik bir **** gerçekten.

• quote:

Orijinalden alıntı: PsychicPower

quote:

quote:

Bence asıl saçmalayan ve çok bilmişlik taslayan sensin. Yıldızların ömürlerinin milyarlarca yıl sürdüğünü, güneşin ömrünün ise daha sadece anakol evresinde olduğumuzu da sen bilmiyorsun herhalde Güneşin ömrünü tamamlamasına milyarlarca yıl var. Daha milyarlarca yıl içindeki hidrojeni tüketecek, daha da sonra 150 milyon yıl helyum tüketecek.
    Alıntıladığın arkadaşın dili senden çok daha düzgün ve ona yazdıkları için teşekkür ediyorum. Güzel üslubu ve bilgileriyle yazdığını okutacak bir arkadaş.
    @Behnanbalaban
    Bir taraf devletlerin ve bilim insanlarının dünyada kıyamet kopacak o yüzden kaçalım diye bir derdi olmadığını söylüyor, diğer taraf sırf saldırıp felaket tellalcılığı yapıyor. Komik bir **** gerçekten.

Peki cokbilen arkadasim. Burda huzurluyuz ok. Bu kaynaklarda bosa gidiyor diyelim. Peki bu kaynkalarla ne yapilmali. Bilimadamlari yandascilik yapip kendine gelir kapismi yapiyor bunca parayi. Bu insanlar tupcu mu cayci mi? Ben sizin gibi arkadaslara cok tartistim. O geresiz bu gereksiz diye soylenip herseyi hazira bekleyenleri cok gordum o bakimdan bos vermek lazim. Sizin en ust versiyonunuz "bu paralar bosa" diyor "onun yerine kilise cami yapilsin" kafasindalar. Hatta dunya dunya duzmus. vasifsiz bilimadamlari devletten destek almak icin yalanlar atiyorlarmis. Sende bu yorumlarinla bu arkadaslarin fikirlerine canak tutuyorsun. Insanoglu kendisinden veya disardan gelen bir tehlike geldiğinde hangi delige kacacak ve o gun su gereksiz bu gereksiz diyenler ne diyecek. Omrum yetmeyecek buna tabiki ama o gunleri gormek isterim. Senide en onlerde gormek isterim. Kiyamet senaryolariyla ilgili birsuru belgesel var iken sen kalkmissin kimse bunun derdinde degil diyorsun. Ya guldurme adami ya. Babasinin hayrina mi cekiyorlar bunlari insalarda bir bilinc olsun tehlikeyi farketsinler akilli olsunlar diye ugrasiyorlar. sende burda oydu buydu maliyetti konusup duruyorsun. Hersey maliyet evet demiri topraktan cikartmak maliyet ama o demiri marsa gondercek tecrubenin maliyeti topraktan cikarmanin bin kati değerinde. Ornegin memleketimizde boyle bir adam yok. Boyle bir toplulukta yok. Anliyormusun? Adamlar cabaladi ugrasti ve daha fazlasi icin ugrasiyor. Basari boyle biseydir. Bizim gibi basarisiz toplumlar bunu anlayamaz.

• Mars'a biz çıkmış olsaydık Mars yerine Plüton a giderdik sonra çok gitmişik yaw diyip geri dönerdik ve kendimizi venüs de bulurduk. Ve mutlu son :D

• vamp kullanıcısına yanıt
    Başlangıç olarak, sanırım "Bu sadece kamuyu, bu harcanan paralar boşa gitmiyor bakın diyerek rahatlatmaktan öte bir şey de değil." ilk mesajımdaki bu sözümü yanlış anladınız. Burada bahsettiğim bu araştırmalara harcanan paranın ve emeğin gereksizliği değil, insanların bunu böyle algılamasıydı. Ve olay bu algıyı aşmak için devletlerin, kamunun tabiri caizse gazını almasıdır.

Ancak gerçekten sizi ve içinde bulunduğunuz ruh halini anlamaya çalışıyorum. Sanırım bir çeşit hezeyan içerisindesiniz. Benim ya da @PsychicPower isimli arkadaşın bahsettikleri ile sizin bahsettikleriniz farklı şeyler. Ne ben ne de o, "bu paralar boşa gidiyor onun yerine cami,kilise yapılsın" kafasındayız. Kimse böyle bir şey iddia etmedi. "Bu araştırmalar gereksiz" diye bir kelime dahi etmedim ya da o manaya gelecek bir cümle gurubu kurmadım. Burada bahsettiğimiz şeyi bir anlayabilseydiniz keşke.

Bakınız, tahmin edilen kıyamet senaryolarında meteorlar en alt sırada. Başta küresel ısınma, hastalık, nükleer savaş gibi insan kaynaklı olabilecek ya da bu dünyanın içerisinden kaynaklanan durumlar öngörülmekte yüksek ihtimal olarak. Yine bu olası kıyamet senaryolarında eğer maksadımız insanlığın devamı ise, yine en mantıklı yol dünya içi bir seçenek olacaktır (çünkü ulaşım kolaylılığı(Dünya dışı bir noktaya büyük miktarda sevkiyatın zorluğu), basınç düzeyi, dünyanın kütle çekimine uygun kas kütlemizin gelişimi gibi herhangi farklı bir senaryo için farklı olumlu koşulların halen sağlanabilecek olması sebebiyle.)
    https://www.rt.com/news/232591-12-causes-apocalypses-scientists/ adresinden verilen olası kıyamet sebeplerinin yüzdelerini ifade etmek gerekirse;

1. Nedeni bilinmeyen sebepler % 0,10000
    2. Sentetik biyoloji % 0,01000 ( Olası biyolojik patojenler üzerinden)
    3. Nanoteknoloji % 0,01000 ( Olası nükleer ve alışılmışın dışında silah sistemleri üzerinden)
    4. Aşırı İklim Değişikliği % 0,01000
    5. Nükleer Savaş % 0,00500
    6. Global Pandemi % 0,00010
    7. Büyük Asteroid Çarpışması % 0,00013 (50-100 Milyon yılda bir gerçekleşmekte)
    8. Süpervolkan patlaması % 0,00003

Ve olasılığı bilinmeyen Yapay zeka, Küresel Ekonominin çökmesi gibi durumlardan bahsedilmekte.

Zaten yakın bir zaman(5-10 bin yıl belki daha fazla süre ile) bilinen ve beklenen bir meteor(asteroid) çarpışması tahmin edilmiyor. Tabi bahsettiğim küresel soytükenimine sebep olacak çapta olan yani 65 milyon yıl önce dinazorların başına gelen hadise gibi.

Bilim camiasında magazinsel düzeyin dışında meteorlarla ilgili bir korku bu sebeple yok, ama tabi ki düşük de olsa olan bir ihtimal sebebiyle an be an takip mevcut. Ancak defaatle yinelediğim gibi, uzay araştırmalarındaki maksatlar, kıyametten kaçış değil merak ve kendini geliştirme güdüsü. Tabi olası bir kıyamet senaryosunda bu çalışmaların imkanları kullanılacaktır.
    http://www.bibliotecapleyades.net/ciencia/ciencia_nemesis06.htm burada başka bir yazı mevcut, meteorların etkileri, sıklığı ile ilgili.

Rica ederim, dizilerden-filmlerden gördükleriniz ile şu olacak bu olacak hezeyanlarına kapılmayın. Kastetmediğimiz şeyleri öyleymiş gibi ifade etmeyin. Uzun yazmamın sebebi, dikkatli ve detaylıca meramımı anlatmak ve elimden geldiğince bilgilendirmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Behnanbalaban -- 3 Aralık 2016; 1:33:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: comarsavar

marsta tuvaletlerde taharet muslugu da olacak o zaman hem abdest falan da alabilirsiniz hadi yine iyisiniz hacilar marsta namaz kilmak herkese nasip olmaz. allah'a yakin olmak her zaman daha onemlidir bunun mars'i dunyasi olmaz ama namaz saatleri sasabilir uzayda zaman kavrami biraz farklidir, uzay zamani buker ve zaman daha yavas akar dunyaya gore ama bunlar ufak sorunlar cozulur kazasini kilarsiniz onemli olan niyet sonucta mars topraklarina pAK alninizi koyup dünyaya dogru namaz kilacaksiniz bu inanilmaz bisey. belki o zamana kadar uzaylilar bizi bulur ve onlarla cuma'ya gideriz. i love science <3

Acil şifalar

• quote:

quote:

Mars'ta hiçbir zaman Dünya'daki gibi bir atmosfer olamayacağı için ancak ve ancak odaların içerisinde bir kolonileşme olacaktır ve özel kıyafetsiz yüzeyde seyahat mümkün değil. Sıcaklık farkına zaten hiç değinmiyorum bile. Benim merak ettiğim kendi kendine yetebilen bir ekosistemi nasıl oluşturacaklar? Buna harcanacak maliyet ne olacak? BU kadar maliyete rağmen kendi kendine yetemezse o zaman vazgeçilebilir ki bu daha trajik bir sonuç doğuracaktır. Onca emek, masraf terkedilebilir. Örnekleri var...

Bu dünya ile çarpışma yörüngesine giren 15km lik bir taşı yok edemezsek ne olacak? Bu aklımızla yok mu olalım? Bizim coğrafyamız için bunlar önemsiz konular ama Dünya bu felaketlerin yaşanabileceğini gayet iyi biliyor. Ya da güneş ısındı diyelim ortalama sıcaklık dünyada 80 derece oldu ne yapacağız? Kimse keyfinden çorak, soğuk gezegenlere göç etmeyi planlamıyor zaten.

Çarpışma rotasındak göktaşının %60 oranında altındn oluştığunu düşünün. NASA'dakiler bu durumda ne yaparlar acaba?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.