Şimdi Ara

Türkiye'de korsan dizi-film siteleri yılda 1 milyon dolardan fazla kazanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
3.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'de korsan dizi-film siteleri yılda 1 milyon dolardan fazla kazanıyor 

Ağustos ayında yayımlanan TÜİK raporuna göre Türkiye genelinde internet bağlantısına sahip olan hane oranı 2013 yılında %50’iken günümüzde %77’ye yükseldi. Tabi internet kullanımına bağlı olarak bireylerin internet üzerinden korsan dizi ve film izleme oranı da gittikçe yükseliyor. Netflix gibi uygulamaların ülkemizde popülaritesini arttırması, Tivibu, kablolu TV kanalları ve bazı yapımcı şirketlerin arşivlerini açmasına rağmen bu oran pek azalacak gibi de durmuyor.

Özellikle Fikir Sanat Eserleri Kanunu’nun bütün bu korsan yayınlarla mücadelede eser sahibini yalnız bırakması bu siteler hakkında sadece basit kapatma kararları alınabilmesine olanak tanıyor, site sahipleri ise kısa sürede farklı bir web sitesi adı alarak korsan yayınlara kaldıkları yerden devam edebiliyor

Yıllık Kazançları Çok Yüksek

İnternet trafiği takip sitesi olan alexa.com’un verilerine göre Kasım 2016 'da  Türkiye’de en çok tıklanan 100 siteden 7’si korsan dizi film yayınlama üzerine. Statscrop.com’a göre ise bu 7 web sitenin aylık toplam geliri 110.000 dolar civarında. Tabi torrent ve diğer indirme siteleri de hesaba katılınca eser sahiplerinin zararı daha yüksek boyutlara ulaşıyor. Bu miktar her ne kadar yabancı film dağıtım şirketlerinin dikkatini çekmek için yeterli olmasa da özellikle yerli yapımcılar ve dağıtıcı şirketleri epey zorluyor. 

• Boş yere edebiyat kasmayalım, yaklaşık 2 senedir haftada 3-4 filmi bu siteler üzerinden ücretsiz izliyorum. Bunun için sırf LG Smart TV aldım hatta, HDMI kablosu ile uğraşmıyorum bile. Adamlar olanak yaratmış bize de faydalanması düşer.

Doğru mu peki bu işlem? Elbette hayır ancak yurt dışı ile burayı direkt ilişkilendirmek yanlış. Haberdeki veriler bile ülkemizin ne kadar rezil durumda olduğunu gösteriyor, 2013 yılında internet kullanımı ülke genelinde %50 seviyesindeymiş. Veriye bak veriye, daha 3 sene öncesine kadar halkın yarısı internet kullanmıyormuş yani... Neredeyse yarısının asgari ücretle çalıştırıldığı ülkede kaç milyon gidip de Netflix gibi hizmetlere para bağlayabilir ki...
  • Yeni bir digiturk baskını gelir bu haberlerden sonra

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vah vah, desenize britney spears ve benzerleri bu sene de uçağını büyütememiş

• helali hoş olsun o paraların tümü, onlar sayesinde izliyebiliyoruz

• Vergiye bağlarlar.

• Adamlar o kadar çeviri yapıyor inşallah daha fazlasını kazansınlar kan emicilerden iyidir.

• Yanlış anlaşılmasın bende animeleri kaçak izliyorum mesela ama bu internet sektöründeki hiçbir korsan ürün haklı olamaz. Orada bir ürün var ve bu ürün ortaya çıkarken bunun için çalışan kişiler var. Ve bu ürüne bir fiyat biçiyorlar. Sonra biri gelip bu ürünü çalıp bedavaya dağıtıyor ve bunun üzerinden para kazanıyor. Burada ürünün pahalı olması vs. hiç bir şeyi değiştirmez. Bugün domatesin kilosu pahalı diye pazara gidip domatesi aşıran var mı? Yada BMW arabalar pahalı diye gidip arabayı çalan? Ama ortam internet olunca işte, olay bir farklı anlaşılıyor :D

• quote:

Orijinalden alıntı: BigEng

Yanlış anlaşılmasın bende animeleri kaçak izliyorum mesela ama bu internet sektöründeki hiçbir korsan ürün haklı olamaz. Orada bir ürün var ve bu ürün ortaya çıkarken bunun için çalışan kişiler var. Ve bu ürüne bir fiyat biçiyorlar. Sonra biri gelip bu ürünü çalıp bedavaya dağıtıyor ve bunun üzerinden para kazanıyor. Burada ürünün pahalı olması vs. hiç bir şeyi değiştirmez. Bugün domatesin kilosu pahalı diye pazara gidip domatesi aşıran var mı? Yada BMW arabalar pahalı diye gidip arabayı çalan? Ama ortam internet olunca işte, olay bir farklı anlaşılıyor :D

Dizi/film/oyun ile haşır neşir olan müslüman akrabanız varsa bu torrent/streaming-hırsızlık işini onlara sorup, mavi ekran verdiklerini görüp daha enteresan düşüncelere gark olabilirsiniz.

• korsan hırsızlık değildir

• quote:

Orijinalden alıntı: Rajeesh

korsan hırsızlık değildir

Korsan hırsızlık değil mi? Bir şeyin sahibinden izinsiz alınıp kullanılması neyin tanımı oluyor acaba açıklarmısınız?..

• Yerli yapımcıları zorluyor he? Memlekette adam gibi yerli yapım mı var da zorlasın... Önce doğru dürüst film yapılsın da daha sonra "korsan" diye çığlık atmaya başlasınlar. Yabancılar da kendi başının çaresine bakar artık
  • Hapis yakındır sahipleri ülke içindeyse

• quote:

Orijinalden alıntı: BigEng

Yanlış anlaşılmasın bende animeleri kaçak izliyorum mesela ama bu internet sektöründeki hiçbir korsan ürün haklı olamaz. Orada bir ürün var ve bu ürün ortaya çıkarken bunun için çalışan kişiler var. Ve bu ürüne bir fiyat biçiyorlar. Sonra biri gelip bu ürünü çalıp bedavaya dağıtıyor ve bunun üzerinden para kazanıyor. Burada ürünün pahalı olması vs. hiç bir şeyi değiştirmez. Bugün domatesin kilosu pahalı diye pazara gidip domatesi aşıran var mı? Yada BMW arabalar pahalı diye gidip arabayı çalan? Ama ortam internet olunca işte, olay bir farklı anlaşılıyor :D

Bence asıl hırsızlık film sektörü insanların zamanını çalıyor
  • Kurucularına ceza verilmeli ki bir yerden başlansın. Yoksa daha yasal olup olmadığını bile bilmeyen bir topluluk var. Böyle siteleri kapatınca yasal olmadığını idrak edemiyor maalesef. Onlar için de anlamlı bir kamu spotu hazırlanabilir. Ama yine de anlamazlardı herhalde.

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Kurucularına ceza verilmeli ki bir yerden başlansın. Yoksa daha yasal olup olmadığını bile bilmeyen bir topluluk var. Böyle siteleri kapatınca yasal olmadığını idrak edemiyor maalesef. Onlar için de anlamlı bir kamu spotu hazırlanabilir. Ama yine de anlamazlardı herhalde.

İstediği kadar siteler kapatılsın ceza verilsin korsan engellenemez. Dizimag kapandı da noldu, daha fazla dizi izleme sitesinin açılmasına sebebiyet verdi

• quote:

Orijinalden alıntı: Grkwnxs

quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Kurucularına ceza verilmeli ki bir yerden başlansın. Yoksa daha yasal olup olmadığını bile bilmeyen bir topluluk var. Böyle siteleri kapatınca yasal olmadığını idrak edemiyor maalesef. Onlar için de anlamlı bir kamu spotu hazırlanabilir. Ama yine de anlamazlardı herhalde.

İstediği kadar siteler kapatılsın ceza verilsin korsan engellenemez. Dizimag kapandı da noldu, daha fazla dizi izleme sitesinin açılmasına sebebiyet verdi

Tamamen engellenemese bile engellenir. Sosyal medyada "dizimag kapandı ühüh :(" diye saçma saçma tweet atanları gördük. Zaten şu var ki dizimagin "kapandığını" değil "kapatıldığını" bilen kesimin bile bile bu ortamlara girmemesi gerekir o ayrı mesele.
    Daha fazla dizi izleme sitesinin açılması bir bakıma iyi oldu. En azından dizimag gibi tekel olarak parayı cukkalamazlar da hepsine azar azar para gider. Ki bu paralar hırsızlıktan sağladığı paralar olduğu için ellerine ne kadar az para giderse o kadar iyi.

• çok düşük, gerçekde aylık bin tl kazandıklarını duymuştum.

• korsan kullanmanın haklı yanı yok ama keşke yaşadığımız toplum bunu idrak etse idrak etme isteğimiz var mı ?
    tamam gelir seviyemiz iyi değil ama durumu iyi olanda yapıyor ben askeri ücret ile çalışıyorum ama bu başkasının hakkı sonuçta evet bizim gibi ülkelerde istedikleri ücretler çok ama kullanıcılar olarak bunu yetkili firmalara bildirsek fiyatlar düşer ama bu bilinç olması lazım
    işin en komik yanı bunu doğru bir şeymiş gibi konuşan at kafalı troller var
    şimdi baktım netflix falan güzel hizmetler veriyor ama biz bunu düzgün izleyebilmek için düzgün bir internet alt yapısına ihtiyacımız var ama bu var mı dahası aşağılık servis sağlayıcılar kota koyuyor ama bir tane veri merkezi açıyor mu yok
    para var ama reklama dahası korsanı engellemek bu ülkede zor çünkü dizi ve film gibi içerikler rusya ve vb ülkedeki veri merkezlerinde
    bende korsan film izliyorum ama arada bir
    bazı filmleri çok başarılı olanları liste yapıyorum fiyatları uygunlaşınca onları satın alıcam ama torrent kuyusuna düşmüyorum
    elimde xbox one s var 4k blurayler şu kara cuma indirimlerinde fiyatlarının düşmesini bekliyorum
    zaten paketler var 5 li 10 lu serilerde karışık uygun fiyata düşüyor

• Korsan içerik siteleri olduğu için google ads gibi reklam araçları bu sitelerle çalışmaz. Bunları bitirmek için bu sitelerin reklamlarını engellemek en iyi çözüm bence, bi nevi kendinden adblock lu internet bağlantı olması lazım. Devlet istese 1 günde ocağına incir ağacı diker bunların.

• Korsan siteler bizim gibi ülkelerde tabii ki böyle deli paralar kazanır. Ülkemizde:

1) İnternet hızları düşük. Adam gibi yayın alamadıktan sonra para vermem diyor insanlar.
    2) Her diziyi-filmi sunan tek bir platform yok. Örnek: South park izleyecek yasal bir platform yok.
    3) Dizi ve filmlere düşkün olan bir insan içeriğe ulaşmak için çok fazla para ödemek zorunda. Digitürk-Dsmart-Teledünya-Netflix-İtunes derken cepte para kalmıyor. Böyle olunca insanlar korsana yöneliyor.
    4) İnsanların zihniyeti yasal ürün kullanacak kadar gelişmiş değil. Bir tane durumu oldukça iyi bir arkadaşım vardı. 2 TL'lik oyun için bile ne para vereceğim indirir geçerim diyordu. Bu zihniyetle yukarıdaki maddeler halledilse bile içerik satmak zor iş.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.