Şimdi Ara

Otomobilde ÖTV oranları belli oldu!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
182
Cevap
3
Favori
5.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Merakla beklenen ÖTV oranları sonunda netleşmeye başlıyor. Daha önce bir süre daha ertelenebileceği ve sektör yetkilileri ile fikir alışverişine gidileceği konuşulan oranlara ilişkin ilk bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı.

Buna göre binek otomobillerde özel tüketim vergisinin beklendiği gibi silindir hacminin yanı sıra fiyatına göre de belirlenmesi kararlaştırılıyor. Oranlar ise şu şekilde resmiyet kazanmış olacak;

• Silindir hacmi 1600cc'yi geçmeyip, değeri 40 bin lirayı aşmayanlar için %45,
    • Silindir hacmi 1600cc'yi geçmeyip, değeri 40 bin - 70 bin lira arasında olanlar için %50,
    • Silindir hacmi 1600-2000cc arasında olup, değeri 100 bin lirayı aşmayan araçlar için %100.

Buna ek olarak hibrit motora sahip araçlar için de bir düzenleme yapıldı. Buna göre;

• Elektrik motoru bulunan ve elektrik motoru gücü 50kW’ı geçmeyen, fosil yakıtlı motoru da 1800cc altında olan araçlardan fiyatı 50 bin lirayı aşmayanlar için %45 ÖTV, 50 bin lira ile 80 bin lira arasında olanlar için %50 ÖTV uygulanacak.
    • Ayrıca elektrik motoru gücü 100kW’ı aşan, motor silindir hacmi 2000cc ile 2500cc arasında olan araçlar 100 bin lirayı aşmıyor ise ÖTV matrahı %100 olarak uygulanacak.

Karar, Resmi Gazete'de yayınlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girmiş oldu.

Yukarıda belirttiğimiz kırılımlar dışındaki oranlar ise şöyle: 

• Sözün özü en ucuz sıfır araca bile 3-5 bir şeyler kitlenecek.
  • Değeri değil ötv matrahı diyor. Ama bir de 1.6 altı için 60 deniyor üstte. Ben şunu anladım. Diyelim arabanın geliş fiyatı 50 000. ÖTV matrahı %60ı yani 30 000. Bu değer 40 000i geçmediği için %45 vergi alınacak. Doğru mu anlamışım?
    Edit: ÖTV matrahı vergisiz ham fiyat demekse olay %5 (üstüne KDV) vergi zammı oluyor. Ham fiyatı 40000 olan kaç araba varki zaten. B sınıfı en boş araçlar var bitek.http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/11/20161125-9.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 25 Kasım 2016; 10:37:46 >

• Gece gece ah uh sesler geliyordu , nerden geliyor diyordum , meğersem tüm ülkemden geliyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackzeros -- 25 Kasım 2016; 10:25:11 >
  • Zam değil güncelleme :(

• %45 olmuş %50 ne anladım ben bu işten yine kendilerine göre düzenlemişler
  • Zevk almaya bakın

• Ülkeyi istikrar diyerek tehdit edenlerin yaptığı zam olarak tarihe geçti.
  • Vergisiz ham fiyati 40 ila 70bin arasi olan arabalarda %3 zam varmış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kesbi kullanıcısına yanıt
    ötv matrahı aracın çıplak fiyatı yani ötv vergisi görmemiş fiyatı demekmiş...
  • döviz artışının yanında lafı bile olmaz bu güncellemenin devletimiz eski performansını kaybetmiş
  • Abi ben hiç bir şey anlamadım ki, a sınıfı araçların fiyatları aynı kaldı c ve üstüne yine zam geldi...
  • Hemen yaygarayı kopartın zaten zam diye. Bakalım fiyatlara etkisi ne olacak. Zaten zam olsa bile gerekliydi. Ne o millette mersedes bmw.

• A ve B segment fazla etkilenmemiş gibi ancak artan kur ile beraber fiyatlarında artcağını düşünürsek B sınıfında bile kısıtlı sayıda otomobil seçimi olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senkei -- 25 Kasım 2016; 10:37:12 >
  • 2000cc zaten d segmentlerde kullanılıyor genelde... 2. el d segment araclarındakı zam elinizden öper.
  • gayet iyi olmuş...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Değeri değil ötv matrahı diyor. Ama bir de 1.6 altı için 60 deniyor üstte. Ben şunu anladım. Diyelim arabanın geliş fiyatı 50 000. ÖTV matrahı %60ı yani 30 000. Bu değer 40 000i geçmediği için %45 vergi alınacak. Doğru mu anlamışım?
    Edit: ÖTV matrahı vergisiz ham fiyat demekse olay %5 (üstüne KDV) vergi zammı oluyor. Ham fiyatı 40000 olan kaç araba varki zaten. B sınıfı en boş araçlar var bitek.http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/11/20161125-9.pdf

Hocam yanlış anlamışsınız. %60 matrah değil, maximum oran. matrah ise, verginin miktarını belirtmek için temel alınan değer. yani aracın geliş bedeli.

Araç dediğiniz gibi 50 bine geliyorsa,

eskiden; 50*1,45*1,18 = 85.550 TL idi
    yeni düzenleme ile: 50*1,50*1,18 = 88.500 TL oldu.

Özetlersek düzenleme sıradan c sınıfı araçlara 3000TL'den başlayan zam demek.

artı firmalar bu güncellemede kur farkını falanda ayarlarlar.
    benim tahminim premium olmayan c segmente 5.000 TL yansır..

• Zam şart millette para çok

• Elektrikli araçlara da vergi gelmiş. Bende nerede diyordum vergiler...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu millete Aspava motoru çok. Beter olun.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.