Şimdi Ara

Motorlu taşıtlar için ÖTV tasarısı TBMM’de kabul edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
1
Favori
4.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Motorlu taşıtlar için ÖTV tasarısı TBMM’de kabul edildi

Günlerdir konuşulan motorlu taşıtlardaki vergi oranlarının yeniden düzenlenmesine dair çalışmalar yavaş yavaş ete kemiğe bürünmeye başladı. İlgili bakanlar tarafından çeşitli bilgiler ile detayları yavaş yavaş şekillenen tasarı için artık yetki, Bakanlar Kurulu’nda. Bu aşamadan sonra kurulacak komisyon ile aracın değerine göre vergilendirmede yeni uygulamalara gidilecek.

Motor hacmine göre vergilemeden, aracın değeri de esas alınarak yeni bir değerleme şekli sunacak olan yeni kanunda küresel ölçekteki uygulamalar da baz alınarak Türkiye özelinde bir çalışma yürütülecek.

Meclisten geçen bu yetki 87.03 G.T.İ.P. numarası kapsamında yer alan binek otomobiller, arazi taşıtları, azami ağırlığı 3.5 tonu aşmayan yük ve yolcu taşıma amaçlı araçlar, sadece elektrik motorlu taşıtlar gibi birçok araç üzerinde vergi düzenlemesini esas alıyor.

Meclisten geçerek yasalaşan yetki detaylarına göre şu ifadeler yeni vergilendirmeye dair ipuçları veriyor:

• Özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmak,
    • Taşıtların sınıfına, yapısına, türüne göre farklı oranlar belirleyebilmek,
    • EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda uygulanmakta olan vergi oranlarını yarısına kadar indirmek veya kanuni oranda yükseltmek.

• Kaçıncı konu sayabilen varmı [simage][/simage]

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ötv düzenleme yetkisi bakanlar kuruluna verilmiş artık dolar da 3.32 olduğuna göre hafiften hafiften arttırırlar ..
  • "vergi oranlarını yarısına kadar indirmek, kanuni oranda yükseltmek"
    Bu cümleden bir şey anlayabilen var mı? Ne yani bazı arabalar ucuzlayacak mı yoksa bizi mi koparıyorlar?

• Banka kredisi ile BMW Mercedes almayın bir zahmet. Zengin zaten alıyor her türlü.

• Geçen yalanladıkları hani :D

• artık çıtır hasarlı araclara bakacagız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aviregal -- 17 Kasım 2016; 23:33:42 >
  • Bunlar halkın yararına bişey yapmaz, ampüllü pembe donları giyelim şimdiden.

• Umarım halkımızın yararına olur. Ben yorum yapan pesimistlere karşı olarak bu kanunun daha adil vergilendirme ile cebinde parası olandan daha fazla, parası olmayandan daha az vergi alan bir sistem olacağına inanıyorum..

• Millete narkoz verip öyle sokuyorlar herşeyi acısız ağrısız :)

• Birkaç gün önceki; "Maliye Bakanı’ndan ÖTV iddialarına yalanlama" haberine yazdığım yorumum;

(Önce piyasada tartıştırırlar, sonra inkâr ederler, en sonunda kanunlaşır...

Örnekleri çok. Bedelli Askerlik gibi.)

• Cari açık azaltılacak öyle yada böyle yoksa euro 5 dolar 4 tl yaza kalmaz.. ötv kesin artacak az yada çok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kyokushin -- 16 Kasım 2016; 23:45:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NeroWin

Umarım halkımızın yararına olur. Ben yorum yapan pesimistlere karşı olarak bu kanunun daha adil vergilendirme ile cebinde parası olandan daha fazla, parası olmayandan daha az vergi alan bir sistem olacağına inanıyorum..

Geliş fiyatı 50bin arabanın, ne zengini be kardeşim

• quote:

Umarım halkımızın yararına olur. Ben yorum yapan pesimistlere karşı olarak bu kanunun daha adil vergilendirme ile cebinde parası olandan daha fazla, parası olmayandan daha az vergi alan bir sistem olacağına inanıyorum..

Cebimde para olsada araç alamıyorum artık. Senin araba fiyatlarından, dolardan, eurodan haberin yok
    Asıl zengin yani partinin ihale verdikleri lüks araç almaya devam edecek biz de döküntü 20 senelik araç anca alabileceğiz.

• Düzenleme getirilmesi şart bencede ama düzenleme yapılırken zaten alım gücü düşük olan kesimin işini daha da zorlaştırmamak gerekiyor.

Misal bugün 520i M paket 232bin lira. Şuan bizim bindiğimiz Leonun 0 fiyatıda 75bin lira ve aynı yıllık vergiyi ödüyoruz sırf motor hacmi aynı sınıfta diye. Burda çok büyük adaletsizlik var bence. Ama buna düzenleme getirilirken Golf 80bin lirayken 90bin lira olacaksa misal hiç yapılmasın daha iyi.

Adil bir düzenleme getirilirse Eyvallah ama bu ülkede adil olan pek bişey olmadığı için çokda bir ümidim yok açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: kyokushin

Cari açık azaltılacak öyle yada böyle yoksa euro 5 dolar 4 tl yaza kalmaz.. ötv kesin artacak az yada çok

faiz düşürüp mü azaltacaksın kuru? %10+ enflasyonla mı azaltacaksın kuru?
    ya bıkmadınız mı insanları salak yerine koymaktan?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Drak44

quote:

Cebimde para olsada araç alamıyorum artık. Senin araba fiyatlarından, dolardan, eurodan haberin yok
    Asıl zengin yani partinin ihale verdikleri lüks araç almaya devam edecek biz de döküntü 20 senelik araç anca alabileceğiz.

Kardeşim emin ol biz de 50-60 bin liralık arabalara binmiyoruz ancak. Bu düzenlemenin detayları daha belli değil. Avantajları ve dezavantajları hakkında bir şey söyleyebilecek bilgiye de sahip değiliz.

Hemen yelen gideni aratır havasına girmeyin. Ben de isterdim TL'nin dolar karşısında daha değerli olmasını, ülkemizde çok daha fazla benzin çıkartılıp işlenmesini ancak gerçekçi olarak ki meyve ve sebzeden başka adam akıllı ihracat yaptığımız hiç bir şey yok. Hal böyle olunca ben olmayacak bir şeyi (ÖTV kaldırılsın gibi) niye isteyeyim. Ne yapalım yani sen söyle...
  • Bu iş halkın yararına mı olur, zararına bilemem bunlar ayrı konular, benim değineceğim yer farklı. Şu motor hacmi sisteminin topyekün terk edilmesi şart kere şart. Öyle 1.6 şu fiyat olursa, 2.0 bu fiyat olursa diye bu işin uzun vadede yürümeyeceği açık. 4-5 sene sonra kimse S serisine, X5'e şuna buna 1.6lt çift turbolu, 1.5lt turbo+elektrik destekli vs bir motor gelmeyeceğini garanti edemez, tekrar tekrar çocuk oyuncağı gibi de üreticiler her açık bulduğunda vergi sistemi değiştirilmez.

c02 emisyonu ile vergi toplamak zorsa, (ki c02 ölçüm prensipleri şuan avrupa'da da resmen komedi, baştan aşağı değişecek yakında) c02 denklemde sadece destekleyici bir yer tutar, araç ağırlığını öyle açık aralıklarla 1000-1500kg, 1500-2000kg değil, her 100-150kg'de bir baz alıp güzelce sıklaştırılmış bir şekilde kademelendirip, aracın tr giriş fiyatı ile kombine ederlerse en azından uzun vadede çalışır bir vergi sistemi hazırlayabilirler. Üstelik ülkedeki araç çeşitliliği ve zenginliği de artacaktır, tek tip, sadece belli motor hacimlerini sağlayan araçların dominasyonu biter, 2.0lt motorlu hothatch'ler büyük motorlu dizeller, bir sürü vergi gazabına uğramış japon-amerikan üretimlerine de ülkeye ithalat imkanı, bu üreticilerin yaratacığı istihdam sağlama imkanları, işin sanayi/yedek parça kısmında da çeşitlilik doğmaya başlar. Fakat yok hala hacim denklemin içinde yer alacaksa, ne yaparlarsa yapsınlar günümüz dünyasına uygun bir metod hazırlamaları imkansıza yakın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aviregal

artık çıtır hasarlı araclara bakacagız...

Oooo cabrio yapmışız
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.