Şimdi Ara

Amerika'daki elektrikli araçlara yaya uyarıcısı zorunluluğu geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Amerika'daki elektrikli araçlara yaya uyarıcısı zorunluluğu geliyor 
    ABD Ulaştırma Bakanlığı Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) yayınladığı yeni bildiriyle elektrikli ve hibrit araçların 19 mph (30 km/h) hızın aşağısında seyir ederken yayaları korumak için ses yayması zorunluluğunun getirileceğini duyurdu.

Ses yayan cihaz Eylül 2019 sonrası üretilen bütün elektrikli ve hibrit araçlarda yer alması zorunlu olacak.

2013 yılından beri üzerinde çalışılan bu karar, NHTSA'nın elektrikli ve hibrit araçların daha gürültülü çalışan içten yanmalı motora sahip araçlara göre yayaların dahil olduğu kazalara %19 daha fazla karıştığı istatistiğini farketmesi sonrası ortaya çıktı. İlk önergede kuralın yaya ve bisikletli yaralanmalarını her yıl 2800 kez azaltabileceği belirtiliyordu ancak revizyondan geçen kararda bu sayı 2400'e düştü.

Alınan karara göre araç üreticilerinin önümüzdeki üç yıl içerisinde sistemi koymasına gerek olmazken, sistemin 30 km/h üzeri hızlarda ortaya çıkan lastik ve rüzgar gibi çeşitli sesler nedeniyle çalışmasına gerek olmadığı belirtiliyor.

Alınan bu karar sonrası üreticilerin sesli yaya uyarı sistemini yolculuk eden şoför ve yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde araçlara nasıl yerleştireceği oldukça büyük merak konusu.

• Başka fotoğraf yok muydu? Sessiz araç yaya geçidinden geçen insana çarpıyor!!?
  • Bmw i8 hibrit aracında mesela sanal bir motor sesi kullanılıyordu. Eğer uyarı sesini istediğimiz gibi seçebilirsek ortaya çok komik sesler çıkar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemburda34 -- 16 Kasım 2016; 9:43:22 >
  • Akıllıca düşünülmüş. Şu elektrikli scooterlar beni çok tedirgin ediyor. Sesi soluğu çıkmıyor zaten aletin, bir anda vız diye yanımdan geçiyorlar.
  • Amore kullanıcısına yanıt
    Araba duruyor yaya hareket halinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alemburda34

Bmw i8 hibrit aracında mesela sanal bir motor sesi kullanılıyordu. Eğer uyarı sesini istediğimiz gibi seçebilirsek ortaya çok komik sesler çıkar :)

Özelleştirilmemesi lazım. Belli bir standartı olmalı. Yoksa iş zıvanadan çıkar. Yaya yine anlamaz, kazaya karışabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 津波 -- 16 Kasım 2016; 9:58:40 >
  • Birde kapalı kulaklığın yolda yürürken giyilmesi yasaklanmalı ben gençliğimde normal kulaklık ile bile neler atlattım devasa ses önleyici olanlar birde aktif olanlar çok tehlikeli.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Öylede Tesla'nın sesi Nissan'dan farklı olursa vay zengin araba sesi olur değişik bilim olur

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu iş cep telefonlarındaki kilit seslerine benzeyecek. iPhone, Samsung, HTC vs.
  • Tekerle camurluk arasina pet sise sikistirin oglum ne ugrasiyorsunuz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gun

Öylede Tesla'nın sesi Nissan'dan farklı olursa vay zengin araba sesi olur değişik bilim olur

Ben daha çok Türkiye'deki yansımalarını düşünmüştüm

Karadenizlisi kemençe, doğulusu İbo yapar bu memlekette
  • Piêr Dé Sans kullanıcısına yanıt
    Tartışılır.
    Fotoğraf özellikle o şekilde çekilmiş. Düşük enstantene hareketli nesneyi bulanık gerisini net göstersin diye.

Yani aslında verilmek istenen mesaj araç yolcuyu fark edip durmuş. Yaya da bunun bilincinde karşıya geçiyor.

• Piêr Dé Sans kullanıcısına yanıt
    Yaya araçtan daha hızlı hareket ediyor olabilir mi?
    Yaya geçidinden gözün kapalı kulakların tıkalı olsa bile geçebilirsin, yaya geçidine gelince yaya varsa araç zaten durmak zorunda. Yaya geçidi üzerinden mesaj vermek yanlış olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Das Boot

Akıllıca düşünülmüş. Şu elektrikli scooterlar beni çok tedirgin ediyor. Sesi soluğu çıkmıyor zaten aletin, bir anda vız diye yanımdan geçiyorlar.

Bende bu dedigin araclari kullanandan nefret ediyorum, kaldirimda arkadan gelip geciyorlar 4 5 defada bilerek dusurdum bunlari ama hala anlamiyorlar.sanki kaldirim onlarinmis gibi bide uste cikiyorlarya tepem atiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    işin teknik kısmını bir kenara bırakırsak,

bu tarz fotolarda araç hareketli olsaydı en azından tekerlerinde de aynı tarzda bulanıklık olacaktı.

Yaya geçidi üzerinden bu tarz bir paylaşım yapmak ayrı tabii ki. ben sadece fotoyla ilgili yorum yaptım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.