Şimdi Ara

Intel’den hız aşırtmalı Core i3 işlemci

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel’den hız aşırtmalı Core i3 işlemci

Genelde Intel’in hız aşırtma tutkunlarına yönelik olarak hazırladığı işlemciler Core i7 ve Core i5 serileri içerisinde yer alıyordu. Tüketicilerden gelen yoğun talep nedeniyle Core i3 serisi yeniden hız aşırtma dünyasına geri dönüyor.

Makul Fiyata Hız Aşırtma

Aslında geçen yılın sonlarında bir BIOS güncellemesi ile K serisi haricindeki Skylake işlemcilerin hız aşırtılabileceği gündeme gelmişti. Pek çok üretici bu güncellemeyi sunduktan kısa bir süre sonra Intel cephesinden itiraz geldi ve bu imkanın önü kapatıldı.

Görünen o ki tüketicilerden gelen yoğun talep ve eleştiri sonrasında Intel hız aşırtma serisini genişletmeye karar verdi. Kısa süre içerisinde piyasaya çıkması beklenen masaüstü Kaby Lake ailesinde, Intel Core i3-7350K işlemcisi hız aşırtma seçeneği sunacak.

Intel Core i3-7350K işlemcisi çift çekirdekli ve 4 izlek birimine sahip. 4.2GHz aşırtılmış hız ile ailedeki en güçlü Core i3 işlemci olacak model, 4MB Seviye 3 önbellek ve 91W TDP değeri barındırıyor. İşlemcinin tavsiye edilen perakende fiyatı 177$ seviyesinde.

Ayrıca Bkz.Nvidia GeForce GTX 1080 Ti ufukta göründü

Intel böylece giriş seviyesindeki kullanıcılara da hız aşırtma imkanı sunmaya başlamış oldu. Muhtemelen pek çok kullanıcı bu karardan memnun kalacaktır. Zira Kaby Lake ailesinde hız aşırtma yapmak isteyenler 250$ fiyat etiketli Core i5-7600K veya 360$ seviyesinde Core i7-7700K işlemcileri tercih etmek zorundaydı.

• FX 8300 sistemimi satıp KESİN OLARAK bu yeni 7350K'ya geçiyorum.

Yanına da bi H110IV2 çaktıkmı 5.0-5.5 Ghz efsane.

Edit: G4620'de efsane olmuş 3.5 Ghz 2 Core / 4 Thread.

Ucuza sistem toplayacakların yüzü gülecek gibi duruyor. Hadi hayırlısı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lana-Del-Rey -- 14 Kasım 2016; 18:33:39 >
  • 700tl ye giriş seviyesi işlemci ucuza sistem toplayacaklara hayırlı olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: IhtiyarDelikanli

700tl ye giriş seviyesi işlemci ucuza sistem toplayacaklara hayırlı olsun

Intel I3 6XXX serisinde en güçlü model olan ve OverClock edilemeyen I3 6320, 160 dolardan satılırken,

Bir üst nesilin en güçlü modeli olan ve OverClock edilebilen bir işlemci için bence 177 dolar fiyat etiketi gayet normaldir.
  • i3 7350K = $177.34
    i5 7400 = $194.95

Aradaki fark $17.61 ve 2 çekirdek yerine 4 çekirdekli işlemci alınıyor. Modern oyunların daha fazla çekirdek kullandığını düşünürsek i5 7400 çok daha iyi bir tercih olur. Yanlış mı düşünüyorum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Biggest Star

i3 7350K = $177.34
    i5 7400 = $194.95

Aradaki fark $17.61 ve 2 çekirdek yerine 4 çekirdekli işlemci alınıyor. Modern oyunların daha fazla çekirdek kullandığını düşünürsek i5 7400 çok daha iyi bir tercih olur. Yanlış mı düşünüyorum?

Katılıyorum i5 6400 ve 6500 örneğinde olduğu gibi doların değerli olduğu ülkelerde i5 7400, diğer ülkelerde ise i5 7500 F/P işlemciler olacak gibi duruyor yine.
  • quote:

i3 7350K = $177.34
    i5 7400 = $194.95

Bence de dediğiniz gibi i5 daha mantıklı. Varsın tek çekirdek performansı azıcık zayıf olsun. çok çekirdekte o i5, o i3 işlemciyi paçavra eder. i3 5 ghz olsa bile geçemez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

i3 7350K = $177.34
    i5 7400 = $194.95

Yalnız o aradaki 17.61 $ ülkemizde 100 TL anlamına geliyor :)
    Bahsettiğiniz gibi çok çekirdek performansı ve tekil çekirdek hızı ile olaya bakıcak olursak bence fx 6350 veya fx 8300 benzeri işlemciler tercih edilirse çok daha f/p bir seçim yapılmış olunur gibi :)
  • kim ne yapsın i3 işlemcide overclocku
    doğrusu olan her işlemcide oc yapmak

• mercedes nasıl 1.6 motor u TR de satmak zorunda kaldı ve günümüzde bu normal,gerekli bir şey gibi görünüyor ise, dolar bu şekilde giderse yakında i3 işlemci ama hız aşırtmalı diye memleketim insanına güzel gösterip satmaya başlarlarsa hiç şaşırmam, varsın 2000 motor bile olmasın ya da i7 ne fark eder ki ismi var bir kere.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • zavallı amd yerinde sayarken rakibi intel artık piyasayı alttan üste sahiplendi.

• i3 kötü bir işlemci değil ama fiyatlandırma önemli adam bunu 170 usd yaparsa 30 usd daha verip i5 işlemci alır oc yapmaz ama daha özellikli h serisi yada b serisi oyuncu anakartı alır daha düzgün performans alır
    am4 çıkana kadar sistem toplamak çok mantıklı değil rekabet olunca fiyatlar düşürmek zorunda kalıyorlar üreticiler yoksa adamlara bakın bu işlemci 170 usd nin altında satmayacaklar

• quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

FX 8300 sistemimi satıp KESİN OLARAK bu yeni 7350K'ya geçiyorum.

Yanına da bi H110IV2 çaktıkmı 5.0-5.5 Ghz efsane.

Edit: G4620'de efsane olmuş 3.5 Ghz 2 Core / 4 Thread.

Ucuza sistem toplayacakların yüzü gülecek gibi duruyor. Hadi hayırlısı.

hocam intel z serisi harici oc yapılmıyor
    ama z serisi iyi bir anakart uzun vadede daha stabil daha uzun ömürlü oluyorlar ucuz anakartlar malesef dökülüysorlar
    i3 6100 bile z170 anakartlar ile dd4 3000mhz oc edip i5 6000 seri kadar oyun da performans veriyor youtube ta bakabilirsiniz
    i3 6100 fx 8350 den daha performanslı oyun testlerinde

• alinti yaptiginiz bazi haberlerin resimleri ne tiklanabiliyor ne okunabiliyor

• "Aslında geçen yılın sonlarında bir BIOS güncellemesi ile K serisi haricindeki Skylake işlemcilerin hız aşırtılabileceği gündeme gelmişti. Pek çok üretici bu güncellemeyi sunduktan kısa bir süre sonra Intel cephesinden itiraz geldi ve bu imkanın önü kapatıldı."

Eski o.c yapılan bios yükledim hiç sıkıntısız i5 6500 işlemciyi 3.2ghz 4çekirdek hızından 4ghz 4 çekirdek şeklinde o.c yaptım bence aklı başında birisi i3 işlemciye 170 dolar vermez üstüne 10 20 dolar daha koyar 4 çekirdek i5 alır z170 alır bios yükler dilerse o.c yapar o.c olmasa bile o.c olan i3 ten daha iyidir 4 çekirdekli o.c olmayan i5..

• Iyi bir fikir olabilir oc ile uğraşmak isteyen ama bütçesi yüksek olmayan kişiler için. Ancak biraz mantıksız geldi bana adam yükçesi az olduğu için i3 alıyor ama oc yapmak için soğutucu ve z170 anakart parası verecek.

• 700 liraya giriş seviyesi işlemci. Ucuza sistem toplamak :( . Bilgisayar piyasası inanılmaz fiyat artışı yaşadı. Eskiden bu paralara işlemci anakart ram alıyorduk.

• 700 tlye i3=çöp

• Biride çıkıp demiyor ki 91 watt i3 mü olur diye. İ7 6700K 91 watt zaten.

• Demek ki Amd'nin yeni işlemcileri i3'e rakip olmayı başarabilecek bu sefer. Intel alt seviyede rekabetin canlanacağını anlamış olmalı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.