Şimdi Ara

Zorunlu kış lastiği uygulaması bu yıl 1 Aralık 2016’da başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
1.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zorunlu kış lastiği uygulaması bu yıl 1 Aralık 2016’da başlıyor

2012 yılında alınan bir kararla yürürlüğe konulan zorunlu kış lastiği takma uygulaması, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik doğrultusunda emniyet birimlerinin denetimleri ile yürütülüyor.

Alve.com'da gör En ucuz kar lastiği nerede? Fiyatları gör!

“Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” kapsamındaki düzenlemelere göre şehirlerarası yollarda yük ve yolcu taşıma işi gerçekleştiren araçların kar lastiği olmadan yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurallara aykırı şekilde seyreden ve emniyet birimlerinin denetimleri neticesinde farkedilen işletmecilere 602 lira ceza kesilecek.

Alve.com'da gör Mevsimine göre lastik seçme rehberi!

Ne Zaman Başlayıp Ne Zaman Bitiyor?

1 Aralık 2016 tarihi itibariyle başlayacak olan zorunluluk 1 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecek. Bu tarihe kadar araçlarda kışlık lastik takılı olması zorunlu. Geçtiğimiz yıl Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen denetimlerde 2927 araç sahibine 1 milyon 722 bin 405 lira, Jandarma Genel Komutanlığınca yapılan denetimlerde ise 299 araç sahibine 177 bin 487 lira ceza kesilmiş. Ayrıca Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekipleri de 87 araca 51 bin 277 lira ceza uygulamış. Sadece geçen yıl kesilen ceza rakamı 3 bin 313 araca 1 milyon 951 bin 119 lira seviyesine ulaşmış.

• Özellikle bu uygulamayı destekliyorum.Kış lastiği gerçekten faydalı ve kullanılması gereken bir ürün.Çok faydasını gördüm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülke olarak o kadar bilinçsiz ve kural tanımaz, bize birşey olmaz kafasında yaşıyoruz ki buna zorunluluk getiriyorlar. Halbuki kış lastiğinin önemini, senin hayatın önemli değilse bile trafikteki diğer insanların hayatını korumak için takmak lazım diye bilen yok. Avrupa'ya laf sayıyoruz birde bizi alacaksan al, almayacaksan alma diye. Hadi ülke olarak standartları yakalarsın belki de bu kadar çomarın, kekonun olduğu halk insan standardını nasıl sağlayacak?

• Geç kalınmış bir uygulama. Ama özel araçlar için de zorunlu olmalı.

• Araba kullanmak çocuktan masraflı. Hiç derdi bitmiyor meretin. İndirimden bir iki çift ayakkabı alıyorsun yıllarca giyiyorsun. :D

• Çıkma kabak lastiklerin diş aralarının tıraşlanıp diş derinliğinin arttırıldığı ve böylece satıldığı ülkemizde zorunlu kış lastiği gibi bir gelişmenin olması güzel. Ama bunun insanlara getireceği masrafa devletin de ortak olması gerekir. Mesela belirli bir süre için bahsi geçen tip araçları olup kış lastiği alanlardan KDV alınmasa, veya devlet bir kod verse, o kodla lastik almaya giden adam lastiğini yarı fiyata alabilse güzel olur. Ama maalesef bizde işler yapana ödül değil de yapmayana ceza mantığıyla gidiyor. Millet çakal, baştakiler daha çakal

• keşke uygulanabilse ama zor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • O değilde Alanya'ya daha kış geldiğine pek şahit olamadım biz de mi takalım şimdi :P

• aracım 205/45R17 runflat uyumlu.1 takım lastik 2000-2500TL.istanbul'a yılda 5-6 gün kar yağıyor ve bu günlerde aracımı otoparktan çıkarmadan ulaşım sağlıyorum.

şimdi hiç kullanmayacağım lastik için neden bu kadar masraf yapiyim? üstelik yağmurda yaz lastiği daha iyi yol tutuyor,daha az ses yapıyor.

ticariler sürekli yolda ama hususi araç için şart olmamalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 14 Kasım 2016; 14:0:27 >
  • Yav yürüyüp gitsinler kaç senedir zorunlu zorunlu ama ortada icraat yok laf var laf.

• Takmıyorum, zira zaten çok sakin kullandığım aracımı kışın daha da dikkatli kullanıyorum. Kış lastikli araçlardan bile daha güvenli bir sürüşüm var neredeyse kışın. Aşırı kar yağdığı birkaç gün için de kesinlikle aracıma binmiyorum.
  • Bir kere bile kar lastiği almadım. Kışın aracım evin önünde kalır toplu taşıt yada taksi kullanırım. Riske girmem.

• quote:

Orijinalden alıntı: aycibin

aracım 205/45R17 runflat uyumlu.1 takım lastik 2000-2500TL.istanbul'a yılda 5-6 gün kar yağıyor ve bu günlerde aracımı otoparktan çıkarmadan ulaşım sağlıyorum.

şimdi hiç kullanmayacağım lastik için neden bu kadar masraf yapiyim? üstelik yağmurda yaz lastiği daha iyi yol tutuyor,daha az ses yapıyor.

ticariler sürekli yolda ama hususi araç için şart olmamalı.

"şehirlerarası yollarda yük ve yolcu taşıma işi gerçekleştiren araçların kar lastiği olmadan yola devam etmelerine izin verilmeyecek" hususi araölar için değil ben böyle anladım. Ki bende sizin gibi aracımı kışın çıkarmam. Kar lastiği de almam buzlu karlı havalarda kesinlikle kullanmam. İstanbulda olduğumdan taksi ve toplu taşıma bol olduğu için sıkıntı olmuyor.

Eğer hususi araçlar için gecerli ise bu işte bir saçmalık var. Ortalıkta kar yokken 4 mevsim lastikle yakalanıp ceza yemek adaletsizlik olur bu tarihler arasında. Kar varken yakalansan tamamda kar ve buz yokken adaletsizlik.

4-5 senedir kar lastiği almıyorum bundan sonrada almam ve araç kullanmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozmenakif

Çıkma kabak lastiklerin diş aralarının tıraşlanıp diş derinliğinin arttırıldığı ve böylece satıldığı ülkemizde zorunlu kış lastiği gibi bir gelişmenin olması güzel. Ama bunun insanlara getireceği masrafa devletin de ortak olması gerekir. Mesela belirli bir süre için bahsi geçen tip araçları olup kış lastiği alanlardan KDV alınmasa, veya devlet bir kod verse, o kodla lastik almaya giden adam lastiğini yarı fiyata alabilse güzel olur. Ama maalesef bizde işler yapana ödül değil de yapmayana ceza mantığıyla gidiyor. Millet çakal, baştakiler daha çakal

Devlet masrafamı ortak olucak güldürme beni arkadaşım devlet araba alırken 55-56000 lira 1.6 üzeri ise %74 çtv alıyor %45 yerine sen diyorsun ortak olsun masrafa. imkanı olsa don lastiğinden bile ötv alıcak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1ses1

quote:

Orijinalden alıntı: ozmenakif

Çıkma kabak lastiklerin diş aralarının tıraşlanıp diş derinliğinin arttırıldığı ve böylece satıldığı ülkemizde zorunlu kış lastiği gibi bir gelişmenin olması güzel. Ama bunun insanlara getireceği masrafa devletin de ortak olması gerekir. Mesela belirli bir süre için bahsi geçen tip araçları olup kış lastiği alanlardan KDV alınmasa, veya devlet bir kod verse, o kodla lastik almaya giden adam lastiğini yarı fiyata alabilse güzel olur. Ama maalesef bizde işler yapana ödül değil de yapmayana ceza mantığıyla gidiyor. Millet çakal, baştakiler daha çakal

Devlet masrafamı ortak olucak güldürme beni arkadaşım devlet araba alırken 55-56000 lira 1.6 üzeri ise %74 çtv alıyor %45 yerine sen diyorsun ortak olsun masrafa. imkanı olsa don lastiğinden bile ötv alıcak.

Ben de biliyorum ki bizde işler böyle yürümüyor. Sadece bence gerçekte olması gereken şeyi yazdım. Hayal de mi kurmayağ?
  • Yönetmelige göre sadece M+S yazisi olan lastik bile kış lastiği sayiliyr.
    Bu nedenle kamyonlar otobuslerin alayi KAR LOGOSUZ m+s lastikle dilasiyo.
    Sonra da kayan kayana

• Takmiyorum. İstanbulda cok gereksiz

• ozmenakif kullanıcısına yanıt
    Türkiye'de yaşıyoruz hayaller bile ufak çaplı arkadaşım. Bizde biliyoruz adaletli nasıl olur diye maalesef olmuyor. Biri bana gösterse şu dam çok adil ona oyunu ver dese vereceğim ama kötünün iyisini seçmeye mecbur kalıyoruz . iyi adam dürüst adam bir yere kadar var onuda yukarıya çıkartmazlar düzen bozulmasın diye. Olan vatandaşa sana bana oluyor.

Hiç gördünmü millet vekili açlıktan öldü. Fakirleşti yada geçim zorluğu öekiyor diye. Ye babam ye. Bizde forum köşelerinde içimizi rahatlatmakdan öteye geçemiyoruz. Ohhh içim rahatlı :DDDD
  • Carsever kullanıcısına yanıt
    oyle birsey varsa tamamen sacmalik. alsin millet 4 mevsim lastik taksin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

oyle birsey varsa tamamen sacmalik. alsin millet 4 mevsim lastik taksin.

Niye sacmalik olsun.
    Avrupadaki gibi kar taneli dört mevsim lastikler yayginlasiyor her gecen gün.
    Ama bizimkiler M+S lastigi de kış lastigi kabul ediyor.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.