Şimdi Ara

Sol ön lastigin oldugu bölgeden metal sesleri geliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
52
Cevap
0
Favori
79.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugun trafikte 30-40 la giderken sol ön taraftan cok fena sesler geldi.Sanki metal 1parca yere sürtüyor.Ama aracın altına falan baktım ses yapacak 1 parca yok.Daha once 3,5mm yay taktırdım aceba ondan mı geliyor ?
    Bu arada ses 1-2 dk icinde kesildi.

Daha once aynı sorunu golfV tede yaşadım.Ses dışarıdanda duyuluyor ama 1dk sonra kayboluyor.Golfu servise bıraktım 5gün servis ses duyamadık dedi.Yani her zaman cıkmıyor.

golfIV kullanan bi arkadaşta da aynı ses varmış.Aracın altına metal takılmışda sürükleniyormuş gibi 1ses.

On disk yada balatalarda falan sorun olabilir mi ? Servise götürsem yay var diye sorunu ona baglayıp garantiden cıkarırlar.Arac 2006 a3 bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseaz -- 6 Şubat 2007; 19:06:57 >

• Ya rulman nedir ? Rulman kırılmış olabilir dedi 1arkadaş , bu rulman ne işe yarar ?
  • Yok mu anlayan kafama takıldı ya
  • sibop sesi olabilirmi acaba?ses çokmu fazlaydı?banada bir ara lastik döndükçe tık tık diye bir ses geliyordu.sonradan kesildi.
  • Tık tık degil ya baya demir sesi.Arabanın altından yere demir sürtüyor gibi sesler geliyor.Ama ses 1dk sonra falan kesiliyor.

Bugunku ses aşırı fazlaydı.Sanki 2demir sıkışmış gibi , biraz gazladım ses kesildi Hatta frene basınca sesleri duymak daha kolay oluyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

Ya rulman nedir ? Rulman kırılmış olabilir dedi 1arkadaş , bu rulman ne işe yarar ?

rulman dönen tekeri sabit tutmak için kullanılan bilya sistemidir.

yani teker rulman olmasa sabitlenmezdi.

rulmanda sorun olacağını zannetmiyorum, kolay kolay sorun çıkartmaz.

• rulman budur ve arkadaşın deiği görevi yapar ancak rulman sesi olamaz . rulman sürekli ses verir ve uğultu yapar. eğer dağılmışsa onu zaten hissedersiniz.

bence balatalarınız bitti ve ya disklerinizden sol taraf aşırı aşındı ve çapağı sürttü. frene bastıkça da daha kolay dumaya başlıyorsunuz. herhangi bir özel serviste disklerinizi ve balatalarınız kontrol ettirin eğer ondan ise garantiye sokun sorun budur diye. eğer araştırın derseniz garanti yine mokoko olur sanırım sol taraf sağ tarafa göre daha fazla tutuyor

• Balatalar bitmiş olabilir büyük ihtimal, bende de aynı ses vardı, baltalar bitmiş, değiştirince ses kalmadı.

Araba kaç km.de?
  • Araba 24000de ama 15000 de 4 balata değişmişti :D
  • dostum aracın otomatik diye biliyorum,bir de freni çok fazla kullanıyorsan ani hızlanıp ani yavaşlayarak,arkadaşların da dediği gibi büyük bir ihtimal balatalarında bir problem var gibi gözüküyor..
  • Rulman, millerin istenen yöndeki hareketlerine müsaade eden, istenmeyen yönlerdeki hareketlerini de engelleyen dönen elemanlardır. Örneğin sabit bilyalı radyal bir rulman z ekseni etrafındaki dönme hareketine müsaade ederken diğer eksenlerdeki harekete müsaade etmez.

Rulmanlar en genel haliyle iki çeşittir. Bunlar radyal rulmanlar ve eksenel rulmanlardır. Adlarından da anlaşılabileceği gibi radyal rulmanlar radyal yükleri eksenel rulmanlar eksenel yükleri taşıyabilirler. Ancak radyal rulmanların bazı çeşitleri bir miktar eksenel yükte taşıyabilmektedir.

Rulmanlar iç bilezik, kafes, dönen eleman (bilya ve ya makara olabilir), dış bilezikten oluşur.

Günlük konuşmada rulman yerine bilya sözcüğü de kullanılır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

Araba 24000de ama 15000 de 4 balata değişmişti :D

sen ayağın frende gitmiyosun demi?
  • Arabayı azcık insanımsı kullansa bunlar olmucak.. Şu A3'ün başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi be
  • teneke sesi mi denzel? boş peynir tenekesine vurur gibi he? aynısı bende oluordu.. genelde pütürlü bozuk yollarda ses daha çok oluyordu...

problem fren balatalarındaki metal parçadaydı.. biz düzeltirdik o boşa çıkardı

sevise götürme hemen önce tespit et iyice sesi.. ben tekerlere tekme atardım o ses yine gelirdi.. ahaaa buldum diye sevinirdim sonrası kolay zaten balatadaysa basit bi ustada hallediyor..

serviis tespitine bile dünya iş çıkarır başına..
  • arkadaşlar bu sese benzer tıkırtılar benim arabada da var
    ama direksiyon tam sağa kırılı halde manevra yaparken yani küçük hareketlerde ortaya çıkıyor
    bir arkadaş akstan olabilir demişti ama sanırım değil. fikri olan varmı bu ses beni deli ediyo kaynağını bılamıyorum. ama şu ayrıntıya dikkat! : (tam sağa kırılıyken ses var direksiyonu düzeltince kesiliyo)
    cevap verebilirseniz sevinirim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustyyyyy

arkadaşlar bu sese benzer tıkırtılar benim arabada da var
    ama direksiyon tam sağa kırılı halde manevra yaparken yani küçük hareketlerde ortaya çıkıyor
    bir arkadaş akstan olabilir demişti ama sanırım değil. fikri olan varmı bu ses beni deli ediyo kaynağını bılamıyorum. ama şu ayrıntıya dikkat! : (tam sağa kırılıyken ses var direksiyonu düzeltince kesiliyo)

ilk akla gelen şey direksiyon ve hidrolik pompası, veya kayışı.

sonra rot ve rotil başları bunlar ses yaparlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustyyyyy

arkadaşlar bu sese benzer tıkırtılar benim arabada da var

Bendede boyle başladı şimdi daha da ilerledi.

Yarın lastikleri falan tekmeleyim bakalm nolacak

Bu arada frene basmayınca da geliyor bu ses.Arac 30-40 la giderken yapıyor bazen.Frene basınca ses dahada fazlalaışıyor

• denzel bendede benzeri bi sorun wardı..yalnız ses yagıslı havalarda artıyodu ..kuruda cok ses yapmıyodu..senin dedigin gibi metal surtunme sesi ve dısardan geçen insanlar bakıyodu o kdr ses verıyodu yani sonradan sol alt salıncak kırılmıs içide su dolunca oyle ses yapıyormus..belkı bi fikir verir sana..yaydan olcagını zannetmıyorum..

3.5 cm dediklerin eibach mı? kaça aldın bide?
  • Hadi ya demek ki yalnız degilim

Arabayı kaldırıp bakmak lazım neresinde ne var :)

Bu arada benim yaylar vogtland.Arkadaştan aldım 2.el yani :) Memnunum yaylardan :)
  • o ses eskiden benim arabadada geliodu..
    80-90 sabit gidince.. vizzzzzz vizzzzzzzzzz gibi metal sesi geliodu.. direksiyonu sag sol yapinca gecer gibi oluodu.. bidaha basliodu..
    sonradan kesildi
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.