Şimdi Ara

Sony satışlarda düşüş yaşıyor ancak faaliyet karı yükseliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sony satışlarda düşüş yaşıyor ancak faaliyet karı yükseliyor

Son dönemde Sony’nin Android akıllı telefon pazarında telefon başına en fazla kar eden firma olarak yükselişini görüyoruz. Xperia ailesinin yüksek kar marjları, mobil bölümün kendisini kurtarmasını sağlıyor. Son tablolarda da bu açıkça görülüyor.

Kar Marjı Çok Yüksek

Yılın üçüncü çeyrek raporlarına göre Sony Mobile 3.5 milyon civarında akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Çeyrek bazda yüzde 1 artış yaşanırken, yıl bazında ise yüzde 50 civarında düşüş gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde 6.7 milyon Xperia telefonu satılmıştı.

Mobil bölümün toplam geliri 1.8 milyar dolar oldu ve yıl bazında yüzde 39 düşüş yaşandı. Düşen satışlara ve gelirlere rağmen kar marjının yüksek olması 35 milyon dolar civarında faaliyet karı getirdi. Geçen yıl aynı dönemde 196 milyon dolar kayıp yaşanmıştı.

Ayrıca Bkz.Apple Music ücretleri ucuzluyor

Sony’nin fiyat stratejisi bu şekilde devam edecek ve uzun vadede bölümü ayakta tutacak gibi görünüyor. Mart 2016-Mart 2017 arasında gerçekleşecek 2016 mali yılı boyunca firma telefon satışları tahminini 17 milyona çekti. Bununla birlikte faaliyet karının 50 milyon dolar civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Ülkemizde de Sony Xperia XZ yeni amiral gemi modeli 2799TL fiyat etiketi ile satılmakta. 

• Apple'n yolundan gidenler kervanına Sony'de katıldı. Çinli firmalar fiyat segmenti itibariyle kendilerini daha rahat konumlandırabilirler artık. 2000¨ TL civarindaki amiral gemiler kendilerini 3000tl bandına çekince, zamanla 1500-2500 segmentinin kaliteli çinli markalarla dolacağını (dolduğunu?) görmek için kahin olmaya gerek yok.

• Şuraya yazıyorum 2 yılı var kapanması için.

• Tugla gibi tasarım var nasıl satış yapsın. Cihazın sağından solundan kırtıpları şeylerle para kazanıyo işde.

• 720p ekranlı plastik kasalı x compact cihazı 2000tlye satması zaten karlılığın en büyük göstergesi..ismi sony olmasa o cihazın ederi 1000 lira..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sata sata işten çıkara çıkara adam kalmadı faaliyet yükselsin bir zahmet

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PaTRaiN1

Şuraya yazıyorum 2 yılı var kapanması için.

Yaw he he
  • Haberin özeti. Sony kazık fiyattan satmaya devam edecek.

• Kazık genişliyor yani
  • Her sene bir model çıkarsalar adam gibi çok ta zarar etmezler.

• chine ,mobil sektörünü domine ediyor ve zamanla sony mony falan kalmayacak cünkü adamlarhem iyi hem kaliteli hem ucuz telefon yapiyorlar

• Tasarımı hiç değiştirmiyor ki. Kar marjı tabi yüksek olur.

• Telefonlarını ucuzlatsa ve suya dayanıklılık konusunda bir şey yapsa iyi yerlere gelebilir.Çünkü suya dayanıklılık konusunda yüksek olan sony şimdi nerelerde.

• quote:

Orijinalden alıntı: basartenk

quote:

Orijinalden alıntı: PaTRaiN1

Şuraya yazıyorum 2 yılı var kapanması için.

Yaw he he

Sony'nin mobil tarafta yaptığı ciroyu faaliyet karı olarak gerçekleştiren firma dolu akıllı telefon tarafında. Sony sadece telefon üreten bir şirket olsa şimdiye kepenk kapatıp gitmişlerdi bile. 35 milyon dolar faaliyet karı gerçekleşmiş senin cebindeki 35 TL nin değeri neyse büyük firmalar içinde onun değeri o. Yaptığı telefonlar pahalı ve hiçbir zaman en iyi telefon olamadı. Telefon sektörü doygunluk seviyesinden aşağı doğru iniyor satışlar ufakta olsa azalıyor. Aslında benim mesajıma "yaw he he" diyen biri için çok bile açıklama yaptım. Cevap yazarsan cevap yazmayacağım haberin olsun.

• hiçbiri yokken sony ve nokia vardı şimdi dağılın.

• Sony aslında kaliteli cihazlar çıkartıyor markası yeter ama aynı teknolojik zekayı cihazın tasarımı, malzemesi, kullanımı konusunda göstermiyor, orada zeka yerlerde sürünüyor, nedenini bilemiyorum, heralde firma kendi içinde trolleniyor ve önü kesiliyor.

Xperia telefonları gayet başarılı bir güce makul fiyata sahip. Ama cihazlarda kullandığı malzeme ve tasarım içler acısı! Köşeleri el acıtan, piyano siyahı malzemesi anında çizilip bozulan telefonlar üreterek müşteriyi düşünmedikleri çok açık.

Yazılım dersen zeka yerlerde sürünüyor. Bir Xperia telefonda birini aramak için tam 5 hamle yapman gerekiyor. Bir telefon öncelikli olarak hızlı aramak ve kolay mesaj çekmek için sonrası ise akıllı telefonun gereklerini yerine getirmek için tasarlanır, Sony'de bunların hepsi ters işliyor. Bir telefon telefon işlevi dışındaki her şeyi başarılı olarak yetine getirirken normal 10 sene öncesinin telefonunun yaptığın yapmaktaktan bir haber. Hiç bir Sony teknisyeninin ve sahibinin telefon ile arama veya mesaj çektiğini sanmıyorum, onlar genelde internete ne kadar hızda giriyor veya fotoğraf kalitesi nasıl olmalı ile kafayı bozdukları için ürettikleri şeyin "telefon" olduğunu unutuyor kamerası ve müzik kalitesine mesai harcıyorlar.

Hele mesaj kutuları. Bir mesaj kutusunda eşşek kadar bir alanı mesajı kime çekeceğine ayırır iken, mesaj yazılacak alanı minicik bırakıp normal telefon kullancısının kafasını karıştıracak ne kadar mantık hatası var ise yapıyorlar.

Önce telefon sonra akıllı uygulamalar yapılmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: MonitörKertenkelesi

Sony aslında kaliteli cihazlar çıkartıyor markası yeter ama aynı teknolojik zekayı cihazın tasarımı, malzemesi, kullanımı konusunda göstermiyor, orada zeka yerlerde sürünüyor, nedenini bilemiyorum, heralde firma kendi içinde trolleniyor ve önü kesiliyor.

Xperia telefonları gayet başarılı bir güce makul fiyata sahip. Ama cihazlarda kullandığı malzeme ve tasarım içler acısı! Köşeleri el acıtan, piyano siyahı malzemesi anında çizilip bozulan telefonlar üreterek müşteriyi düşünmedikleri çok açık.

Yazılım dersen zeka yerlerde sürünüyor. Bir Xperia telefonda birini aramak için tam 5 hamle yapman gerekiyor. Bir telefon öncelikli olarak hızlı aramak ve kolay mesaj çekmek için sonrası ise akıllı telefonun gereklerini yerine getirmek için tasarlanır, Sony'de bunların hepsi ters işliyor. Bir telefon telefon işlevi dışındaki her şeyi başarılı olarak yetine getirirken normal 10 sene öncesinin telefonunun yaptığın yapmaktaktan bir haber. Hiç bir Sony teknisyeninin ve sahibinin telefon ile arama veya mesaj çektiğini sanmıyorum, onlar genelde internete ne kadar hızda giriyor veya fotoğraf kalitesi nasıl olmalı ile kafayı bozdukları için ürettikleri şeyin "telefon" olduğunu unutuyor kamerası ve müzik kalitesine mesai harcıyorlar.

Hele mesaj kutuları. Bir mesaj kutusunda eşşek kadar bir alanı mesajı kime çekeceğine ayırır iken, mesaj yazılacak alanı minicik bırakıp normal telefon kullancısının kafasını karıştıracak ne kadar mantık hatası var ise yapıyorlar.

Önce telefon sonra akıllı uygulamalar yapılmalı.

Yazılımsal olarak beğenmediğiniz şeyler saf Android'e çok benzediği için öyle. Yani beğenmediğiniz şeyler aslında Sony değil Google uygulamaları. Mesajlaşma, arama birebir neredeyse saf Android. Aslına bakarsanız ben de öylesini seviyorum. Htc'nin kendi mesaj uygulaması yerine Google mesaj uygulamasını seviyorum. Bunlar kişiye göre değişen şeyler. Beğenmiyorsanız değiştirin tonla mesaj uygulaması var. Ios değil bu Android. Açık dünya yani. İstediğinizi yapabilirsiniz. Neredeyse her şeyi değiştirebilirsiniz.

Note 3 alıyorsun süper telefon diyorsun soğan gibi kabuk atıyor 2 ayda. Ama konuşan var mı? Soyulmayan yok ama dert eden yok. Mesele marka algısı. Ne kadar sorunlu olursa olsun sistem size " bu iyi bunu al " diye dayatma yaptıysa " telefonu yamuk tutuyorsun tabi çekmez " bile dese gık diyemezsin. Telefonun soyulur 2 ayda ve bütün telefonlar soyulur yine de kullanıcı hatasıdır. Bir şey diyemezsin.

Şimdi Sony neyi yapamıyor da diyebiliyoruz. Sony teknoloji sitelerine, haberciler, editörlere para yediremiyor. Reklam ve pazarlama yapamıyor. Bir tek Sony değil Apple ve Samsung dışında kimse yapamıyor. Şurada gelin iki üç yıl öncesini düşünelim. General Mobile diye bir marka bulunduğumuz siteye üç beş atıyor hooooooop Dicovery, Elite diye saatlerce programlar, öyle iyi böyle iyi anlatımlar görüyoruz. Noluyor sonra GM milyonlar satıyor hatta öyle çok satıyor ki o yıl ülkemizde en çok satan 2. telefon markası oluyor.

Ama bakıyoruz destek sıfır, malzeme kalitesi yerlerde. Kronik soket arızalı, ekranda beyaz benek hastası.

Demem o ki sistemi 2 firma yönetiyor. Cocacola ve Pepsi gibi tekel bunlar. Başka rakibe izin vermezler. Günümüzde ne algı operasyonları var.

Sony telefon sahibi değilim fan falan da sanma beni.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ciddiyetsiz

Haberin özeti. Sony kazık fiyattan satmaya devam edecek.

Nick mesaj uyumu dikkat çekiyor.

Emsali amiral gemilerin fiyatlarından haberiniz yok sanırım.
  • O kadar çok işten çıkarma olunca kârı artıyor tabii ki

• PaTRaiN1 P kullanıcısına yanıt
    Siz rahat olun apple batar ama sony batmaz. Hisselerine bakmadınız galiba sony nin. Apple mobil dışında kazancı olmayan bir firma. Sony nin ayağı her yerde . Apple ın kamerası da dahil ve Apple dan tam 20 kat zengin bunu da hatırlatmak isterim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.