Şimdi Ara

Evga GTX 1000 serisi ekran kartlarında yanma problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
2
Favori
2.304
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evga GTX 1000 serisi ekran kartlarında yanma problemi

Son dönemde akıllı telefon pazarında yanan veya patlayan modellerin haberlerini çok sık duymaya başladık. Bu kez çok farklı bir sektörden yanma haberi geldi. Evga’nın GTX 1000 serisi ekran kartlarında büyük bir problem var.

Uyarı Vermeden Yanıyor

Kullanıcılardan gelen şikayetlere göre Evga ACX GTX 1080 ve GTX 1070 ekran kartları, VRM modülünden kaynaklanan bir sorun nedeniyle aniden yanıyor. Sonrasında da tamamen kullanım dışı kalıyor. Pek çok perakende mağazasına bu tür şikayetlerle ekran kartları getirilmiş.

Sorun, Evga’nın ACX soğutucusunu barındıran tüm GTX 1070 ve 1080 ekran kartlarını kapsıyor. Bu ekran kartlarında VRM modülü doğrudan soğutulmuyor. Bu nedenle aşırı ısınıyor ve MOSFET modülünün de yanmasına sebebiyet veriyor. Ekran kartı bu nedenle tamamen kullanım dışı kalıyor.  

Yanma problemlerinden önce yine aynı ekran kartlarında aşırı ısınma, siyah ekran, dengesizlik durumları gibi problemler rapor ediliyordu. Şimdi bu problemlerin de VRM modülünün aşırı ısınmasından kaynaklandığı anlaşılıyor. Özellikle birbirine yakın bileşenlerin olduğu kompakt sistemlerde problem daha çok hissediliyor.

Ayrıca Bkz.Nvidia GeForce GTX 1050 Ti raflara çıkıyor

Aslında sorunun kaynağı doğrudan VRM modülü değil. Normalde modül 125 derece sıcaklık ve bu sıcaklıkta 200 amper akımı kaldırabilecek kapasitede. Bununla birlikte modülü doğrudan soğutacak ne bir ısı borusu ne de soğutucuya doğrudan bağlantı yer alıyor. Isınan hava modüle yakın bir noktada tıkanıyor ve devre kartını ısıtmaya başlıyor. Bunun sonucunda da uyarı bile vermeden ekran kartı kullanım dışı kalıyor.

Evga yanma problemlerinden haberdar ve üretim bandına müdahale ederek sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıyor. İlk çözüm olarak bundan sonraki ekran kartlarında VRM için doğrudan bir soğutma entegre edilmesi planlanıyor. Ayrıca bahse konu ekran kartı modellerine sahip olanlara ücretsiz bir termal pad verilecek. Yine kullanıcılar isterse eski ekran kartlarını soğutma entegre edilmiş yeni modellerle değiştirebilecekler.

• Evga' dan beklenmeyecek bir durum.

• Haber içeriğindeki kartlar amd olsaydı şimdiye 1xx yorumu görmüştük....
  • Ah evga ah alacaktim seni, takacaktim seni. Yaptigin oldu mu simdi ? O zaman bizde zotac alacagiz malum ulkemizde 1070 pahali amazon bekle beni !

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neyse adamlar en azından hatalarını telafi etmeye çalışıyorlar. Forumda evga alan bayağı kullanıcı vardı. Umarım onların başına gelmemiştir.
  • Ne almalıyız peki şimdi. Pazartesi günü amazondan 1070 alıcaktım evga düşünüyordum ama can sıkıcı bir durum.
  • Evganin kartlarını en başından ne beğendim ne heves ettim. Acaba kullanmadım da kalitesini bilmiyorum?
  • Kalite kontrol sistemi diye birşey kalmadı artık üreticilerde. Üretip hata çıkarsa değiştirmek daha kolaylarına geliyor herhalde. Hızlı üretim, hızlı tüketim, hızlı ölüm.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya tam da Evga Gtx 1070 FTW ' de karar kilmistim olucak ismi simdi..

• Ahahah , "Neyse adamlar en azından hatalarını telafi etmeye çalışıyorlar. "

Diye kendini avutan da var.

Ne diyeyim, nice fanbotlara.
  • Ben de EVGA 1070 alayım diyordum da... Neyse iyi ki henüz almamışız.

• Evga'da bile böyle sorunlar duyunca insan güvenemiyor artık markalara.

• Bu sene dünya teknoloji yanma yılı mı nedir, her şey çatır çutur yanıyor valla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doom II -- 30 Ekim 2016; 13:13:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: samsunum55

Ne almalıyız peki şimdi. Pazartesi günü amazondan 1070 alıcaktım evga düşünüyordum ama can sıkıcı bir durum.

Stokların yenileneceğinden bahsedilmiş 2-3 haftaya halledilir sanırım o işlem.

• evga maliyet'den kısayım derken iyice batırmış umarım kısa sürede sorunu çözerler. üst segment ekran kartlarında nasıl böyle hata yapılır inanılır gibi değil.
  • Benim için evga gtx970 soğutucularında yaptığı çakallıktan sonra bitmişti.

• yeni bioslar kartı fazla yordu herhalde

• Asus alın geçin yıllardır asus nvidia kartları kullanıyorum bozulup'ta attığım yada servise gitmek zorunda kaldığım durum yaşatmadı.

• Arkadaşlar ben aşağıda linkteki ekran kartına sahibim. Bu ekran kartındada var mı acaba bu sorun ?

http://vektron.com.tr/evga/evga-geforce-gtx1080-ftw-ekran-karti

• Nasıl ya, EVGA'in o modellerinde VRM ve VRAM soğutucu plaka var. MSI Gaming'de de olduğu gibi.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.