Şimdi Ara

Otomobilde ÖTV sistemi değişiyor, işte detaylar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
870
Cevap
15
Favori
25.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Otomobillere uygulanan özel tüketim vergisine düzenleme geliyor. Mevcut kanun çerçevesinde araçlara uygulanan ÖTV motor hacimleri üzerinden hesaplanırken, yürürlüğe girmesi halinde yeni düzenlemeyle birlikte aracın fiyatı ve ağırlığı gibi farklı kriterler çerçevesinde vergilendirme yapılacak.  

Şu anki mevcut tabloda fiyatı ne olursa olsun, aynı motor hacmine sahip iki binek otomobile aynı oranda ÖTV uygulaması yapılırken, tasarının kabul edilmesi halinde yıl sona ermeden önce otomobil dünyasında ülkemiz için yeni bir döneme girmiş ve farklı vergi oranlarını görmüş olacağız.

Otomobilde ÖTV sistemi değişiyor, işte detaylar 

Motor hacmi değil, fiyata göre vergilendirme

Yeni tasarıya göre sadece binek otomobiller değil aynı zamanda en fazla 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler ve taşıma kapasitesi 3.5 tonun altında olan panelvanlar da yeni düzenlemeden faydalanacak gibi görünüyor. Bu doğrultuda Bakanlar Kurulu araçların fiyatı dışında, cinsi, taşıma kapasitesi ve fiyatı gibi kriterleri dikkate alarak ÖTV konusunda farklı oranlar tayin edecek. Yeni kanun tasarısı elektrikli otomobiller için de düzenlemeler içerecek.

Yeni ÖTV sistemi aracın tam elektrikli veya hibrit, hibrit olması halinde de motor hacmi gibi kriterler çerçevesinde gözden geçirilecek. Yapılan bu düzenlemenin pazara hareket getireceği de açık zira özellikle lüks sınıf araç satışları, kanun yürürlüğe girmeden artış gösterebilir.

• Vergiler azaltılsada fiyatlar düşse keşke ama bunu anca rüyamızda görürüz Yapılan düzenlemeyle işler daha da kötüye gidebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Trafik problemini araba aldırmayarak çözecekler

• Özellikle 1.6 turbo motor getiren Premium markalar bunu beğenmedi.

• Arabalar ucuzlar diye beklemeyin premiumlar zamlanir :/

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • zwanzig kullanıcısına yanıt
    tabi rüyanda görecen ödemeye dewam ettikçe nie kaldırsın ki adam vergiyi veya itiraz etmedikçe .

rüyanda bile göremezsin hatta . buraya mesaj yazcana devletin ilgili kurumlarına itiraz gönder e maille .. nie böyle bişey aklından gecmiyor biliyormusun

çünkü vergiyi kabullenmişin nie vergileri düşürsün adam

mesela benim 3-5 borcum var devlete aslında devletin kaktıgı borc .. ödüyormuyum hayır milyon tl borc eklesin faizle umrumda mı üzerime sahip oldugum bir şey var mı yok .. kasımpaşa diyorum

dewamlı çağıyor devlet gidiyorum anlaşamıyoruz bende umudumu kestim dinlenmediğim için

• şimdi benim anlamadığım bu değişiklikler diğer yasanın üzerine mi gelecek yoksa tamamen farklı bir sistem mi olacak?

mesela 2.0 motorlu C sınıfı araç alabilmek ile 2.0 motorlu D sınıfı araç alabilmek arasında vergi farkı vs olacak diye anladım.

hacim vergilendirmesi kalkarsa güzel olur tabiki. ama başka yerlerden geçirecekleri için fazla ümitlenmiyorum
  • merak etmeyin indirim gelmez bindirim gelir yine

• quote:

Orijinalden alıntı: Ebu Hureyre

Özellikle 1.6 turbo motor getiren Premium markalar bunu beğenmedi.

valla kusura bakmasın kimse herkesin kazancına göre vergi ödeme sistemi geç bile kaldı ha bi de şöyle bişey normal markaların fiyatları inmeli premium markalarındaki artmalı
  • cadence1 kullanıcısına yanıt
    Vergiler, borçlar neyse de senin TÜRKÇE'ne ne oldu hocam ? "Nie w yazıosun hewal ?"

• 29 yaşındayım, henüz daha araba alamadım. Hatta bedava verseler bile İstanbul'da insan yine bir düşünür. En basitinden her yer otopark, ve saati 5-10TL arasında değişiyor. Trafiği, köprü ücreti, paralı yolları da cabası. Petrole en yakın olupta dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke de biziz.

Altında Ferrarin olsa ne yazar, yeri geliyor, toplu taşımayla 20dk da varacağın yere trafikten 2 saatte arabayla varamıyorsun. Tabi trafikte tıkanmışken, sağlı sollu seni sıkıştırıp, bozuk parayla camına tıklatan tinercileri geçebilirsen.

Tamam ben arabasız memnunum galiba. Arabam mı yok, derdim yok. Ha ama Antalya, Muğla gibi güney bölgelerinde yaşasam muhakkak alırdım.

• eyvah eyvah kiloyla vergi geliyor

800 kiloluk arabalara hazırlanın

• Adamların permütasyon hesabı ile ilave vergi koymak dışında hiçbir gelir yaratıcı enstrümanı yok. Helal olsun.

• Siz petrolün varil fiyatı 100 dolardan 30 dolara düşünce ülkemizde benzin fiyatında fark gördünüzmü? Bu sistemde öyle olacaktır.

• Evet yeni sistemde sevineceğini sanan da üzülecek orası kesin de aynı motor hacminde aynı yaştaki biri 50.000 biri de 180.000 olan iki aracın da vergisi aynı olmasın bir zahmet 👍🏻

Gerçi ÖTV'de yeterince soyuyor onu da düşünmeden geçemeyiz o zaman ÖTV deki motor hacmi farkını neden alıyorsun? Hep nakit ihtiyacı bunlar 😇

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XPerience -- 28 Ekim 2016; 17:40:38 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1.6 motorlu ford ile 1.6 mercedes c serisi arasında vergi farkı olacak gibi düşünün. İndirim yok sadece 1.6 mercedes c için ötv yi %45 den %90 a çıkaracaklar.
  • Alfa Romeo 4c alınır artık

• yandık

• premiumlar zamlanırsa has öz lux preiummiyum bazat 200 bin tl den başlar.
  • Hep aynı pozisyondan sıkılmış düzen.. Başka açıklaması yok bu değişikliğin.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.