Şimdi Ara

Otomobillerde cam filmi artık serbest oluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Otomobillerde cam filmi artık serbest oluyor 
    Araçlardaki güvenlik önlemlerinin arttırılarak karayollarında can ve mal güvenliğinin sağlanması adına bazı önemli değişiklikler yapıldı. Buna göre mevzuatta yer almayan ve ceza kapsamına giren otomobil cam filmi, AİTM Yönetmeliği’ndeki (Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik) düzenlemeyle birlikte serbest hale geliyor. Özetle standartlara uygun, onaylı filmler kullanılırsa ceza kesilmeyecek.

Toplu taşımaya güvenlik kabini ve acil durum butonu

İstanbul’da metrobüs şoförüne gerçekleştirilen saldırı sonrasında tekrar gündeme gelen toplu taşıma araçlarında sürücü güvenlik kabini için düğmeye basıldı. Başlatılan tadilat programı çerçevesinde şoförü koruyan, sürüş güvenliğini tehlikeye atacak saldırı gibi girişimleri önleyecek kabinler kademeli olarak tüm araçlarda yer alacak.

Hepimizi derinden etkileyen Özgecan Aslan cinayetiyle akıllara gelen toplu taşıma araçlarındaki güvenlik sorununun ortadan kaldırılması için araçlara takip cihazı, geniş açıda görüntü sağlayan kamera sistemi ve acil durum butonu gibi güvenlik önlemleri zorunlu hale getirilecek. 

LPG dolum ağzı aracın altında yer almayacak

LPG/CNG dolumu yapan petrol istasyonlarındaki personelin mağduriyetinin giderilmesi için yönetmelikteki değişiklikle LPG/CNG dolum ağzının aracın alt kısmında bulunmamasına karar verildi. Diğer taraftan uluslararası standartlar doğrultusunda LPG tank ömrü 15 yıla, CNG tank ömrü ise 20 yıla çıkarıldı. 

Otomobillerde cam filmi artık serbest oluyor

Türkiye’de üretim yapan firmalar desteklenecek

Türkiye’de üretimi yapılan araçlar için düzenlenen ulusal araç tip onayı ile ülkemizde üretilmeyen araç tiplerine güncel AB tip onay belgesi zorunluluğu getirilecek. Böylelikle Türkiye’de üretim yapan firmalar desteklenecek ve ulusal yönetmelikteki istisnalardan yararlanabilecekler. Yani yurt dışında üretim yapan firmaların Avrupa tip onayını almaları gerekecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan "Yetkili Teknik Sorumluların Görev, Yükümlülük ve Sertifikalandırılmasına Dair Tebliğ" ile otomotiv tip onayı mevzuatı çerçevesinde firmalarda çalışan ya da sözleşmeli olarak görev yapan mühendislerin sınav sonucu sertifikalandırılacak. Yönetmelikteki değişiklikle bu kişilerin görev kapsamı, eğitim ve sınav uygulayarak kurum ve kuruluşlar hakkında da önemli düzenlemeler yapıldı.

• Zaten affedersiniz kimse biplemiyordu, insanların 0 km mercedese bmw'ye 1 numara film çektiğini biliyorum..
    Artık karanlıkta fantazi mi yapacak needir..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlgili kanun maddelerini okumaktayım. Çok ciddi iyileştirmeler var.

Araç gücü artıran modifyelerde, ses ve emisyon değerleri sınırlar içinde kaldığı belgelendirilirse izin veriliyor.

• Cam filmleri:

• Film montajından sonra muayeneye sokulup onay alınacak
    • Takılacak filmlerin kesinlikle güvenlik onaylı sertifikalı olması şart. Ayrıca filmler 2 yılda bir kontrole sokulacak.
    • Film üzerinde tanımlayıcı yazılar bulunacak
    • Araçlara hiç bir şeklide ön cam filmi takılamıyor.
    • %15'ten daha çok yansıtan (aynalı) filmler takılamıyor
    • UV koruması en az % 98 olacak
    • Sadece içeriden film takılabilecek
    • Filmler PVC malzemeden olamaz
    • Öndeki yan camlar en az %70 geçirgen olacak
    • Arkadaki camlar en az %20 geçirgen olacak. Ama bunu uygulamak için sağ ve solunda arka görüş sistemi bulunması zorunlu (dikiz aynaları yeterli mi?)
    • Markası, kalınlığı, kimyasal yapısı ve geçirgenlik oranları (%20-70 ve %70-100) aynı olanlar aynı tip kabul edilecek
      [\ul]

İşlemlerin maliyetleri ve süreçleri uzayacak görünüyor arkadaşlar.
      Bunun yanında halihazırda montajı yapılmış filmleri yenilememiz veya bu montajcılardan onay aldırmamız gerekecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mesudum -- 27 Ekim 2016; 18:18:10 >

• LPG dolumu yapan personelin ne gibi bir mağduriyeti var?

• quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

LPG dolumu yapan personelin ne gibi bir mağduriyeti var?

çatal

• < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: soneday

quote:

çatal

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neden yasaktı ki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şimdi ben atölyemde araba toplasam onay alıp trafiğe cıkabilecek miyim ? ingiltire de olüyor.

• alt kısımda olmaması iyi olmuş.

• quote:

yenilen haltı gizlemek adına yapılan saçmalığı o çalışanı eğilerek çalışmak zorunda bırakıyor daha ne olacak. baştan aşağı saçmalık
  • bu işi yapan firmalar iyi ekmek yiyecek, sertifikalı cam filmi taklır yazılarını yakında görürüz

• sevmiyorum ben bu cam filmi olayını

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.