Şimdi Ara

Android kullanıcıları dikkat: Fidye virüsü tüm dünyayı tehdit ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Android kullanıcıları dikkat: Fidye virüsü tüm dünyayı tehdit ediyor 
    Dünya çapında 500 milyonu aşkın kullanıcıya hizmet veren Bitdefender’ın yayınladığı son rapordaki bilgilere göre "Android SLocker" isimli fidye yazılımının, bu yılın ilk yarısında Danimarka'da kötü amaçlı yazılım bulaştığı raporlanan mobil cihazların neredeyse yarısına, Almanya’nın yüzde 25’ine denk geldiğine işaret ediyor.

Aynı listede Avustralya yüzde 21,54 ile üçüncü sıradayken, onu takip eden İngiltere yüzde 16,48 ile dördüncü sırada geliyor Amerika’daki fidye yazılım oranının ise yüzde 16 dolaylarında olduğu belirtiliyor.

Virüsün hedefinde deneyimsiz kullanıcıların bulunduğunu söyleyen araştırmaya göre Android işletim sistemine bulaşan zararlı yazılımlar cihazı kilitliyor ve gerçek bir şifreleme olmamasına rağmen kilidi açmak için kullanıcıdan para talep ediyor. Benzer bazı fidye yazılımlarında SD kartta depolanan dosyalar gerçekten şifrelerken, bazıları ise kullanıcıları korkutup talep ettiklerini alabilmek için pes ettirme taktiğini deniyorlar.

Virüs .apk dosyalarından ya da sahte sistem güncellemelerinden bulaşıyor 

Fidye yazılımları kötü amaçlı .apk dosyalarının veri aktarımlarını gerçekleştirebilmek için kullanıcıların etkileşimlerine ihtiyaç duyuyorlar ancak bu noktada deneyimli kullanıcıları kandırmaları bir hayli zor oluyor. Diğer taraftan yanıltıcı reklamlar üzerinden kullanıcılara sahte sistem güncellemesi yoluyla virüslü yazılımlar indirtiliyor.

Bitdefender mağdur kullanıcılara yönelik hazırladığı raporda cihazına zararlı yazılım bulaşan kişilerin, şaşırtıcı bir şekilde fidyecilere 500 dolara kadar para ödemeye razı olduklarını ve tek amaçlarının dosyalarına zarar gelmeden kurtarmak olduğunu ortaya çıkardı.

Mutlaka güvenlik yazılımı kurulmasını tavsiye eden uzmanlar bilinmeyen kaynaklardan herhangi bir indirme işlemi yapılmaması, verilerin yedeklenmesi, resmi uygulama mağazaları dışındaki kaynakların tercih edilmemesi ve virüslü e-postalara karşı içerik filtreleme çözümlerine başvurulması konusunda kullanıcıları uyarıyorlar.

• ne para vercek indir apk. Tehdidin keyfini cikart qanqa bir daha mi gelecen dünyaya :D

• 500 dolar gözden çıkaracak kadar önemli verilerin varsa iphone alsaymış

• Sanırsın diğer platformların kullanıcıları sistem mühendisi, bu tehdit PC de dahil net'e çıkışı olan her makine için geçerli.

• quote:

Orijinalden alıntı: djorkaeff

500 dolar gözden çıkaracak kadar önemli verilerin varsa iphone alsaymış

sevmiyor olabilir iphone'u ama sorun bu değil bence 500 dolara kadar ücret ödeyebiliyorsun öyle değerli dosyalarını telefonda tutuyorsun ama teknolojiden bir gıdım çakmıyorsun ve önlem almıyorsun açıkcası şuan bu konuda bilinçliyim diye söylemiyorum ama mesela herhangi bi yeni ürün cıksa ve ben bu ürünü kullanmaya başlasam bu tür haberlerinde az çok olduğunu görsem direk iyi bir şekilde nasıl kullanılır nasıl korunur bunu öğrenirdim herşey için geçerli bu benim açımdan insanların bu kadar sorumsuz olmasına kızıyorum sadece kullandığın bir şeyi iyi bileceksin olay bu sadece ondan sonra kafan ağrımaz böyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0quz28 -- 23 Ekim 2016; 17:51:16 >
  • Kim ne derse desin apple.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Crackli apk ları pc de tarama yapın, xxx sitelere girmeyin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • androidin cok acıgı var

• iOS

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • millet ios kullan v.s. saçmalıyor ama o virüslerin nasıl bulaştığı belli. zaten herşeyi geçtim ios kullandığı gibi adroid kullansa asla virüs bulaşmaz. şu ios u abartmayın

• Dikkatli olsunlar ozaman önüne gelen uygulamayı indirmesin millet.

• quote:

Orijinalden alıntı: Barni Moloztaş

iOS

ios mu cidden komiksin. Ünlülerin çıplak fotoları nerden sızdı acaba

• quote:

Birincisi iphone'larda hacklenir virüslenir. Ikincisi play storedan yüklenen programlar değil dışardan elle kurulan uygulamalardan bulaşıyor. Malum ios'a dışardan uygulama kurmak kolay değil jailbreak lazım

• Android'in karizmasını çizen en büyük sahtekarlık Android Silver'ın tanıtılıp, çıktı çıkıyor haberleri servis edilmesinin üstünden yıllar geçmesine rağmen halen çıkmamış olmasıdır, batacaksa bundan batacak, kullanıcının bu damarına basan bedelini ödeyemez.
    Güya tepki ölçüyorlar, müşteri sessiz sedasız azalıyor, dibi gördüklerinde Android silverdan hiç haberleri yokmuş gibi neden battık haberlerini yaptırırlar artık.
  • Full APK sitelerinden önüne gelen crackli APK kurulum dosyasını indirenler düşünsün. 2-3 lira uygulamaya para vermeyip uygulamayı geliştiren firmanın veya kişinin emeğini ödemezsiniz acısı böyle çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0537 -- 23 Ekim 2016; 21:35:05 >
  • Dropbox Pro 1 TB Yıllık 99 $ var.

401$ cepte, gelsin virüsler.

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

quote:

Birincisi iphone'larda hacklenir virüslenir. Ikincisi play storedan yüklenen programlar değil dışardan elle kurulan uygulamalardan bulaşıyor. Malum ios'a dışardan uygulama kurmak kolay değil jailbreak lazım

valla yıllarca android kullandım rom yükle cihaza ekstra özellikler kat kullanıcılar kulüpleri kur facede forumlarda vs o zamanlar uğraşmak çok keyifliydi ama şimdi 2 senedir iphone 6 plus kullanıyorum jailbreak vs bile hiç bulaşmadım bişey istersem param varsa marketten alıyorum belkide yaşlandık artık :) o yüzden dedim alacaksın temiz kurcalamadan kullanacaksın kafan rahat olacak

• İlginç olan bu zengin ülkelerinde orjinal yazılıma para veremiyor olmaları, demek crackli oyun vs yükleyip hackleniyorlar.

• Midye virüsü yakındır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Windows Phone
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.