Şimdi Ara

Microsoft bütün driverlar için WHQL sertifikasını zorunlu hale getirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Microsoft bütün driverlar için WHQL sertifikasını zorunlu hale getirdi

Geçen Ağustos ayında Yapı 1607’e güncellenen Windows 10 ile birlikte gerek görsel gerek de işleyişe dair pek çok yenilik yapıldı.

Yıllar önce 64 bitlik ilk Windows sürümüyle birlikte hayatımıza giren WHQL sertifikası, temelde bilgisayarımıza driver adı altında zararlı yazılımların kurulumunu engelleme amaçlı bir sertifika sistemiydi.  Lakin daha sonraları kötü niyetli kimseler tarafından donanım üreticilerinden bu sertifikaların çalınmasıyla birlikte WHQL’nin güvenliğine dair zayıflıklar ortaya çıkmıştı.

Bu duruma çare bulmak isteyen Microsoft, son Windows 10 güncellemesiyle birlikte sertifikanın uygulanmasına dair bazı değişiklere gitti. Bundan sonra işletim sistemine yalnızca Microsoft tarafından onaylı driverlar kurulabilecek.

Windows 10'un yıldönümü güncellemesinden sonra kurulması engellenmiş bir sürücü kurulmaya çalışıldığında alınan uyarı.

Engeli Aşmak Mümkün

Bu yeni strateji akıllara AMD ve Nvidia’nın hotfix veya beta sürüm driverlarının akıbetini getirdi. Açıklamalara göre bu yeni durum sadece Windows 10’u temiz kurulum yaparak bilgisayarına yüklemiş olanlar ve Secure Boot özelliği aktif olan bilgisayarlar için geçerli. Eğer temiz bir kurulum yaptıysanız bile Secure Boot özelliğini devre dışı bırakarak hotfix driverlarını kullanmaya devam edebiliyorsunuz. 

Öte yandan Nvidia yıldönümü güncellemesinden beri hotfix durumunda bir driver yayınlamadığından ötürü AMD'nin çıkardığı beta driverlarla yapılan testte (Secure Boot devrede iken) herhangi bir sorun yaşanmamış. Bu bir driver’ın tam WHQL sertifikasına sahip olmasa da eninde sonunda Microsoft tarafından imzalı olmasından da kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca konuyla ilgili olarak uzmanlar yeni uygulamanın normal bilgisayar kullanıcılarını etkilemeyeceğini belirtiyor.

• AMD

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim bu haberden anladım özetle sadece imzalı sürücüler artık yüklenebilecek.
    Eğer böyleyse bilgisayara çok hakim kimselerin hoşuna gitmeyecektir, çünkü birçok program driver yüklemesi yapabiliyor Whql sertifikası almadı diye yükleyememek insanı sinir edebilir. Yada kullandığım donanımın yazılım desteği kesilirse whql sertifikası almadı diye yükleyemeyecek miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemburda34 -- 19 Ekim 2016; 9:47:17 >
  • iyi de olay sadece büyük üreticilerin ürettiği ürünler değil ki. Daha alt tabakalardaki küçük şirketlerin ve kullanıcıların önünü keser bu. Linux a bir destek daha!

• Microsoft yine geri adım atar kullanıcı tercihine bırakır.

• Maksat güvenlik değil donanım üreticilerini sömürmek , her driverden onaylama karşılığı lisans parası istiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kurulmasına izin verilmeyen "örnek driver"in AMD ürünlerinden birisinin driveri olması gerçekten manidar olmuş

• ÖZET: Microsoft'a yine para lazım olmuş...

• yani uretciler dahada az driver cikaracak ve yine olan kullanicilarara olacak.

• ÖZET: Microsoft ben ne dersem o olur diyor.

• Linux linux linux .
    yeter be kardeşim Windows da Windows. Artık uygulama ve oyunlar linuxa çıksın bitsin şu tekel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amd bunu disklikladı

• makara iş ondan sonra neden eski yazılım kullanıyorsunuz derler. bütün üreticiler % 100 bu şartları taşıyan sürücüler üretmedi ve ayrıca hazır pc üreticileri halen 2014 sürücüleri ile gelmekte onların kulağının çekilip yaptırıma gidilmesi lazım yoksa kafam esti sürücü imzası şart demekle olmuyor.

• Küçük üreticiler satacağı ürünlere microsoftun gereksiz icadı için para veremeyeceğinden ortam kazığı hazırlamış büyük üreticilere kalacak.
    Şeytan düşünse bu kadarı aklına gelmezdi.

• MAğazada ki uygulamalardan bile indirme sayısına göre %45 e kadar komisyon kesmeye çalışıyor. Sonra niye markette uygulama yok diye kullanıcılar ağlıyor. Şimdide neden driver çıkmıyor diye ağlayacaklar. Ms tekel olmasının avantajını kullanmaya başlıyor.

Windows 10 bedava dediler ama içine ajan programlar yerleştirdiler uzaktan erişim yapıp nsa ile paylaşıyorlar. Windows 10 kullanıcı sözleşmesini okursanız uzaktan erişim ile kişisel dosyalarınızı okuma değiştirme hatta silme haklarını size onaylattığını görürsünüz. Arka kapı bırakmışlar birde onay isteyerek kendilerini güvene alıyorlar.

Windows 7 de böyle şeyler yoktu , sonradan iyice yoldan çıktılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-92A2F8722 -- 19 Ekim 2016; 21:17:30 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 6 aydır ubuntu 16 kullanıyorum, windowsa göre avantajı

virüs bulaşmaması, sunucu işlerinde daha stabil olması (mesela windowsta 7/24 bazen kablolu interneti laptoptan wifi ile paylaşırken internetin kesilmesi durumunu yaşıyorken linuxta yaşamıyorum ve torrent programları[özellikle libtorrent] daha az kaynak kullanıyor) ve sürücüleri daha iyi tanıması, ağır uygulamalar arasında geçerken daha rahat olması.

geri kalanı tamamen windows.

uygulama açılış hızı, yükleme kapanma hızları, oyun performansı > windows (csgo ve ets2de bizzat 840m üzerinde denedim.)

görsellik > windows

gnome'un işlevsizliğini bir kenara bırakıyorum. (kubuntu şart.)

uygulamalar >>>>>>> windows (telefonum çalındı linux'a adam akıllı android emülatorü yok saçmalığa bakın.)

.deb paketi yoksa internetten uygulama kurmanın çile olması.

her ota moka systemle bir şey yapınca işin içine sudo girmesi (uac gibi basit bir şey getirmek çok mu zor linuxta yoksa kocaman ubuntu'sun herkesin aklına linux denince ubuntu geliyor bunu mu yapamadınız.)

libreoffice'in microsoft office ile uyumlu gibi çalışıp görünüp aslen öyle olmaması (mesela office'De foto biçimlendirip tabloya koyarsanız libreofficede gözükmüyor)

adb+fastboot komutlarının o oturumdaki wifi'yi çökertmesi (telefonu internet ağına bağlar gibi bağladığı için).

böyle böyle uzayıp gider bu liste. 2 gün sonra 6 ay kendime koyduğum süre dolacak ve w10'a geri geçeceğim.

özetle linux'un çekirdeği donanım üreticileri ile birlikte optimize edilmediği sürece linux linux linux demenin anlamı yok. bunu da hali hazırda windows'un oturmuş bir yeri varken kimse yapmak istemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elsa -- 19 Ekim 2016; 22:24:09 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• bu Microsoft Windows phone gibi pc serisi windowsuda eline yüzüne bulaştırmasın:D

• quote:

Orijinalden alıntı: alemburda34

benim bu haberden anladım özetle sadece imzalı sürücüler artık yüklenebilecek.
    Eğer böyleyse bilgisayara çok hakim kimselerin hoşuna gitmeyecektir, çünkü birçok program driver yüklemesi yapabiliyor Whql sertifikası almadı diye yükleyememek insanı sinir edebilir. Yada kullandığım donanımın yazılım desteği kesilirse whql sertifikası almadı diye yükleyemeyecek miyim?

Özellikle sanal bilgisayarda çok sorun çıkarır bu durum....
  • Microsoft'a paranın lazım olduğunu anlıyoruz buradan.

• Kullanıcı açısından kötü bir gelişme.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.