Şimdi Ara

Nvidia GTX1060 Founder Edition incelemesi '2.15GHz'e Hızaşırttık!'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    GTX1060 Founders Edition Nvidia’nın yeni Pascal mimarisinin en küçük kardeşi, en azından GTX1050 ve GTX1050Ti çıkana kadar ama amacı belli bir kart, oyuncu kitlesindeki en büyük payı oluşturan Full HD ve yeni yeni gelişmekte olan VR oyunculuğu hedefliyor.

Nvidia’nın alışılageldik tasarımı ve Blower tarzı soğutucuyla gelen kart abileri GTX1070 ve 1080’den minimal boyutlara sahip, 11.1cm en 24.9cm uzunluğuyla sığamayacağı bir kasa yok gibi bir şey, hatta özelleştirilmiş GTX1060’larda 17.4cm’ kadar inilebiliyor zira aslında kartın PCB’si soğutucudan kısa.

Arka tarafında abilerinde olduğu gibi bir backplate’e sahip değil, bir ziyanı yok ama pencereli kasalarda tasarımı, duruma göre soğutmayı güçlendirebiliyor.

120W TDP değerine sahip kart güç ihtiyacını tek bir 6 pinli güç girişinden sağlıyor ve tavsiye edilen power supply gücü ise 400W, kağıt üstünde de pratikte de rakibi RX480’den daha az enerji tüketiyor.

Kartın üzerinde yeşil aydınlatmalı bir GeForce GTX logosu var, gözünüz aradı belki ama kartın SLI köprüsü, haliyle SLI desteği yok maalesef, rakibi RX 480 ise Crossfire destekli.

GTX1060’ın 3GB ve 6GB şeklinde iki versiyonu var, 6GB sürümü 1280, 3GB sürümü 1152 CUDA çekirdeğine sahip, 6GB sürümü 3GB sürümünden %5-%7 daha performanslı, hissedilir bir performans farkı yok ama fiyat anlamında, bu videonun yayınlandığı tarih itibariyle 200-250 lira fark var.

16nm FinFet üretim teknolojisiyle geliştirilen Pascal mimarili GP106 GPU’su baz olarak 1506, ikinci kademede 1708MHz, GPU Boost 3.0 ile de oyunlarda otomatik olarak 1870MHz’e kadar çıkabiliyor. 48 Rop ve 192-bit veri yoluna sahip kartın Samsung üretimi GDDR5 bellekleri 2000Mhz’de çalışıyor, 192.2GB/saniyelik bir bant genişliğine sahip. DirectX 12_1 desteğine sahip, yeni Pascal mimarisi DirectX 12’nin nimetlerinden faydalanabiliyor, zaten yeni mimarinin vurucu noktalarından biri bu. Vulkan desteğine de sahip bir kart, Vulkan API’ın potansiyeli yüksek, işe yarıyor, ileriye dönük bir yatırım denilebilir ama AMD’nin Mantle API’ından doğan Vulkan’ın AMD kartlardaki başarımı hissedilir derecede daha yüksek, Vulkan destekli kaç oyun var peki, şu an için bir elin parmakları kadar. Donanımsal HEVC/h.265 10/12-bit çözücü ve HDR destekli olduğu da ekleyelim, mesela Rise of the Tomb Raider HDR destekli ama HDR içerik görüntülemek için HDR bir ekrana da ihtiyacınız var tabii.

(Canlı oyun testleri ve dahası videoda) 

Z170 yongasetli anakart üzerinde standart hızda bir Core i7 6700K, 8GB DDR4 RAM ve SSD’den oluşan bir düzenek üzerinde canlı testlerimize başlayalım.

Uzun ya da kısa oyun maratonlarınızda ısıdan veya fan devrinden yana sıkıntısız bir kart GTX1060 Founders Edition, sentetik test ve oyun testlerinde, stok hızlarda maksimum fan devri 2000 küsür civarında seyrediyor, blower fanın çıkardığı ses daha çok bir fan sesi değil de üfleme sesine benziyor, kasasını masasının üstünde tutan biri olarak rahatsız edici bir ses değil kesinlikle, biraz oyun sesi fanın sesinin önüne geçiyor hemen. Maksimum ısı ise 77-78 dereceyi geçmiyor, hızaşırtma için aslına bakarsanız 90 derecelere kadar potansiyelimiz var diyebiliriz.

GTX1060 Founders Edition, Full HD oyunculuk için gayet yeterli bir kart, yüksek ayarlarda 60 kare/saniye ve akıcı VR deneyimini mümkün kılıyor testlerden de gördüğümüz üzere. Pişmiş Shadow Play yazılımı, rakiplerinden düşük güç tüketimi, 2GHz’in de üzerine, ısıda korkutucu bir artış olmadan çıkabilen GPU’su ve sessiz fanıyla gerçekten başarılı. Kartın rakibi RX480’den geri kalır tek yani Vulkan performansı ki bahsettiğim üzere Vulkan’lı oyun sayısı şu an için bir elin parmaklarını geçmiyor. Fiyat anlamında RX480’den pahalı bir kart, burası kabul ama verdiğiniz paranın karşılığını hem daha fazla yetenek hem de daha fazla performans olarak döndürüyor.

Böylelikle bir inceleme videomuzun daha sonuna gelmiş olduk, bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşçakalın.

• Kartta voltaj kilidi mi var ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Executor Arhentir -- 16 Ekim 2016; 0:03:54 >
  • Teşekkürler! her zamanki gibi senden yine güzel bir inceleme :)

• bf1 oynamak için(bir kaç yıl:) ) rx480 mi tercih edersem daha az pişman olurum gtx 1060 mı bir de...fe sürümü yerine ben msi almak istiyorum..daha önce 750ti vs..memnundum msi soğutmalardan arayüzünden vs..msi 1060 mı asus rx480 mi sizce(bf1 için)monitörüm fullhd .. dlc ler update ler full+full de oynamamı etkilemicek((bayağı anlıyorum bu işlerden..sadece siz olsanız ne alırdınız onu merak ettim))

• quote:

Orijinalden alıntı: nnoovvaa

bf1 oynamak için(bir kaç yıl:) ) rx480 mi tercih edersem daha az pişman olurum gtx 1060 mı bir de...fe sürümü yerine ben msi almak istiyorum..daha önce 750ti vs..memnundum msi soğutmalardan arayüzünden vs..msi 1060 mı asus rx480 mi sizce(bf1 için)monitörüm fullhd .. dlc ler update ler full+full de oynamamı etkilemicek((bayağı anlıyorum bu işlerden..sadece siz olsanız ne alırdınız onu merak ettim))

http://wccftech.com/battlefield-1-directx-12-benchmarks-amd-nvidia/

• Mesut ve erdi reisi görmek isterdik

• güzel bir inceleme Burak Şolt teşşekür ederiz kardeşim nacizane bir tavsiyem olacak ingilizce "high" kelimesini "hayk" diye telaffuz etmesen "hay" desen daha doğru olacak

• Nvidia GTX1060 Founder Edition incelemesi '2.15GHz'e Hızaşırttık!'

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Executor Arhêntir

Kartta voltaj kilidi mi var ?

evet her zaman ki gibi ve bu sefer kırılamadı.

fakat videoyu daha izlemedim bilmiyorum yaptılar mı videoda ama afterburner veya precision x'ten voltage sliderı sonuna kadar açarsan kartın bios voltaj limitine kadar çıkabiliyorsun 1.093V. Pascal kartların güvenli voltaj limiti 1.25V, bu değerde yapılan OC pek bir hız artışı sağlamamıştı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cucu87

güzel bir inceleme Burak Şolt teşşekür ederiz kardeşim nacizane bir tavsiyem olacak ingilizce "high" kelimesini "hayk" diye telaffuz etmesen "hay" desen daha doğru olacak

Merhaba,

tavsiyeniz için teşekkürker, "high"ın yanlış telaffuzu zihnimde kemikleşti adeta, kırmaya çalışıyorum...
  • Su karta fhd karti demek bence haksizlik 2k ultra da 40 üstü fps almak bence bu karti 2k karti yapmaya yeter.

1080 de 2k kartı diyen var 4k ultrada 40fps almak yetmiyor mu yani

• quote:

Orijinalden alıntı: KraftMK

Su karta fhd karti demek bence haksizlik 2k ultra da 40 üstü fps almak bence bu karti 2k karti yapmaya yeter.

2k low da açınca 2k kartımı oluyor ? yada 1080 4k low da açınca 4k mı oluyor ? bana göre daha 2k kartı yok.
  • GHz de keramet olsaydı...
  • Bir de sli desteği olsaydı.Ah ah, nvidia yine para peşinde.
  • yine süper bir inceleme.

• quote:

Orijinalden alıntı: blackzeros

quote:

Orijinalden alıntı: nnoovvaa

bf1 oynamak için(bir kaç yıl:) ) rx480 mi tercih edersem daha az pişman olurum gtx 1060 mı bir de...fe sürümü yerine ben msi almak istiyorum..daha önce 750ti vs..memnundum msi soğutmalardan arayüzünden vs..msi 1060 mı asus rx480 mi sizce(bf1 için)monitörüm fullhd .. dlc ler update ler full+full de oynamamı etkilemicek((bayağı anlıyorum bu işlerden..sadece siz olsanız ne alırdınız onu merak ettim))

http://wccftech.com/battlefield-1-directx-12-benchmarks-amd-nvidia/

beta gaming videolarina baktigimda hiz asirtilmis (2.2 lerde gezen) 1060 net sekilde 480 den daha iyi..siz olsaniz hangisini alirdiniz?..tabi fiyat farkinida dusunerek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Nvidia In - Amd Out

• Bendeki 1060 Oc yapmadan otomatik Boost hiziyla 2012mhz kendi cikiyor.

Ayrica game exprience dan oyunlari optimize ederseniz cogu ayar yuksek bazilari orta 2k gayet akici oynatiyor

• Bende oc ile rahatca 2135 ghz de kullanıyorum. Kart gerçekten fiyatının hakkını veren bir kart sıcaklıklar da şu aralar 73c yi geçmiyor. Oyun esnasında dahi..fanlarda max %50 de dönüyor, 50c yi geçince..ses duymak imkansız..

Ben memnunum

• quote:

Orijinalden alıntı: canlee89

quote:

Orijinalden alıntı: KraftMK

Su karta fhd karti demek bence haksizlik 2k ultra da 40 üstü fps almak bence bu karti 2k karti yapmaya yeter.

2k low da açınca 2k kartımı oluyor ? yada 1080 4k low da açınca 4k mı oluyor ? bana göre daha 2k kartı yok.

Ne lowu kardesim ultrada diyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.